• <

Wynik wyszukiwania - " Niemcy" - Wiadomości

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
08.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Duńskie media: Polska nową potęgą w Europie

Polska wyłania się jako mocarstwo, które odgrywa coraz większą rolę w polityce europejskiej, zarówno w UE, jak i na bardzo napiętej wschodniej flance NATO - pisze duńska gazeta "Jyllands-Posten".
06.05.2024

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

Wyjątkowa jednostka wybudowana przez Crist przypłynęła na miejsce pracy

Specjalistyczny ponton MPP, jedyna w swoim rodzaju jednostka wybudowana przez stocznię Crist na potrzeby konstrukcji tunelu łączącego Danię i Niemcy, przypłynęła na docelowe miejsce pracy.
29.04.2024

„Die Welt”: Polska przyspiesza przejście na atom – chce być liderem w Europie

Podczas gdy Niemcy uparcie obstają przy rezygnacji z energetyki jądrowej, Polska przyspiesza przejście na atom i może być niedługo europejskim liderem technologicznym w Europie – pisze w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.
29.04.2024

W Niemczech zatrzymano osoby szpiegujące na rzecz Chin. Chciały zakupić technologie dla sił morskich

Ambasada Chin w Berlinie stanowczo odrzuciła oskarżenia o prowadzenie przez Pekin działalności szpiegowskiej w Niemczech po zatrzymaniu w poniedziałek trojga Niemców pod zarzutem współpracy z chińskimi tajnymi służbami.
23.04.2024

Filipiny organizują wraz z sojusznikami ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Siły Zbrojne Filipin rozpoczęły 39. edycję ćwiczenia pk. Balikatan. To największe, coroczne, dwustronne przedsięwzięcie szkoleniowe filipińskich sił morskich, z udziałem amerykańskiego sojusznika. Celem ćwiczeń jest umacnianie współpracy między USA i Filipinami, podkreślając traktat o wzajemnej obronie poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej i gotowości między wojskami obu krajów w domenie morskiej. Manewry potrwają od 22 kwietnia do 10 maja.
22.04.2024

TECoNaut: nowe kompetencje dla ekologicznych jachtów

Rozpoczyna się TECoNaut, europejski projekt mający na celu zdefiniowanie umiejętności potrzebnych do zielonej transformacji w przemyśle jachtowym.
19.04.2024

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

Rekordowy wzrost mocy instalacji wiatrowych na świecie w 2023 r.

W 2023 r. zwiększono moc instalacji w energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Global Wind Energy Council (GWEC).
16.04.2024

Bałtyk turystyczny, Bałtyk ekologiczny. Cruise Baltic stawia na OPS

Cruise Baltic, organizacja skupiająca porty Morza Bałtyckiego, przyjęła strategię rozwoju instalacji zasilania statków pasażerskich z instalacji nabrzeżowych. Rok temu Cruise Baltic był gospodarzem Sustainable Cruising Conference. 19 operatorów statków wycieczkowych podpisało w Kopenhadze Memorandum of Understanding zobowiązując się do korzystania z zasilania energią elektryczną z lądu.
11.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Norwegia, Dania i W. Brytania wśród sygnatariuszy Paktu Bezpieczeństwa Morza Północnego

Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy podpisały Pakt Bezpieczeństwa Morza Północnego, zakładający monitoring znajdującej się na tym akwenie podwodnej infrastruktury krytycznej - poinformowały we wtorek w komunikacie władze tych państw.
09.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

"The Guardian": Ukraina planuje przeprowadzić trzeci atak na Most Kerczeński

Ukraiński wywiad wojskowy HUR planuje w pierwszej połowie tego roku przeprowadzić trzeci atak na Most Kerczeński, łączący okupowany Krym z Rosją - powiedział w środę brytyjskiemu dziennikowi "The Guardian" jeden z jego agentów.
03.04.2024

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Po niemal 60 latach Niemcy wycofują ze służby swój ostatni okręt desantowy

W trakcie ćwiczeń przeprowadzonych nad niemieckiej części Morza Bałtyckiego odbyło się ostatnie załadowanie i desant techniki wojskowej z użyciem okrętu desantowego typu 520 o nazwie Lachs. Mający za sobą 58 lat służby był ostatnią jednostką w swojej serii, służącą w morskich siłach Niemiec.
26.03.2024

"The Guardian": kryzys żywnościowy w Gazie został sztucznie wywołany

Kryzys żywnościowy w zagrożonej głodem Strefie Gazy został sztucznie wykreowany, twierdzi portal dziennika "The Guardian", opisując problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że "sprowokowany przez Izrael głód" jest używany jako broń.
22.03.2024

Dania. Po pięcioletniej przerwie wznowiono wydobycie gazu na Morzu Północnym

Wydobycie gazu ziemnego z należącego do Danii złoża Tyra na Morzu Północnym wznowiono w piątek po niemal pięcioletniej przerwie spowodowanej remontem platform wiertniczych - podała odpowiedzialna za eksploatację spółka Total Energies. Umożliwi to Danii uniezależnienie się od importu surowca z Rosji.
22.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Dowództwo Operacyjne: Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej

Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej (ang. Combined Maritime Forces - CMF) - poinformowało w środę Dowództwo Operacyjne. To największe na świecie - jak podkreślili wojskowi - partnerstwo morskie chroniące prawo międzynarodowe w Zatoce Perskiej oraz na Morzach Arabskim i Czerwonym.
20.03.2024

Polska nie będzie musiała rozbudowywać pływającego tankowca FSRU do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego ze względu na niższy popyt na paliwo

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Maciej Bando powiedział we wtorek w wywiadzie dla Reutera, że Polska będzie potrzebowała przedłużenia przepisów, które zezwalają na wsparcie elektrowni węglowych do 2028 r., ponieważ do czasu budowy pierwszej elektrowni jądrowej energia będzie nadal wytwarzania z węgla.
19.03.2024

Huti grożą, że posiadają pociski hipersoniczne i będą atakować statki na Oceanie Indyjskim

Jemeńscy bojownicy grożą, że będą atakować statki nie tylko na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Przywódca ugrupowania, Abdul Malik al-Houthi zapowiedział w telewizyjnym przemówieniu, że operacje skierowane przeciwko statkom będą się eskalować, aby utrudnić nawet trasę morską prowadzącą do Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki.
15.03.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część II

W części I Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część I rozpoczęliśmy omówienie orzeczenia Kanadyjskiego Sądu Federalnego w sprawie „Arc-En-Ciel Produce Inc. v BF Leticia (Ship) 2022 FC 843.
13.03.2024

