• <

Wynik wyszukiwania - "obronność" - Wiadomości

Australia i Wielka Brytania podpisały nowe porozumienie o współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa

Australia i Wielka Brytania podpisały w czwartek w Canberze nową umowę o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Porozumienie ma ułatwić wspólne działanie sił obronnych obu krajów.
21.03.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

W Tajwanie zwodowano pierwszy rodzimej konstrukcji okręt podwodny. Ma być kluczowy dla obronności kraju

Okręt podwodny, jeśli pomyślnie przejdzie testy, będzie ważnym krokiem w wieloletnim projekcie mającym na celu wzmocnienie obrony wyspy i odstraszanie przed chińską marynarką wojenną – pisze w czwartek agencja Reutera. Czwartkowej ceremonii wodowania i nadania nazwy prototypowi w stoczni w Kaohsiung na południu kraju przewodniczyła prezydent Tsai Ing-wen. Chiński resort obrony nazwał działania Tajwanu "głupim nonsensem".
28.09.2023

Port Gdynia – przed nami rekordowy rok przeładunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i obronności państwa

Port Gdynia wypełnia rolę portu podwójnego przeznaczenia. Na terminalu BCT trwa obecnie kolejny w tym roku – największy w historii – przeładunek sprzętu wojskowego armii Stanów Zjednoczonych.
01.09.2023

Setki milardów dolarów na nowe okręty dla US Navy. Senat przyjął dokument ustawy

W ramach programu zawartego w ustawie National Defense Authorization Act (NDAA) flota USA otrzyma 10 nowych okrętów. W dokumencie zawarto wersję ustawy o autoryzacji obrony narodowej na rok fiskalny 2024, zwiększając wydatki Departamentu Obrony do 886 miliardów dolarów.
31.07.2023

Poprawka do ustawy o obronności USA może uderzyć w branżę okrętową w zakresie współpracy z US Navy

Senat USA dodał poprawkę do obowiązkowej ustawy o środkach na obronę National Defense Authorization Act (NDAA), która zakazałaby produkcji zagranicznych komponentów w przemyśle stoczniowym Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych do 2033 roku.
28.07.2023

Norwegia. Wojsko domaga się zwiększenia nakładów na obronność z powodu zagrożenia ze strony Rosji

Norweskie siły zbrojne przedstawiły w środę raport, w którym domagają się zwiększenia nakładów na obronność w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Postulują m.in. by powiększyć flotę marynarki wojennej o cztery, a najlepiej sześć fregat.
07.06.2023

Szwedzkie media: planowane farmy wiatrowe na Bałtyku mogą osłabić obronność

Planowane wzdłuż wybrzeży Szwecji farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą osłabić zdolności obronne kraju oraz NATO. Szwedzkie siły zbrojne negatywnie zaopiniowały sześć z ośmiu przyszłych inwestycji - pisze w czwartek gazeta "Dagens Nyheter".
25.05.2023

Prezydent: trzeba przystosować nasze działania w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej

Konieczne jest zrewidowanie i przystosowanie naszych działań w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej oraz innych zagadnień dot. żeglugi i eksploatacji zasobów Morza Bałtyckiego - ocenił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Konwentu Morskiego.
22.05.2023

Obronność jako odpowiedzialność za los ojczyzny - Forum Wizja Rozwoju

Konflikt rosyjsko-ukraiński przewartościował dotychczasowy światowy ład. Podczas Forum Wizja Rozwoju eksperci zaprezentują, jak istotne jest tworzenie innowacyjnych systemów zabezpieczeń przed współczesnymi zagrożeniami oraz podyskutują o przyszłości polskiej armii. Polska od wielu lat alarmowała o zagrożeniach ze strony Rosji, a śp. Prezydent Lech Kaczyński wyraźnie podkreślał, że Putin będzie parł w kierunku zachodniej Europy i poszerzał swoje wpływy. Wszyscy doświadczamy jak prorocze były to słowa.
16.05.2023

