• <
mewo_2022

Deme zainstalował pierwszy monapal XXL na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1

02.08.2022 08:33
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Deme zainstalował pierwszy monapal XXL na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1

Partnerzy portalu

Deme zainstalował pierwszy monapal XXL na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Deme Group

Belgijski lider morski Deme Offshore zainstalował pierwsze monapale XXL na terenie morskiej farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 firmy Parkwind w Niemczech. Spółka prowadzi kampanię instalacyjną za pomocą rewolucyjnego statku instalacyjnego Orion.

Deme zainstaluje łącznie 28 gigantycznych monopali, które przy długości 110 m są największymi monopalami, jakie kiedykolwiek zbudowano w Europie, ważącymi ponad 2000 ton każdy. Orion jest pierwszym pływającym statkiem jednokadłubowym, który może wykonywać takie operacje, co znacznie przyspiesza czas instalacji elementów wiatrowych. Dla inwestora oznacza to mniejsze koszty projektu.

Oprócz zdolności do obsługi olbrzymich fundamentów i turbin nowej generacji, Orion posiada silniki dwupaliwowe i jest zasilany LNG. Jest to pierwszy w branży statek do instalacji fundamentów zasilany gazem, co znacznie zmniejsza emisję CO2 podczas operacji. Orion jest wyposażony w dźwig o nośności 5 tys. ton oraz w dostosowany do potrzeb system chwytaków z kompensacją ruchu, zdolny do obsługi fundamentów o masie do 2500 ton. Chwytak umożliwia utrzymanie pali w stabilnej pozycji pionowej, pomimo ruchów i fal. W chwytaku zintegrowano kilka systemów łagodzenia hałasu, aby zredukować podwodny hałas podczas wbijania.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 znajduje się na niemieckim Morzu Bałtyckim, na północny wschód od wyspy Rugii.

- Morska farma wiatrowa Arcadis Ost 1 to niesamowity projekt, biorąc pod uwagę skalę fundamentów, i wymaga równie wyjątkowego statku, który przekracza granice i wprowadza standardy branżowe w zakresie innowacji na nowy poziom. Wspaniale jest współpracować z firmą Parkwind, która również podziela naszą wizję dotyczącą znaczenia morskiej energetyki wiatrowej w pomaganiu światu w jak najszybszej realizacji transformacji energetycznej – powiedział Bas Nekeman, dyrektor biznesowy Deme Offshore na Europę Północną.

DEME może polegać na 5200 wysoko wykwalifikowanych specjalistach i nowoczesnej flocie ponad 100 statków.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.