Liczba ofiar ataku Huti na statek handlowy wzrosła do trzech

Trzech marynarzy zginęło a czterech zostało rannych w rezultacie ostrzelania przez jemeńskich rebeliantów Huti statku handlowego "True Confidence" - poinformowało w nocy ze środy na czwartek Centralne Dowództwo Sił USA (Centcom). Wcześniej informowano o dwóch ofiarach śmiertelnych.
07.03.2024

Szwecja i Niemcy będą współpracować na rzecz bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego

Minister obrony Szwecji Pal Jonson oraz jego odpowiednik z Niemiec Boris Pistorius podpisali we wtorek w Sztokholmie umowę o współpracy w dziedzinie wojskowości.
05.03.2024

W Arktyce rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe państw NATO i Szwecji

W norweskiej części Arktyki, w pobliżu granicy z Rosją, rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia wojskowe Nordic Response państw NATO oraz Szwecji. W trakcie dwutygodniowych manewrów szwedzkie siły zbrojne staną się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego.
04.03.2024

15-letni plan modernizacji sił morskich Holandii. Rząd wyda miliardy na marynarkę wojenną

Ministerstwo Obrony Holandii postawiło przed sobą ambitny cel, by w ciągu najbliższych 15 lat zastąpić niemal wszystkie duże okręty nawodne nowoczesnymi jednostkami. Kluczowym aspektem programu będzie dostarczenie nowoczesnych fregat i okrętów podwodnych. W to przedsięwzięcie jest ściśle zaangażowany holenderski przemysł morski, a projekt jest wart miliardy euro, będąc największym przedsięwzięciem morskim kraju.
04.03.2024

MŚ w klasie 470 – triumf żeglarzy z Hiszpanii, Polacy daleko na Majorce

Hiszpańscy żeglarze Jordi Xammar i Nora Brugman zostali na Majorce mistrzami świata w klasie 470. Polacy nie odegrali w regatach, które były olimpijską kwalifikacją, znaczącej roli. Najlepszą lokatę w stawce 61 mieszanych załóg z 26 państw – 40. - zajęli Kacper Paszek i Iga Wielczyk.
03.03.2024

"Joint Warrior" - morski aspekt "Steadfast Defender 2024" pokazuje możliwości sił NATO

U północnych wybrzeży Norwegii rozpoczęły się 24 lutego ćwiczenia Royal Navy pk. "Joint Warrior 23-1" będące częścią serii największych od lat ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender 2024", największego tego typu przedsięwzięcia NATO od zakończenia Zimnej Wojny.
29.02.2024

Wielka wpadka niemieckiej fregaty. Systemy obronne ostrzelały... amerykański dron

Jak donoszą niemieckie media, uczestniczą w operacji EUNAVFOR Aspides fregata FGS Hessen (F221) omyłkowo miała w poniedziałek ostrzelać dron należący do amerykańskich sił zbrojnych. Miało to miejsce niedługo przed tym, jak okręt wziął udział w akcji zestrzelenia bezzałogowych pojazdów należących do jemeńskich bojowników Huti.
28.02.2024

Polska potępia prowadzone przez Huti ataki na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że Polska potępia trwające ataki podejmowane z terytoriów kontrolowanych przez Hutich w Jemenie przeciwko statkom handlowym i okrętom marynarki wojennej płynącym przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.
27.02.2024

Ekspert: rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku

Rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku na polskim rynku paliw - ocenia analityk portalu e-petrol.pl Jakub Bogucki. Jego zdaniem zakaz nie wpłynie istotnie na globalny bilans paliw, ponieważ nie jest szczelny.
27.02.2024

Niemiecki generał: Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO

Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za przyjęciem wniosku Sztokholmu o członkostwo w NATO. Wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym morzem NATO - zauważył były dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO gen. Egon Ramms.
27.02.2024

Szwecja wnosi do NATO potężną wiedzę w zakresie okrętów podwodnych

Zdolność NATO do ochrony Morza Bałtyckiego i infrastruktury podwodnej znacznie wzrośnie, gdy Szwecja przystąpi do Sojuszu, wnosząc do niego m.in. potężną wiedzę w zakresie okrętów podwodnych - zauważył w poniedziałek komandor Juri Saska, dowódca estońskiej marynarki wojennej.
27.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Polska żywność trafia do odbiorców na całym świecie. Jej wartość za rok 2023 miała wynieść 51,8 mld euro

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.
18.02.2024

Polski handel zagraniczny osiągnął 691,5 mld EUR w 2023 r. Polskie porty morskie mają swój udział w tym sukcesie

Polski eksport w 2023 r. wyniósł 351 mld EUR, a wartość produktów importowanych do Polski zbliżyła się do 340,5 mld EUR – podał GUS w połowie lutego br. W 2023 r. nastąpił nieznaczny spadek wartości towarów i usług eksportowanych do krajów Unii Europejskiej. Istotnie zwiększył się eksport do krajów rozwijających się.
17.02.2024

Tak wygląda przyszłość sił przeciwminowych? Wyjątkowy "okręt-matka" rozpoczyna testy

RFA Stirling Castle rozpoczyna próby z specjalistycznym zespołem w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów w wodzie. Mają one zrewolucjonizować sposób, w jaki Royal Navy ma radzić sobie z zagrożeniami podwodnymi. Zastosowane rozwiązania i technologia mają zapewnić zapewnić bezpieczeństwo wód Wielkiej Brytanii, jak i zmniejszyć ryzyko dla marynarzy.
16.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Atak na Ukrainę z morza. Rosja pierwszy raz użyła w tym celu tego pocisku hipersonicznego

Jeden z rosyjskich okrętów obecnych na Morzu Czarnym miał zaatakować infrastrukturę lądową znajdującą się na Ukrainie. Zdaniem ekspertów miał wystrzelić pocisk przeciwokrętowy 3M22 Cirkon, określany jako hipersoniczny. W ostatnim czasie więcej okrętów Floty Czarnomorskiej operowało w morzu, stąd istniały obawy odnośnie potencjalnego ataku. Tym razem została użyta broń nawet groźniejsza niż pocisk manewrujący Kalibr.
13.02.2024

Światowa dominacja lodowych wojowników z Polski

Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) został mistrzem świata, a następnie mistrzem Europy w żeglarskiej, bojerowej klasie DN. Tytuły wicemistrzowskie wywalczył Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Ogólnie, z Estonii, gdzie zostały rozegrane obie imprezy polscy żeglarze lodowi wracają z 12 medalami.
11.02.2024

Projekt: od 15 września do 15 marca w wodach słonych będzie okres ochronny na węgorza