W murach AMW podsumowano plany rozwoju technologii morskich i obronności państwa

W Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni odbyła się odprawa koordynacyjna podsumowująca realizację projektów związanych z domeną morską. Była to okazja do spotkania przedstawicieli władz z instytucjami związanymi z bezpieczeństwem państwa, wyższej kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej oraz środowiska akademickiego.
01.03.2023

Markos w służbie polskiej obronności. Tu powstawały łodzie dla słynnego Ślązaka

W swojej 30 – letniej historii MARKOS zdążył już zapisać się również w historii polskiej marynarki wojennej. W lipcu minęło siedem lat od chwili zwodowania jednostki ORP Ślązak – sztandarowego projektu krajowego przemysłu zbrojeniowego, w którym uczestniczyła firma z Głobina. To właśnie tutaj wyprodukowane zostały dwie łodzie typu RIB, które trafiły na wyposażenie Ślązaka. Jednak historia ich stworzenia wymagała zastosowania zaawansowanych na tamten czas rozwiązań, które sprawiły, że żadna inna firma w kraju nie odważyła się im s
28.07.2022

Polski przemysł stoczniowy. Wizja Rozwoju. Innowacje na eksport, dla administracji i obronności

Kontrahenci zagraniczni, urzędy morskie i Marynarka Wojenna RP to główni odbiorcy polskiej produkcji stoczniowej – to najkrótsze podsumowanie sesji „Perspektywy i ograniczenia w przemyśle stoczniowym” w czasie Forum Wizja Rozwoju Gdynia 2021.
01.09.2021

Tematy rozmów Dudy z Trumpem: obronność, energetyka, handel i bezpieczeństwo telekomunikacyjne

Prezydent USA Donald Trump w swoim zaproszeniu zawarł podstawowe tematy, które chce omawiać. Są to: obronność, energetyka, handel, bezpieczeństwo telekomunikacyjne - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.
18.06.2020

Premier Holandii: Europa musi zwiększyć wydatki na obronność

Premier Holandii Mark Rutte powiedział w czwartek, że Europa musi zwiększyć wydatki na obronność, aby utrzymać zdolności bojowe NATO wobec rosnących zagrożeń ze strony Rosji i Chin. Europa nie ma alternatywy dla sojuszu z USA - dodał.
04.10.2019

Premier: Projekty infrastrukturalne są tak ważne, jak innowacje czy obronność

Projekty infrastrukturalne są równie ważne, jak innowacje czy polityka obronna - podkreślił premier Mateusz Morawiecki we wtorek na konferencji prasowej po spotkaniu w Wilnie z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.
17.09.2019

Komorowski: Obecnie obronność stoi wobec takich wyzwań jak u progu transformacji

Jesteśmy znowu w jakimś fatalnym okresie, kiedy ogrom zadań w obronności jest porównywalny z tym, co było na początku transformacji, trzeba uporządkować planowanie i politykę kadrowa w wojsku, nie uciekając się do rewanżu – uważa były prezydent Bronisław Komorowski.
14.09.2019

Coraz więcej krajów NATO osiąga 2-procentowy cel wydatków na obronność

W 2019 roku siedem państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma przeznaczać co najmniej 2 proc. PKB na obronność - wynika z informacji przekazanych przez NATO. W grupie tej znajduje się Polska.
26.06.2019

Trump: Gratuluje prezydentowi Dudzie, że Polska płaci na obronność 2 proc. PKB

Niemcy nie robią tego, co powinny robić, jeśli chodzi o NATO; nie przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. Gratuluję prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że Polska to robi - podkreślił w środę w Waszyngtonie prezydent Donald Trump, który przyjął w Gabinecie Owalnym polską parę prezydencką.
13.06.2019

