• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Wielka Brytania i Niemcy podpiszą umowę o współpracy w dziedzinie obronności

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Wielka Brytania i Niemcy podpiszą umowę o współpracy w dziedzinie obronności
Wielka Brytania i Niemcy podpiszą umowę o współpracy w dziedzinie obronności - GospodarkaMorska.pl

pc

20.03.2017 Źródło: PAP

Wielka Brytania i Niemcy podpiszą nowe porozumienie o współpracy w dziedzinie obronności, gdy rząd w Londynie formalnie rozpocznie negocjacje w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej – pisze w poniedziałek dziennik „Financial Times”.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że współpracuje z Niemcami „w sprawie wspólnej wizji przyszłej współpracy”, a niemiecki resort obrony potwierdził, że trwa praca nad wspólnymi projektami. „Niezależnie od skutków Brexitu, Wielka Brytania pozostaje silnym partnerem i sojusznikiem w NATO oraz w relacjach dwustronnych” – podkreślił brytyjski resort w wydanym oświadczeniu.

Współpraca ma dotyczyć dziedzin takich jak cyberbezpieczeństwo, szkolenia i patrole na morzu – pisze „FT” i jako przykład współdziałania podaje nowe brytyjskie śmigłowce Wildcat, które będą działały z pokładu niemieckiej fregaty na Morzu Śródziemnym.

Zapewniając o niesłabnącym zaangażowaniu Londynu na rzecz europejskiej obronności, premier Theresa May chce zaskarbić sobie przychylność 27 państw unijnych podczas negocjacji w sprawie Brexitu, które mogą okazać się bardzo trudne, a nawet się załamać – pisze „FT”.

Jak dodaje, Niemcom także zależy na zademonstrowaniu swej coraz większej odpowiedzialności w kwestii europejskiej obronności w czasie, gdy prezydent USA Donald Trump oskarża większość sojuszników Waszyngtonu w Europie, a zwłaszcza Berlin, że zbyt mało przeznaczają na obronność i zbyt mocno polegają w tej kwestii na jego kraju.

Szczególnie ważne, zarówno dla Berlina, jak i dla Londynu, jest zamanifestowanie zjednoczonego frontu w Europie Wschodniej, gdzie kraje członkowskie NATO czują się zagrożone przez działania Moskwy – zaznacza „FT”.

Dziennik przypomina, że Wielka Brytania i Niemcy są państwami dowodzącymi dwoma z czterech wielonarodowych batalionów NATO rozmieszczanych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Oba kraje są ponadto zaangażowane w walkę przeciw Państwu Islamskiemu w Syrii i w Iraku – brytyjskie lotnictwo prowadzi naloty na pozycje dżihadystów, a Niemcy zapewniają samoloty zwiadowcze i szkolenie w Iraku.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.