• <
mewo_2022

Nowa morska farma wiatrowa w Niemczech połączy produkcję energii i wodoru

28.07.2022 20:11
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Nowa morska farma wiatrowa w Niemczech połączy produkcję energii i wodoru

Partnerzy portalu

Nowa morska farma wiatrowa w Niemczech połączy produkcję energii i wodoru  - GospodarkaMorska.pl
Fot. RWE

Nordsee Two, niemiecki projekt morskiej farmy wiatrowej, którego właścicielami są spółki RWE (51 proc.) i Northland Power (49 proc.), ma uwzględniać instalację elektrolizera. Projekt ma na celu sprawdzenie ekonomicznej opłacalności produkcji zielonego wodoru na obszarze morskich farm wiatrowych. 

Morska farma wiatrowa o mocy 433 MW, która ma powstać na północ od wyspy Juist i zostać uruchomiona w 2026 roku, będzie składać się z turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda. 

Źródło: Northland 

Oprócz najnowszych turbin wiatrowych inwestorzy chcą również zademonstrować techniczną i komercyjną wykonalność projektu produkcji zielonego wodoru w warunkach morskich. W planie jest integracja elektrolizera wraz z morską farmą wiatrową. Zielony wodór zostanie wykorzystany do tankowania statków oraz do zasilania awaryjnego morskiej stacji transformatorowej lub turbin wiatrowych.

Wcześniej deweloperzy założyli dwie spółki celowe, Nordsee Two GmbH i Nordsee Three GmbH, w których Northland posiadał 85 proc. udziałów, a RWE Renewables kontrolowało pozostałe 15 procent.


Na początku 2022 roku Northland Power i RWE podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture, za pośrednictwem której zamierzają wspólnie opracować, wybudować i eksploatować klaster trzech morskich projektów wiatrowych: Nordsee Two o mocy 433 MW, Nordsee Three o mocy 420 MW i Delta Nordsee o mocy 480 MW. Po zawarciu umowy Northland posiada 49 proc. udziałów w nowej spółce joint venture, a RWE 51 proc.

Po wybudowaniu wszystkich trzech projektów Nordsee, farmy będą tworzyć jeden z największych klastrów projektowych na niemieckim Morzu Północnym o mocy około 1 185 MW.


Źródło: Offshore-energy.biz/RWE

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.