• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Naukowiec: ponad 5 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

gm

23.08.2022 14:15 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Naukowiec: ponad 5 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Partnerzy portalu

Naukowiec: ponad 5 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Ponad 5 tysięcy delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku inwazji Rosji na Ukrainę z powodu rosyjskich ostrzałów i manewrów - uważa ukraiński biolog Iwan Rusew, na którego wypowiedź powołuje się we wtorek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Rusew, pracownik Parku Narodowego Tuzłowskie Limany na południu Ukrainy, powiedział, że nie więcej niż 5 proc. wszystkich martwych zwierząt zostaje wyrzuconych na brzeg, a pozostałe 95 proc. opada na dno morza i pozostaje nieodnotowane.

W związku z tym liczba martwych delfinów może być w rzeczywistości znacznie wyższa.

"Nie można ich wykryć i policzyć z brzegu, więc uważamy, że podczas wojny rosyjskich barbarzyńców przeciwko Ukrainie zginęły już nawet dziesiątki tysięcy delfinów" - przekazał biolog w wypowiedzi dla grupy zajmującej się ochroną praw zwierząt Open Cages Ukraine.

Rusew powiedział także, że rosyjskie okręty przyczyniają się do śmierci delfinów żyjących w Morzu Czarnym, ponieważ potężne dźwięki wytwarzane przez sonary mogą źle wpływać na zdrowie zwierząt. "Delfiny wpadają w strefę promieniowania elektromagnetycznego okrętów, co uniemożliwia działanie organów służących do nawigacji i echolokacji" - wyjaśnił Rusew.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.