• <
Baltexpo2023_duży

Rodzeństwo razem. Pierwsze wyjście w morze trzech niszczycieli min typu Kormoran II

21.03.2023 10:53 Źródło: Służby Prasowe 8. FOW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rodzeństwo razem. Pierwsze wyjście w morze trzech niszczycieli min typu Kormoran II

Partnerzy portalu

Służby prasowe 8. FOW

Pierwszy raz w morze wyszły wspólnie najnowocześniejsze polskie okręty przeciwminowe proj. 258. Była to nie tylko okazja do wspólnych zdjęć, ale też sprawdzenia umiejętności, przed przyszłymi, potencjalnie również wspólnymi operacjami i ćwiczeniami morskimi. W przyszłym tygodniu obędzie cię ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min.

Wszystkie trzy najnowsze nabytki polskiej Marynarki Wojennej można było na żywo wspólnie zobaczyć 14 lutego br. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdy odbyła się ceremonia podniesienia bandery na trzecim z nich, ORP Mewa. Niemniej to w trakcie ostatnich ćwiczeń mogły pierwszy raz sprawdzić się wspólnie w zakresie podstawowej działalności okrętów, jak zgrywanie załóg, poruszanie się w szykach czy też utrzymywanie łączności. Wydarzenie miało miejsce w ramach działalności szkoleniowej 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w którego skład wchodzą jednostki typu Kormoran 2.

Najbliższą okazją, aby zobaczyć te okręty na żywo, będzie Dzień Otwartych Koszar w miejscu stacjonowania Dywizjonu w Porcie Wojennym Gdynia.

Historia „Kormoranów” rozpoczęła się w 2012 roku, gdy ówczesny rząd zdecydował się na rozwiązania mające zmodernizować marynarkę wojenną, znajdujący się wtedy w trudnej sytuacji. Z powodu problemów finansowych i cięcia kosztów w resorcie sił zbrojnych wycofywano szereg  ze służby okrętów, przez co formacja została znacznie zredukowana. Powodem do zmartwień był też wiek pozostałych. Trzy niszczyciele min proj. 206 FM, ORP Czajka, ORP Flaming i ORP Mewa służyły od lat 60-tych XX wieku. Były na granicy dalszej eksploatacji, stąd istotne stało się ich zastąpienie jednostkami nowej generacji.

Prototyp oraz kolejne okręty projektu były budowane przez konsorcjum, w którego skład wchodziły stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku (lider, a także miejsce budowy), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w Gdyni i Ośrodkek Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni. Nadzór klasyfikacyjny nad przedsięwzięciem pełnił Polski Rejestr Statków S.A.

Po zakończeniu prac projektowych, 23 września 2014 roku położono stępkę pod prototypowy, przyszły ORP Kormoran, a wodowanie nastąpiło rok później, 4 września. Matką chrzestną została Marta Jolanta Karweta, wdowa po adm. floty Andrzeju Karwecie. Próby morskie i zdawczo-odbiorcze trwały dwa lata, po czym okręt wszedł do służby 28 listopada 2017 roku, w rocznicę utworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Na prawdziwe wejście do szyku jednostka musiała jeszcze trochę poczekać. Do 2021 roku trwały na nim prace eksploatacyjno-wojskowe, które wiązały się z sprawdzaniem projektu pod kątem przydatności dla morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także wdrażania zmian w ramach całej serii okrętów. Było to istotne, gdyż niedługo po podniesieniu biało-czerwonej bandery na ORP Kormoran rozpoczęła się budowa dwóch jednostek seryjnych, Mewy i Albatrosa.

Budowa przyszłego ORP Albatros rozpoczęła się od położenia stępki 18 października 2018 roku. Uroczyste wodowanie i nadanie imienia jednostce odbyło się rok później, 10 października. Matką chrzestną okrętu została Krystyna Patz, żona wiceadm. w st. spocz. Jerzego Patza. Po zakończeniu prób morskich i zdawczo-odbiorczych, jednostkę przekazano 17 sierpnia br. marynarce wojennej. Wejście do służby okrętu nastąpiło w piątą rocznicę podniesienia bandery na ORP Kormoran, 28 listopada 2022 roku.

Położenie stępki pod trzeci z okrętów, ORP Mewa, odbyło się 10 października 2019 roku. Już 17 grudnia 2020 roku zwodowano jednostkę, a jej matką chrzestną została Anna Kułagin, żona kadm. Włodzimierza Kułagina. Próby morskie i zdawczo odbiorcze zakończyły się dwa lata później, po czym niszczyciel min przekazano zamawiającemu. Oficjalne wcielenie do służby nastąpiło 14 lutego 2023 roku.

Wejście do służby trzeciego niszczyciela min nie kończy przedsięwzięcia związanego z budową okrętów typu Kormoran II. W marcu 2022 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że polska Marynarka Wojenna zostanie wzmocniona kolejnymi, trzema niszczycielami min proj. 258. Umowa w tej sprawie została podpisana 26 czerwca 2022 roku, a w marcu br. w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego okrętu z tej serii. Planowane, nowe jednostki będą przekazywane w latach 2026-2027, wchodząc w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. FOW ze Świnoujścia.

Służby Prasowe 8. FOW

Dziękujemy za wysłane grafiki.