Bezterminowo od 15 września do 15 marca obowiązywać będzie w wodach słonych okres ochronny na węgorza - wynika z treści opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia. Na obszarze wschodnich wód wewnętrznych obowiązywać będzie dodatkowy okres ochronny dla tej ryby.
09.02.2024

Udany pierwszy rok działalności stoczni remontowej Strela Shiprepair Yard

Założona w 2022 roku stocznia remontowa Strela Shiprepair Yard w Stralsundzie (północne Niemcy) notuje bardzo dobry pierwszy rok swojej działalności. W ciągu roku liczba pracowników wzrosła z początkowych 20 do obecnych 45, a wolumen zamówień wzrósł z pierwotnie planowanych dwunastu statków do naprawy do łącznie 40 jednostek.
08.02.2024

Śledztwo ws. Nord Stream - Szwedzi kończą, Niemcy chcą kontynuować

Prokuratura w Sztokholmie może w ciągu najbliższych dni zakończyć śledztwo w sprawie ataków na rurociąg Nord Stream – wynika z informacji "Sueddeutsche Zeitung", NDR, WDR i "Zeit". Pozostanie to jednak bez wpływu na postępowanie, które nadal toczy się w Niemczech.
06.02.2024

ZMPSiŚ przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Media: Niemcy planują wywłaszczyć Rosjan z rafinerii w Schwedt i sprzedać udziały Polakom

Niemieckie ministerstwo gospodarki planuje do początku marca wywłaszczyć rosyjski koncern Rosnieft z rafinerii ropy naftowej PCK Schwedt i sprzedać udziały Polakom – napisał w czwartek niemiecki portal Business Insider (BI).
02.02.2024

Nowoczesne technologie dla włoskich okrętów podwodnych. Mają się znaleźć także w propozycji dla programu "Orka"

W stoczni wojskowej Taranto we Włoszech odbyło się, 24 stycznia tego orku, szóste spotkanie Komitetu Programowego, którego jednym z głównych zagadnień było wdrożenie najnowocześniejszego systemu baterii litowo-jonowych na pokładach okrętów podwodnych. Prototyp komponentów LBS przeszedł odpowiedni pakiet testów wydajności i bezpieczeństwa, co stanowi kamień milowy na technicznej ścieżce wdrożenia na pokładzie. Mają znaleźć się na powstających jednostkach typu U212 NFS. Koncern jest jednym z oferentów w polskim programie "Orka".
30.01.2024

Equinor i BP wymieniają się udziałami w przedsięwzięciach w ramach morskiej energetyki wiatrowej

Equinor zawarł transakcję zamiany z BP, w ramach której norweska firma energetyczna przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Empire Wind, a brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Beacon Wind.
26.01.2024

Unia Europejska chce wysłać co najmniej trzy okręty wojenne, aby chronić statki na Morzu Czerwonym

Unia Europejska chce wysłać co najmniej trzy okręty wojenne, aby chronić statki na Morzu Czerwonym w obliczu ataków rebeliantów Huti z Jemenu - podał w czwartek portal Politico.
12.01.2024

Sri Lanka i Indie wysyłają okręty na Morze Czerwonego. Presja w Niemczech rośnie

Coraz więcej krajów wysyła okręty wojenne do ochrony statków handlowych na Morzu Czerwonym. Kroki takie zapowiedziały ostatnio Indie i Sri Lanka. Wahają się Niemcy – tamtejszy rząd jest naciskany przed przemysł.
10.01.2024

W 2023 r. ponad połowa LNG dostarczonego do terminala w Zeebrugge pochodziła z Rosji

W pierwszych 11 miesiącach 2023 r. 51 procent skroplonego gazu ziemnego (LNG) przybywającego gazowcami do Zeebrugge pochodziło z Rosji - podała belgijska agencja prasowa Belga.
09.01.2024

MSC przekierowuje wycieczkowiec z Morza Czerwonego

Linie wycieczkowe MSC Cruises zdecydowały o zmianie trasy swojego dorocznego rejsu „World Cruise”' ze względu na kwestię bezpieczeństwa na Morzu Czerwonym.
09.01.2024

Rekordowa ilość energii elektrycznej wyprodukowana przez morskie turbiny wiatrowe

Morskie turbiny wiatrowe wyprodukowały w Belgii w ubiegłym roku rekordową ilość energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe znajdujące się na belgijskiej części Morza Północnego odpowiadały za 10,2 procent całkowitego zapotrzebowania kraju - podaje dziennik „Het Laatste Nieuws”.
06.01.2024

Niemiecki okręt w Świnoujściu. Wyjątkowa wizyta FGS Donau

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł okręt zaopatrzeniowy Deutsche Marine, FGS Donau (A516). Jego obecność ma szczególne znaczenie, gdyż przejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) od polskiego sztabu obecnego na ORP Kadm. Xawery Czernicki.
03.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

RWE przekazuje kontrolę nad terminalem LNG niemieckiemu operatorowi

Wraz z 1 stycznia 2024 roku niemiecki operator energetyczny RWE przekaże infrastrukturę LNG, znaną jako projekt Elbenhafen, zbudowaną w Brunsbüttel federalnemu operatorowi Deutsche Energy Terminal (DET). Odbywa się to ponad dziewięć miesięcy po rozpoczęciu transportu gazu.
27.12.2023

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.
25.12.2023

Szef dyplomacji UE Borrell: państwa unijne "wniosą wkład" w amerykańską operację na Morzu Czerwonym

Państwa Unii Europejskiej zgodziły się wnieść wkład w amerykańską operację Prosperity Guardian (Strażnik Dobrobytu), będącą odpowiedzią na serię ataków wspieranych przez Iran jemeńskich bojowników z ruchu Huti na statki przepływające przez cieśninę Bab al-Mandab, łączącą Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim - poinformował w środę szef dyplomacji UE Josep Borrell.
21.12.2023

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Samba do Brasil polskich żeglarzy. Dwa złota w mistrzostwach świata

Stanisław Trepczyński w windsurfingowej klasie iQFoil oraz załoga Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska w klasie 29er ze złotymi medalami Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing. Bardzo dobrze spisali się też inni biało-czerwoni zajmując miejsca w czołówce. W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska uplasowała się na wysokim 5 miejscu. Regaty odbyły się w Buzios w Brazylii.
17.12.2023

Les Alizés rozpoczyna instalację fundamentów największej elektrowni morskiej w Niemczech

Ørsted i Jan De Nul Group ogłosiły instalację pierwszego fundamentu morskiej elektrowni wiatrowej Borkum Riffgrund 3 (913 MW) u wybrzeży Niemiec. Farma będzie największą tego typu inwestycją na niemieckich wodach.
14.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

