• <

Wynik wyszukiwania - "niszczyciel" - Wiadomości

Australia odrzuciła odpowiedzialność za incydent na Morzu Żółtym z udziałem chińskiego myśliwca

Premier Australii Anthony Albanese odrzucił w środę oskarżenie Chin dotyczące sobotniego incydentu z udziałem maszyn wojskowych w międzynarodowej przestrzeni powietrznej na Morzu Żółtym – informuje AP.
08.05.2024

Nowe umowy na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia dla fregat programu "Miecznik" z niemiecką firmą Rohde & Schwarz. To kolejny kontrakt zawarty w związku z pracami nad dostawami kluczowych systemów, jakie znajdą się na polskich okrętach.
07.05.2024

Kolejne drony Huti zostały zestrzelone przez okręty

W rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej 6 maja doszło do kolejnych ataków na międzynarodową żeglugę. Bojownicy Huti od dwóch tygodni intensyfikują swoje działania, zagrażając statkom poruszającym się na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Przeciwko nim aktywnie działa międzynarodowa koalicja, której trzonem są siły morskie.
07.05.2024

Marynarka Wojenna świętuje Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja w Polsce przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Marynarka Wojenna RP w swoich mediach społecznościowych opublikowała film z uroczystości z nim związanych.
02.05.2024

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

USA wysyła grupę bojową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Lotniskowcowa Grupa Uderzeniowa Dwight D. Eisenhower (IKECSG) przybyła 26 kwietnia do wschodniej części Morza Śródziemnego w związku z planowanym rozmieszczeniem, które zapowiadał Departament Obrony USA.
29.04.2024

Koniec operacji "Open Spirit 24" na Bałtyku. Siły morskie państw NATO zneutralizowały niebezpieczne pozostałości wojenne

Po dwóch tygodniach zakończyła się międzynarodowa operacja pk. "Open Spirit 24", podczas której sojusznicze siły morskie państw bałtyckich i zaprzyjaźnionych wydobyły z estońskich wód 40 niebezpiecznych obiektów z czasów II wojny światowej. Co roku siły przeciwminowe prowadzą w na Bałtyku wielką akcję usuwania m.in. min morskich, bomb lotniczych i zatopionej amunicji celem zabezpieczenia żeglugi morskiej i działalności offshore.
28.04.2024

Brytyjski okręt zestrzelił pocisk balistyczny wystrzelony przez Huti

Brytyjski okręt wojenny HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez jemeńskich rebeliantów Huti w kierunku płynącego w pobliżu Jemenu statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Grant Shapps.
25.04.2024

Thales inauguruje nowe centrum testowe dla fregat typu F126

Firma Thales otwiera w holenderskim Hengelo centrum testowe, w którym będzie integrować i sprawdzać systemy do planowanych fregat typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Otwarcie obiektu oznacza kolejny etap w budowie tych okrętów, jak i istotne wsparcie dla zatrudnienia i innowacji technologicznych w Holandii, co odbywa się we współpracy z Damen Naval.
25.04.2024

Stuletni, rosyjski okręt Kommuna miał nie odnieść dużych zniszczeń. To najstarszy okręt w czynnej służbie na świecie

Wcielony do służby w 1915 roku rosyjski okręt pomocniczy Kommuna nie odniósł dużych uszkodzeń, jak poinformowały ukraińskie służby. 21 kwietnia jednostka miała zostać uszkodzona w wyniku ostrzału portu w okupowanym przez Rosję Sewastopolu na Krymie.
23.04.2024

Wyjątkowe remont i przeobrażenie JS Kaga. Niszczyciel staje się lotniskowcem

Japońskie Morskie Siły Samoobrony zaprezentowały jeden ze swoich okrętów, który przeszedł gruntowną przebudowę. Dzięki temu JS Kaga (DDH-184) może służyć transportowi i obsłudze nie tylko śmigłowców, jak dotąd, ale też samolotów. To element zwiększania zdolności sił morskich Japonii, w obliczu współczesnych zagrożeń oraz ochrony własnej domeny morskiej.
19.04.2024

Na estońskich wodach trwa międzynarodowa opercja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

W poniedziałek, 15 kwietnia, 13 estońskich i sojuszniczych okrętów wojennych wyruszyło z portu wojennego w Tallinie, aby wspólnie zlokalizować i zniszczyć niebezpieczne obiekty, jakie pozostają na wodach Estonii od czasu II wojny światowej. Odbywa się to w ramach corocznej operacji przeciwminowej pk. "Open Spirit."
17.04.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Belgia nie wyśle fregaty na Morze Czerwone. Winna awaria uzbrojenia

Belgijska fregata typu Karel Doorman Louise-Marie (F931) nie weźmie udziału w operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Aspides. Jest to spowodowane awarią wyrzutni rakiet, w której... utknął pocisk przeciwlotniczy. Resort obrony Belgii przyznał, że okręt zostanie poddany oględzinom i naprawom, przez co zostanie wyłączony czasowo ze służby. To kolejny okręt, po duńskim Iver Huitfeldt związany z uczestnictwem w tej operacji, któremu to uniemożliwiła awaria sprzętu.
16.04.2024

HNLMS Makkum wysadza ponad 200 kg bombę z czasów II wojny światowej. Ten okręt też będzie przekazany Ukrainie

Holenderski niszczyciel min HNLMS Makkun (M 857) prowadził działania przeciwminowe na Morzu Północnym. W ich trakcie zneutralizował bombę lotniczą, ważącą 226 kg. Choć okręt sprawnie realizuje powierzone mu zadania, zbliża się jego koniec służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii. Ten ma nastąpić do końca 2024 roku, co nie oznacza zakończenia jego działalności, gdyż potem zostanie przekazany Siłom Morskim Ukrainy.
15.04.2024

W Estonii rozpoczyna się międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

Rozpoczyna się największe, cykliczne przedsięwzięcie przeciwminowe Sił Morskich Estonii (Eesti Merevägi), którego celem jest neutralizacja min morskich z czasów I i II wojny światowej i innych obiektów niebezpiecznych, dążąc do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa estońskich wód terytorialnych i wybrzeża. W operacji trwającej od 15 do 26 kwietnia regularnie bierze udział również wiele zaproszonych państw.
15.04.2024

Rosyjski okręt ćwiczy na Morzu Śródziemnym

Rosyjski niszczyciel rakietowy Marszał Szaposznikow wypłynął na Morze Śródziemne przez Kanał Sueski w ramach zaplanowanych ćwiczeń - poinformowało w niedzielę rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.
14.04.2024

