• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

14.03.2024 10:36 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo "Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 3. FO

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".

Ćwiczenia taktyczne z wojskami pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24" są sprawdzianem wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Ich głównym celem było doskonalenie umiejętności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, którymi dostarczane są surowce i towary o znaczeniu strategicznym. Ich istotą była także realizacja zadań przez wszystkie siły wchodzące w skład gdyńskiej i świnoujskiej flotylli w ramach przygotowania do udziału w połączonej operacji obronnej w warunkach kryzysu na terytorium RP.

Przez tydzień na wodach Zatoki Pomorskiej, Bałtyku Środkowego oraz Zatoki Gdańskiej marynarze wykonywali szereg zadań bojowych realizując m.in. strzelania z artylerii okrętowej, zadania minowe i przeciwminowe, obronę przed atakami z powietrza, operacje transportu wojsk i techniki wojskowej, a także epizody uwzględniające ratownictwo morskie. Przećwiczono procedury reagowania na zagrożenia asymetryczne oraz elementy obrony przeciwawaryjnej, OPA – m.in. walka z pożarem czy udzielanie wzajemnej pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii okrętowych.

Na morze wyszły wyszły okręty wchodzące w skład 3. FO i 8. FOW, wspierane przez jednostki powietrzne z z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej tj. samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza oraz śmigłowce - pokładowy SH-2G oraz ratownicze W-3WARM i Mi-14PŁ/R. Co istotne, w działaniach morskich brała udział fregata rakietowa Marynarki Wojennej Włoch (Marine Militare) ITS Luigi Rizzo, która od stycznia wykonuje misję pk. "Brilliant Shield", zabezpieczając wschodnią flankę NATO i wspierając obronę przeciwlotniczą polskiego wybrzeża.

Obok działań morskich prowadzono również na lądzie, w których brały udział lądowe komponenty obu jednostek. W tym względzie przećwiczono m.in. desant techniki wojskowej na brzeg przygotowany (posiadający infrastrukturę, jak porty) i nieprzygotowany (np. plaża). Działania okrętów w morzu będą wspierały również samoloty F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz inne jednostki powietrzne.

Ćwiczenia w ramach "Steadfast Defender 24" (STDE-24 ), w tym ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw, takie jak "Dragon 24" czy organizowane przez U.S. European Command ćwiczenie "Defender 24", stanowić będą największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 r., tj. od tzw. pierwszej fali rozszerzenia NATO, która objęła Polskę, Czechy i Węgry. Wszystkie te przedsięwzięcia ponadto zbiegną się w czasie z obchodami 75. rocznicy powstania NATO. W obliczu zagrożenia ze strony Rosji oraz narastających konfliktów i kryzysów na świecie celem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego jest sprawdzenie przygotowania i zdolności sił międzynarodowych do obrony. Sprawdzi także zdolność sojuszu do szybkiego wzmocnienia Europy poprzez przemieszczanie wojsk przez Atlantyk, wykorzystując zarówno drogę powietrzną, jak i morską.

W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem przedsięwzięcia będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw "Dragon 24" (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca. STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku. Polska jest jednym z państw-gospodarzy ćwiczeń Steadfast Defender 2024, która przyjmie na swoje terytorium sprzęt i żołnierzy NATO. W "Dragon-24" weźmie udział 15 tys. polskich żołnierzy, wspartych przez ok. 5 tys. żołnierzy z 10 państw NATO oraz 3500 sztuk sprzętu.

Ćwiczenie jest podzielone na dwie fazy. Podczas pierwszej działania będą prowadzone w realiach sytuacji kryzysowej, w fazie drugiej − w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na terenie ośrodków szkolenia poligonowego oraz w tzw. terenie przygodnym. Kluczowymi elementami będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), które będzie elementem łączącym DR-24 z ćwiczeniem "Brilliant Jump 24".

"Ostrobok" i "Wargacz" były pokazem zdolności do działań jednostek polskiej Marynarki Wojennej. Przypomnijmy, że działania okrętów mogliśmy śledzić na żywo, o czym napisaliśmy w tekście pk. Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji, prezentując też zdjęcia oraz nagranie działań morskich.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.