• <
mewo_2022

Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler

05.08.2022 14:49
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler

Partnerzy portalu

Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Cadeler

Cadeler, kluczowy dostawca usług w branży morskiej energetyki wiatrowej, podpisał umowę z duńskim Ørstedem na realizację projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Nie tak dawno spółka z Grupy ORLEN podpisała z Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Morzu Bałtyckim.

Duńska spółka Cadeler podpisałą nową umowę z Ørsted na wykonanie montażu fundamentów XL nowej generacji na terenie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Rozpoczęcie instalacji elementów zaplanowane jest na 2026 rok.

Cadeler po raz pierwszy wykorzysta swój statek instalacyjny klasy F, który do czasu realizacji zlecenia będzie najnowszym jednostką w flocie statków.

Firma Cadeler brała już aktywny udział w budowie turbin wiatrowych w związku z projektem Hornsea 2, dlatego też ta trzecia faza olbrzymiej farmy wiatrowej w strefie Hornsea będzie naturalną kontynuacją prac wykonanych przez Cadeler w przeszłości.

Farma wiatrowa będzie zlokalizowana na Morzu Północnym, około 121 km od wybrzeża Norfolk i 160 km od wybrzeża Yorkshire, na obszarze 696 kilometrów kwadratowych. Po zakończeniu projektu morskie turbiny wiatrowe będą w stanie zapewnić do 2,852 GW mocy, co wystarczy do zaspokojenia średniego dziennego zapotrzebowania ponad 3 milionów brytyjskich gospodarstw domowych.   

Orlen także stawia na Cadeler

Przypomnijmy, że w lipcu także spółka z Grupy ORLEN podpisała z Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power – wspólnego projektu PKN ORLEN i Northland Power. Jak zapowiedziała spółka Baltic Power, w kolejnych krokach spółka dokona wyboru dostawców turbin, fundamentów, kabli wewnętrznych i eksportowych, wykonawców morskich i lądowych stacji elektroenergetycznych oraz serwisu i utrzymania farmy. Inwestycja, której realizacja planowana jest na lata 2024-2026 zakłada powstanie farmy o łącznej mocy wytwórczej do 1,2 GW.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.