W Szczecinie można zwiedzać nowe polskie niszczyciele min

Przy Wałach Chrobrego w Szczecinie zacumują dziś dwa nowe okręty Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Można będzie wejść na pokład.
14.04.2024

Ukraińskie niszczyciele min będą tymczasowo stacjonować w brytyjskim Portsmouth

Dwa niszczyciele min typu Sandown, przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię w ubiegłym roku, jeszcze pewnie długi czas nie pojawią się na macierzystych wodach. Obecnie wraz z załogami będą stacjonować w brytyjskiej bazie sił morskich w Portsmouth, gdzie przybyły 11 kwietnia 2024 roku. Ich obecność ma być dowodem zacieśniania współpracy politycznej i wojskowej między oboma państwami.
11.04.2024

94. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Od 94 lat siły 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety realizują zadania związane obroną przeciwminową. Jest to okazja zarówno do przypominania o przeszłości, ale też myślenia o przyszłości. W przypadku tej jednostki odbywa się to z optymizmem. W Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczystości z udziałem marynarskiej kadry i zaproszonych gości.
10.04.2024

Dwa niszczyciele min na Mierzei Wiślanej. Kanał dostępny dla okrętów

Niszczyciele min proj. 258 ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603) prowadziły działania na obszarze Zatoki Gdańskiej. W związku z tym pojawiły się w kanale prowadzącym przez Mierzeję Wiślaną i weszły na Zalew Wiślany.
10.04.2024

Eskorta statków i zwalczanie ataków z morza i powietrza zadaniami okrętów w ramach EUNAVFOR Aspides

Prowadzona pod egidą Unii Europejskiej międzynarodowa operacja EUNAVFOR Aspides od lutego chroni statki znajdujące się na obszarze Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej i poruszające na trasie obejmującej m.in. Kanał Sueski. Trwające od listopada 2023 roku ataki jemeńskich bojowników Huti doprowadziły do największego od dekad kryzysu w branży morskiej.
08.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Chiny twierdzą, że manewry na Morzu Południowochińskim z udziałem USA to prowokacja

W odpowiedzi na wspólne ćwiczenia wojskowe Filipin, Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii na Morzu Południowochińskim Chiny przeprowadziły patrole morskie i powietrzne. Państwowe media chińskie określiły manewry jako prowokację.
08.04.2024

Kolejny okręt dołącza do misji pk. "Prosperity Guardian". Jest to holenderska fregata

HNLMS Tromp minął Kanał Sueski i rozpoczął swój udział w międzynarodowej misji pod auspicjami USA. Jej celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, zagrożonych atakami Huti od listopada 2023 roku.
05.04.2024

Siły USA zlikwidowały kolejne zagrożenie ze strony Huti

Siły Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM) pomyślnie zaatakowały i zniszczyły pocisk przeciwokrętowy (ASM) na kontrolowanym przez Huti terytorium w zachodniej części Jemenu. Miało to miejsce 4 kwietnia około godziny 14:20 (czasu sanajskiego). Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń przez okręty amerykańskie, koalicyjne ani statki handlowe. To było kolejne działanie skierowane przeciwko lądowej infrastrukturze szyickich bojowników, zrealizowane "w samoobronie".
05.04.2024

Siły morskie Indii ponownie uratowały statek porwany przez piratów

Zakończyła się kolejna, antypiracka akcja Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy). Zespół abordażowy zatrzymał statek rybacki i wymusił poddanie się dziewięciu uzbrojonych piratów. Udało się uratować całą załogę, w której skład wchodziło 23 obywateli Pakistanu.
02.04.2024

Rosyjskie okręty wkraczają na Morze Czerwone. Niekomfortowa sytuacja dla wszystkich

Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku weszły na Morze Czerwone i kieruje się w stronę zachodniego wybrzeża Jemenu, gdzie regularnie dochodzi do ataków na statki, przeprowadzanych przez jemeńskich bojowników. Cele Rosjan związane z zabezpieczeniem żeglugi budzą wielkie kontrowersje z racji na to, że Huti nie kryją się z sympatią do nich i zapowiadali, że nie będą atakować ich jednostek morskich.
29.03.2024

HNLMS Vlaardingen kończy służbę w siłach morskich Holandii. Zostanie przekazany Ukrainie

Królewska Marynarka Wojenna Holandii (Koninklijke Marine) uroczyście pożegnała niszczyciel min typu Alkmaar, HNLMS Vlaardingen po 35 latach służby. Ceremonia ostatniego opuszczenia bandery nastąpiła w gminie od której pochodziła jego nazwa. Wycofanie niszczyciela min wiąże się z wymianą okrętów na nowsze. Co istotne, dla odchodzącego okrętu nie oznacza to końca działalności, gdyż ta ma być kontynuowana pod ukraińską banderą.
28.03.2024

Japończycy chcą przystosować lotniska i porty na wypadek wojny

Rząd Japonii planuje przystosowanie pięciu lotnisk i 11 portów, by mogły być używane przez wojsko w sytuacji kryzysowej – podała w środę agencja Kyodo, wiążąc to z rosnącą aktywnością Chin na morzach i obawami o potencjalny konflikt wokół Tajwanu.
27.03.2024

Rozpoczyna się budowa trzeciego, atomowego okrętu podwodnego dla Francji

W stoczni Naval Group we francuskim Cherbourgu odbyła się ceremonia cięcia blach pod atomowy okręt podwodny (SSBN) trzeciej generacji. Wiąże się to z ambitnymi planami państwa, mającymi na celu zapewnienie mu zdolności w zakresie odstraszania nuklearnego przez cały XXI wiek.
25.03.2024

Kolejny francuski okręt z wizytą w Gdyni. Tym razem to FS Thétis (A 785)

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł okręt badawczy typu Lapérouse, Thétis, wchodzący w skład francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale). Wizyta miała charakter roboczy i służyła odpoczynkowi załogi oraz uzupełnieniu zapasów. Obecność jednostek morskich państw NATO w polskich portach służy potwierdzeniu ich znaczenia dla działań sojuszniczych oraz utrzymywania bezpieczeństwa na Bałtyku.
25.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się położenie stępki pod niszczyciel min, przyszły ORP Rybitwa

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 20 marca uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”. Po przekazaniu go Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
18.03.2024

Porwany przez piratów masowiec przybył na somalijskie wybrzeże

Wciąż pozostaje niepewna sytuacja statku pływającego pod banderą Bangladeszu, M/V Abdullah. Porwana 13 marca jednostka miała znaleźć się na wodach Somalii, acz nie będących pod kontrolą władz tego państwa. Wychodzi że to pierwsze od pewnego czasu udane pochwycenie statku przez piratów.
15.03.2024