Rozpoczyna się budowa terminala FSRU w niemieckim porcie Mukran

Do portu znajdującego się na wyspie Rugia przybył statek do układania podwodnego rurociągu, Castoro 10 (był wykorzystywany do prac przy gazociągu Baltic Pipe, łączącym Danię i Polskę). Rozpoczyna działania związane z utworzeniem kolejnego terminala do regazyfikacji LNG, który ma zapewnić Niemcom zaopatrzenie w ten kluczowy surowiec energetyczny.
12.12.2023

Eurokorpus z polskim dowództwem certyfikowany do prowadzenia działań połączonych NATO

Dowodzony przez gen. Jarosława Gromadzińskiego Eurokorpus podczas ćwiczeń w Norwegii uzyskał certyfikację NATO do dowodzenia operacjami reagowania kryzysowego - poniżej progu wojny - z wykorzystaniem połączonych sił: na lądzie, morzu, w powietrzu czy cyberprzestrzeni.
08.12.2023

Zremb-Chojnice z nowym produktem dla baz wojskowych. Niemcy złożyli zamówienie

Specjalizująca się w produkcji kontenerów spółka Zremb-Chojnice otrzymała zamówienie na wykonanie elementów służących jako ochrona balistyczna dla bazy wojskowej. To nowy typ produktu, który może na stałe wejść do portfolio firmy.
05.12.2023

Rosja wypadła z Rady IMO

Rosja straciła miejsce w Radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej, w której była od 1960 roku. W jej miejsce powołano Liberię.
01.12.2023

Royal Navy na czele międzynarodowego zespołu okrętów chroniącego podwodne kable na Bałtyku

20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF), wyjątkowego, międzynarodowego zgrupowania sił morskich, będzie strzec bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Morza Bałtyckiego. Na jego czele stoi Wielka Brytania, która wysłała znaczne zgrupowanie na zagrożony obszar.
30.11.2023

Terminal FSRU w niemieckiej Rugii ma zostać oddany do użytku w styczniu 2024 roku

Choć wciąż nie milkną protesty ze strony niemieckich ekologów, w sposób niezakłócony mają ruszyć prace morskiego terminalu do regazyfikacji gazu, znajdującego się w niemieckim Mukran. Po próbnych dostawach mają ruszyć one ruszyć już w sposób stały.
28.11.2023

Przyszły HMS Venturer rośnie w oczach. Tak prezentuje się kadłub bliźniaka polskiego "Miecznika"

Budowa nowego okrętu typu 31, opartego na proj. Arrowhead 140 nabiera kształtów, a zespół pracuje nad ukończeniem konstrukcji w hali konstrukcyjnej. To pierwsza z pięciu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat. Powstawanie tej jednostki jest interesujące dla polskich obserwatorów, gdyż opiera się na podobnych rozwiązaniach co planowane podobne okręty programu "Miecznik" dla polskiej Marynarki Wojennej. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał aktualnie budowany, przyszły ORP Wicher.
23.11.2023

Włochy i Niemcy planują wodorowy rurociąg

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni uzgodnili bliższą współpracę. Podczas spotkania w środę w Berlinie podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan) na rzecz pogłębienia stosunków między krajami. Mają już na myśli jeden konkretny projekt - rurociąg wodorowy przez Alpy, pisze portal tagesschau.de.
23.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Czy budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu jest szansą czy zagrożeniem? A może jest jakaś alternatywa „dla atomu”? W Gdańsku dyskutowali o tym uczestnicy specjalnej konferencji zorganizowanej przez samorząd województwa pomorskiego.
17.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Energetyka atomowa jest jednym z najgorętszych tematów zakresie zapewnienia kraju w bezemisyjną energią. Ma ona swoich zwolenników i przeciwników. W związku z tym odbyła się debata, podczas której można było się zapoznać z wszystkimi za i przeciw wdrożenia tej inwestycji na pomorskiej ziemi.
16.11.2023

Zmiany w infrastrukturze napędzają rozwój branży TSL

Branża TSL odgrywa istotną rolę w światowym handlu i gospodarce. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jej rozwój jest jakość infrastruktury transportowej, która obejmuje drogi, tory, porty i lotniska. W ostatnich latach można zauważyć znaczący rozwój branży, który jest ściśle związany z inwestycjami w te obszary.
14.11.2023

Ukraińskie drony zbierają żniwo wśród rosyjskich okrętów. Przełom w wojnie morskiej czy przedwczesny zachwyt?

Pomimo ograniczonego potencjału morskiego i blokady portów, Ukraińskie Siły Zbrojne zdołały uszkodzić szereg rosyjskich okrętów. Same tylko pojazdy bezzałogowe miały zatopić bądź uszkodzić osiem z nich. Dzięki temu idą do czołówki świata w zakresie skuteczności w walce na morzu i zwalczaniu wrogich okrętów. Pomimo niedogodności sięgają po innowacyjne rozwiązania w postaci wykorzystywanej floty morskich dronów.
13.11.2023

Czeska rafineria może przejść na ropę z Morza Północnego i państw arabskich

Trzytygodniowe testy potwierdziły, że rafineria w Litvinovie, należąca do koncernu Orlen, jest w stanie przejść na produkcję wyłącznie z innej niż rosyjska ropy - poinformował w piątek Unipetrol, zarządzający tą największą w Czechach petrochemią. Po raz pierwszy w historii w Litvinovie przerabiano wyłącznie surowiec spoza Rosji.
04.11.2023

HELCOM: stan Bałtyku w ciągu ostatnich 6 lat nie poprawił się prawie wcale

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

Podwodny protest Greenpeace przeciwko terminalowi LNG

Na Bałtyku, w rejonie wyspy Rugia, aktywiści Greenpeace prowadzą protest przeciwko powstającemu tam rurociągowi terminalu skroplonego gazu LNG. Akcja protestacyjna prowadzona jest pod wodą, biorą w niej udział nurkowie – poinformował portal dziennika „Ostsee Zeitung”. Informacje o prowadzonej akcji potwierdziła w środę rzeczniczka policji.
02.11.2023

Niemcy wcielają do służby specjalistyczny okręt do testów uzbrojenia minowego

Do służby jest wdrażany nowy nabytek Deutsche Marine, FGS Kalkgrund (Y898), którego zadaniem będzie prowadzenie testów wyposażenia minowego i przeciwminowego na Morzu Północnym oraz Bałtyckim. Aktualnie trwa wdrażanie załogi, a potem nastąpi oficjalne wcielenie okrętu do służby.
31.10.2023

Wyjątkowa konstrukcja do budowy podwodnego tunelu odpłynęła ze stoczni CRIST

MPP, jedyny w swoim rodzaju specjalistyczny ponton, który został skonstruowany na potrzeby budowy podwodnego tunelu łączącego Niemcy i Danię, odpłynął ze stoczni CRIST w Gdyni. Jednostka jest holowana do Kłajpedy, gdzie spędzi nieco czasu przed podróżą do Danii. Tam czekają ją testy morskie.
30.10.2023

Inicjatywa Trójmorza ma siłę przyciągania, przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa

Inicjatywa Trójmorza (3SI) ma siłę przyciągania; przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa – oceniła w rozmowie z PAP prof. Agnieszka Orzelska-Stączek, politolog kierująca Centrum Badawczym Inicjatywy Trójmorza przy Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
27.10.2023

Z dna Balatonu wydobyto wydobyto wrak węgierskiego Messerschmitta z czasów II wojny światowej

Wrak węgierskiego samolotu myśliwskiego Messerschmitt Me-109 z czasów II wojny światowej został w czwartek wydobyty z dna Balatonu – poinformowała w czwartek rzeczniczka węgierskiego rządu Alexandra Szentkiralyi.
26.10.2023

Polska uczestniczy w wyścigu państw o dostęp do surowców oceanicznych

Wyścig o dostęp do surowców oceanicznych jest regulowany przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego. "Czynniki naukowe i ekologiczne są traktowane priorytetowo, więc nie będzie możliwości przeprowadzania dzikiej eksploracji na wzór XIX-wiecznego górnictwa kopalnianego” – powiedział PAP dr Jakub Ciążela, geolog morski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.
22.10.2023

CRIST. Jedyna w swoim rodzaju jednostka MPP przekazana armatorowi

W stoczni CRIST, przy Nabrzeżu Dokowym odbyła się dzisiaj uroczystość oficjalnego przekazania zacumowanej tam specjalistycznej jednostki nazwanej MPP. Był to kolejny prototypowy projekt w historii stoczni, ale jednocześnie jeden ze zdecydowanie najbardziej skomplikowanych.
09.10.2023

Duński autor książki o kulisach powstania Nord Stream: wybuchy to robota rosyjskich służb specjalnych

Wybuchy Nord Stream to robota rosyjskich służb specjalnych, a Niemcy natychmiast wrócą do robienia interesów z Rosją, gdy na Ukrainie nastanie pokój - uważa duński dziennikarz śledczy Jens Hovsgaard, autor książki "Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie", odsłaniającej kulisy powstania rosyjsko-niemieckich gazociągów.
08.10.2023

Niemcy sponsorują statki z migrantami

"Niemcy zawarli w negocjowanej właśnie umowie o imigrantach trik: same afiszują się na pokaz z niewinnością i dobrocią, a równocześnie trzymają ręce w kieszeniach i sponsorują milionami euro statki organizacji pozarządowych, które przywożą nielegalnych imigrantów do włoskich portów - powiedział w rozmowie z PAP prof. Marco Patricelli włoski historyk, autor książki "Ochotnik" o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
05.10.2023

Musk krytykuje finansowanie statków NGO na Morzu Śródziemnym przez Niemcy

Elon Musk skrytykował na portalu X niemiecką politykę migracyjną, a mianowicie finansowanie organizacji pozarządowych (NGO), które zbierają nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym i odstawiają na włoskie terytorium. W odpowiedzi na reakcję niemieckiego MSZ Musk zastanawia się, czy to działanie nie stanowi naruszenia suwerenności Włoch.
30.09.2023

Niemcy będą nadal płacić statkom NGO. Władze Włoch: to nasila działania przemytników

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta: Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że "jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym" - pisze portal Tichys Einblick.
29.09.2023

Konferencja "Nasz Bałtyk". Wspólny wysiłek na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego

Komisarz Sinkevičius jest dziś gospodarzem drugiej edycji konferencji „Nasz Bałtyk", której celem jest zajęcie się pilnymi wyzwaniami środowiskowymi na Morzu Bałtyckim. Na konferencji spotkają się ministrowie i urzędnicy wysokiego szczebla odpowiedzialni za rybołówstwo, rolnictwo i środowisko z ośmiu państw bałtyckich UE (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja).
29.09.2023

Włochy zaniepokojone obecnością niemieckich statków NGO na Morzu Śródziemnym

Szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani wyraził zaniepokojenie informacją o tym, że w kierunku wyspy Lampedusa płynie siedem statków organizacji pozarządowych pod banderą Niemiec. Od kilku dni trwa spór Rzymu z Berlinem, który postanowił finansować organizacje pozarządowe (NGO), ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym i przewożące ich potem do Włoch.
29.09.2023

Prezydent Kazachstanu ogłosił gotowość zwiększenia dostaw ropy naftowej do Niemiec

Kazachstan jest gotów zwiększyć dostawy ropy naftowej do Niemiec - ogłosił w czwartek w Berlinie prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
28.09.2023

Niemcy: pieniądze za gaz LNG nadal płyną do Rosji z krajów unijnych

Niemcy i UE wycofały się z zakupu rosyjskiego gazu, by nie finansować wojny prowadzonej przez Putina. Jednak w przypadku skroplonego gazu ziemnego z Rosji brakuje już takiej stanowczości wśród polityków, a Niemcy zarabiają na jego eksporcie – opisuje w środę portal „Tagesschau”.
27.09.2023

Bloomberg: pomimo sankcji Rosja dalej korzysta z europejskiego transportu, by eksportować ropę

Pomimo sankcji i pułapów cenowych, nałożonych przez grupę największych gospodarek świata zachodniego (G7), Rosja w dalszym ciągu korzysta z transportu krajów Unii Europejskiej i G7, by eksportować ropę naftową - informuje we wtorek agencja Bloomberga. Grupę G7 tworzą: USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i UE.
26.09.2023

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.09.2023

Greenpeace blokuje wejście FSRU do portu we Francji

W poniedziałek rano grupa aktywistów Greenpeace próbowała uniemożliwić wejście do portu pływającej jednostce regazyfikacyjnej LNG (FSRU), która przybyła do francuskiego Le Havre. Jest to sprzeciw wobec zobowiązaniem rządu z zeszłego roku, aby uczynić Francję pierwszym dużym krajem, który wycofa się z paliw kopalnych.
19.09.2023

Trwa rozprawa wicepremiera Salviniego za blokowanie w sierpniu 2019 r. sprowadzenia na ląd migrantów

W piątek, w bunkrze więzienia Pagliarelli w Palermo odbywa się kolejna rozprawa włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego. Jest oskarżony o blokowanie w sierpniu 2019 r. przez sześć dni wejścia do portu na wyspie Lampedusie hiszpańskiego statku "Open Arms" z 147 migrantami na pokładzie.
15.09.2023

Tarczyński: na Lampedusie mamy do czynienia z inwazją. Polska przed tym przestrzegała

Sytuacja na włoskiej wyspie Lampedusa to nic innego jak inwazja; doprowadziła do tego szaleńcza polityka europejska. Polska przed tym przestrzegała i okazuje się, że po raz kolejny miała rację - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński.
15.09.2023

Włoskie służby będą konfiskować łodzie mafii przemytniczych

„Na Lampedusie zrobiliśmy wszystko, co było możliwe; nie negujemy konieczności ratowania ludzi na morzu, ale problem polega na tym, że nie wolno nam wypuszczać statków i łodzi, musimy je konfiskować mafii przemytników”, powiedział w czwartek minister ds. obrony cywilnej Nello Musumeci na marginesie pierwszego forum zasobów morskich w Trieście.
14.09.2023

Gigant branży żeglugowej MSC chce stać się kluczowym udziałowcem w Porcie Hamburg, wykupując akcje HHLA

MSC Mediterranean Shipping Company, złożył ofertę zakupu wszystkich notowanych na giełdzie akcji serii A (o charakterze założycielskim) grupy Hamburger Hafen und Logistik Aktiengesellschaft (HHLA). Po ewentualnym sfinalizowaniu tej transakcji MSC miałby 49,9% udziałów w firmie.
14.09.2023

Wiceszef KOWR: dalszy zakaz importu zbóż z Ukrainy do Polski - to dobra decyzja

Zapowiedź wprowadzenie przez polski rząd zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski po 15 września br. to bardzo dobra i jedyna słuszna decyzja. Nie będzie on destabilizował rynku zbóż - ocenił wiceszef KOWR Marcin Wroński.
13.09.2023

Na Lampedusę przybyła rekordowa liczba ponad 4 tys. imigrantów; reagują Francja i Niemcy

We wtorek od północy na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło ponad 4 tys. osób na ponad 100 łodziach. Ta liczba się zwiększy, bo imigranci w kilkunastu łodziach oczekują na zacumowanie i nie zostali jeszcze przyjęci w punkcie recepcyjnym zwanym hot-spotem. Francja zamknęła granicę z Włochami, Niemcy "do odwołania" wstrzymują procedurę "dobrowolnej solidarności" - podała wieczorem agencja informacyjna Ansa.
12.09.2023

TKMS rozpoczyna budowę okrętów podwodnych typu 212CD dla sił morskich Norwegii i Niemiec

Niemiecki koncern stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems rusza z realizacją zlecenia, które zdaniem części komentatorów może być wzorem dla polskiego programu "Orka". To też jeden z oferentów, który może stanąć do przetargu na dostarczenie okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.
12.09.2023

Wiceszef MSWiA: Dzisiaj największy ruch migracyjny to jest Morze Śródziemne.

Fala imigrantów, która pojawia się pod Berlinem to jest głównie kierunek bałkański. Kierunek białoruski to jest naprawdę nieduży procent, jeżeli nie promil, ocenił w Kwadransie Politycznym w TVP1 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
12.09.2023

Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace podpisał umowę uzupełniającą z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (FMA) na trwające zamówienie pocisków Naval Strike Missile (NSM) w ramach dostaw dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).
10.09.2023

G20: Przywódcy sprzeciwili się użyciu siły, ale nie potępili Rosji za inwazję na Ukrainę

Przywódcy państw grupy G20 wyrazili sprzeciw wobec „użycia siły w celu zajęcia terytorium” i podważania suwerenności państw. W punkcie odnoszącym się do wojny na Ukrainie nie potępili jednak Rosji, wynika ze wspólnej deklaracji ogłoszonej w sobotę podczas szczytu w Delhi.
09.09.2023

Gróbarczyk o niemieckich pretensjach ws. terminala kontenerowego w Świnoujściu: „bzdury”

Wiceminister Marek Gróbarczyk odniósł się krótko do kwestii niemieckich wątpliwości i argumentów wysuwanych przeciw budowie głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. „Jedna wielka bzdura” – stwierdził na falach Radia Szczecin.
06.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Trenuj, żeby wiedzieć jak współdziałać

Nadchodzące dekady to będzie czas intensywnych i rewolucyjnych zmian w polskim systemie energetycznym ze względu na rozwój morskiej energetyki wiatrowej i energii jądrowej.
28.08.2023

MŚ w kajakarstwie – trzy medale Polaków w pierwszym dniu finałów

Trzy medale zdobyli reprezentanci Polski podczas piątkowych finałów mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w Duisburgu. W roli głównej wystąpiły kobiece osady - dwójka na 200 m sięgnęła po złoto, z kolei czwórka na 500 m wywalczyła srebrne krążki.
25.08.2023

Ewolucja Stoczni Remontowej Nauta: strategia, współpraca i przyszłość

Z Moniką Kozakiewicz, prezes zarządu Stoczni Remontowej Nauta, rozmawiamy o strategicznych etapach rozwoju, współpracy zewnętrznej i wizjach ewolucji stoczni. Z elastycznym modelem operacyjnym i planami dalszej modernizacji, firma kształtuje zrównoważoną przyszłość, adaptując się do regulacji, ekologii i oczekiwań rynku.
24.08.2023

Energetyczna zagadka Polski: dlaczego bardziej przypominamy Azję niż Europę?

Przynajmniej pod jednym względem polskiej energetyce bliżej do Azji i takich państw jak Filipiny czy Wietnam niż Zachodu. Z raportu Statistical Review of World Energy wynika, że aż 42% naszej energii pierwotnej (czyli nieprzetworzonej) pochodzi z węgla. Nic odkrywczego, ale w Europie to rzadkość. To mogłoby ulec zmianie, ale zamiast stanąć na dwóch nogach, stoimy na jednej, i to tej słabszej, ignorując naszą mocną stronę, czyli wiatr. Dlaczego Polacy chcą płynąć pod prąd?
24.08.2023

Polska hubem dla dostaw do krajów UE

Polska jest obecnie węzłem transportowym dla wielu ukraińskich firm realizujących dostawy do Unii Europejskiej. Istnieje jednak wiele wyzwań w łańcuchu logistycznym, obejmującym porty i linie kolejowe, które dotyczą między innymi firm metalurgicznych i górniczych. Te firmy do czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie na pełną skalę eksportowały 80 proc. wyrobów stalowych i podobny procent produktów górniczych. Jak wygląda sytuacja dziś?
24.08.2023

Bank Pekao: energetyka jądrowa, jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna

