• <
mewo_2022

Waddenfonds dofinansowuje prace nad projektem pozyskiwania energii z fal morskich na Morzu Północnym

05.04.2024 21:44 Źródło: Waddenfonds
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Waddenfonds dofinansowuje prace nad projektem pozyskiwania energii z fal morskich na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Fot. Waddenfonds

Testowanie na dużą skalę i demonstracja mocy fal na Morzu Północnym u wybrzeży Scheveningen zostało wsparte holenderskim funduszem Waddenfonds kwotą ponad 99 000 euro. Technologia energii fal morskich firmy Dutch Wave Power to nowa metoda wsparcia zielonej energetyki. Całkowite koszty badań nad potencjałem tej technologii wynoszą ponad milion euro.

Dutch Wave Power to jedna z sześciu planowanych technologii, które mogą w przyszłości odegrać rolę w pozyskiwaniu energii odnawialnej z wody w rejonie Morza Wattowego, akwenu obejmującego przybrzeżne obszary Zatoki Niemieckiej. Badania są prowadzone na obszarze znajdującym się pomiędzy wybrzeżem Wyspami Fryzyjskimi. Badanie przeprowadzone przez instytut badawczy TNO na zlecenie Waddenfonds wykazało na początku tego roku, że energia pochodząca z wody może już pokryć 83% zapotrzebowania na energię elektryczną na Wyspach Wattowych do 2030 roku, jeśli zostanie spełnionych szereg warunków.

Dotacja jest współfinansowaniem projektu Offshore For Sure, w którym uczestniczy 15 partnerów z Flandrii i Holandii w celu przyspieszenia transformacji energetycznej na morzu.

Firma Dutch Waver Power wytwarza energię elektryczną za pomocą cylindrycznego pływaka umieszczonego na poziomie morza. Fale poruszające się w górę i w dół powodują obrót pływaka. Obrót jest przetwarzany na energię elektryczną za pomocą generatora wbudowanego w pływak. W lokalizacji testowej w pobliżu Scheveningen są prowadzone badania nad tym, ile energii system generuje w praktyce z działania fal i jak technologia radzi sobie w trudnych warunkach pogodowych. Badane jest również bezpieczeństwo dostaw, skutki ekologiczne i przystępność cenowa tej technologii. Test powinien zapewnić wgląd w możliwość działania na rynku i szanse na dalszy rozwój holenderskiej elektrowni Wave Power.

Regiony Vlieland, Ameland, Schiermonnikoog i Texel podpisały już wcześniej deklarację woli, w której zaznaczają, że w przypadku powodzenia projektu rozważą wykorzystanie holenderskiej mocy Wave Power do zaopatrzenia w energię. Planowaną lokalizacją jest strefa przybrzeżna Morza Północnego powyżej wysp. W badaniu uwzględniono, ile energii dana technologia może dostarczyć na wyspę.

Waddenfonds wspiera projekt, ponieważ ma przyczynić się on do zrównoważonego zarządzania energią na obszarze Wadden i znacznej redukcji emisji CO2. Dotacja stanowi dofinansowanie projektu Offshore for Sure, w którym uczestniczy 15 partnerów z Flandrii i Holandii, aby przyspieszyć transformację energetyczną na morzu.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.