Aselsan kończy pomyslnie testy podwodnego pojazdu autonomicznego Deringöz

Turecka firma Aselsan pomyślnie przeprowadziła pierwsze, podwodne testy autonomicznego pojazdu podwodnego, który ma zrewolucjonizować pracę pod wodą. Ma być do użytku cywilnego jak i wojskowego. Wyniki mają być zadowalające.
13.03.2024

Piraci porwali masowiec i kierują się z nim do Somalii

Ze statku Abdullah, należącego do SK Shipping Lines, nadano komunikat wzywający do pomocy. Na pokład jednostki dostała się grupa uzbrojonych mężczyzn, którzy prawdopodobnie kierują jednostkę na somalijskie wybrzeże.
13.03.2024

Okręty z Włoch i Grecji eliminują drony Huti na Morzu Czerwonym

Okręty uczestniczące w operacji EUNAVFOR Aspides odparły kolejny atak jemeńskich bojowników na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. W akcji zostało zestrzelonych kilka bezzałogowych pojazdów powietrznych.
13.03.2024

Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
12.03.2024

Marynarki wojenne Rosji, Chin i Iranu rozpoczęły ćwiczenia na Morzu Arabskim

Rosja, Chiny i Iran rozpoczęły wspólne manewry morskie w Zatoce Omańskiej – poinformowało we wtorek rosyjskie ministerstwo obrony. Ćwiczenia, które potrwają do 15 marca, odbywają się na tle rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie i pogłębiającej się współpracy Rosji i Iranu w kontekście wojny na Ukrainie.
12.03.2024

25 lat Polski w NATO. Zapowiedź wielkich obchodów w Gdyni z udziałem okrętów Marynarki Wojennej

Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbędą się we wtorek, 12 marca, o godzinie 10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa i flaga Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odegrany zostanie hymn państwowy i NATO. Z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, składający się z 11 strzałów armatnich.
09.03.2024

Huti twierdzą, że skutecznie zaatakowali masowiec oraz amerykańskie okręty

Jemeńscy Huti zaatakowali w piątek "Propel Fortune", masowiec płynący pod banderą Singapuru przez Zatokę Adeńską i "kilka amerykańskich niszczycieli wojennych", w kierunku których wystrzelono 37 dronów” - podała agencja Reutera, powołując się na sobotnie telewizyjne wystąpienie Yahya Sarea, rzecznika wojskowego wspieranych przez Iran rebeliantów.
09.03.2024

W Turcji ogłoszono nazwę dla drugiej korwety Sił Morskich Ukrainy

W tureckiej stoczni odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał decyzję o nadaniu nazwy drugiej powstającej korwecie dla sił morskich państwa. Otrzyma imię Hetman Iwan Wyhowski. Jednostka ma być istotnym wzmocnieniem marynarki wojennej, która ma bardzo ograniczone zdolności działania.
08.03.2024

Stocznia Remontowa Nauta na 50 dni przed końcem terminu kończy naprawę główną i dokową ORP Nakło

Prawie dwa miesiące przed końcem zakładanego terminu gdyńska stocznia ukończyła prace na trałowcu wchodzącym w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, ORP Nakło (640). Jest to druga z trzech jednostek, których naprawy są realizowane przez konsorcjum PGZ S.A., PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Stocznia Remontowa Nauta S.A. Jednostka wróci do służby w Porcie Wojennym Świnoujście.
08.03.2024

Holandia wymieni okręty przeznaczone do transportu techniki wojskowej i działań patrolowych

Ministerstwo Obrony Holandii planuje zastąpić swoje dwa okręty desantowe-doki i cztery patrolowce sześcioma nowymi jednostkami, określanymi jako Amfibious Transport Vessel. Pierwszy z nich ma wejść do służby w 2032 roku. To element działań na rzecz modernizacji Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii, na co ministerstwo obrony planuje przeznaczyć miliardy euro.
08.03.2024

Morskie siły USA zneutralizowały zagrożenie ze strony Huti na Morzu Czerwonym

W ciągu kilku godzin niszczyciel typu Arleigh Burke USS Carney (DDG 64) zneutralizował rakietę i bezzałogowe systemy powietrzne wystrzelone z terytorium Jemenu kontrolowanego przez Huti. Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że okręt nie odniósł przy tym żadnych obrażeń. To nie była też jedyna akcja przeprowadzona tego dnia w ramach bezpieczeństwa żeglugi w rejonie.
06.03.2024

15-letni plan modernizacji sił morskich Holandii. Rząd wyda miliardy na marynarkę wojenną

Ministerstwo Obrony Holandii postawiło przed sobą ambitny cel, by w ciągu najbliższych 15 lat zastąpić niemal wszystkie duże okręty nawodne nowoczesnymi jednostkami. Kluczowym aspektem programu będzie dostarczenie nowoczesnych fregat i okrętów podwodnych. W to przedsięwzięcie jest ściśle zaangażowany holenderski przemysł morski, a projekt jest wart miliardy euro, będąc największym przedsięwzięciem morskim kraju.
04.03.2024

Włoska marynarka wojenna zestrzeliła drona Huti na Morzu Czerwonym

Ministerstwo Obrony Włoch ogłosiło w sobotę, że jego niszczyciel rakietowy Caio Duilio na Morzu Czerwonym zestrzelił drona Huti lecącego w jego stronę. Włoska marynarka wojenna bierze udział w prowadzonej pod egidą Unii Europejskiej operacji mającej zapewnić bezpieczeństwo i wolność żeglugi na Morzu Czerwonym.
03.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Rozpoczyna się pierwszy remont średni na ORP Kormoran

ORP Kormoran (601) wszedł do Gdańskiej Stoczni „Remontowa” na swoją pierwszą naprawę średnią. Wiąże się też z useryjnieniem jednostki, dzięki czemu niszczyciel min ma zostać doprowadzony do standardu, jaki reprezentują pozostałe okręty proj. 258.
23.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Damen woduje w rumuńskiej stoczni korwetę dla Pakistanu. Rumunia wciąż bez nowych okrętów dla siebie

W należącej do Damen stoczni w Galati odbyło się wodowanie trzeciego patrolowca (Offshore Patrol Vessel, OPV) typu Yarmook, przyszłego PNS Yamama (F-274), która wejdzie w skład pakistańskich sił morskich. To kolejny okręt, który powstaje w tej stoczni dla zagranicznego klienta, gdy sama Rumunia ma problem z modernizacją swoich sił morskich.
21.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Rozpoczynają się wielkie, międzynarodowe manewry pod auspicjami sił morskich Indii pk. "Milan 2024"

