• <

Wynik wyszukiwania - " Niemcy" - Wiadomości

Japonia i Niemcy przeprowadziły na Pacyfiku pierwsze wspólne ćwiczenia z wykorzystaniem myśliwców

Niemcy i Japonia zakończyły w czwartek pierwsze w historii wspólne ćwiczenia sił powietrznych - pisze portal The Japan Times. Odbyły się one w obliczu rosnącej aktywności Rosji i Chin w regionie Indo-Pacyfiku.
26.07.2024

Niemcy zamawiają kolejne okręty podwodne. Podobne są oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

Minister Obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiada, że Marynarka Wojenna Niemiec (Deutsche Marine) wzbogaci się o cztery kolejne okręty podwodne typu 212CD. Koszt przedsięwzięcia wynosi 4 mld euro. Nowe jednostki zwiększają portfel zamówień do łącznie sześciu. Co istotne, podobne są proponowane Polsce w ramach programu "Orka".
24.07.2024

W Ankonie otwarto wystawę poświęconą wyzwoleniu miasta

Wystawę poświęconą gen. Władysławowi Andersowi oraz wyzwoleniu Ankony otwarto w czwartek na frontonie miejskiego stadionu w Ankonie. Weterani obejrzeli również film dokumentalny "Po zwycięstwo na Monte Cassino" w reżyserii majora Dominika Sierzputowskiego.
18.07.2024

Baltic Hub dodaje czwartą suwnicę RMG do operacji kolejowych

Baltic Hub, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim, kontynuuje inwestycje w infrastrukturę kolejową. 15 lipca została uruchomiona czwarta suwnica RMG, która podniesie przepustowość bocznicy kolejowej do ponad 800 000 TEU rocznie.
16.07.2024

Bando: zwiększenie tranzytu ropy do Niemiec bez uszczerbku dla polskich rafinerii

PERN może bez uszczerbku dla polskich rafinerii znacząco zwiększyć tranzyt ropy do rafinerii Schwedt w Niemczech - zapewnił w piątek wiceminister klimatu i środowiska Maciej Bando. Dodał, że zwiększeniem przez Gdańsk dostaw od 1 do 1,5 mln ton w 2024 r. zainteresowana jest też rafineria Leuna.
12.07.2024

Rosja chciała zabić szefa niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall

Służby specjalne USA i Niemiec udaremniły rosyjski plan zamachu na Armina Pappergera, szefa niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall - podała w czwartek stacja CNN, powołując się na amerykańskich i innych zachodnich oficjeli. Koncern dostarcza amunicję Ukrainie.
12.07.2024

Szczyt NATO w Waszyngtonie. List intencyjny MON w sprawie zakupu min morskich

Polska delegacja z ministrem obrony narodowej na czele, wiceministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, wzięła udział w szczycie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w stolicy USA. Państwa nadbałtyckie mają wzmocnić ochronę domeny morskiej.
11.07.2024

Kanada, Niemcy i Norwegia podpisały list intencyjny w sprawie morskiego sojuszu obronnego

Ministrowie obrony Kanady, Niemiec i Norwegii podpisali w środę list intencyjny w sprawie utworzenia morskiego sojuszu obronnego. Trzy kraje rozważą możliwości zacieśnienia współpracy na północnym Atlantyku - przekazał szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair.
11.07.2024

Rozpoczyna się kolejny etap transportu niemieckiego okrętu podwodnego U-17 do muzeum w Sinsheim

Pod koniec czerwca rozpoczęło się kolejne, wielkie przedsięwzięcie Muzeum Techniki w Spirze (Technik-Museum Speyer) w związku z transportem wyjątkowego eksponatu, jakim jest okręt podwodny typu typu 206A, ex-U-17. Trwa drugi etap przemieszczania jednostki, który urósł do rangi wydarzenia społecznego, promującego nie tylko marynarkę wojenną, ale też turystykę na terenie Niemiec.
10.07.2024

Coraz więcej Czechów odpoczywa nad polskim morzem

Nawet 20-procentowy coroczny wzrost liczby turystów z Czech jest odnotowywany w hotelach nad Bałtykiem – wynika z analiz Północnej Izby Gospodarczej. Wg danych GUS w 2023 r. Zachodniopomorskie odwiedziło 18,5 tys. Czechów; rok wcześniej niespełna 11 tysięcy.
09.07.2024

Turyści z Niemiec i Czech dominują nad polskim morzem

Rok temu byli na weekend, teraz wracają na tydzień. Turyści z Czech i innych krajów europejskich pokochali polskie morze. Branża liczy także na zainteresowanie Skandynawów.
09.07.2024

Politechnika Gdańska członkiem European Academy of Wind Energy

Jako jedyna w Polsce, Politechnika Gdańska dołączyła do prestiżowego grona European Academy of Wind Energy w skład której wchodzi niemal 60 uczelni z Europy, a także USA i Chin. Akademia jest międzynarodową organizacją non-profit, promującą i wspierającą rozwój nauki o energetyce wiatrowej.
09.07.2024

OX2 ma apetyt na polski offshore wind [wideo]

Podczas konferencji PSEW w Świnoujściu, Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 Polska, opowiedziała o planach firmy na rozwój w polskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Jakie strategie i innowacje ma do zaoferowania OX2?
08.07.2024

Finlandia przygotowuje się na przyjęcie wojsk Sojuszu i US Army

Na szczycie NATO w Waszyngtonie Finlandia ma oficjalnie przejść pod dowództwo w amerykańskim Norfolk, obejmującym północny Atlantyk i Skandynawię. W samej Finlandii przybędzie jednostka dowodzenia natowskimi siłami lądowymi – zapowiedział prezydent Alexander Stubb.
07.07.2024

120 lat temu zmarł inżynier Witold Zglenicki, pionier pozyskiwania ropy naftowej spod morskiego dna

120 lat temu, 6 lipca 1904 r. zmarł w Baku (Azerbejdżan) Witold Zglenicki, inżynier górnik-geolog zwany „polskim Noblem”; wynalazca platformy wiertniczej, pionier pozyskiwania ropy naftowej spod morskiego dna, filantrop, jeden z największych mecenasów nauki i kultury w tysiącletniej historii Polski.
06.07.2024

Uzupełnienie NSM? Kongsberg podpisuje umowę na rozwój naddźwiękowego pocisku uderzeniowego

Kongsberg Defence & Aerospace (KONGSBERG) podpisał 5 lipca br. kontrakt z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (NDMA) na wstępną fazę rozwoju nowego, niemiecko-norweskiego systemu rakietowego Supersonic Strike Missile (3SM).
05.07.2024

Słynny ponton MPP z CRISTA otrzymał nowe imię

Dziś w Danii odbyła się ceremonia chrztu jednostki MPP wybudowanej w stoczni CRIST. Od teraz nosi imię Maya.
04.07.2024

