Żegluga Gdańska uruchomiła pilotażowy program szybkiej komunikacji wodnej, który ma stanowić alternatywę dla transportu drogowego pomiędzy Trójmiastem a Helem. Dzień wcześniej, 30 czerwca, przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się oficjalna prezentacja katamaranu Amber Express z udziałem przedstawicieli Żeglugi Gdańskiej, samorządów oraz branży morskiej. W programie wydarzenia znalazł się również rejs pokazowy z Gdyni do Sopotu.
Amber Express ma za sobą ponad 20 lat służby we francuskiej marynarce wojennej. Do niedawna należał do floty Morlenn Express i pływał pod nazwą Louarn jako jednostka przeznaczona do przewozu personelu wojskowego w porcie Brest.
Katamaran został zaprojektowany przez biuro Met et Design i zbudowany w 2004 roku we francuskiej stoczni Chantier Glehen. Po sprowadzeniu do Polski przeszedł kompleksową modernizację i został dostosowany do wymogów żeglugi śródlądowej oraz obowiązujących przepisów unijnych, które – jak podkreśla kapitan Andrzej Malinowski – są bardzo restrykcyjne.
– Ten statek został zaadaptowany do naszej żeglugi pasażerskiej. Powstały eleganckie salony dla pasażerów, a cały wystrój dostosowano do nowych funkcji statku. Myślę, że ostatecznie to nasi goście najlepiej ocenią komfort podróżowania, pływania i aranżację wnętrz – mówi kapitan Amber Express Andrzej Malinowski.
Nowy nabytek Żeglugi Gdańskiej to nie tylko nowość na wodach Zatoki Gdańskiej, ale także spore wyzwanie dla załogi. Jak podkreśla kapitan Andrzej Malinowski, prowadzenie jednostki wymaga dużego doświadczenia i precyzji.
– Statek jest wymagający, bo ma dużą powierzchnię, małe zanurzenie i przewozi wielu pasażerów. Manewrowanie nim wymaga naprawdę kunsztu i doświadczenia – mówi.
Doświadczenia kapitanowi z pewnością nie brakuje. Jak sam przyznaje, przez ponad pół wieku pływał na różnych jednostkach.
Nowa jednostka będzie obsługiwać połączenia na trasach Gdynia-Hel, Gdańsk-Hel oraz Hel-Sopot. Dzięki prędkości dochodzącej do 20 węzłów rejs z Gdyni do Helu potrwa zaledwie około 30 minut. Dla osób, które choć raz utknęły w korkach na Półwyspie Helskim, to znaczna oszczędność czasu.
Katamaran ma 31,43 metra długości i 9,10 metra szerokości. Na jego pokładzie może podróżować 353 pasażerów. Jednostka została wyposażona w klimatyzację, nowoczesne systemy nawigacyjne oraz środki ratunkowe. Pływa pod polską banderą.
Projekt ma również wymiar ekologiczny. Według szacunków Żeglugi Gdańskiej jeden pełny rejs Amber Express może zastąpić nawet około 120 samochodów jadących na Półwysep Helski. Ma to przyczynić się do zmniejszenia natężenia ruchu drogowego oraz ograniczenia emisji spalin w okresie największego ruchu turystycznego.
Pilotażowy program ma pokazać, czy szybka komunikacja wodna stanie się stałym elementem transportu w regionie. Jeśli projekt spotka się z zainteresowaniem mieszkańców i turystów, może wyznaczyć nowy kierunek rozwoju transportu publicznego na Zatoce Gdańskiej, oferując szybszą, wygodniejszą i bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla podróży samochodem.
Żegluga Gdańska zaznacza, że początkowo rejsy będą odbywać się na trasie Sopot-Hel, natomiast od 11 lipca uruchomione zostanie także połączenie Gdynia-Hel.
Cena biletu normalnego w obie strony wynosi 160 zł. Szczegółowy cennik oraz rozkład rejsów będą dostępne na stronie internetowej Żeglugi Gdańskiej. Wiadomo już jednak, że przewoźnik nie będzie prowadził sprzedaży internetowej – bilety będzie można kupić wyłącznie w kasach biletowych przed rozpoczęciem rejsu.
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
Wakacje z psem? Czy prom może być wygodniejszy niż samolot?
Problemy z mostem obrotowym w Giżycku po fali upałów
Georg Jacob Steenke, twórca Kanału Elbląskiego, urodził się 225 lat temu
GAZ-SYSTEM zaprasza na wakacyjny piknik w Górkach Zachodnich
Duńczycy alarmują: po cieśninach kręci się jacht oligarchy
Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” - parada statków i łodzi, koncerty