Marynarka Wojenna Indii jest gospodarzem największych, krajowych ćwiczeń pk. "Milan 2024". Do udziału w tym ogromnym, międzynarodowym przedsięwzięciu zaproszono 58 krajów, a kontrowersje wzbudza fakt, że swój udział zatwierdziły w nim Chiny, Iran, Rosja, ale też USA. Z racji na to, że hasło przewodnie ćwiczeń to „Mosty przyjaźni przez morza” można je więc traktować dosadnie.
19.02.2024

Tak wygląda przyszłość sił przeciwminowych? Wyjątkowy "okręt-matka" rozpoczyna testy

RFA Stirling Castle rozpoczyna próby z specjalistycznym zespołem w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów w wodzie. Mają one zrewolucjonizować sposób, w jaki Royal Navy ma radzić sobie z zagrożeniami podwodnymi. Zastosowane rozwiązania i technologia mają zapewnić zapewnić bezpieczeństwo wód Wielkiej Brytanii, jak i zmniejszyć ryzyko dla marynarzy.
16.02.2024

Do rosyjskiej marynarki wojennej są dostarczane kolejne okręty

Mimo sankcji, ponoszonych strat, zakłócenia łańcucha dostaw jak i problemów kadrowych i finansowych, Rosja wciela do swoich sił morskich kolejne okręty i jednostki pomocnicze. Choć ustępują one tym budowanym w państwach NATO, to specjaliści podkreślają, że największym błędem byłoby lekceważenie stwarzanego przez nie zagrożenia.
13.02.2024

Polscy admirałowie z wizytą w Niemczech. Ważne rozmowy o wyzwaniach dla sił morskich

Do dowództwa Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine) w Rostocku przybyli 7 lutego Inspektor MW wiceadm. Jarosław Ziemiański oraz dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadm. Krzysztof Jaworski. Celem spotkania z wyższą kadrą dowódczą sił morskich Niemiec z adm. floty Janem Christianem Kaackiem na czele było omówienie wyzwań oraz kontynuowanie wzajemnej współpracy.
12.02.2024

Niemiecka fregata będzie ochraniać żeglugę na Morzu Czerwonym

Na obecnie jeden z najbardziej newralgicznych akwenów na świecie weszła fregata FGS Hessen (F221). W ramach międzynarodowej misji pk. EUNAVFOR pod auspicjami Unii Europejskiej będzie ochraniać żeglugę w rejonie, zagrożonej przede wszystkim atakami ze strony jemeńskich Huti.
12.02.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

USA, Japonia i Australia przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii przeprowadziły w środę i czwartek wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim – poinformowała agencja AP. Nie ujawniono, czy ćwiczenia były prowadzone w pobliżu spornych wysp i mielizn, do których Chiny roszczą sobie prawa.
08.02.2024

Noc z zagrożeniem atakami rakietowymi Huti. Morze Czerwone wciąż niespokojne

Mimo uderzeń na infrastrukturę lądową, bojownicy Huti nie przestają atakować statków i okrętów w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Wieczorem, 7 lutego, doszło do kilku powstrzymanych prób ataków na żeglugę w rejonie.
08.02.2024

Minister obrony Filipin: wojsko zwiększy obecność na wyspach w pobliżu Tajwanu

Minister obrony Filipin Gilberto Teodoro nakazał zwiększenie liczby żołnierzy i rozbudowę infrastruktury wojskowej na najbardziej wysuniętych na północ filipińskich wyspach Batanes, w pobliżu Tajwanu.
08.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Marynarze z okrętu pomagają pingwinom. W tle walka z ptasią grypą

Załoga patrolowca Royal Navy, HMS Protector, brała udział w działaniach na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się ptasiej grypy na kolonię pingwinów. Jednocześnie jednostka prowadziła prace badawcze w rejonie subantarktycznym.
05.02.2024

Szef BBN wskazuje na potrzebę rozbudowy morskiej infrastruktury. Czeka nas "odbudowa" Portu Wojennego Hel?

Podczas uroczystości położenia stępki pod prototypowa fregatę programu "Miecznik" Jacek Siewiera zwrócił uwagę na szereg wyzwań stojących przed morskim rodzajem sił zbrojnych. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania w tym celu Punktu Bazowania Hel, który do 2006 roku był siedzibą zlikwidowanej 9. Flotylli Obrony Wybrzeża.
05.02.2024

Rosyjski okręt pokonany przez drony. Siły Zbrojne Ukrainy chwalą sie spektakularnym zatopieniem kutra rakietowego Iwanowiec

Nagranie udostępnione przez ukraińskie siły morskie pokazuje, jak kolejne drony, pod ciągłym ostrzałem, zbliżają się do wrogiego okrętu i detonują przy jego kadłubie ładunki wybuchowe. Dzięki temu wroga jednostka została ciężko uszkodzona. To kolejny sukces Morskich Sił Ukrainy, które choć są dużo słabsze od Floty Czarnomorskiej i nie są w stanie osiągnąć przewagi na swoim akwenie, potrafią skutecznie zadać straty rosyjskiej armii.
01.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Armia USA: zestrzeliliśmy rakietę wystrzeloną przez Huti w kierunku Morza Czerwonego

Marynarka wojenna USA zniszczyła przeciwokrętowy pocisk manewrujący, wystrzelony przez rebeliantów Huti z Jemenu w kierunku Morza Czerwonego - poinformowało w nocy w wtorku na środę Centralne Dowództwo amerykańskiej armii.
31.01.2024

Nowoczesne technologie dla włoskich okrętów podwodnych. Mają się znaleźć także w propozycji dla programu "Orka"

W stoczni wojskowej Taranto we Włoszech odbyło się, 24 stycznia tego orku, szóste spotkanie Komitetu Programowego, którego jednym z głównych zagadnień było wdrożenie najnowocześniejszego systemu baterii litowo-jonowych na pokładach okrętów podwodnych. Prototyp komponentów LBS przeszedł odpowiedni pakiet testów wydajności i bezpieczeństwa, co stanowi kamień milowy na technicznej ścieżce wdrożenia na pokładzie. Mają znaleźć się na powstających jednostkach typu U212 NFS. Koncern jest jednym z oferentów w polskim programie "Orka".
30.01.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Okręt sił morskich Indii uratował statek porwany przez piratów

Służby prasowe Marynarki Wojennej Indii podały, że okręt patrolowy klasy Saryu, INS Sumitra (P59) zareagował na wezwanie o pomoc od załogi statku rybackiego, która stała się celem ataku piratów. Dzięki szybkiej akcji marynarzom udało się zapewnić jej bezpieczeństwo.
29.01.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