Polska i Niemcy mają zacieśniać współpracę także w ramach działań sił morskich

Utrzymanie więzi transatlantyckich przy zwiększaniu samodzielności Europy, inwestycje w przemysły zbrojeniowe, regularne dwustronne konsultacje w sprawach bezpieczeństwa i obrony zadeklarowały po międzyrządowych konsultacjach Polska i Niemcy.
03.07.2024

Bardzo dobry start wakacji na Pomorzu Zachodnim. Rekordy Świnoujścia i Międzyzdrojów

– Widzimy, że zainteresowanie kurortami turystycznymi w województwie zachodniopomorskim jest największe od wielu lat. Nie brakuje turystów z Polski, ale i z Czech czy ze Słowacji. Mamy też turystów z Niemiec, choć tutaj ilość rezerwacji jest na podobnym lub minimalnie niższym poziomie niż w latach ubiegłych. Dominują osoby starsze – mówi Piotr Kośmider, prezes świnoujskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
03.07.2024

Tak kształtuje się przyszłość technologii przeciwminowych? Firmy z Europy rozwijają nowe i stare koncepcje

Europejska Agencja Obrony (EDA) rozpoczęła trzecią fazę projektu Modular Lightweight Minesweeping Next Generation (MLM-NG). Głównym celem jest dalsze podnoszenie poziomu gotowości technologicznej (TRL) odpowiednich systemów i zademonstrowanie wykorzystania modułowego lekkiego trału przeciwminowego w warunkach operacyjnych, w oparciu o rozwój w ramach I (2011-2014) i II (2018-2021) fazy. Podczas III fazy, której budżet wynosi około 9,2 mln euro, uczestniczy sześć państw: Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia i Polska.
02.07.2024

Zmienne wiatry w branży morskiej energetyki wiatrowej. Chiny przodują

W najnowszym raporcie dotyczącym rynku energetyki wiatrowej, TGS, wiodący światowy gracz na rynku energii odnawialnej podał, że szacunkowy globalny cel to uzyskiwanie ponad 800 GW rocznej mocy produkowanej w elektrowniach wiatrowych. Takie dane podaje we wstępie do Market Overview Report firma analityczna 4C Offshore. Chiny przodują w instalacjach, ale to morza wokół Wielkiej Brytanii są najbardziej atrakcyjne dla rozwoju pływających farm wiatrowych.
29.06.2024

85 lat temu hasło "Żywe torpedy" trafiło na pierwsze strony polskich gazet

Wiosną 1939 r. hasło "Żywe torpedy" nabrało rozgłosu po ogłoszeniu przez III Rzeszę roszczeń wobec Polski. Idea ochotników do samobójczych misji była potężną akcją propagandową, a nie pomysłem na skuteczną walkę z Niemcami - powiedział PAP historyk dr Marcin Kłodziński.
29.06.2024

Rywalizujemy, ale mamy wspólny cel – Kluczowi Tier 1 sektora wiatrowego o współpracy z krajowymi dostawcami

Pomimo konkurencyjnego krajobrazu, w którym poruszają się firmy z łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej, można wyczuć dużą chęć zaangażowania w otwarty dialog na temat wspólnych wyzwań. Mimo mocnej konkurencji i rywalizacji o najlepsze rozwiązania firmy z branży wiatrowej chcą wspólnie wspierać transformację energetyczną. O perspektywach współpracy z tzw. „Tier 1” dyskutowano podczas Międzynarodowego Dnia Dostawców organizowanego przez Wind Industry Hub na Konferencji PSEW w Świnoujściu.
26.06.2024

Raport: polski rynek magazynowy jednym z najszybciej rozwijających się w Europie

Rynek magazynowy w Polsce jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie, a co za tym idzie, dysponuje jednymi z najnowszych obiektów - wynika z raportu firmy JLL. Jak poinformowano, sektor ten powiększył się w naszym kraju 20-krotnie w ciągu ostatnich 20 lat.
26.06.2024

Kongsberg otwiera nowy zakład do produkcji pocisków przeciwokrętowych w Norwegii

Kongsberg Defence & Aerospace (KONGSBERG) oficjalnie otworzył 20 czerwca br. swój nowy zakład produkcji pocisków rakietowych. Fabryka ulokowana w norweskiej miejscowości Kongsberg będzie produkować pociski Naval Strike Missile (NSM) i Joint Strike Missile (JSM), znajdujące się w wyposażeniu wielu państw, w tym Polski.
25.06.2024

Konferencja MS&D w Hamburgu. Celem sprostanie wyzwaniom geopolitycznym

Trzy miesiące przed rozpoczęciem SMM Hamburg dało przedsmak międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa i obrony morskiej. Program MS&D (maritime security and defence) w dniach 5 i 6 września obejmie nie tylko najnowsze trendy w przemyśle stoczniowym, ale także zagadnienia geostrategiczne. Członkami panelu będą osoby publiczne, takie jak były ukraiński wiceminister obrony Igor Kabanenko i dr Jyh-Shyang Sheu z Tajwańskiego Instytutu Badań nad Obroną Narodową i Bezpieczeństwem.
24.06.2024

Unia Izb Odry i Łaby zaniepokojona kolejnymi doniesieniami o zakwicie złotych alg

Kolejne śnięte ryby, które straciły życie w powodu zakwitu złotych alg pojawiły się w województwie zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Ostatnie doniesienia prasowe i stanowiska m.in. Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego budzą niepokój przedsiębiorców. Unia Izb Odry i Łaby apeluje o podjęcie jeszcze szerszych działań związanych z rewitalizacją Odry. – Złota alga nie ma barw politycznych. Nasza rzeka niezależnie od tego, kto rządzi w Polsce wymaga konsekwentnych i stanowczych działań rewitalizacyjnych.
21.06.2024

Polskie akcenty podczas Baltops 2024, największego ćwiczenia morskiego na Morzu Bałtyckim

Od 5 czerwca 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów i 9000 żołnierzy z 20 państw bierze udział w cyklicznym ćwiczeniu z serii "Baltops". 14 czerwca Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Centrum Operacji Morskich-Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Podczas spotkania Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapoznał się z aktualną sytuacją w związku z trwającym przedsięwzięciem.
21.06.2024

Powstaje nowy arktyczny sojusz obronny

Trwają rozmowy w sprawie utworzenia nowego sojuszu obronnego w Arktyce, w których udział biorą Kanada, Niemcy i Norwegia - poinformował w czwartek szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair; potwierdził, że temat ten został poruszony podczas spotkania ministrów obrony NATO.
20.06.2024

Kraje członkowskie uzgodniły 14. pakiet sankcji wobec Rosji

Po trwających ponad miesiąc negocjacjach kraje UE uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
20.06.2024

Wiceminister Marchewka dla "Pulsu Biznesu": przeładunki zboża na polskim Wybrzeżu są bezpieczne

Przeładunki w polskich portach będą rosły, więc huby nie będą odbierać sobie pracy i szans na rozwój — mówi w wywiadzie dla środowego "Pulsu Biznesu" Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury.
19.06.2024