Błaszczak: W 2018 roku osiągnęliśmy poziom 2,02 proc. PKB wydatków na obronność

W 2018 roku osiągnęliśmy poziom 2,02 proc. PKB wydatków na obronność - napisał we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak przywołując informację Głównego Urzędu Statystycznego. Dotrzymujemy zobowiązań - podkreślił.
21.05.2019

Kwaśniewski: Unia Europejska powinna mocniej współpracować w sferze obronności

Współpraca Unii Europejskiej w sferze obronności powinna się rozszerzać, między innymi ze względu na słabnące więzi z USA - mówił w czwartek były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
09.05.2019

Niemcy: Minister obrony odpiera zarzuty o zbyt niskie wydatki na obronność

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen podczas czwartkowej debaty w Bundestagu z okazji 70. rocznicy powstania NATO odpierała zarzuty sojuszników, że jej kraj zbyt mało inwestuje w wojsko. Obiecała zwiększanie wydatków na ten cel.
05.04.2019

Gen. Andrzejczak o współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie obronności

Współpraca Polski i Litwy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa jest znakomita i będzie się pogłębiała – podkreślił we wtorek szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak, który przebywa z oficjalną wizytą na Litwie.
03.04.2019

Niemcy: Plany budżetowe rządu przewidują mniejszy odsetek PKB na obronność

Zręby planów budżetowych na lata 2020-2023, przygotowane przez ministra finansów Olafa Scholza (SPD), przewidują obniżenie odsetka PKB przeznaczanego na obronność. Tym samym Niemcy znów oddalają się od przyjętego przez NATO celu 2 proc.
19.03.2019

Europejski Fundusz Obronny szansą na rozwój polskiego przemysłu. Łącznie do 2027 roku na inwestycje w zakresie obronności trafi 13 mld euro

Unia Europejska ma się wkrótce stać jednym z największych światowych inwestorów w dziedzinie technologii obronnych. Ma się do tego przyczynić nowy instrument – Europejski Fundusz Obronny. Na inwestycje na badania w dziedzinie obronności, rozwój prototypów, zakup sprzętu wojskowego i technologii trafi 13 mld euro. Fundusz jest też szansą na pobudzenie polskiego przemysłu i firm zbrojeniowych.
07.03.2019

Chiny: Wydatki na obronność wzrosną o 7,5 proc. w porównaniu z 2018 rokiem

Wydatki Chin na obronność w 2019 roku wzrosną o 7,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowały agencje, powołując się na chiński raport budżetowy ogłoszony we wtorek na dorocznej sesji parlamentu.
05.03.2019

„FT”: Włochy chcą zmian w planowaniu wydatków na obronność w krajach NATO

Natowski cel wydatków na obronność w wysokości 2 proc. PKB powinien uwzględniać koszty związane z cyberbezpieczeństwem i ochroną infrastruktury - oświadczyła w rozmowie z brytyjskim "FT" włoska minister obrony i członkini koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd Elisabetta Trenta.
11.02.2019

Dpa: Niemcy obiecują NATO dalsze zwiększanie nakładów na obronność

Niemcy, którym USA zarzucają zbyt małe wydatki na obronność, poinformowały NATO, że będą zwiększać inwestycje w Bundeswehrę i jej wyposażenie ponad obiecane już 1,5 proc. PKB do 2024 roku.
06.02.2019

Morawiecki: By zbudować wspólną armię, kraje UE musiałyby znacznie zwiększyć wydatki na obronność

Byłbym za silną europejską armia, ale aby ją zbudować, kraje Unii Europejskiej musiałyby zwiększyć nasze wydatki na obronność; to jest warunek wstępny - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR w Hamburgu.
17.11.2018

Morawiecki: Rozmowa z Mosbacher m.in. o Nord Stream 2, obronności i kontaktach biznesowych

Rozmowa z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher dotyczyła wielu tematów, m.in. szkodliwego dla Europy Środkowej gazociągu Nord Stream 2, obronności, a także kontaktów biznesowych między oboma krajami - powiedział w czwartek w Nowym Jorku premier Mateusz Morawiecki.
04.10.2018