HMS Diamond powstrzymał atak jemeńskich bojowników. Celem Huti był właśnie okręt

Załoga brytyjskiego niszczyciela typu 45 HMS Diamond (D34) odparła atak bezzałogowego drona, który był wymierzony w jednostkę. To już trzeci raz, gdy Huti próbowali trafić ten okręt i kolejny raz im się to nie powiodło.
28.01.2024

Indie rozmieściły 10 okrętów w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej celem ochrony żeglugi

W związku z zagrożeniem dla międzynarodowej żeglugi władze w New Delhi zdecydowały o wysłaniu znacznych sił morskich w rejon zagrożony atakami jemeńskich bojowników Huti. Rząd podkreśla, że operacja nie odbywa się w ramach międzynarodowej misji pk. "Prosperity Guardian", realizowanej pod auspicjami USA od grudnia 2023 roku. Ma jednak podobne cele.
27.01.2024

Stłuczka ORP Błyskawica z nabrzeżem. Widać ślady

Okręt-muzeum ORP Błyskawica powrócił na Nabrzeże Pomorskie w Gdyni. Doszło przy tym do nieprzyjemnego incydentu, gdyż w trakcie standardowej procedury holowania i zatrzymania się przy molo południowym niszczyciel zderzył się z nabrzeżem.
27.01.2024

Kolejny atak Huti na statek. Doszło do pożaru na pokładzie

Wspierani przez Iran bojownicy Huti z Jemenu wystrzelili 26 stycznia ok. godziny 19:45 (czasu sanajskiego) przeciwokrętowy pocisk balistyczny, który trafił tankowiec M/V Marlin Luanda, pływający pod banderą Wysp Marshalla. Z pomocą statkowi przybyły okręty.
27.01.2024

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia wróciła do Włoch. Pół roku spędziła na Bałtyku, w tym chroniąc polskie wybrzeże

Okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) który od lipca do stycznia brał udział w misji pk. "Brilliant Shield", powrócił do kraju. Wykonywał misję ochrony wschodniej flanki NATO, wspierając także obronę przeciwlotniczą wybrzeża Polski. Był drugą jednostką, która prowadziła te działania. Wcześniej był to niszczyciel ITS Caio Duilio, obecnie jest to ITS Luigi Rizzo.
26.01.2024

Ministerstwo Obrony Holandii inicjuje wieloletni program wsparcia dla branży okrętowej

W ciągu 15 lat resort obrony Holandii planuje zainwestować znaczne sumy pieniędzy w rozwój Królewskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W ramach tego przedsięwzięcia chce wzmacniać sektor obronności jako całość, a nie tylko pojedyncze projekty. Ma to stanowić zachętę dla kadr morskich do rozwoju i innowacji.
25.01.2024

Huti przeprowadzili nieudane ataki na amerykański statek w Zatoce Adeńskiej. Z pomocą przybył okręt

Z terytorium Jemenu doszło 24 stycznia do ponownego ataku na żeglugę na trasie prowadzącej do Kanału Sueskiego. Około godziny 14:00 czasu Sany bojownicy Huti mieli zaatakować kontenerowiec M/V Maersk Detroit, płynący pod banderą USA. Z pomocą ruszył amerykański okręt.
24.01.2024

Amerykański niszczyciel rakietowy przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Okręt marynarki wojennej USA, niszczyciel rakietowy USS John Finn, przepłynął przez korytarz w Cieśninie Tajwańskiej, który znajdował się "poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa przybrzeżnego" – podała amerykańska marynarka. Tego dnia do Tajpej przybyła amerykańska delegacja w celu okazania wsparcia dla prezydenta elekta Laia Ching-te.
24.01.2024

Stępka położona. Za nami kolejny, ważny etap budowy drugiego okrętu programu "Delfin"

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się, 23 stycznia, uroczystość związana z budową drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". W jej trakcie dokonano uroczystego położenia stępki pod przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To kolejna jednostka, która wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Pierwsza w tym roku stępka okrętu zostanie położona w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. To kolejny etap budowy drugiego "Delfina"

W gdańskiej stoczni odbędzie się 23 stycznia uroczystość związana z położeniem stępki pod drugi okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin", przyszły ORP Henryk Zygalski (264). Wraz z bliźniaczym, znajdującym się w budowie przyszłym ORP Jerzy Różycki (261) wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
18.01.2024

Jaka jest przyszłość polskich sił zbrojnych na morzu? Tematyczne spotkanie w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na pierwsze w 2024 roku spotkanie z cyklu "Nasze Sygnały" pt. „Miecznik”, „Delfin" i „Kormoran”… - nowe otwarcie w Marynarce Wojennej RP.
17.01.2024

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł ITS Luigi Rizzo. Nastąpiła wymiana włoskich okrętów na Morzu Bałtyckim

To już drugi raz, gdy jednostki Marina Militare wymieniają się w związku z zadaniami wykonywanymi w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Po blisko pół roku obecności nad Bałtykiem pożegnano ITS Antonio Marceglia, którą zastąpił bliźniaczy ITS Luigi Rizzo.
15.01.2024

Ważna uroczystość w Remontowa Shipbuilding S.A. 19 stycznia odbędzie się cięcie blach pod budowę piątego niszczyciela min

W gdańskiej stoczni odbędzie się ceremonia rozpoczęcia budowy nad kolejnym okrętem typu Kormoran II, przyszłym ORP Rybitwa (605), piątym niszczycielem proj. 258. To pierwsze tego typu wydarzenie w 2024 roku związane z realizacją zlecenia dla polskiej Marynarki Wojennej w kwestii dostarczenia nowoczesnych jednostek przeciwminowych. W przyszłości wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
15.01.2024

Nad Morzem Czerwonym bez zmian. Trwa dalsza wymiana ognia z Huti. Strącono kolejną rakietę bojowników

Po tym jak w piątek rozpoczął się atak sił koalicji przeciwko jemeńskim bojownikom wspieranym przez Iran, nasiliły się ataki rakietowe skierowane przeciwko statkom i okrętom przemierzającym trasę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Mimo szeregu uderzeń na cele w Jemenie Huti zapowiadają dalsze działania przeciwko międzynarodowej żegludze.
15.01.2024

Unia Europejska chce wysłać co najmniej trzy okręty wojenne, aby chronić statki na Morzu Czerwonym

Unia Europejska chce wysłać co najmniej trzy okręty wojenne, aby chronić statki na Morzu Czerwonym w obliczu ataków rebeliantów Huti z Jemenu - podał w czwartek portal Politico.
12.01.2024

Morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem tym razem będzie „Misja Greyhound” w reżyserii Aarona Schneidera.
12.01.2024