Rząd przygotowuje zmiany, które mają poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw żeglugowych

Rząd przygotowuje zmiany w prawie, które mają m.in. poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw żeglugowych, umożliwi im też zaopatrywanie się w obowiązkowe na okręcie leki - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
17.06.2024

UE bez 14. pakietu sankcji na Rosję, w planach m.in. zakaz reeksportu LNG

Ambasadorowie krajów członkowskich co prawda zgodzili się w piątek na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, ale nie udało im się uzgodnić 14. pakietu sankcyjnego zawierającego m.in. zakaz reeksportu rosyjskiego LNG.
15.06.2024

Rosja realnym zagrożeniem. Polska chce identyfikacji rosyjskiej floty cieni

Wobec agresywnych działań Rosji państwa Morza Bałtyckiego stanęły w obliczu coraz bardziej złożonych zagrożeń i "nieprzewidywalności w regionie" - głosi deklaracja przyjęta w piątek w Porvoo w Finlandii przez Radę Państw Morza Bałtyckiego.
14.06.2024

Połączone Siły Ekspedycyjne ćwiczą ochronę krytycznej infrastruktury podwodnej

Międzynarodowe siły morskie pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii, znane jako Połączone Siły Ekspedycyjne (Joint Expeditionary Force, JEF) rozpoczęły miesięczną serię ochronnych działań wojskowych, w ramach których wiele jednostek morskich i powietrznych przyczynia się do ochrony krytycznej infrastruktury podmorskiej na Atlantyku, Morzu Północnym i Bałtyku.
13.06.2024

Szef MSZ weźmie udział w spotkaniu ministerialnym Rady Państw Morza Bałtyckiego

Szef MSZ Radosław Sikorski w czwartek udaje się do Helsinek, gdzie weźmie udział w spotkaniu ministerialnym Rady Państw Morza Bałtyckiego. Na marginesie Rady szef polskiej dyplomacji spotka się z szefem MSZ Norwegii Espen Barth Eide; będzie też uczestniczył w panelu European External Dynamics.
12.06.2024

David Cameron: Odessa, najważniejsze ukraińskie miasto portowe, nie jest już tak zagrożone jak było na początku wojny

Niebezpieczeństwo jest dużo bliżej niż wielu z nas chce przyznać - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski na konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy w Berlinie. W stolicy Niemiec obecni byli też szefowie dyplomacji Ukrainy, Włoch, Niemiec, W. Brytanii i pełnomocniczka USA ds. Ukrainy.
11.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030: „Strategy & Future”. Przed portami wyzwania, ale potrzeba kolei

Pierwsza dyskusja podczas tegorocznego Kongresu Polskie Porty 2030 poświęcona była potencjałowi i perspektywom najważniejszych portów w kraju. W wielowątkowej rozmowie wzięli udział ich reprezentanci, a poprowadził ją Mateusz Kowalewski.
10.06.2024

Trwa Baltops 2024, największe ćwiczenie morskie na Morzu Bałtyckim

Ponad 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów, 9000 żołnierzy bierze udział w tegorocznym ćwiczeniu Baltops 24. Najważniejsze morskie ćwiczenie NATO w basenie Morza Bałtyckiego rozpoczęło się 5 czerwca w litewskiej Kłajpedzie.
06.06.2024

Polska jednym z najtańszych europejskich krajów do podróży promem

W letnim okresie, który jest idealny na wszelkiego rodzaju rejsy, podróż promem staje się popularnym środkiem transportu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez platformę internetową Vivanoda Polska jest czwartym najtańszym krajem w Europie do podróżowania promem.
06.06.2024

80 lat temu wojska alianckie rozpoczęły lądowanie w Normandii

80 lat temu, 6 czerwca 1944 r. na plażach Normandii rozpoczęła się największa operacja desantowa w historii. Lądowanie wojsk alianckich rozpoczynało nowy etap w historii II wojny światowej, w którym sił Niemiec zostaną zmuszone do desperackiej obrony na trzech frontach.
06.06.2024

Dr Paweł Rozdżestwieński: Polscy lotnicy i marynarze walczyli już od pierwszej godziny operacji "Overlord"

6 czerwca 1944 r. lotnicy polskich dywizjonów RAF i marynarze uczestniczyli w lądowaniu sił alianckich w Normandii. "Choć polscy żołnierze nie uczestniczyli w pierwszej fazie walk na lądzie, polscy lotnicy i marynarze walczyli już od pierwszej godziny operacji +Overlord+" -powiedział PAP historyk dr Paweł Rozdżestwieński.
06.06.2024

Rozpoczynają się największe ćwiczenia morskie na Bałtyku pk. "Baltops 2024"

Od 5 do 20 czerwca potrwają ćwiczenia morskie, w których weźmie udział 30 okrętów oraz 4 tys. żołnierzy z sił lądowych, morskich i powietrznych. W tym organizowanym od lat przedsięwzięciu ukierunkowanym na obronność na Morzu Bałtyckim wezmą udział również okręty polskiej Marynarki Wojennej.
04.06.2024

"Sueddeutsche Zeitung": wbrew deklaracjom rząd Merkel ściśle współpracował przy powstaniu Nord Stream 2

Rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel konsekwentnie utrzymywał, że rosyjski gazociąg Nord Stream 2 jest "prywatnym przedsięwzięciem biznesowym", ale poufne dotąd dokumenty pokazują, jak mocno władze angażowały się w budowę rurociągu i jak ściśle współpracowały z odpowiedzialną za to spółką - informuje "Sueddeutsche Zeitung", pisząc o "kronice historycznego błędu".
04.06.2024

Stena Line wykorzystuje sztuczną inteligencję i napędza rozwój zrównoważonej żeglugi

Stena Line, jeden z wiodących europejskich operatorów promowych, odnotowuje obecnie znaczną redukcję zużycia paliwa dzięki strategicznemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Zastosowanie zaawansowanego systemu o nazwie Voyage Optimization System, optymalizuje operacje statku, co pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa o 1 do 5%.
03.06.2024

Norwegia stawia na rozwój sił morskich. Nawet 28 okrętów ma dostarczyć krajowy przemysł stoczniowy

Kongsberg Maritime współpracuje z Green Yard Kleven i czterema innymi podmiotami nad nowym projektami okrętów. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie, że norweski przemysł stoczniowy jest przygotowany do dostarczenia 28 jednostek różnych klas dla sił morskich państwa.
03.06.2024

Ograniczenie importu surowców z Rosji przyspiesza transformację energetyczną Europy. Dekarbonizacja może się jednak wiązać z protestami części grup społecznych

Wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na import surowców z Rosji przyspieszają transformację energetyczną. Jak podkreśla Polska Akademia Nauk, droga energia wymusza radykalną poprawę efektywności energetycznej i przyspiesza rozwój OZE we wszystkich sektorach gospodarki. Odnawialne źródła nie są bowiem obarczone kosztami paliw i CO2. Z drugiej jednak strony dekarbonizacja i Zielony Ład mogą prowadzić do protestów kolejnych, obok rolników, grup społecznych.
28.05.2024