Błaszczak: Fundusze na obronność także spoza budżetu

MON podjęło prace nad Funduszem Obrony Narodowej, którego środki będą pochodzić spoza budżetu – poinformował we wtorek w Kielcach minister obrony Mariusz Błaszczak.
04.09.2018

Po wizycie prezydenta w Australii dwustronny handel i inwestycje mogą przyspieszyć. Głównie w obszarze energetyki i obronności

Australia to kraj, z którym Polska odnotowuje jeden z największych wzrostów w wymianie towarowej spośród państw spoza UE. W 2017 roku eksport wzrósł o 27 proc., a import o ponad 60 proc. Rośnie też zainteresowanie wzajemnymi inwestycjami. Wiele możliwości współpracy jest w sektorze obronnym, lotniczym i energetyce. Pierwsza w historii wizyta polskiego prezydenta w Australii wraz z dużą biznesową delegacją może tę współpracę zacieśnić i zbudować trwałe relacje.
22.08.2018

Duda w Australii: liczymy na dobre rozmowy ws. bezpieczeństwa i obronności

Polska ma nadzieję na dobre rozmowy ze stroną australijską dotyczące współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obronności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Canberrze z minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop.
20.08.2018

BBN: Według analiz powinniśmy rozważyć przyspieszenie wzrostu nakładów na obronność

Według analiz w obecnej sytuacji bezpieczeństwa w naszym otoczeniu, powinniśmy rozważyć przyspieszenie wzrostu nakładów na obronność; środki przeznaczane na ten cel wpływają też na pozycję w NATO; mam nadzieję, że apel prezydenta spotka się ze zrozumieniem - powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
17.08.2018

W.Brytania/May: Członkowie NATO muszą zwiększyć wydatki na obronność

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w poniedziałek w Izbie Gmin, że Wielka Brytania wezwała członków NATO do zwiększenia wydatków na obronność, aby spełnić próg 2 proc. PKB. Jak dodała, należy wdrożyć reformy ustalone na szczytach w Warszawie i Newport.
17.07.2018

Trump: Kraje NATO uzgodniły zwiększenie wydatków na obronność

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek na konferencji prasowej po szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego, że kraje NATO uzgodniły zwiększenie wydatków na obronność. Jak dodał, zobowiązanie USA na rzecz NATO pozostaje bardzo silne.
12.07.2018

Szczerski: Na szczycie NATO dodatkowa sesja o wydatkach na obronność

Podczas szczytu NATO w Brukseli trwa dodatkowa sesja, zwołana przez szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga w celu ponownego przedyskutowania podziału wydatków na obronność - poinformował w czwartek PAP szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski.
12.07.2018

Trump żąda od sojuszników w NATO przeznaczania 2 proc. PKB na obronność

Prezydent USA Donald Trump ponownie zażądał w Brukseli od sojuszników w NATO szybkiego zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB. Reuters pisze, że Trump "znacznie zaostrzył ton" w kwestii tych wydatków, mówiąc o Niemczech, Hiszpanii i Belgii.
12.07.2018

Dworczyk: Polska będzie systematycznie zwiększać nakłady na obronność

Polska będzie systematycznie zwiększać nakłady na obronność - zadeklarował w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Podkreślił, że nasz kraj realizuje w tej sprawie "bardzo ambitny plan".
12.07.2018

Trump: państwa NATO muszą wydawać 2 proc. PKB na obronność, potem 4 proc.

