• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dwa niszczyciele min na Mierzei Wiślanej. Kanał dostępny dla okrętów

10.04.2024 11:20 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Dwa niszczyciele min na Mierzei Wiślanej. Kanał dostępny dla okrętów

Partnerzy portalu

Niszczyciele min proj. 258 ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603) prowadziły działania na obszarze Zatoki Gdańskiej. W związku z tym pojawiły się w kanale prowadzącym przez Mierzeję Wiślaną i weszły na Zalew Wiślany. W ten sposób zarówno okręty, jak i infrastruktura Portu "Nowy Świat" mogły ponownie sprawdzić się w kwestii przemieszczania z jednego akwenu na drugi większych jednostek morskich.

Więcej na temat Przekopu Mierzei Wiślanej już 10 czerwca, podczas II edycji Kongresu Polskie Porty 2030. Zapraszamy do udziału. Do zobaczenia w Sopocie! REJESTRACJA ONLINE


To nie pierwszy raz, gdy okręty typu Kormoran 2 można było oglądać w tym miejscu. ORP Albatros pojawił się w nim pierwszy raz w marcu ub. r., a następnie w kwietniu podczas ćwiczenia pk. "Zalew 23". Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej otwarto 17 września 2022 roku. Ćwiczenia morskie pokazały, że mogą z niego korzystać takie okręty jak niszczyciele min, mające 58,5 metra długości i maksymalną wyporność dochodzącą do 900 ton.

Możliwość wprowadzania niszczycieli min typu Kormoran 2 na Zalew Wiślany jest ważna z powodów obronnych, gdyż pozwoli to im działać na tym akwenie zgodnie z przeznaczeniem m.in. w ramach wykrywania i neutralizacji niebezpiecznych obiektów znalezionych pod wodą.

ORP Albatros i ORP Mewa weszły do służby w latach 2022-2023 w skład 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Stacjonują na co dzień w Porcie Wojennym Gdynia.

fot. Sebastian Antoniewski

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.