U-Boot nieopodal Rozewia? Morze Bałtyckie odsłania tajemniczy wrak

W wyniku regularnych zmian dna Morze Bałtyckie wyrzuca na brzeg obiekty dotąd spoczywające w głębinach bądź odsłania je zalegające na dnie. Tym razem pod wodą, na wysokości Rozewia, został zauważony tajemniczy wrak, który ma być pozostałościami po niemieckim okręcie z czasów II wojny światowej.
27.05.2024

Piotr Müller: w przyszłym tygodniu kontrola poselska ws. rozwoju energetyki atomowej

Poseł PiS Piotr Müller zapowiedział w czwartek, przeprowadzenie w przyszłym tygodniu kontroli poselskiej dotyczącej działań rządu ws. rozwoju energetyki atomowej w Polsce. Zamierza także złożyć zapytanie poselskie do rządu o etap prac nad powstaniem elektrowni atomowej.
23.05.2024

W Połądze rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw Grupy Północnej

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i północnego Atlantyku, a także wsparcie dla Ukrainy oraz program lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie to tematy spotkania ministrów obrony państw Grupy Północnej, które rozpoczęło się w czwartek w litewskim kurorcie Połąga – poinformowało ministerstwo obrony Litwy.
23.05.2024

Rozpoczyna się budowa pierwszego połączenia energetycznego między Niemcami a Wielką Brytanią. Koszt 2,8 mld euro

Ponad 80 gości ze świata polityki, biznesu i władz świętowało 21 maja oficjalną ceremonię wmurowania kamienia węgielnego pod NeuConnect w Wilhelmshaven-Fedderwarden. Oznacza to rozpoczęcie budowy połączenia międzynarodowego NeuConnect. Ma być to kamień milowy w realizacji prywatnie finansowanego niemiecko-brytyjskiego połączenia elektroenergetycznego o wartości 2,8 mld euro (2,4 mld funtów). Jego otwarcie jest planowane na 2028 rok.
21.05.2024

Pomorskie. Polityczny apel w sprawie terminali agro

Radna sejmiku województwa pomorskiego Natalia Nitek-Płażyńska apeluje do marszałka województwa pomorskiego o zajęcie stanowiska w sprawie terminali agro w portach w Gdańsku i Gdyni.
21.05.2024

Maersk dąży do przyspieszenia łańcuchów dostaw w Europie dzięki nowemu obiektowi przeładunkowemu w Rotterdamie

Firma A.P. Moller - Maersk zainaugurowała 14 maja działalność specjalistycznego magazynu typu cross-dock w Porcie Rotterdam w Holandii, na obszarze terminalu Maasvlakte II. W zamierzeniu ma to znacznie przyspieszyć przepływ ładunków od przybycia na statek do punktu sprzedaży, zwłaszcza w krajach Beneluksu, Niemczech i Francji.
21.05.2024

Jak kształtuje się konkurencyjność polskich portów morskich?

Wiek XIX i XX zrewolucjonizował rynek transportu morskiego. Upowszechnienie kontenerów zmieniło oblicze globalnego handlu i ułatwiło transport międzynarodowy i globalizację. Polskie porty morskie odgrywają kluczową rolę całym układzie transportu morskiego w Polsce, stanowiąc bramy dla handlu międzynarodowego. Porty mogą przyjmować nawet największe jednostki pływające. Artykuł ma na celu omówienie konkurencyjności polskich portów morskich w Europie.
17.05.2024

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.
12.05.2024

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
08.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Duńskie media: Polska nową potęgą w Europie

Polska wyłania się jako mocarstwo, które odgrywa coraz większą rolę w polityce europejskiej, zarówno w UE, jak i na bardzo napiętej wschodniej flance NATO - pisze duńska gazeta "Jyllands-Posten".
06.05.2024

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

Wyjątkowa jednostka wybudowana przez Crist przypłynęła na miejsce pracy

Specjalistyczny ponton MPP, jedyna w swoim rodzaju jednostka wybudowana przez stocznię Crist na potrzeby konstrukcji tunelu łączącego Danię i Niemcy, przypłynęła na docelowe miejsce pracy.
29.04.2024

„Die Welt”: Polska przyspiesza przejście na atom – chce być liderem w Europie

Podczas gdy Niemcy uparcie obstają przy rezygnacji z energetyki jądrowej, Polska przyspiesza przejście na atom i może być niedługo europejskim liderem technologicznym w Europie – pisze w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.
29.04.2024

W Niemczech zatrzymano osoby szpiegujące na rzecz Chin. Chciały zakupić technologie dla sił morskich

Ambasada Chin w Berlinie stanowczo odrzuciła oskarżenia o prowadzenie przez Pekin działalności szpiegowskiej w Niemczech po zatrzymaniu w poniedziałek trojga Niemców pod zarzutem współpracy z chińskimi tajnymi służbami.
23.04.2024

Filipiny organizują wraz z sojusznikami ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Siły Zbrojne Filipin rozpoczęły 39. edycję ćwiczenia pk. Balikatan. To największe, coroczne, dwustronne przedsięwzięcie szkoleniowe filipińskich sił morskich, z udziałem amerykańskiego sojusznika. Celem ćwiczeń jest umacnianie współpracy między USA i Filipinami, podkreślając traktat o wzajemnej obronie poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej i gotowości między wojskami obu krajów w domenie morskiej. Manewry potrwają od 22 kwietnia do 10 maja.
22.04.2024

TECoNaut: nowe kompetencje dla ekologicznych jachtów

Rozpoczyna się TECoNaut, europejski projekt mający na celu zdefiniowanie umiejętności potrzebnych do zielonej transformacji w przemyśle jachtowym.
19.04.2024

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

Rekordowy wzrost mocy instalacji wiatrowych na świecie w 2023 r.

