• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ambasador Chin wezwany do Białego Domu w związku z manewrami wokół Tajwanu

gm

05.08.2022 14:59 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ambasador Chin wezwany do Białego Domu w związku z manewrami wokół Tajwanu

Partnerzy portalu

Ambasador Chin wezwany do Białego Domu w związku z manewrami wokół Tajwanu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Cezary p, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ambasador ChRL Qin Gang został wezwany do Białego Domu w proteście przeciwko prowokacyjnym działaniom Chin - oznajmił w piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Według władz USA ćwiczenia wojsk ChRL wokół Tajwanu podważają pokój i stabilność w regionie.

„Po działaniach Chin minionej nocy, wezwaliśmy ambasadora Qin Ganga do Białego Domu, by wystosować demarche w sprawie prowokacyjnych działań ChRL” - napisał Kirby w oświadczeniu wysłanym dziennikarzom. „Potępiliśmy działania zbrojne ChRL, które są nieodpowiedzialne i sprzeczne z naszym stałym celem podtrzymania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” - dodał.

W czwartek Kirby oskarżył Chiny o wykorzystywanie niedawnej wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie do sztucznego wykreowania kryzysu i „ustanowienia nowego statusu quo”. Dodał jednak, że USA na to nie pozwolą.

Wcześniej w piątek chińskie MSZ zawiesiło współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, w tym dialog wojskowy wysokiego szczebla i dialog klimatyczny, a także ogłosiło sankcje na Pelosi i członków jej najbliższej rodziny. Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe manewry wojskowe na obszarach wód i przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan w reakcji na środową wizytę Pelosi na wyspie.

Tagi:
Chiny, Tajwan, ChRL, Pelosi

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.