Wszystkie państwa NATO muszą spełnić cel wydatków na obronność w wysokości 2 proc. PKB, a potem ostatecznie przejść do 4 proc. - napisał na Twitterze w czwartek, tuż przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu NATO w Brukseli, prezydent USA Donald Trump.
12.07.2018

Trump chce, by kraje NATO wydawały 4 proc. na obronność; Stoltenberg – dojdźmy do 2

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę przywódcom krajów NATO na zamkniętej sesji, że chce, by zwiększyli oni wydatki obronne nie do 2, ale do 4 proc. PKB. Sekretarz generalny Sojuszu odpowiedział, że najpierw trzeba dojść do uzgodnionych 2 proc. PKB.
12.07.2018

Rozpoczął się szczyt NATO; wcześniej rozmowy ws. wydatków na obronność

W Brukseli rozpoczął się w środę szczyt NATO. Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego mają rozmawiać m.in. o wydatkach, nowych dowództwach i zdolnościach obronnych. Kilka godzin przed szczytem zostało zdominowanych przez gorącą dyskusję o wydatkach NATO.
11.07.2018

Szef NATO: Liczę, że w tym roku ośmiu członków wyda na obronność minimum 2 proc. PKB

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że liczy, iż jeszcze w tym roku osiem krajów NATO będzie wydawało na obronność minimum 2 proc. PKB. Obecnie ten próg wydatków osiąga pięć członków Sojuszu, a jeszcze w 2014 były to trzy państwa.
11.07.2018

NATO: W 2018 r. pięć państw przekroczy 2 proc. PKB wydatków na obronność

W 2018 roku co najmniej 2 proc. PKB na obronność przeznaczą USA, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Łotwa; kolejne trzy państwa: Polska, Litwa i Rumunia będą tuż pod tym progiem - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków dotyczących państw NATO.
11.07.2018

„The Times”: Wielka Brytania apeluje do Niemiec o zwiększenie wydatków na obronność

Dziennik "The Times" poinformował w poniedziałek, że brytyjski rząd zaapelował do władz Niemiec o zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB w nadziei, że pomoże to uzyskać przychylność amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa dla NATO.
10.07.2018

Szczyt NATO w Brukseli z pretensjami USA o wydatki na obronność

Przywódcy państw NATO zjadą w środę na szczyt do Brukseli, by rozmawiać o pieniądzach, walce z terroryzmem i modernizacji. Europa obawia się, co zrobi prezydent USA Donald Trump, który krytykuje sojuszników, a krótko po szczycie spotyka się Władimirem Putinem.
10.07.2018

The Times: Minister obrony domaga się większych wydatków na obronność

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson oczekuje od premier Theresy May znaczącego zwiększenia wydatków na obronność po tym, jak w zeszłym tygodniu szefowa rządu zapowiedziała przekazanie nowych środków na służbę zdrowia - poinformował w środę "The Times".
27.06.2018

NATO: Nowa struktura dowodzenia i zwiększenie wydatków na obronność

Nowe ośrodki w ramach reformy struktury dowodzenia NATO oraz zwiększenie wydatków na obronność - to główne postanowienia pierwszego dnia narady ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
14.02.2018

USA: 686 mld dol. na obronność w propozycji budżetu na 2019 r.

Zaproponowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa budżet na rok fiskalny 2019 zakłada przeznaczenie 686 mld dol. na obronność, ze szczególnym uwzględnieniem rywalizacji z Chinami i Rosją o wpływy na świecie - poinformował w poniedziałek Pentagon.
13.02.2018

PO: brak aktów prawnych dot. obronności; MON: pochylamy się nad trudnymi i dobrymi kwestiami

Od ponad roku nie ma podstawowych aktów prawnych dotyczących kwestii obronności - podkreślali posłowie PO na posiedzeniu komisji obrony. Od miesiąca szef MON Mariusz Błaszczak pochyla się nad kwestiami, które są w resorcie, zarówno dobrymi, jak i trudnymi - odparł wiceminister Wojciech Skurkiewicz.
07.02.2018

Porty morskie a obronność RP

W Warszawie w czwartek odbyło się III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2018. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka. Natomiast resort reprezentował wiceminister Grzegorz Witkowski.
25.01.2018

