• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

MŚ w klasie 470 – triumf żeglarzy z Hiszpanii, Polacy daleko na Majorce

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie MŚ w klasie 470 – triumf żeglarzy z Hiszpanii, Polacy daleko na Majorce

Partnerzy portalu

Hiszpańscy żeglarze Jordi Xammar i Nora Brugman zostali na Majorce mistrzami świata w klasie 470. Polacy nie odegrali w regatach, które były olimpijską kwalifikacją, znaczącej roli. Najlepszą lokatę w stawce 61 mieszanych załóg z 26 państw – 40. - zajęli Kacper Paszek i Iga Wielczyk.

Xammar i Brugman zostali w zeszłym roku w Hadze wicemistrzami świata. Na Balearach na podium stanęli ponadto Brytyjczycy Vita Heathcote i Chris Grube oraz ubiegłoroczni złoci medaliści Japończycy Keiju Okada i Miho Yoshioka.

W regatach wzięło udział pięć polskich ekip, a najlepiej wypadli Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Wielczyk (SSW MOS Iława), którzy uplasowali się 40. pozycji.

Lokaty pozostałych duetów biało-czerwonych: 43. Zofia Korsak (MKS Dwójka Warszawa) i Mikołaj Bazyli (KSW Baltic Dziwnów), 46. Agnieszka Pawłowska (ChKŻ Chojnice) i Bartosz Szlija (UKŻ Lamelka Kartuzy), 51. Rafał Pogorzelski (MKS Dwójka Warszawa) i Małgorzata Górnisiewicz (CŻ Szczecin) oraz 52. Joanna Cymerman (CŻ Szczecin) i Tymon Kosobucki (YKP Gdynia),

Ta impreza była również olimpijską kwalifikacją dla Afryki, Ameryki Południowej i Północnej oraz Europy.

Na igrzyskach w Paryżu (regaty odbędą się w Marsylii) rywalizować będzie 18 załóg. Osiem teamów wywalczyło taką nominację w Hadze, a z europejskich państw były to Hiszpania, Austria, Niemcy, Szwecja, Izrael, Portugalia i Szwajcaria. W Hiszpanii jedno dodatkowe miejsce dla Starego Kontynentu przypadło Wielkiej Brytanii.

Ostatnią okazją do zdobycia przepustek na igrzyska będą pod koniec kwietnia zawody Last Chance Regatta. We francuskim Hyeres zakwalifikują się cztery załogi z całego świata.

md/ sab/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.