• <
mewo_2022

Norwegia, Dania i W. Brytania wśród sygnatariuszy Paktu Bezpieczeństwa Morza Północnego

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Norwegia, Dania i W. Brytania wśród sygnatariuszy Paktu Bezpieczeństwa Morza Północnego

Partnerzy portalu

rura

Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy podpisały Pakt Bezpieczeństwa Morza Północnego, zakładający monitoring znajdującej się na tym akwenie podwodnej infrastruktury krytycznej - poinformowały we wtorek w komunikacie władze tych państw.

Jak podkreślono, Belgia zainwestuje milion euro w budowę platformy komunikacyjnej North Seal, będącej forum wymiany informacji między sześcioma krajami o incydentach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo podmorskich rurociągów i kabli. W planach jest także instalacja systemu kamer i czujników oraz stworzenie stacji ładowania dronów przy istniejącej już infrastrukturze. "Nastąpi to przy ścisłej współpracy z NATO oraz UE" - zaznaczono.

Minister energii Norwegii Terje Aasland podkreślił, że ochrona norweskich instalacji gazowych i naftowych leży we "wspólnym interesie", gdyż zapewniają one Europie niezależność energetyczną od Rosji. Według duńskiego ministra klimatu, energii i zaopatrzenia międzynarodowa współpraca w kwestii dostaw energii jest dziś także polityką bezpieczeństwa. Belgijski minister ds. Morza Północnego Paul Van Tigchelt oświadczył, że zagrożenie sabotażem jest realne, a w ostatnich miesiącach ryzyko wzrosło. "Mogą nastąpić zakłócenia w przesyle energii, ale też na przykład w realizacji przelewów bankowych" - zaznaczył.

Na Morzu Północnym znajduje się sieć m.in. podwodnych gazociągów, kabli energetycznych oraz telekomunikacyjnych (w tym internetowych). Przez ten akwen dostarczany jest również gaz z norweskich złóż do Polski duńsko-polskim gazociągiem Baltic Pipe. Ponadto Morze Północne jest ważnym regionem rozwoju energetyki wiatrowej.

Zainteresowanie zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej znacznie wzrosło po aktach sabotażu wobec gazociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim jesienią 2022 roku.

Daniel Zyśk

zys/ akl/

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.