• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

94. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

10.04.2024 14:17 Źródło: Służby Prasowe 8. FOW

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 8. FOW

Od 94 lat siły 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety realizują zadania związane obroną przeciwminową. Jest to okazja zarówno do przypominania o przeszłości, ale też myślenia o przyszłości. W przypadku tej jednostki odbywa się to z optymizmem. W Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczystości z udziałem marynarskiej kadry i zaproszonych gości.

Zgodnie z marynarską tradycją uroczystości rozpoczęły się w Porcie Wojennym Gdynia punktualnie o godzinie 8.00 podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach dywizjonu. Następnie z pokładu niszczyciela min ORP Albatros, na wodach Zatoki Gdańskiej, złożono wieniec ku czci wszystkich marynarzy, którzy podczas II wojny światowej oddali życie w obronie ojczyzny. W uroczystości wzięła udział kadra dowódcza jednostki wraz z jej dowódcą kmdr. por. Michałem Dziuganem, a także wyższa kadra dowódcza polskiej Marynarki Wojennej, m.in. dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kadm. Piotr Sikora.

Główną częścią wydarzenia była uroczysta zbiórka udziałem stanu osobowego jednostki, w trakcie którego wręczono wyróżniającym się marynarzom odznaczenia i nagrody, a także odbyło się przekazanie aktów nominowania na stanowiska służbowe oraz wyższy stopień wojskowy. Na koniec wydarzenia odbyła się defilada pododdziałów biorących udział w uroczystości.

– Obchodzona kolejna rocznica wykracza daleko poza czasy obecne, a sięga głęboko w historię morskich sił zbrojnych dając wspaniały przykład wielu pokoleniom. Przez lata, tak i teraz, Dywizjon zawsze tworzyli ludzie, którzy za priorytet przyjmowali zachowanie wysokiego poziomu wyszkolenia oraz ugruntowywanie związanych z nim dobrych praktyk. Nasze marynarskie dziedzictwo tworzymy razem, wspólnie – zarówno na co dzień, jak i w momentach przełomowych. Wysoki prestiż Marynarki Wojennej, jest także wynikiem Waszej odpowiedzialnej i dobrze pełnionej służby dla Rzeczpospolitej, wszechstronnemu wykorzystaniu sprzętu, przekazowi wiedzy i umiejętności jakimi dysponują najbardziej doświadczeni marynarze. Żołnierski honor,  umiłowanie ojczyzny, odwoływanie  się do najlepszych marynarskich tradycji w połączeniu z kompetencją i odwagą, stanowią bezcenny kapitał Dywizjonu – powiedział kadm. Piotr Sikora.


Fot. Służby Prasowe 8. FOW


Fot. Służby Prasowe 8. FOW

13. Dywizjon Trałowców jest jedną z najnowocześniejszych jednostek w polskiej Marynarce Wojennej. Na przełomie 2022 i 2023 roku w jego wyposażeniu znalazły się dwa niszczyciele min typu Kormoran 2, ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603). Ponadto marynarze otrzymują nowoczesne systemy, w tym bezzałogowe, do działań związanych z neutralizacją obiektów niebezpiecznych znalezionych pod wodą oraz monitorowaniem infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim. W ubiegłym roku pisaliśmy o 93. rocznicy utworzenia jednostki, połączonych z piknikiem Dniem Otwartych Koszar, w tekstach:

"Ten dywizjon ma przyszłość". 93. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Dzień Otwartych Koszar w 13. Dywizjonie Trałowców. Wojsko zachęca do służby

***
 Ostatnie lata to okres intensywnej służby na morzu związanej z udziałem okrętów 13 Dywizjonu Trałowców w ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Siły dywizjonu uczestniczyły w setkach krajowych i międzynarodowych ćwiczeń – w ramach NATO, a wcześniej Partnerstwa dla Pokoju. Załogi okrętów co roku udowadniają swoje doskonałe wyszkolenie w prowadzeniu działań minowych i przeciwminowych, a oficerowie dywizjonu uważani są za ekspertów z zakresu planowania i prowadzenia takich operacji, czego potwierdzeniem jest już niejednokrotny udział oraz dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).

Obecnie w skład 13. Dywizjon Trałowców wchodzą trzy nowoczesne niszczyciele min pro. 258, ORP Kormoran, ORP Albatros i ORP Mewa, a także pięć trałowców proj. 207. Działania okrętów wspiera Grupa Nurków Minerów. Sprawia to, że siły jednostki są w pełni komplementarne i wzajemnie się uzupełniają. Są również gotowe do realizacji działań o zróżnicowanym charakterze, związanych z obroną przeciwminową i ochroną podwodnej i nawodnej infrastruktury na Bałtyku. Sprawnie przeprowadzony proces modernizacji i wyszkolenia posiadanych sił ma być dowódem, że tradycja i nowoczesność to dwa wyznaczniki, którymi dywizjon kieruje się w swojej codziennej służbie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.