• <
escort_980x120_gif_2020

Rzadkie zjawisko na Azorach – kaszaloty pomiędzy wyspami w obecności turystów [wideo]

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Rzadkie zjawisko na Azorach – kaszaloty pomiędzy wyspami w obecności turystów [wideo]
Rzadkie zjawisko na Azorach – kaszaloty pomiędzy wyspami w obecności turystów [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. YT
Rzadkie zjawisko na Azorach – kaszaloty pomiędzy wyspami w obecności turystów [wideo] - GospodarkaMorska.pl

sons

28.07.2020 Źródło: PAP

Na najbardziej oddalonych na zachód lądach UE, portugalskich wyspach Flores i Corvo, zaobserwowano rzadkie zjawisko – duże grupy kaszalotów pływające w pobliżu wysp. W połowie lipca zwierzęta te pojawiły się nawet w obecności łodzi pełnej turystów.

Na filmach zamieszczonych w niedzielę na portalach społecznościowych, m.in. YouTube, widać, jak siedem kaszalotów zbliża się do łodzi z turystami.

Portugalski portal Noticias ao Minuto, który jako pierwszy opisał rzadkie zjawisko, podał, że zwierzęta podpłynęły do łodzi z 20 pasażerami należącej do azorskiego organizatora wycieczek na Atlantyku.

Jak wyjaśnił Carlos Mendes, właściciel firmy organizującej wyprawy w poszukiwaniu dużych ssaków morskich, fenomen zjawiska polega na tym, że kaszaloty stronią od podpływania blisko wysp archipelagu Azorów, w skład których wchodzą m.in. wyspy Flores i Corvo.

“To bardzo rzadkie zjawisko, które wprawiło w zachwyt turystów” - napisał na swoim profilu na Instagramie portugalski przedsiębiorca, przypominając, że na obserwację zwierząt takich jak kaszaloty zazwyczaj trzeba wypływać daleko od miejsc zamieszkanych przez człowieka.

W ostatnich tygodniach portugalskie media informowały, że z powodu restrykcji dla jednostek pływających, szczególnie wycieczkowców, wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa, przy portugalskim wybrzeżu poprawiła się jakość wody, a do nadmorskich kurortów częściej zaczęły przypływać delfiny.

Choć w przeszłości mieszkańcy nadatlantyckich portugalskich kurortów informowali o delfinach pokazujących się w pobliżu brzegu lub zapuszczających się daleko w deltę Tagu, to zdarzenia te były raczej sporadyczne.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Encontro inesperado com 7 cachalotes no canal entre as ilhas das Flores e Corvo nos Açores, a surpresa acontece depois do primeiro avistamento de golfinhos comuns que logo de seguida tudo aconteceu. A bordo o grupo de visitantes regressava da visita a ilha do Corvo. Carlos Mendes Wildlife and Underwater Photographer www.extremocidente.pt https://www.youtube.com/user/extremoocidente1 #floresislandazores #ilhadasflores #azoreslovers #triptocorvo #corvoislandazores #azoresgeopark #azoreswhatelse #visitportugal #visitazores #iloveazores #extremocidente_carlosmendes #photographer #photographer_day #triptocorvo #azores #landscape #photooftheday #natgeo #landscapephotography #wildlife #natgeotravel #wildlifephotography #natgeolandscape

Post udostępniony przez Carlos Mendes (@extremocidente_carlosmendes)

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.