W 2023 r. zwiększono moc instalacji w energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Global Wind Energy Council (GWEC).
16.04.2024

Bałtyk turystyczny, Bałtyk ekologiczny. Cruise Baltic stawia na OPS

Cruise Baltic, organizacja skupiająca porty Morza Bałtyckiego, przyjęła strategię rozwoju instalacji zasilania statków pasażerskich z instalacji nabrzeżowych. Rok temu Cruise Baltic był gospodarzem Sustainable Cruising Conference. 19 operatorów statków wycieczkowych podpisało w Kopenhadze Memorandum of Understanding zobowiązując się do korzystania z zasilania energią elektryczną z lądu.
11.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Norwegia, Dania i W. Brytania wśród sygnatariuszy Paktu Bezpieczeństwa Morza Północnego

Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy podpisały Pakt Bezpieczeństwa Morza Północnego, zakładający monitoring znajdującej się na tym akwenie podwodnej infrastruktury krytycznej - poinformowały we wtorek w komunikacie władze tych państw.
09.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

"The Guardian": Ukraina planuje przeprowadzić trzeci atak na Most Kerczeński

Ukraiński wywiad wojskowy HUR planuje w pierwszej połowie tego roku przeprowadzić trzeci atak na Most Kerczeński, łączący okupowany Krym z Rosją - powiedział w środę brytyjskiemu dziennikowi "The Guardian" jeden z jego agentów.
03.04.2024

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Po niemal 60 latach Niemcy wycofują ze służby swój ostatni okręt desantowy

W trakcie ćwiczeń przeprowadzonych nad niemieckiej części Morza Bałtyckiego odbyło się ostatnie załadowanie i desant techniki wojskowej z użyciem okrętu desantowego typu 520 o nazwie Lachs. Mający za sobą 58 lat służby był ostatnią jednostką w swojej serii, służącą w morskich siłach Niemiec.
26.03.2024

"The Guardian": kryzys żywnościowy w Gazie został sztucznie wywołany

Kryzys żywnościowy w zagrożonej głodem Strefie Gazy został sztucznie wykreowany, twierdzi portal dziennika "The Guardian", opisując problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że "sprowokowany przez Izrael głód" jest używany jako broń.
22.03.2024

Dania. Po pięcioletniej przerwie wznowiono wydobycie gazu na Morzu Północnym

Wydobycie gazu ziemnego z należącego do Danii złoża Tyra na Morzu Północnym wznowiono w piątek po niemal pięcioletniej przerwie spowodowanej remontem platform wiertniczych - podała odpowiedzialna za eksploatację spółka Total Energies. Umożliwi to Danii uniezależnienie się od importu surowca z Rosji.
22.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Dowództwo Operacyjne: Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej

Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej (ang. Combined Maritime Forces - CMF) - poinformowało w środę Dowództwo Operacyjne. To największe na świecie - jak podkreślili wojskowi - partnerstwo morskie chroniące prawo międzynarodowe w Zatoce Perskiej oraz na Morzach Arabskim i Czerwonym.
20.03.2024

Polska nie będzie musiała rozbudowywać pływającego tankowca FSRU do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego ze względu na niższy popyt na paliwo

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Maciej Bando powiedział we wtorek w wywiadzie dla Reutera, że Polska będzie potrzebowała przedłużenia przepisów, które zezwalają na wsparcie elektrowni węglowych do 2028 r., ponieważ do czasu budowy pierwszej elektrowni jądrowej energia będzie nadal wytwarzania z węgla.
19.03.2024

Huti grożą, że posiadają pociski hipersoniczne i będą atakować statki na Oceanie Indyjskim

Jemeńscy bojownicy grożą, że będą atakować statki nie tylko na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Przywódca ugrupowania, Abdul Malik al-Houthi zapowiedział w telewizyjnym przemówieniu, że operacje skierowane przeciwko statkom będą się eskalować, aby utrudnić nawet trasę morską prowadzącą do Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki.
15.03.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część II

W części I Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część I rozpoczęliśmy omówienie orzeczenia Kanadyjskiego Sądu Federalnego w sprawie „Arc-En-Ciel Produce Inc. v BF Leticia (Ship) 2022 FC 843.
13.03.2024

Liczba ofiar ataku Huti na statek handlowy wzrosła do trzech

Trzech marynarzy zginęło a czterech zostało rannych w rezultacie ostrzelania przez jemeńskich rebeliantów Huti statku handlowego "True Confidence" - poinformowało w nocy ze środy na czwartek Centralne Dowództwo Sił USA (Centcom). Wcześniej informowano o dwóch ofiarach śmiertelnych.
07.03.2024

Szwecja i Niemcy będą współpracować na rzecz bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego

Minister obrony Szwecji Pal Jonson oraz jego odpowiednik z Niemiec Boris Pistorius podpisali we wtorek w Sztokholmie umowę o współpracy w dziedzinie wojskowości.
05.03.2024

W Arktyce rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe państw NATO i Szwecji

W norweskiej części Arktyki, w pobliżu granicy z Rosją, rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia wojskowe Nordic Response państw NATO oraz Szwecji. W trakcie dwutygodniowych manewrów szwedzkie siły zbrojne staną się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego.
04.03.2024

15-letni plan modernizacji sił morskich Holandii. Rząd wyda miliardy na marynarkę wojenną

Ministerstwo Obrony Holandii postawiło przed sobą ambitny cel, by w ciągu najbliższych 15 lat zastąpić niemal wszystkie duże okręty nawodne nowoczesnymi jednostkami. Kluczowym aspektem programu będzie dostarczenie nowoczesnych fregat i okrętów podwodnych. W to przedsięwzięcie jest ściśle zaangażowany holenderski przemysł morski, a projekt jest wart miliardy euro, będąc największym przedsięwzięciem morskim kraju.
04.03.2024

MŚ w klasie 470 – triumf żeglarzy z Hiszpanii, Polacy daleko na Majorce

Hiszpańscy żeglarze Jordi Xammar i Nora Brugman zostali na Majorce mistrzami świata w klasie 470. Polacy nie odegrali w regatach, które były olimpijską kwalifikacją, znaczącej roli. Najlepszą lokatę w stawce 61 mieszanych załóg z 26 państw – 40. - zajęli Kacper Paszek i Iga Wielczyk.
03.03.2024

"Joint Warrior" - morski aspekt "Steadfast Defender 2024" pokazuje możliwości sił NATO

U północnych wybrzeży Norwegii rozpoczęły się 24 lutego ćwiczenia Royal Navy pk. "Joint Warrior 23-1" będące częścią serii największych od lat ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender 2024", największego tego typu przedsięwzięcia NATO od zakończenia Zimnej Wojny.
29.02.2024

Wielka wpadka niemieckiej fregaty. Systemy obronne ostrzelały... amerykański dron

Jak donoszą niemieckie media, uczestniczą w operacji EUNAVFOR Aspides fregata FGS Hessen (F221) omyłkowo miała w poniedziałek ostrzelać dron należący do amerykańskich sił zbrojnych. Miało to miejsce niedługo przed tym, jak okręt wziął udział w akcji zestrzelenia bezzałogowych pojazdów należących do jemeńskich bojowników Huti.
28.02.2024

Polska potępia prowadzone przez Huti ataki na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że Polska potępia trwające ataki podejmowane z terytoriów kontrolowanych przez Hutich w Jemenie przeciwko statkom handlowym i okrętom marynarki wojennej płynącym przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.
27.02.2024

Ekspert: rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku

Rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku na polskim rynku paliw - ocenia analityk portalu e-petrol.pl Jakub Bogucki. Jego zdaniem zakaz nie wpłynie istotnie na globalny bilans paliw, ponieważ nie jest szczelny.
27.02.2024

Niemiecki generał: Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO

Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za przyjęciem wniosku Sztokholmu o członkostwo w NATO. Wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym morzem NATO - zauważył były dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO gen. Egon Ramms.
27.02.2024