System obrony przeciwminowej „Głuptak” wyróżniony przez MON

Zespół pod kierunkiem dr hab. inż. Lecha Rowińskiego, prof. nadzw. PG z Katedry Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG, który opracował „System głębinowy obrony przeciwminowej OPM kr. Głuptak”, zdobył wyróżnienie „za najlepszy patent za wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy lub prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, chroniony prawem własności przemysłowej, uzyskany w wyniku realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych” w V Konkursie na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z
28.11.2017

Konsorcjum COP - Tradycja, Obronność rozszerzone o akademie morskie

Dwie akademie morskie: w Gdyni i w Szczecinie, dołączyły w sobotę do Konsorcjum COP - Tradycja, Obronność, które ma współpracować z polskim przemysłem zbrojeniowym. W tym gronie naukowym znajdują się także uniwersytet w Radomiu i politechniki: w Rzeszowie i Kielcach.
19.11.2017

Rosną wydatki na obronność. Przemysł lotniczy i wojskowy notują coraz lepsze wyniki

Światowe wydatki na obronność w 2016 roku przekroczyły 1,68 bln dol. Choć liderem są Stany Zjednoczone, to rosną środki, które na ten cel przeznaczają europejskie kraje NATO. Wszystkie państwa sojuszu zobowiązane są do przeznaczania na obronność co najmniej 2 proc. PKB. Intensyfikację wydatków obserwują też największe firmy sektora obronnego.
14.11.2017

Gen. Polko: 2,5 proc. PKB na obronność jest wystarczające

2,5 proc. PKB na obronność jest wystarczające, jeżeli te środki będą dobrze wykorzystywane; Ważne, żeby wszystkie obszary, które decydują o bezpieczeństwie państwa, rozwijały się w jednakowym stopniu - powiedział PAP gen. Roman Polko.
23.10.2017

Polska modernizuje armię i zwiększa wydatki na obronność. W obawie przed rosyjską agresją zbroi się prawie cała Europa

Polska realizuje olbrzymi program modernizacji armii. Na początku października do prezydenta trafiła ustawa zwiększająca wydatki na obronność w perspektywie 2030 roku do co najmniej 2,5 proc. PKB. Podobne plany mają m.in. Czechy i Litwa. W ubiegłym roku po raz pierwszy od kilku lat wydatki na zbrojenia zwiększyły też Stany Zjednoczone. Więcej wydają również Chiny i pogrążona w kryzysie Rosja. Obawy przed rosyjską agresją, niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz w Korei Północnej napędzają nowy, globalny wyścig zbrojeń.
13.10.2017

„Nasz Dziennik”: Szybki wzrost nakładów na obronność

Według ostrożnych prognoz w ciągu najbliższej dekady będziemy mieli dodatkowo na obronność ponad 100 mld złotych, a w perspektywie 2030 roku będzie to 120 mld złotych - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceszef MON Bartosz Kownacki.
12.10.2017

Rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Zajmie się m.in zwiększeniem wydatków na obronność

W czwartek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Izba zajmie się m.in. nowelą ustawy dot. zwiększenie wydatków na obronność oraz nowelą ustawy o statusie sędziów TK; możliwe, że zajmie się też przepisami o nowej instytucji, która ma wspierać organizacje pozarządowe.
21.09.2017

Senacka komisja za zwiększeniem wydatków na obronność

Senatorowie komisji obrony narodowej jednogłośnie opowiedzieli się w środę za zwiększeniem wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB w 2030 r. Senat ma zająć się nowelą ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu.
21.09.2017

Premier: Planujemy zwiększyć środki na obronność i bezpieczeństwo

Planujemy zwiększyć środki na obronność, bezpieczeństwo; przewidziane są także podwyżki dla nauczycieli - powiedziała PAP premier Beata Szydło. Przyszłoroczny budżet określiła jako "stabilny i bezpieczny". Powiedziała też, że komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT być może powinna powstać, ale jest to decyzja parlamentu.
09.09.2017

Premier Litwy: UE powinna angażować się w kwestie obronności

UE powinna poważniej zaangażować się w kwestie obronności Wspólnoty - powiedział we wtorek premier Litwy Saulius Skvernelis. Podziękował też Polsce, że bierze udział w działaniach mających na celu podnoszenie bezpieczeństwa w regionie Bałtyku.
05.09.2017

Przedsiębiorcy, a obronność państwa?