ITS Antonio Marceglia kolejny raz w Gdyni. W sobotę przybędzie ITS Luigi Rizzo

W polskich portach wielokrotnie można było zobaczyć okręty poruszające się pod włoską banderą. Wpierw był to niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio, potem w jego miejsce weszła fregata ITS Antonio Marceglia (F597). W najbliższym czasie do Portu Wojennego Gdynia pojawi się fregata ITS Luigi Rizzo (F595). Włoska obecność w polskich portach i na Bałtyku jest związana z trwającą od maja misją pk. "Brilliant Shield".
11.01.2024

Ukraina zaprzecza jakoby planowała wysłać swoje nowe okręty na Morze Czarne

Dowódca Sił Morskich Ukrainy wiceadm. Ołeksij Nejiżpapa wypowiedział się w sprawie niedawnej informacji odnośnie uniemożliwienia przemieszczenia niszczycieli min pod niebiesko-żółtą banderą na Morze Czarne. Jego zdaniem związane z tym zamieszanie jest wynikiem nieporozumienia, a jego państwo nie planuje wysyłać pozyskanych od Wielkiej Brytanii jednostek na tamten akwen.
11.01.2024

Kolejne państwo dołącza do "Prosperity Guardian". Grecja wysyła fregatę na Morze Czerwone

Do trwającej od 18 grudnia międzynarodowej misji pod auspicjami USA w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej dołącza kolejne państwo. Ma to miejsce w sytuacji eskalacji działań prowadzonych przez jemeńskich rebeliantów Huti wspieranych przez Iran i ponawianych przez społeczność międzynarodową wezwań do zneutralizowania zagrożenia i zapewnienia bezpieczeństwa dla żeglugi.
11.01.2024

Blinken: Huti spotkają konsekwencje za wznowienie ataków na Morzu Czerwonym

Jasno mówiliśmy, że jeśli ataki Huti przeciwko statkom na Morzu Czerwonym będą kontynuowane, spotkają ich konsekwencje - oświadczył w środę w Bahrajnie szef dyplomacji USA Antony Blinken po największym dotąd ataku jemeńskich rebeliantów. Zarzucił przy tym Iranowi wspomaganie działań szyickiej bojówki.
10.01.2024

Wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej przeszło 15 tornad. Są ofiary śmiertelne

Cztery osoby zginęły w wyniku tornad i burz, które przetoczyły się przez część wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, wywołując wiele szkód. 670 tys. osób od Florydy do stanu Nowy Jork było bez prądu.
10.01.2024

Sri Lanka i Indie wysyłają okręty na Morze Czerwonego. Presja w Niemczech rośnie

Coraz więcej krajów wysyła okręty wojenne do ochrony statków handlowych na Morzu Czerwonym. Kroki takie zapowiedziały ostatnio Indie i Sri Lanka. Wahają się Niemcy – tamtejszy rząd jest naciskany przed przemysł.
10.01.2024

Brytyjskie i amerykańskie siły morskie odparły kolejny, duży atak Huti na Morzu Czerwonym

Wciąż niespokojnie na Morzu Czerwonym. Jemeńscy bojownicy Huti, wspierani przez Iran, otwarcie zadeklarowali wojnę siłom międzynarodowej koalicji. 9 stycznia, około godziny 21:15 czasu miejscowego, przypuścili kolejny atak z użyciem bezzałogowych pojazdów (UAV), przeciwokrętowych pocisków manewrujących oraz przeciwokrętowego pocisku balistycznego. Ich celem były zarówno okręty, jak i statki korzystające z morskiej trasy prowadzącej przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.
10.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

Huti wypowiadają wojnę USA

Po tym, jak amerykańskie siły na Morzu Czerwonym ostrzelały łodzie z bojownikami Huti, atakującymi kontenerowiec Maersk Hangzhou, zatapiając trzy z nich i zabijając 10 bojowników, Huti wydali oświadczenie o „rozpoczęciu nowego konfliktu z amerykańskim wrogiem”.
09.01.2024

Polacy przekazali dowodzenie zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1. W jego ramach trzy polskie okręty przez pół roku pełniły misję w ramach PKW Czernicki.
08.01.2024

Zatoka Meksykańska zagrożona tornadami, ulewnymi deszczami, powodziami i wysokimi falami

Amerykański ośrodek przewidywania burz (SPC) ostrzegł w niedzielę, że 70 mln ludzi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i południowym wschodzie kraju jest zagrożonych tornadami, niszczycielskim wiatrem, powodziami i zamieciami śnieżnymi. Nawiedzą one te rejony poczynając od poniedziałku.
08.01.2024

PGZ Stocznia Wojenna cztery tygodnie przed terminem kończy naprawę główną i dokową ORP Necko

Miesiąc przed planowanym terminem gdyńska stocznia kończy prace naprawcze na trałowcu polskiej Marynarki Wojennej, ORP Necko (639). Okręt powróci do służby w 12. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującym w Porcie Wojennym Świnoujście.
07.01.2024

Brawurowa akcja na Morzu Arabskim. Komandosi odbili statek porwany przez piratów

Żołnierze jednostki specjalnej Marynarki Wojennej Indii przeprowadzili operację odzyskania statku MV Lila Norfolk i uwolnienia załogi porwanych przez somalijskich piratów.
05.01.2024

Konie pociągowe polskiej Marynarki Wojennej. Nowoczesne holowniki proj. B860

Morski rodzaj sił zbrojnych w Polsce przechodzi obecnie najbardziej dynamiczny moment rozwoju w swojej XXI-wiecznej historii. Trwa budowa nowych okrętów, a w ostatnim czasie kolejne były wcielane do służby. W skład formacji weszły w latach 2020-2021 także jednostki pomocnicze. Choć nie są to jednostki bojowe, z racji na przeznaczenie i wielozadaniowość stanowią istotny wkład w rozwój marynarki wojennej.
05.01.2024

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły wojenne pamiątki z Kanady

Do placówki muzealnej w Gdyni przekazano wyjątkowe artefakty związane z drugowojenną historią polskiej Marynarki Wojennej. Przekazała je córka polskich emigrantów z Kanady, w której rodzinie znajdowała się cała kolekcja. W przekazanie zbiorów była zaangażowana także Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Kanadzie z siedzibą w Ottawie.
05.01.2024

USA testują cierpliwość Chin. Lotniskowiec USS Carl Vinson ćwiczy wraz z Marynarką Wojenną Filipin na spornym akwenie

Lotniskowiec typu Nimitz USS Carl Vinson (CVN-70) rozpoczął w środę ćwiczenia na Morzu Południowochińskim wraz z siłami morskimi Filipin. Manewry mają na celu przećwiczenie działania w ramach sił połączonych w domenie morskiej. W związku z tym okręty amerykańskie i filipińskie uczestniczą w intensywnym szkoleniu i zaawansowanych operacjach w zakresie komunikacji morskiej.
04.01.2024