Szwecja wnosi do NATO potężną wiedzę w zakresie okrętów podwodnych

Zdolność NATO do ochrony Morza Bałtyckiego i infrastruktury podwodnej znacznie wzrośnie, gdy Szwecja przystąpi do Sojuszu, wnosząc do niego m.in. potężną wiedzę w zakresie okrętów podwodnych - zauważył w poniedziałek komandor Juri Saska, dowódca estońskiej marynarki wojennej.
27.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Polska żywność trafia do odbiorców na całym świecie. Jej wartość za rok 2023 miała wynieść 51,8 mld euro

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.
18.02.2024

Polski handel zagraniczny osiągnął 691,5 mld EUR w 2023 r. Polskie porty morskie mają swój udział w tym sukcesie

Polski eksport w 2023 r. wyniósł 351 mld EUR, a wartość produktów importowanych do Polski zbliżyła się do 340,5 mld EUR – podał GUS w połowie lutego br. W 2023 r. nastąpił nieznaczny spadek wartości towarów i usług eksportowanych do krajów Unii Europejskiej. Istotnie zwiększył się eksport do krajów rozwijających się.
17.02.2024

Tak wygląda przyszłość sił przeciwminowych? Wyjątkowy "okręt-matka" rozpoczyna testy

RFA Stirling Castle rozpoczyna próby z specjalistycznym zespołem w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów w wodzie. Mają one zrewolucjonizować sposób, w jaki Royal Navy ma radzić sobie z zagrożeniami podwodnymi. Zastosowane rozwiązania i technologia mają zapewnić zapewnić bezpieczeństwo wód Wielkiej Brytanii, jak i zmniejszyć ryzyko dla marynarzy.
16.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Atak na Ukrainę z morza. Rosja pierwszy raz użyła w tym celu tego pocisku hipersonicznego

Jeden z rosyjskich okrętów obecnych na Morzu Czarnym miał zaatakować infrastrukturę lądową znajdującą się na Ukrainie. Zdaniem ekspertów miał wystrzelić pocisk przeciwokrętowy 3M22 Cirkon, określany jako hipersoniczny. W ostatnim czasie więcej okrętów Floty Czarnomorskiej operowało w morzu, stąd istniały obawy odnośnie potencjalnego ataku. Tym razem została użyta broń nawet groźniejsza niż pocisk manewrujący Kalibr.
13.02.2024

Światowa dominacja lodowych wojowników z Polski

Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) został mistrzem świata, a następnie mistrzem Europy w żeglarskiej, bojerowej klasie DN. Tytuły wicemistrzowskie wywalczył Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Ogólnie, z Estonii, gdzie zostały rozegrane obie imprezy polscy żeglarze lodowi wracają z 12 medalami.
11.02.2024

Projekt: od 15 września do 15 marca w wodach słonych będzie okres ochronny na węgorza

Bezterminowo od 15 września do 15 marca obowiązywać będzie w wodach słonych okres ochronny na węgorza - wynika z treści opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia. Na obszarze wschodnich wód wewnętrznych obowiązywać będzie dodatkowy okres ochronny dla tej ryby.
09.02.2024

Udany pierwszy rok działalności stoczni remontowej Strela Shiprepair Yard

Założona w 2022 roku stocznia remontowa Strela Shiprepair Yard w Stralsundzie (północne Niemcy) notuje bardzo dobry pierwszy rok swojej działalności. W ciągu roku liczba pracowników wzrosła z początkowych 20 do obecnych 45, a wolumen zamówień wzrósł z pierwotnie planowanych dwunastu statków do naprawy do łącznie 40 jednostek.
08.02.2024

Śledztwo ws. Nord Stream - Szwedzi kończą, Niemcy chcą kontynuować

Prokuratura w Sztokholmie może w ciągu najbliższych dni zakończyć śledztwo w sprawie ataków na rurociąg Nord Stream – wynika z informacji "Sueddeutsche Zeitung", NDR, WDR i "Zeit". Pozostanie to jednak bez wpływu na postępowanie, które nadal toczy się w Niemczech.
06.02.2024

ZMPSiŚ przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Media: Niemcy planują wywłaszczyć Rosjan z rafinerii w Schwedt i sprzedać udziały Polakom

Niemieckie ministerstwo gospodarki planuje do początku marca wywłaszczyć rosyjski koncern Rosnieft z rafinerii ropy naftowej PCK Schwedt i sprzedać udziały Polakom – napisał w czwartek niemiecki portal Business Insider (BI).
02.02.2024

Nowoczesne technologie dla włoskich okrętów podwodnych. Mają się znaleźć także w propozycji dla programu "Orka"

W stoczni wojskowej Taranto we Włoszech odbyło się, 24 stycznia tego orku, szóste spotkanie Komitetu Programowego, którego jednym z głównych zagadnień było wdrożenie najnowocześniejszego systemu baterii litowo-jonowych na pokładach okrętów podwodnych. Prototyp komponentów LBS przeszedł odpowiedni pakiet testów wydajności i bezpieczeństwa, co stanowi kamień milowy na technicznej ścieżce wdrożenia na pokładzie. Mają znaleźć się na powstających jednostkach typu U212 NFS. Koncern jest jednym z oferentów w polskim programie "Orka".
30.01.2024

Equinor i BP wymieniają się udziałami w przedsięwzięciach w ramach morskiej energetyki wiatrowej

Equinor zawarł transakcję zamiany z BP, w ramach której norweska firma energetyczna przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Empire Wind, a brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Beacon Wind.
26.01.2024

Unia Europejska chce wysłać co najmniej trzy okręty wojenne, aby chronić statki na Morzu Czerwonym

Unia Europejska chce wysłać co najmniej trzy okręty wojenne, aby chronić statki na Morzu Czerwonym w obliczu ataków rebeliantów Huti z Jemenu - podał w czwartek portal Politico.
12.01.2024

Sri Lanka i Indie wysyłają okręty na Morze Czerwonego. Presja w Niemczech rośnie

Coraz więcej krajów wysyła okręty wojenne do ochrony statków handlowych na Morzu Czerwonym. Kroki takie zapowiedziały ostatnio Indie i Sri Lanka. Wahają się Niemcy – tamtejszy rząd jest naciskany przed przemysł.
10.01.2024

W 2023 r. ponad połowa LNG dostarczonego do terminala w Zeebrugge pochodziła z Rosji

W pierwszych 11 miesiącach 2023 r. 51 procent skroplonego gazu ziemnego (LNG) przybywającego gazowcami do Zeebrugge pochodziło z Rosji - podała belgijska agencja prasowa Belga.
09.01.2024

MSC przekierowuje wycieczkowiec z Morza Czerwonego

Linie wycieczkowe MSC Cruises zdecydowały o zmianie trasy swojego dorocznego rejsu „World Cruise”' ze względu na kwestię bezpieczeństwa na Morzu Czerwonym.
09.01.2024

