• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Morska pięść NATO. Polsko-amerykańskie ćwiczenie Passex na Bałtyku

20.03.2023 15:25 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Morska pięść NATO. Polsko-amerykańskie ćwiczenie Passex na Bałtyku

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 3. FO

Jednostki wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej ćwiczyły od 13 do 17 marca na wodach Bałtyku. Podczas ich trwania wspólnie przeprowadziły epizody szkoleniowe z amerykańskim niszczycielem USS Porter. Była to okazja do pogłębiania partnerstwa w ramach NATO i potwierdzania zdolności sił polskiej Marynarki Wojennej.

Nieopodal Zatoki Gdańskiej przez tydzień operowały siły Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO, w składzie fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Kazimierz Pułaski, korweta ZOP proj. 620 ORP Kaszub (620), a także mały okręt rakietowy typu Orkan ORP Orkan (421). Tworzyły razem Okrętową Grupę Zadaniową (OGZ), która realizowała scenariusze szkoleniowe, takie jak manewrowanie w szykach, procedury łączności, zadania eskortowe, czy też obrona przed zagrożeniami różnego rodzaju. Załogi okrętów w ten sposób utrwalały znajomość procedur, dzięki czemu będą stale przygotowane do wykonywania zadań operacyjnych. To ważne w ramach utrzymywania bezpieczeństwa polskiej strefy ekonomicznej na Bałtyku, w tym i infrastruktury krytycznej, jak porty, kable przesyłowe, terminale gazowe i naftowe, a w przyszłości również morskie farmy wiatrowe.

W tym tygodniu na Bałtyku operował też niszczyciel typu Arleigh Burke USS Porter. Był to kolejny okręt US Navy tego rodzaju, który nie tylko pojawił się na polskich wodach, ale również wszedł do Portu Gdynia, gdzie spędził dwa dni i uzupełnił zapasy. Wziął również udział w ćwiczeniu Passex wraz z polskimi okrętami. Wiąże się ono z ćwiczeniem scenariuszy wykonywania zadań w wariancie sojuszniczym. To częsta forma współpracy polskiej Marynarki Wojennej z okrętami państw NATO. Bardzo często biorą w nich udział jednostki należące do Stałego Zespołu Okrętów Sił NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG 1).

Wspólne ćwiczenia polsko-amerykańskie potwierdzają relacje sojusznicze w regionie oraz zdolność do obrony morskich granic oraz interesów państwa na Bałtyku. Pokazują tez przygotowanie okrętów polskiej Marynarki Wojennej do wykonywania zadań zarówno w wariancie narodowym, jak i w ramach NATO. Przykładem tego jest również trwająca od stycznia do czerwca br. służba w SNMG 1 drugiej polskiej fregaty rakietowej, ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.

Służby Prasowe 3. FO

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.