Członkowie załogi amerykańskiego niszczyciela odznaczeni za skuteczne zwalczanie rakiet i dronów Huti

Marynarze z niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke USS Carney (DDG 64) zostali wyróżnieni za działania w związku z zapewnieniem niezakłóconej żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Okręt od wielu miesięcy bierze udział w akcjach na rzecz bezpieczeństwa, a w ostatnim czasie regularnie prowadził skuteczne działania w związku z neutralizacją rakiet i dronów wystrzeliwanych z terytorium Jemenu przez bojowników Huti.
04.01.2024

Niemiecki okręt w Świnoujściu. Wyjątkowa wizyta FGS Donau

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł okręt zaopatrzeniowy Deutsche Marine, FGS Donau (A516). Jego obecność ma szczególne znaczenie, gdyż przejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) od polskiego sztabu obecnego na ORP Kadm. Xawery Czernicki.
03.01.2024

Turcja nie będzie przepuszczać ukraińskich okrętów przez Cieśninę Bosforską na Morze Czarne

Władze Turcji przekazały w komunikacie prasowym, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie przepuści przez swoje wody terytorialne okrętów, które Siły Morskie Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України) otrzymały na podstawie umowy zakupowej od Wielkiej Brytanii.
02.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Irański okręt na Morzu Czerwonym. Będzie wspierał Huti?

Irański okręt wojenny IRIS Alborz (72) pojawił się na Morzu Czerwonym, arenie zmagań między Huti a międzynarodową koalicją kierowaną przez USA. Ich celem jest zabezpieczenie szlaku żeglugowego. Iran wspiera w konflikcie Huti, ale nie wiadomo jakie zadania ma Alborz.
01.01.2024

Rakiety i abordaż. Kontenerowiec dwa razy padł ofiarą próby ataku przez Huti. Z pomocą przybyły okręty US Navy

Końcówka 2023 roku nie oznacza spokoju na świecie. Na Morzu Czerwonym wciąż dochodzi do ataków na statki i okręty, które dokonują jemeńscy bojownicy z organizacji Huti. W wyniku tego doszło teraz do wymagającej akcji powstrzymania rakietowych uderzeń. Odbywa się to w trakcie prowadzonej pod auspicjami USA międzynarodowej misji pk. "Prosperity Guardian".
31.12.2023

Ukraina pokazuje potencjał bojowy swoich morskich dronów

Sukces operacji morskich z udziałem bezzałogowych pojazdów nawodnych pomógł Ukrainie choć w pewnym stopniu oddalić zagrożenie ataków Floty Czarnomorskiej. Siły zbrojne broniącego się państwa pochwaliły się, jakie wyposażenie znajduje się w jego morskim arsenale.
29.12.2023

USA unieszkodliwiły drona i rakietę balistyczną wystrzeloną przez Huti

Amerykański niszczyciel USS Mason zestrzelił w czwartek jednego drona oraz przeciwokrętowy pocisk balistyczny, wystrzelony przez jemeński ruch Huti w kierunku statków przepływających przez Morze Czerwone - podało Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (CENTCOM). Był to już 22. atak wspieranej przez Iran milicji.
29.12.2023

Znowu gorąco na Morzu Czerwonym. Siły morskie USA broniły się przed atakami ze strony Huti

W południowej części Morza Czerwonego w przeciągu 10 godzin US Navy przeprowadziła akcję zestrzeleń wielu dronów i rakiet wystrzeliwanych przez jemeńskich rebeliantów. Starcie miało miejsce już po ogłoszeniu rozpoczęcia wielonarodowej misji pk. "Prosperity Sentinel".
27.12.2023

Marynarka wojenna Indii wysłała okręty na Morze Arabskie aby chronić żeglugę przed atakami terrorystycznymi

Ministerstwo Obrony podało w poniedziałek wieczorem, że indyjska marynarka wojenna wysłała niszczyciele rakietowe na Morze Arabskie po sobotnim ataku na powiązany z Izraelem chemikaliowiec u jej wybrzeży.
26.12.2023

Świąteczna wizyta szefa włoskiego MON w Gdyni. W tle polsko-włoska współpraca sił morskich

Boże Narodzenie to czas, gdy wielu myśli o odpoczynku i spędzeniu czasu z rodziną. Jednak potrzeba zachowania bezpieczeństwa państwa i jego instytucji powoduje, ze służby, w tym siły zbrojne, wykonują swoje zadania także w tym okresie. W tym roku ma to wyjątkowy wymiar, bo w Polsce stacjonuje okręt Marynarki Wojennej Włoch, ITS Antonio Marceglia. Odbywających służbę marynarzy odwiedził minister obrony kraju, Guido Crosetto.
26.12.2023

CENTCOM: zestrzeliliśmy cztery drony wystrzelone przez Huti

Stany Zjednoczone zestrzeliły w sobotę cztery drony zmierzające w stronę amerykańskiego niszczyciela na południowym Morzu Czerwonym i wystrzelone z obszarów Jemenu kontrolowanych przez Huti, podało Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).
24.12.2023

Polskie okręty kończą misję w zespole NATO. Wielki powrót do Portu Wojennego Świnoujście

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły trzy okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW Czernicki. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), zwanego „Tarczą Przeciwminową Europy”.
22.12.2023

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia spędzi święta w Porcie Wojennym Gdynia

Kolejny raz w Gdyni można zobaczyć obecny od lipca tego roku na polskich wodach okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Choć faktycznie stale wykonuje misję pk. "Brilliant Shield", to najbliższy czas spędzi w świątecznej atmosferze. Jest to także okazja do rozwijania bliskich relacji z polskimi marynarzami.
22.12.2023

Międzynarodowe siły morskie starają się odzyskać statek porwany przez somalijskich piratów

Siły Morskie Unii Europejskiej (EUNAVFOR) w ścisłej współpracy z władzami lokalnymi Somalii w dalszym ciągu uważnie monitorują sytuację w związku z porwaniem bułgarskiego statku handlowego Ruen, pływającego pod maltańską banderą. Obecne jednostka ma znajdować się pomiędzy półwyspami Eyl i Xaafun (Somalia). Żądania porywaczy pozostają nieznane.
20.12.2023

USA, UE i NATO potępiły we wspólnym oświadczeniu ataki rebeliantów Huti na statki na Morzu Czerwonym