Rekordowa ilość energii elektrycznej wyprodukowana przez morskie turbiny wiatrowe

Morskie turbiny wiatrowe wyprodukowały w Belgii w ubiegłym roku rekordową ilość energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe znajdujące się na belgijskiej części Morza Północnego odpowiadały za 10,2 procent całkowitego zapotrzebowania kraju - podaje dziennik „Het Laatste Nieuws”.
06.01.2024

Niemiecki okręt w Świnoujściu. Wyjątkowa wizyta FGS Donau

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł okręt zaopatrzeniowy Deutsche Marine, FGS Donau (A516). Jego obecność ma szczególne znaczenie, gdyż przejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) od polskiego sztabu obecnego na ORP Kadm. Xawery Czernicki.
03.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

RWE przekazuje kontrolę nad terminalem LNG niemieckiemu operatorowi

Wraz z 1 stycznia 2024 roku niemiecki operator energetyczny RWE przekaże infrastrukturę LNG, znaną jako projekt Elbenhafen, zbudowaną w Brunsbüttel federalnemu operatorowi Deutsche Energy Terminal (DET). Odbywa się to ponad dziewięć miesięcy po rozpoczęciu transportu gazu.
27.12.2023

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.
25.12.2023

Szef dyplomacji UE Borrell: państwa unijne "wniosą wkład" w amerykańską operację na Morzu Czerwonym

Państwa Unii Europejskiej zgodziły się wnieść wkład w amerykańską operację Prosperity Guardian (Strażnik Dobrobytu), będącą odpowiedzią na serię ataków wspieranych przez Iran jemeńskich bojowników z ruchu Huti na statki przepływające przez cieśninę Bab al-Mandab, łączącą Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim - poinformował w środę szef dyplomacji UE Josep Borrell.
21.12.2023

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Samba do Brasil polskich żeglarzy. Dwa złota w mistrzostwach świata

Stanisław Trepczyński w windsurfingowej klasie iQFoil oraz załoga Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska w klasie 29er ze złotymi medalami Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing. Bardzo dobrze spisali się też inni biało-czerwoni zajmując miejsca w czołówce. W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska uplasowała się na wysokim 5 miejscu. Regaty odbyły się w Buzios w Brazylii.
17.12.2023

Les Alizés rozpoczyna instalację fundamentów największej elektrowni morskiej w Niemczech

Ørsted i Jan De Nul Group ogłosiły instalację pierwszego fundamentu morskiej elektrowni wiatrowej Borkum Riffgrund 3 (913 MW) u wybrzeży Niemiec. Farma będzie największą tego typu inwestycją na niemieckich wodach.
14.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

Rozpoczyna się budowa terminala FSRU w niemieckim porcie Mukran

Do portu znajdującego się na wyspie Rugia przybył statek do układania podwodnego rurociągu, Castoro 10 (był wykorzystywany do prac przy gazociągu Baltic Pipe, łączącym Danię i Polskę). Rozpoczyna działania związane z utworzeniem kolejnego terminala do regazyfikacji LNG, który ma zapewnić Niemcom zaopatrzenie w ten kluczowy surowiec energetyczny.
12.12.2023

Eurokorpus z polskim dowództwem certyfikowany do prowadzenia działań połączonych NATO

Dowodzony przez gen. Jarosława Gromadzińskiego Eurokorpus podczas ćwiczeń w Norwegii uzyskał certyfikację NATO do dowodzenia operacjami reagowania kryzysowego - poniżej progu wojny - z wykorzystaniem połączonych sił: na lądzie, morzu, w powietrzu czy cyberprzestrzeni.
08.12.2023

Zremb-Chojnice z nowym produktem dla baz wojskowych. Niemcy złożyli zamówienie

Specjalizująca się w produkcji kontenerów spółka Zremb-Chojnice otrzymała zamówienie na wykonanie elementów służących jako ochrona balistyczna dla bazy wojskowej. To nowy typ produktu, który może na stałe wejść do portfolio firmy.
05.12.2023

Rosja wypadła z Rady IMO

Rosja straciła miejsce w Radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej, w której była od 1960 roku. W jej miejsce powołano Liberię.
01.12.2023

Royal Navy na czele międzynarodowego zespołu okrętów chroniącego podwodne kable na Bałtyku

20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF), wyjątkowego, międzynarodowego zgrupowania sił morskich, będzie strzec bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Morza Bałtyckiego. Na jego czele stoi Wielka Brytania, która wysłała znaczne zgrupowanie na zagrożony obszar.
30.11.2023

Terminal FSRU w niemieckiej Rugii ma zostać oddany do użytku w styczniu 2024 roku

Choć wciąż nie milkną protesty ze strony niemieckich ekologów, w sposób niezakłócony mają ruszyć prace morskiego terminalu do regazyfikacji gazu, znajdującego się w niemieckim Mukran. Po próbnych dostawach mają ruszyć one ruszyć już w sposób stały.
28.11.2023

Przyszły HMS Venturer rośnie w oczach. Tak prezentuje się kadłub bliźniaka polskiego "Miecznika"

Budowa nowego okrętu typu 31, opartego na proj. Arrowhead 140 nabiera kształtów, a zespół pracuje nad ukończeniem konstrukcji w hali konstrukcyjnej. To pierwsza z pięciu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat. Powstawanie tej jednostki jest interesujące dla polskich obserwatorów, gdyż opiera się na podobnych rozwiązaniach co planowane podobne okręty programu "Miecznik" dla polskiej Marynarki Wojennej. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał aktualnie budowany, przyszły ORP Wicher.
23.11.2023

Włochy i Niemcy planują wodorowy rurociąg

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni uzgodnili bliższą współpracę. Podczas spotkania w środę w Berlinie podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan) na rzecz pogłębienia stosunków między krajami. Mają już na myśli jeden konkretny projekt - rurociąg wodorowy przez Alpy, pisze portal tagesschau.de.
23.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Czy budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu jest szansą czy zagrożeniem? A może jest jakaś alternatywa „dla atomu”? W Gdańsku dyskutowali o tym uczestnicy specjalnej konferencji zorganizowanej przez samorząd województwa pomorskiego.
17.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Energetyka atomowa jest jednym z najgorętszych tematów zakresie zapewnienia kraju w bezemisyjną energią. Ma ona swoich zwolenników i przeciwników. W związku z tym odbyła się debata, podczas której można było się zapoznać z wszystkimi za i przeciw wdrożenia tej inwestycji na pomorskiej ziemi.
16.11.2023

Zmiany w infrastrukturze napędzają rozwój branży TSL

Branża TSL odgrywa istotną rolę w światowym handlu i gospodarce. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jej rozwój jest jakość infrastruktury transportowej, która obejmuje drogi, tory, porty i lotniska. W ostatnich latach można zauważyć znaczący rozwój branży, który jest ściśle związany z inwestycjami w te obszary.
14.11.2023

Ukraińskie drony zbierają żniwo wśród rosyjskich okrętów. Przełom w wojnie morskiej czy przedwczesny zachwyt?

