• <

Podejrzany statek od kilku dni stoi na kotwicy nieopodal polskiej platformy wiertniczej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Podejrzany statek od kilku dni stoi na kotwicy nieopodal polskiej platformy wiertniczej

Partnerzy portalu

Fot. Nathan Boyle / MarineTraffic

Pływający pod banderą Wysp Marshala masowiec Agia Irini od kilku dni praktycznie stoi nieopodal platformy do wydobycia ropy, należącej do Lotos Petrobaltic

Poprzez strony służące do śledzenia aktywności statków można zaobserwować, że masowiec Agia Irini (do 2019 roku King Canola) znajduje się nieopodal złoża ropy naftowej oznaczonego jako B8. Co jakiś czas jednostka dokonuje nieznacznych ruchów, niemniej wciąż pozostaje nieopodal miejsca wydobycia surowca.

Zbudowany w 2013 statek o długości niemal 170 metrów znajduje się w tym miejscu od dłuższego czasu, co zaczyna budzić pewne podejrzenia. Tym bardziej, że ostatni port, w którym się zatrzymywał od 8 do 11 czerwca br., był ten w Królewcu w Obwodzie Kaliningradzkim. Jako miejsce lokalizacji ostatniego pobytu jest też podawany nieduży port w miejscowości Swietłyj, gdzie znajdują się port, stocznia remontowa i ośrodek przetwórstwa rybnego. Od tamtego czasu znajduje się na morzu, w tym już 16 czerwca został zaobserwowany w obecnej lokalizacji.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ub.r. bardziej zwraca się uwagę na aktywność statków, które mogą być wykorzystywane przez władze do działań wywiadowczych. Dotyczy to również jednostek cywilnych, wykorzystywanych także jako "flota cieni" w zakresie łamania narzuconych przez Unię Europejską i USA sankcji na dostawy ropy. Ponadto w ostatnim czasie również podobne jednostki były wykrywane w pobliżu polskiej infrastruktury leżącej na Morzu Bałtyckim. Rodzi to obawy w kwestii ich bezpieczeństwa, przypominając że potrzeba sił morskich do kontroli ruchu żeglugowego.

AKTUALIZACJA

Jak poinformowały służby prasowe Marynarki Wojennej na Twitterze, morski rodzaj sił zbrojnych wraz z Morskim Oddziałem Straży Granicznej stale monitorują wskazaną jednostkę. Do tego celu są wykorzystywane okręty i jednostki pływające MOSG, samoloty rozpoznawcze oraz brzegowe systemy obserwacyjne. Na chwilę obecną postój wskazanej jednostki oceniany jest na dość prozaiczny tzn. statek ma w tym miejscu możliwość zakotwiczenia (z uwagi na głębokości) oraz znajduje się tuż poza obszarem meldunkowym VTS i na wodach międzynarodowych. Odniesiono się także do wcześniejszych przypadków, jakimi były kotwiczące na podobnym obszarze w przeszłości statki WL Totma i WL Kirillov. Jak dotąd siły morskie miały nie odnotować podejrzanych ruchów, prac podwodnych ani pracy urządzeń elektromagnetycznych.Dziękujemy za wysłane grafiki.