Cadeler, kluczowy dostawca usług w branży morskiej energetyki wiatrowej, podpisał umowę z duńskim Ørstedem na realizację projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Nie tak dawno spółka z Grupy ORLEN podpisała z Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Morzu Bałtyckim.
Duńska spółka Cadeler podpisałą nową umowę z Ørsted na wykonanie montażu fundamentów XL nowej generacji na terenie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Rozpoczęcie instalacji elementów zaplanowane jest na 2026 rok.
Cadeler po raz pierwszy wykorzysta swój statek instalacyjny klasy F, który do czasu realizacji zlecenia będzie najnowszym jednostką w flocie statków.
Firma Cadeler brała już aktywny udział w budowie turbin wiatrowych w związku z projektem Hornsea 2, dlatego też ta trzecia faza olbrzymiej farmy wiatrowej w strefie Hornsea będzie naturalną kontynuacją prac wykonanych przez Cadeler w przeszłości.
Farma wiatrowa będzie zlokalizowana na Morzu Północnym, około 121 km od wybrzeża Norfolk i 160 km od wybrzeża Yorkshire, na obszarze 696 kilometrów kwadratowych. Po zakończeniu projektu morskie turbiny wiatrowe będą w stanie zapewnić do 2,852 GW mocy, co wystarczy do zaspokojenia średniego dziennego zapotrzebowania ponad 3 milionów brytyjskich gospodarstw domowych.
Orlen także stawia na Cadeler
Przypomnijmy, że w lipcu także spółka z Grupy ORLEN podpisała z Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power – wspólnego projektu PKN ORLEN i Northland Power. Jak zapowiedziała spółka Baltic Power, w kolejnych krokach spółka dokona wyboru dostawców turbin, fundamentów, kabli wewnętrznych i eksportowych, wykonawców morskich i lądowych stacji elektroenergetycznych oraz serwisu i utrzymania farmy. Inwestycja, której realizacja planowana jest na lata 2024-2026 zakłada powstanie farmy o łącznej mocy wytwórczej do 1,2 GW.
Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech
Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny
Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind