• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polska potępia prowadzone przez Huti ataki na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej

rk

27.02.2024 21:50 Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polska potępia prowadzone przez Huti ataki na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej

Partnerzy portalu

Fot. Gov.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że Polska potępia trwające ataki podejmowane z terytoriów kontrolowanych przez Hutich w Jemenie przeciwko statkom handlowym i okrętom marynarki wojennej płynącym przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.

Jak poinformował resort w komunikacie, "ataki te, potępiane również przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, zagrażają nie tylko wolności żeglugi i swobodnemu przepływowi towarów, ale i dostawom pomocy humanitarnej do regionu." Poinformował również, że popiera wszelkie międzynarodowe starania o przywrócenie bezpieczeństwa morskiego i wolności żeglugi w tym strategicznym korytarzu morskim zgodnie z prawem międzynarodowym.

Ministerstwo podkreśliło również, że "przyjmuje z zadowoleniem"  uruchomienie operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Aspides, prowadzonej na Morzu Czerwonym od 19 lutego. Do udziału w niej zgłosiły się m.in. Francja, Grecja, Hiszpania, Niemcy i Włochy. Do misji może dołączyć więcej państw. Na razie nie wiadomo, czy Polska w jakikolwiek sposób się w nią zaangażuje.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.