• <

Mierzeja Wiślana jako strategiczny obiekt działań okrętów podczas ćwiczenia Zalew-23

18.04.2023 10:17 Źródło: Służby prasowe 16. Dywizji Zmechanizowanej, BBN
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Mierzeja Wiślana jako strategiczny obiekt działań okrętów podczas ćwiczenia Zalew-23

Partnerzy portalu

9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej

Jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych ponownie były aktywne w pobliżu Mierzej Wiślanej. Wespół z komponentami 16. Dywizji Zmechanizowanej wzięły udział w epizodach ćwiczebnych podczas ćwiczenia Zalew-23, będącego jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych w regionie.

Przedsięwzięcie szkoleniowe rozpoczęło się oficjalnie jeszcze 24 marca. Wzięło w nich udział ponad 2500 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Wojsk Obrony Terytorialnej a także kontyngentów sojuszniczych, wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Głównym celem ćwiczenia była demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16. Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, a także w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym. Sprawdzano także możliwość ochrony infrastruktury krytycznej przed zagrożeniem terrorystycznym.

Podczas tak długiego przedsięwzięcia zrealizowano szereg scenariuszy sprawdzających gotowość żołnierzy do działania w różnych sytuacjach. Temu służyły przygotowane epizody ćwiczebne, sprawdzane zarówno w warunkach sztabowych, jak i polowych. Wśród nich szczególne znaczenie miały te o charakterze morskim. Wzięły w nich udział okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w tym transportowo-minowy proj. 767 ORP Toruń z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych oraz niszczyciel min proj. 258 ORP Albatros z 13. Dywizjonu Trałowców. Dla drugiej z jednostek nie były to pierwsze tego rodzaju odwiedziny. Wcześniej okręt pojawił się w tym rejonie 21 marca br., kilka dni przed rozpoczęciem ćwiczeń, o czym pisaliśmy TUTAJ. To pokazywało, że Mierzeja Wiślana jest możliwa do pokonania także przed większe, mające kilkaset ton wyporności okręty. Co istotne, sprawdzono możliwość pokonywania trasy także przez te przewożące technikę wojskową, co ma znaczenie dla możliwości sprawnego przemieszczania sił z użyciem drogi wodnej. W przypadku użycia w tym celu otwartego w ubiegłym roku kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym sprawdzono możliwości działań, jakich trudno dotąd było dokonać. Przez wiele dekad ten drugi akwen był właściwie niedostępny dla okrętów, a poprzez wykorzystanie stworzonego przesmyku potencjalnie będą mogły nawet dostać się do portu w Elblągu, który był przed II wojną światową używany przez siły Flotylli Rzecznej.

W ramach epizodów morskich przeprowadzono operację załadunku, transportu i desantu techniki wojskowej z użyciem ORP Toruń. W ten sposób załogi pojazdów mogły zaznajomić się z wynikających z tego procedurami, zasadami przebywania na okręcie oraz poruszania w środowisku morskim i przybrzeżnym, a także na brzegu przygotowanym (posiadającym infrastrukturę portową) i nieprzygotowanym (jak choćby plaża).

Podczas trwania ćwiczenia żołnierzy odwiedzili m.in. zwierzchnik sił zbrojnych RP prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Obserwowali realizowane scenariusze, a w okresie wielkanocnym politycy brali udział w składaniu życzeń świątecznych.

Służby Prasowe 8. FOW

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.