Pomimo ograniczonego potencjału morskiego i blokady portów, Ukraińskie Siły Zbrojne zdołały uszkodzić szereg rosyjskich okrętów. Same tylko pojazdy bezzałogowe miały zatopić bądź uszkodzić osiem z nich. Dzięki temu idą do czołówki świata w zakresie skuteczności w walce na morzu i zwalczaniu wrogich okrętów. Pomimo niedogodności sięgają po innowacyjne rozwiązania w postaci wykorzystywanej floty morskich dronów.
13.11.2023

Czeska rafineria może przejść na ropę z Morza Północnego i państw arabskich

Trzytygodniowe testy potwierdziły, że rafineria w Litvinovie, należąca do koncernu Orlen, jest w stanie przejść na produkcję wyłącznie z innej niż rosyjska ropy - poinformował w piątek Unipetrol, zarządzający tą największą w Czechach petrochemią. Po raz pierwszy w historii w Litvinovie przerabiano wyłącznie surowiec spoza Rosji.
04.11.2023

HELCOM: stan Bałtyku w ciągu ostatnich 6 lat nie poprawił się prawie wcale

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

Podwodny protest Greenpeace przeciwko terminalowi LNG

Na Bałtyku, w rejonie wyspy Rugia, aktywiści Greenpeace prowadzą protest przeciwko powstającemu tam rurociągowi terminalu skroplonego gazu LNG. Akcja protestacyjna prowadzona jest pod wodą, biorą w niej udział nurkowie – poinformował portal dziennika „Ostsee Zeitung”. Informacje o prowadzonej akcji potwierdziła w środę rzeczniczka policji.
02.11.2023

Niemcy wcielają do służby specjalistyczny okręt do testów uzbrojenia minowego

Do służby jest wdrażany nowy nabytek Deutsche Marine, FGS Kalkgrund (Y898), którego zadaniem będzie prowadzenie testów wyposażenia minowego i przeciwminowego na Morzu Północnym oraz Bałtyckim. Aktualnie trwa wdrażanie załogi, a potem nastąpi oficjalne wcielenie okrętu do służby.
31.10.2023

Wyjątkowa konstrukcja do budowy podwodnego tunelu odpłynęła ze stoczni CRIST

MPP, jedyny w swoim rodzaju specjalistyczny ponton, który został skonstruowany na potrzeby budowy podwodnego tunelu łączącego Niemcy i Danię, odpłynął ze stoczni CRIST w Gdyni. Jednostka jest holowana do Kłajpedy, gdzie spędzi nieco czasu przed podróżą do Danii. Tam czekają ją testy morskie.
30.10.2023

Inicjatywa Trójmorza ma siłę przyciągania, przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa

Inicjatywa Trójmorza (3SI) ma siłę przyciągania; przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa – oceniła w rozmowie z PAP prof. Agnieszka Orzelska-Stączek, politolog kierująca Centrum Badawczym Inicjatywy Trójmorza przy Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
27.10.2023

Z dna Balatonu wydobyto wydobyto wrak węgierskiego Messerschmitta z czasów II wojny światowej

Wrak węgierskiego samolotu myśliwskiego Messerschmitt Me-109 z czasów II wojny światowej został w czwartek wydobyty z dna Balatonu – poinformowała w czwartek rzeczniczka węgierskiego rządu Alexandra Szentkiralyi.
26.10.2023

Polska uczestniczy w wyścigu państw o dostęp do surowców oceanicznych

Wyścig o dostęp do surowców oceanicznych jest regulowany przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego. "Czynniki naukowe i ekologiczne są traktowane priorytetowo, więc nie będzie możliwości przeprowadzania dzikiej eksploracji na wzór XIX-wiecznego górnictwa kopalnianego” – powiedział PAP dr Jakub Ciążela, geolog morski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.
22.10.2023

CRIST. Jedyna w swoim rodzaju jednostka MPP przekazana armatorowi

W stoczni CRIST, przy Nabrzeżu Dokowym odbyła się dzisiaj uroczystość oficjalnego przekazania zacumowanej tam specjalistycznej jednostki nazwanej MPP. Był to kolejny prototypowy projekt w historii stoczni, ale jednocześnie jeden ze zdecydowanie najbardziej skomplikowanych.
09.10.2023

Duński autor książki o kulisach powstania Nord Stream: wybuchy to robota rosyjskich służb specjalnych

Wybuchy Nord Stream to robota rosyjskich służb specjalnych, a Niemcy natychmiast wrócą do robienia interesów z Rosją, gdy na Ukrainie nastanie pokój - uważa duński dziennikarz śledczy Jens Hovsgaard, autor książki "Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie", odsłaniającej kulisy powstania rosyjsko-niemieckich gazociągów.
08.10.2023

Niemcy sponsorują statki z migrantami

"Niemcy zawarli w negocjowanej właśnie umowie o imigrantach trik: same afiszują się na pokaz z niewinnością i dobrocią, a równocześnie trzymają ręce w kieszeniach i sponsorują milionami euro statki organizacji pozarządowych, które przywożą nielegalnych imigrantów do włoskich portów - powiedział w rozmowie z PAP prof. Marco Patricelli włoski historyk, autor książki "Ochotnik" o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
05.10.2023

Musk krytykuje finansowanie statków NGO na Morzu Śródziemnym przez Niemcy

Elon Musk skrytykował na portalu X niemiecką politykę migracyjną, a mianowicie finansowanie organizacji pozarządowych (NGO), które zbierają nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym i odstawiają na włoskie terytorium. W odpowiedzi na reakcję niemieckiego MSZ Musk zastanawia się, czy to działanie nie stanowi naruszenia suwerenności Włoch.
30.09.2023

Niemcy będą nadal płacić statkom NGO. Władze Włoch: to nasila działania przemytników

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta: Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że "jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym" - pisze portal Tichys Einblick.
29.09.2023

Konferencja "Nasz Bałtyk". Wspólny wysiłek na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego

Komisarz Sinkevičius jest dziś gospodarzem drugiej edycji konferencji „Nasz Bałtyk", której celem jest zajęcie się pilnymi wyzwaniami środowiskowymi na Morzu Bałtyckim. Na konferencji spotkają się ministrowie i urzędnicy wysokiego szczebla odpowiedzialni za rybołówstwo, rolnictwo i środowisko z ośmiu państw bałtyckich UE (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja).
29.09.2023

Włochy zaniepokojone obecnością niemieckich statków NGO na Morzu Śródziemnym

Szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani wyraził zaniepokojenie informacją o tym, że w kierunku wyspy Lampedusa płynie siedem statków organizacji pozarządowych pod banderą Niemiec. Od kilku dni trwa spór Rzymu z Berlinem, który postanowił finansować organizacje pozarządowe (NGO), ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym i przewożące ich potem do Włoch.
29.09.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.