• <
urząd_morski_gdynia_2021

Trump: Gratuluje prezydentowi Dudzie, że Polska płaci na obronność 2 proc. PKB

pc

13.06.2019 04:34 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Trump: Gratuluje prezydentowi Dudzie, że Polska płaci na obronność 2 proc. PKB
Trump: Gratuluje prezydentowi Dudzie, że Polska płaci na obronność 2 proc. PKB - GospodarkaMorska.pl

Niemcy nie robią tego, co powinny robić, jeśli chodzi o NATO; nie przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. Gratuluję prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że Polska to robi - podkreślił w środę w Waszyngtonie prezydent Donald Trump, który przyjął w Gabinecie Owalnym polską parę prezydencką.

Polska para prezydencka została przyjęta w środę w Białym Domu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i amerykańską pierwszą damę Melanię Trump; była to już druga wizyta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Białym Domu w ciągu ostatnich 10 miesięcy.

Jednym z głównych tematów rozmów prezydentów była sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce i zwiększenia obecności wojsk USA w naszym kraju. Prezydenci podpisali w środę w Waszyngtonie porozumienie polityczne w tej sprawie. Zgodnie z deklaracją USA planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce. Jak głosi deklaracja, ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około tysiąc dodatkowych żołnierzy.

Przed podpisaniem dokumentu o treść porozumienia był pytany przez dziennikarzy Donald Trump podczas spotkania z polskim prezydentem w Gabinecie Owalnym.

"Nie chcę przesądzać jeszcze, czy to będzie stała czy niestała obecność. Mówimy o dwóch tysiącach żołnierzy, którzy mogą być przeniesieni z Niemiec, bądź z innego miejsca. Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy" – powiedział Trump na początku spotkania z Andrzejem Dudą.

Prezydent USA ocenił, że Niemcy nie robią tego, co powinny robić, jeśli chodzi o NATO. "Oni płacą na obronność 1 proc. produktu krajowego brutto, zamiast 2 proc, to nie fair" - ocenił. "Panu prezydentowi chcę pogratulować i podziękować za to, co robi Polska - Polska płaci maksymalne kwoty" - zwrócił się Tump do Andrzeja Dudy. Jak dodał, w związku z tym, że część krajów postępuje inaczej, USA ma większe wydatki. "To nie fair wobec USA" - podkreślił.

Prezydent USA zaznaczył, że obecnie wielu żołnierzy amerykańskich jest w Niemczech; jak zauważył oni "są tam od bardzo długiego czasu". "Więc prawdopodobnie będziemy przemieszczać pewną liczbę żołnierzy, jeśli się dogadamy" - dodał.

Trump podkreślił, że podczas wizyty prezydenta Polski w Waszyngtonie świętowany jest też "fakt, że Polska będzie kupować samoloty F-35, jedne z najlepszych samolotów bojowych na świecie".

28 maja minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska wystosowała do władz amerykańskich zapytanie ofertowe (Letter of Request - LOR) w sprawie zakupu "32 myśliwców F-35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym". W środę Błaszczak przebywający w USA, kilkakrotnie wyraził przekonanie, że spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą zaowocuje przełomowymi decyzjami, ustaleniami dorównującymi swoją wagą decyzji o przyjęciu - 20 lat temu - Polski do NATO.

Trump był też pytany przez dziennikarzy, czy planuje odwiedzić Polskę we wrześniu. "Odwiedzę Polskę, ale nie wybraliśmy jeszcze daty" - odpowiedział prezydent USA.

Podkreślił, że pamięta swoją poprzednią wizytę w Polsce. "To był cudowny, wspaniały dzień" - zaznaczył. "Nigdy nie zapomnę mojej podróży do Polski" - powiedział Trump. Jak dodał, niektórzy sądzą, że była to jego najlepszą przemowa wygłoszona w Europie.

Pytany o stan demokracji w Polsce Trump zaznaczył, że "nie martwi się nim". "Znam Polaków i ich liderów, Polska radzi sobie doskonale i tak będzie też w przyszłości" - powiedział.

"Nie ma żadnego problemu z demokracją w Polsce; wszystko jest doskonale. Ktoś cię oszukał" - stwierdził następnie prezydent Duda zwracając się do dziennikarza amerykańskiego zadającego to pytanie.

Prezydent USA był pytany, czy jego zdaniem Rosja zagraża Polsce. "Mam nadzieję, że Rosja będzie traktować Polskę z szacunkiem, tak, jak cała reszta świata. To wspaniały kraj. Na nieszczęście, zbyt dużo ucierpiał, zbyt często cierpiał, był centrum wszystkich działań (wojennych)" - mówił prezydent USA. "Polska, jeżeli kiedykolwiek były działania wojenne, na nieszczęście była jednym z głównych ofiar. Rosja, Polska, Niemcy, wszyscy powinni się dogadywać, tego chcę" - oświadczył Trump.

Na pytanie, czy zastosuje sankcje, by zablokować budowę gazociągu NordStream2, Trump odparł, że "ludzie mają prawo robić to, co chcą". "Kwestia NordStream2 to coś, o czym myślę i czemu się przyglądam. Wiele razy podkreślałem problemy, jakie wiążą się z tym gazociągiem” – powiedział prezydent USA. Jak zaznaczył, Rosja dostaje miliardy dolarów od Niemiec w zamian za gaz. „Mamy znacznie lepsze rozwiązanie: LNG, i wiele krajów Europy chce tego gazu, w tym Polska” – podkreślił amerykański przywódca.

Wyraził nadzieję, że „nic złego się nie stanie”. „Mamy bardzo dobre relacje z Rosją, z Chinami, z Niemcami, ale myślę, że Niemcy stawiają siebie w bardzo niekorzystnej sytuacji, w której 50 a nawet 70 proc. ich dostaw energii pochodzi z Rosji" - ocenił Trump.

Jak zauważył, to Niemcy mają możliwość i moc, by to zmienić nie kupując gazu od Rosji. „Albo jeśli chcą, niech to robią. Ale to jest naprawdę decyzja Niemiec. Nie sądzę, by obywatele Niemiec byli z tego zadowoleni, bo to naprawdę czyni Niemcy zakładnikiem Rosji” – powiedział Trump.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40237,00 $ tona 0,15% 24 lis
 Cynk 3429,00 $ tona 0,23% 24 lis
 Aluminium 2698,00 $ tona 0,30% 24 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.