W polityce energetycznej Francja wydaje się wygrywać z Niemcami, bo energetyka jądrowa jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna- ocenili analitycy Banku Pekao. Niemcy nie są jeszcze na straconej pozycji, ale oprócz rozwoju technologii wodorowych muszą przyspieszyć inwestycje w źródła odnawialne.
22.08.2023

Svitzer projektuje pierwszy na świecie holownik z hybrydowym ogniwem paliwowym na metanol

Będąca dostawcą usług holowniczych i częścią A.P. Moller-Maersk firma Svitzer ogłasza dziś rozpoczęcie drugiej fazy projektu mającego na celu zaprojektowanie pierwszego na świecie holownika z hybrydowym ogniwem paliwowym zasilanym metanolem (MHFC). Wiąże się to z pionierskim przedsięwzięciem budowy jednostek pomocniczych przyjaznych środowisku, w związku z programem dekarbonizacji żeglugi.
17.08.2023

Ørsted rozpoczyna budowę 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym

Aktualnie Ørsted realizuje projekt budowy 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym. Przygotowane już fundamenty dla Gode Wind 3 oraz Riffgrund 3 wyznaczają pierwszy etap tego przedsięwzięcia. Docelowo obie farmy będą dostarczać łączną moc 1,1 gigawata mocy już od 2025 r.
15.08.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Turyści z Czech wybierają polskie morze. Wzrost zainteresowania sięga nawet 40%

Doceniają atrakcyjność zachodniopomorskiego pasa nadmorskiego, nie narzekają na ceny i… wybierają Polskę, bo Hiszpania czy Grecja jest dla nich „zbyt gorąca”, a polski klimat stanowi ciekawą odmianę. Czescy turyści podbijają zachodniopomorskie kurorty. Hotelarze zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie przyznają, że jest to rekordowy rok jeżeli chodzi o obecność turystów z tego kraju nad polskim morzem.
09.08.2023

Rozpoczyna się wyścig po "Orkę". Wielu chętnych do dostarczenia Polsce okrętów podwodnych

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak poinformował, że 11 podmiotów zgłosiło się z ofertą dostarczenia polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych w ramach programu "Orka". Z tego grona zostaną wyłonione firmy, które wezmą udział w dalszym procedowaniu oferty, aż w końcu zostanie wyłoniony "zwycięzca".
07.08.2023

Korek w Kanale Kilońskim. Zabrakło pilotów

W piątek 28 lipca w Kanale Kilońskim, łączącym Bałtyk z Morzem Północnym, zakorkowało się. Statki chcące wpłynąć na Morze Bałtyckie musiały czekać, bo zabrakło pilotów.
31.07.2023

Komisja Europejska zatwierdza niemiecką pomoc publiczną w wysokości 40 mln euro na terminal LNG w Brunsbuttel

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, niemiecką pomoc publiczną w wysokości 40 mln euro na budowę i eksploatację nowego lądowego terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Brunsbuttel.
28.07.2023

Przemysł w obliczu transformacji. Rola Equinor i potencjał polskiego rynku

Dostęp do taniej i czystej energii z odnawialnych źródeł coraz częściej będzie decydował o konkurencyjności polskiego przemysłu na rynkach zagranicznych. Inwestycje we własne OZE lub kupowanie zielonej energii to także sposób na ograniczenie śladu środowiskowego polskiego biznesu. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Equinor, który – tak jak wiele skandynawskich firm – inwestuje w bardziej zrównoważoną przyszłość Pomorza i Polski.
26.07.2023

Trzecie miejsce polskich żeglarzy w Lidze Mistrzów

Polska załoga Yacht Club Gdańsk ze sternikiem Igorem Tarasiukiem wywalczyła brązowy medal w finałowych regatach Sailing Champions League. To pierwszy, historyczny medal polskiego żeglarstwa w żeglarskiej Lidze Mistrzów, w której rywalizują najlepsze klubowe załogi z całego świata.
26.07.2023

Prezydent Zełenski poprosił o pilne zwołanie Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że zwrócił się do sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym.
22.07.2023

BP i TotalEnergies wygrywają aukcję na niemieckie dzierżawy pod morskie farmy wiatrowe o wartości 14 mld dolarów

BP zabezpieczyło dzierżawy w dwóch lokalizacjach na Morzu Północnym u wybrzeży wyspy Helgoland, płacąc łącznie 7,5 mld dolarów. Według BP, lokalizacje te mają łączny potencjał wytwórczy ok. 4 GW. Prawie podwoją możliwości morskiej energetyki wiatrowej BP, a po uzyskaniu pozwolenia i wybudowaniu będą pierwszymi tego rodzaju projektami firmy w Niemczech. Z kolei TotalEnergies zabezpieczył pozostałe dwie lokalizacje za łączną kwotę 6,5 miliarda dolarów.
13.07.2023

NATO zacieśnia kontrolę nad Bałtykiem, komplikując żeglugę rosyjskiej Marynarce Wojennej

Rozszerzające się NATO zacieśnia kontrolę nad Morzem Bałtyckim komplikując tranzyt Marynarki Wojennej Rosji, pisze w czwartkowej analizie brukselski portal informacyjny Politico.
13.07.2023

Dynamiczny rynek FSRU. Rozmowa z Maciejem Olczakiem

Pływające terminale gazowe (Floating Storage Regasification Unit – FSRU) to aktualnie jedno z kluczowych ogniw w globalnej dystrybucji energii. W rozmowie z dyrektorem zarządzającym ACC, Maciejem Olczakiem, analizujemy czynniki generujące wzrost popytu na wdrażanie takich rozwiązań oraz omawiamy korzyści i wyzwania związane z realizacją projektów FSRU.
28.06.2023

Dziś luksusem jest jacht z Polski

Jeszcze kilkanaście lat temu polski przemysł jachtowy był zapleczem dla zachodnich koncernów. Nad Wisłą budowano piękne jednostki, ale sprzedawane były pod brandem stoczni z Niemiec, czy Francji. Dziś jest wręcz odwrotnie: jachty i łodzie produkowane w Polsce cieszą się największym uznaniem wśród żeglarzy i ci kupując je, szukają informacji o kraju pochodzenia.
15.06.2023

Sabotaż Nord Stream: niemieckie dochodzenie prowadzi do Polski

Sobotni Wall Street Journal podał, że niemieccy śledczy badający sabotaż gazociągu Nord Stream na Bałtyku sprawdzają trop wskazujący na udział w akcji ukraińskich żołnierzy, którzy mieli wykorzystać bazy operacyjne w Polsce i Niemczech.
12.06.2023

