• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W Niemczech zatrzymano osoby szpiegujące na rzecz Chin. Chciały zakupić technologie dla sił morskich

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W Niemczech zatrzymano osoby szpiegujące na rzecz Chin. Chciały zakupić technologie dla sił morskich

Partnerzy portalu

Ambasada Chin w Berlinie stanowczo odrzuciła oskarżenia o prowadzenie przez Pekin działalności szpiegowskiej w Niemczech po zatrzymaniu w poniedziałek trojga Niemców pod zarzutem współpracy z chińskimi tajnymi służbami.

Jak informowała niemiecka prasa Thomas R. oraz małżeństwo Herwig i Ina F. zostali aresztowani w Duesseldorfie i Bad Homburg. Są oni podejrzewani o to, że co najmniej od 2022 roku pracowali dla jednej z chińskich służb wywiadowczych.

"Wzywamy Niemcy, aby zaprzestały wykorzystywania oskarżeń o szpiegostwo do politycznego manipulowania wizerunkiem Chin i zniesławiania Chin" – czytamy w oświadczeniu rzecznika ambasady.

Według prokuratury główny podejrzany, Thomas R., pozostawał w kontakcie z pracownikiem Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (MSS) i uzyskał dla niego dane na temat "innowacyjnych technologii przydatnych militarnie" w Niemczech - informuje portal tygodnika "Spiegel".

R. miał korzystać z pomocy Herwiga i Iny F., którzy prowadzili firmę w Duesseldorfie. Według śledczych firma ta służyła jako "pośrednik w nawiązywaniu kontaktów i współpracy" z niemieckimi naukowcami i badaczami. Zawarto m.in. "umowę o współpracy" z jednym z niemieckich uniwersytetów.

Niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann oświadczył, że w momencie aresztowania oskarżeni prowadzili dalsze negocjacje w sprawie projektów badawczych, które mogłyby być szczególnie przydatne dla zwiększenia siły bojowej Chin na morzu.

Prokuratura podała, ze aresztowań dokonano na podstawie informacji zebranych przez niemiecki wywiad.(PAP)

mzb/ kar/

arch.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.