Resort chciałby zastąpić nowymi przepisami obowiązującą od ponad 15 lat ustawę o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców. Nowelizacja, która dotychczas jest na etapie uzgodnień, wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców, których państwo uznało za ważne dla obronności kraju oraz daje kontrowersyjne uprawnienia organom administracji rządowej.
28.08.2017

Szatkowski dla Reutersa: Dodatkowo 200 mld zł na obronność w ciągu 15 lat

Polska przeznaczy dodatkowo 200 mld złotych na obronność w ciągu następnych 15 lat, by zmodernizować swą armię w obliczu narastającej agresji ze strony Rosji - powiedział wiceminister obrony Tomasz Szatkowski w wywiadzie dla Reutersa.
23.08.2017

Wielka Brytania i Niemcy podpiszą umowę o współpracy w dziedzinie obronności

Wielka Brytania i Niemcy podpiszą nowe porozumienie o współpracy w dziedzinie obronności, gdy rząd w Londynie formalnie rozpocznie negocjacje w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej – pisze w poniedziałek dziennik „Financial Times”.
20.03.2017

Szef MON: Anakonda-16 sprawdzianem obronności wschodniej flanki

Ćwiczenie Anakonda-16 ma sprawdzić zdolność państw NATO do obrony wschodniej flanki sojuszu – mówił w poniedziałek w Warszawie szef MON Antoni Macierewicz, otwierając ćwiczenie. W ceremonii wzięli udział dowódcy polskiego wojska i amerykańskich wojsk lądowych.
06.06.2016

Naukowcy PG na rzecz innowacji w obronności

Od wielu lat trwa dyskusja na temat struktury komponentu morskiego Sił Zbrojnych RP, których zdolności zależą w znacznym stopniu od wyposażenia ich w sprzęt możliwy do wykorzystania w morskim rejonie działań obronnych. W dyskusji tej biorą także udział zespoły badawcze Politechniki Gdańskiej. Głos naszych naukowców jest bardzo istotny, gdyż są oni autorami gotowych koncepcji bezzałogowych pojazdów morskich.
24.05.2016

Wspólnie dla rozwoju obronności morskiej: Thales i Akademia Marynarki Wojennej podpisały porozumienie o współpracy

Wspólnie dla rozwoju obronności morskiej: Thales i Akademia Marynarki Wojennej podpisały porozumienie o współpracy 2 marca 2015 r. w Gdyni zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy firmą Thales oraz Akademią Marynarki Wojennej. Umowa przewiduje wspólną działalność naukowo – badawczą, której celem jest kształcenie kadr Sił Zbrojnych RP, w szczególności Marynarki Wojennej.
02.03.2015

Podsumowanie VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej NATCON „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”

W dniu 11 grudnia 2014 roku w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. – Amber Expo w Gdańsku odbyło się posiedzenie Rady Programowej Targów BALT MILITARY EXPO 2014.
16.12.2014

200 lat Kongsberga: elektronika morska i obronność

Koncern Kongsberg obchodził dwusetną rocznicę powstania. Jest to najstarsza firma w Norwegii, od 2005 roku związana także z Polską. W Szczecinie siedzibę posiada spółka Kongsberg Maritime Poland, specjalizująca się w elektronice morskiej, zaś w Warszawie związana z systemami obrony Kongsberg Defence.
06.05.2014

NATCON 2012- Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa

Porozumienie w sprawie organizacji Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej “Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa NATCON”
08.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.