Niemcy wyślą dwa okręty wojenne na wody Indo-Pacyfiku

Jak podaje Reuters, w obliczu rosnących napięć między Chinami a Tajwanem oraz w związku ze spornym Morzem Południowochińskim, niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w 2024 roku Niemcy wyślą dwa okręty wojenne do regionu Indo-Pacyfiku.
08.06.2023

CRIST w duńskiej telewizji. Media zainteresowane niecodziennym statkiem

Ekipa duńskiej telewizji TV2 ØST odwiedziła gdyńską stocznię Crist, by prześledzić postępy na budowie specjalistycznej jednostki, która będzie pracować przy konstrukcji podwodnego tunelu łączącego Niemcy i Danię.
06.06.2023

Niemcy wyślą dwa okręty wojenne w rejon Indo-Pacyfiku w 2024 roku

W przyszłym roku Niemcy wyślą dwa okręty wojenne w rejon Indo-Pacyfiku – zapowiedział w niedzielę przebywający w Singapurze szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius.
04.06.2023

Niemcy. Rada Państw Morza Bałtyckiego o Ukranie, MEW i amunicji w Bałtyku

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), która przez dwa dni obradowała w niemieckim Wismarze, zadeklarowała gotowość do dalszego wspierania Ukrainy. Mając na uwadze skutki agresji Rosji dla bezpieczeństwa regionalnego, podkreśliła znaczenie dalszego budowania odporności społeczeństw w regionie Bałtyku, w tym przeciwdziałania dezinformacji i fałszywym narracjom.
03.06.2023

Instytut Jagielloński: nowy indeks określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju

Indeks Bezpieczeństwa Energetycznego to nowy wskaźnik, który określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju - poinformował w czwartek Instytut Jagielloński. Analitycy instytutu wskazali, że według danych za 2022 r. Polska zajęła w tym rankingu 33. miejsce na 45 państw.
25.05.2023

Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony

Przez trzy tygodnie trwał transport okrętu podwodnego proj. 206 U-17. Jednostka została przetransportowana do Muzeum Techniki w Spirze (Technik-Museum Speyer). Było to wielkie wyzwanie logistyczne, realizowane drogą rzeczną i lądową, budzące w Niemczech ogromne zaciekawienie oraz emocje. To także cenna lekcja w ramach podobnego przedsięwzięcia, które realizuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
25.05.2023

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
25.05.2023

MON zapowiada powrót do programu Orka i zakup okrętów podwodnych

Rozpisanie przetargu na nowe okręty podwodne zapowiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Zakup takich jednostek w programie Orka od lat przewidywały plany modernizacyjne.
25.05.2023

Ambasador Niemiec w Polsce: Nord Stream I i Nord Stream II były błędem

Jestem ostatnim, który by stwierdził, że Niemcy podejmowali zawsze właściwe decyzje. Nord Stream II, ale i Nord Stream I były błędem - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
24.05.2023

Dno Morza Północnego zaśmiecają tysiące nieużywanych instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu

Tysiące instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym nie jest już używanych i zaśmiecają dno morskie, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, informują media, które opublikowały w sobotę raport - „cmentarz Morza Północnego”.
20.05.2023

Europejski rynek energii czeka szereg zmian. Dzięki nim będzie bardziej odporny na kryzysy

– Dla Polski największym wyzwaniem jest w tej chwili rozwój sieci, który nadąża za rewolucją energetyczną w postaci szybkiego rozwoju fotowoltaiki, energetyki słonecznej, wiatrowej i mniejszych magazynów – mówi prezeska zarządu Forum Energii, dr Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem jednym z elementów zwiększania elastyczności sieci elektroenergetycznej jest wprowadzenie rynku lokalizacyjnego i to o to Polska powinna zabiegać na forum unijnym.
19.05.2023

Testy podniesienia specjalistycznej ramy podwodnej w Stoczni Crist

W suchym doku gdyńskiej Stoczni Crist dnia 17 maja o godzinie 10:00 odbył się test pontonu wielozadaniowego (MPP) i jego specjalistycznej ramy podwodnej SDT (Submarge Dumping Tool).
18.05.2023

30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom

Obchodząca w tym roku swoje 30-lecie instytucja rozpoczęła działalność jako jedna z pierwszych agencji rozwoju regionalnego w Polsce. Powstała z inicjatywy władz województwa oraz przy aktywnym udziale przedsiębiorstw reprezentujących najważniejsze sektory gospodarki regionu tj. portowy, paliwowo-energetyczny, finansowy, budownictwa i konsultingu. Tworząc Agencję skorzystano z doświadczeń państw Unii Europejskiej.
16.05.2023

Sasin: "Nie udźwigniemy tempa Fit For 55"

Jesteśmy za transformacją energetyczną, ale w wymiarze możliwym do zrealizowania społecznie – mówił w środę w Poznaniu wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Transformacje powodowane ideologią, bez uzasadnienia ekonomicznego i społecznego, nie mogą się udać; zostaną odrzucone - dodał.
10.05.2023

Dopóki nie będzie sankcji ze strony UE, Rosja wciąż ma możliwość importu LPG

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o LPG z Rosji powiedział, że "nie ma sankcji na poziomie unijnym na import gazu LPG z Rosji. Dopóki takich sankcji na poziomie unijnym nie będzie, to faktycznie jest możliwość importu tego towaru".
06.05.2023

Niemiecka Marynarka Wojenna buduje swój potencjał? Chrzest nowej korwety

W stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu nowej korwety dla Deutsche Marine, która otrzymała imię Emden. To siódma jednostka z dziesięciu zaplanowanych typu K130, jaka będzie służyć pod czarno-czerwono-złotą banderą.
05.05.2023

Pokaz możliwości. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na międzynarodowych ćwiczeniach w pobliżu Islandii

Jedenaście państw NATO bierze udział międzynarodowym ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose 2023, będących zakrojonym na szeroką skalę sprawdzianem zdolności sił morskich w zakresie zwalczania okrętów podwodnych na północnym Atlantyku w dniach od 24 kwietnia do 5 maja. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Islandia. Wśród zaangażowanych w to wydarzenie okrętów jest polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. wchodzi w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1.
29.04.2023

Rosja ma nowy plan manipulacji Zachodem? Pretekstem ma być zanieczyszczenie Bałtyku

Rosja najwyraźniej chce manipulować zachodnimi ekspertami i rozpowszechniać narrację Kremla za pomocą fikcyjnej organizacji. Niemieckie media – WDR, NDR i „Sueddeutsche Zeitung” – poinformowały, że Moskwa chce wykorzystać w tym celu temat zanieczyszczenia Bałtyku.
28.04.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.