USA, Unia Europejska i NATO potępiły we wtorek we wspólnym oświadczeniu ataki jemeńskiego ruchu Huti na statki na Morzu Czerwonym. "Huti ingerują w prawo i swobodę żeglugi (...). Nie ma usprawiedliwienia dla tych ataków" - głosi dokument.
20.12.2023

Biały Dom: nie wszystkie państwa chcą publicznie uczestniczyć w koalicji chroniącej statki na Morzu Czerwonym

Są kraje, które uczestniczą w zwołanej przez USA międzynarodowej koalicji, chroniącej statki komercyjne przed atakami jemeńskiego ruchu Hutich, lecz nie czynią tego publicznie - poinformował we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Podkreślił przy tym, że inicjatywę popiera 44 krajów, a ataki wspieranej przez Iran bojówki dotykają wszystkich, w tym m.in. Chiny.
19.12.2023

Szef Pentagonu: wielonarodowe siły będą chronić statki handlowe na Morzu Czerwonym

Wielonarodowe siły mają chronić statki handlowe na Morzu Czerwonym w ramach operacji "Prosperity Guardian" - poinformował we wtorek przebywający z Bahrajnie minister obrony USA Lloyd Austin.
19.12.2023

USA inicjują międzynarodową misję wojskową celem ochrony statków na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Ormuz

W związku z coraz częstszymi atakami na statki w rejonie Morza Czerwonego, po których kilka firm zdecydowało się zmienić swoje trasy, Waszyngton zamierza ogłosić w nadchodzącym czasie zakrojoną na szeroką skalę misję z użyciem wielonarodowych sił morskich. Ma to na celu zabezpieczenie ruchu morskiego oraz powstrzymanie eskalacji przemocy w regionie, której ofiarą padają statki i ich załogi.
18.12.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przeprowadzą wspólne działania w zakresie rozminowania Morza Czarnego

Trzy państwa leżące regionu czarnomorskiego planują podpisanie trójstronnego porozumienia w sprawie rozminowania akwenu morskiego celem zabezpieczenia wybrzeży oraz żeglugi. Umowa ma wejść w życie 11 stycznia przyszłego roku i wiąże się z rozwojem współpracy w zakresie obrony przeciwminowej.
18.12.2023

Ceny ropy w USA poszły w górę po atakach na statki na Morzu Czerwonym

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i powiększają zwyżki z poprzedniego tygodnia. Uwaga inwestorów koncentruje się na tranzycie towarów przez statki na Morzu Czerwonym - podają maklerzy.
18.12.2023

Niszczyciel US Navy zestrzelił nad Morzem Czerwonym 14 dronów wystrzelonych przez rebeliantów Huti z Jemenu

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Carney (DDG 64) zestrzelił w sobotę nad Morzem Czerwonym 14 dronów wystrzelonych przez rebeliantów Huti z Jemenu - poinformowało Centralne Dowództwo Sił Zbrojnych USA.
16.12.2023

Brytyjski okręt udaremnił atak na statek handlowy na Morzu Czerwonym

Niszczyciel brytyjskiej marynarki wojennej HMS Diamond zestrzelił w nocy z piątku na sobotę drona, który miał uderzyć w jeden ze statków handlowych na Morzu Czerwonym - poinformował w sobotę minister obrony Grant Shapps.
16.12.2023

System Aegis Ashore w Redzikowie przekazany Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych

System obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie został przekazany amerykańskiej marynarce wojennej - poinformowało w piątek w komunikacie dowództwo Sił Morskich USA w Europie (NAVEUR). Po przejściu modernizacji systemów komputerowych Aegis Ashore ma trafić do dyspozycji NATO w połowie 2024 r.
16.12.2023

Babcock zapewni wsparcie techniczne ukraińskiej marynarce wojennej

Brytyjski koncern otrzymał trzyletni kontrakt na wsparcie i konserwację dwóch okrętów przeciwminowych typu Sandown, Czerkasy i Czernihów służących od tego roku w Siłach Morskich Ukrainy. Zostaną one poddane poddane konfiguracjom, aby mogły skutecznie służyć i prowadzić działania zgodnie ze swoim przeznaczeniem pod żółto-niebieską banderą.
15.12.2023

Huti zaatakowali statek w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab

Brytyjska agencja ds. operacji handlu morskiego (UKMTO) i brytyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim Ambrey poinformowały, że jemeńscy bojownicy Huti zaatakowali statek handlowy w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab i nakazali mu skierowanie się do Jemenu. Drugi statek został zaatakowany u wybrzeży Jemenu.
14.12.2023

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej zestrzelił dron bojowników Huti

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej zestrzelił w środę atakujący go dron jemeńskiego ruchu Huti, gdy zmierzał na ratunek tankowcowi Ardmore Encounter, również ostrzelanemu przez Huti - poinformował przedstawiciel amerykańskiej administracji, cytowany przez Reutera.
13.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Bezzałogowy pojazd Double Eagle od Saab zakupem dla sił morskich Kuwejtu

Szwedzki koncern otrzymał kontrakt od Marynarki Wojennej USA na półautonomiczny zdalnie sterowany pojazd Double Eagle (SAROV), które zostaną przekazane Siłom Morskim Kuwejtu. Podobne wyposażenie znajduje się na polskich niszczycielach min typu Kormoran II.
13.12.2023

Francuska fregata zniszczyła drona wycelowanego w norweski tankowiec

Francuska fregata FREMM Langwedocja przechwyciła i zniszczyła drona, który zagrażał norweskiemu tankowcowi Strinda na Morzu Czerwonym - poinformowało we wtorek francuskie ministerstwo obrony.
12.12.2023

Dostęp do Internetu na morzu wyzwaniem dla sił zbrojnych. Niemiecka Marynarka Wojenna wdraża nowe technologie

Cyfryzacja i automatyzacja technologii morskich wiąże się z zapewnieniem niezakłóconej komunikacji i wymiany danych na okrętach znajdujących nierzadko setki mil morskich od brzegu. Stąd Deutsche Marine testuje systemy w celu zapewnienia lepszej komunikacji między okrętami oraz w perspektywie morze - ląd.
12.12.2023

Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa okręty do wykrywania min

Brytyjska marynarka wojenna przekaże Ukrainie dwa okręty do wykrywania min morskich, by wzmocnić jej możliwości na Morzu Czarnym, a Wielka Brytania wraz z Norwegią stworzy koalicję w celu zapewnienia Ukrainie długoterminowego wsparcia - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony.
11.12.2023

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach

Do Portu Wojennego Gdynia ponownie weszła fregata typu typu Carlo Bergamini. Od lipca realizuje zadanie wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża, wykonując też obowiązki w zakresie ochrony żeglugi i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
06.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna z umową na dostawę wyposażenia dla fregat programu "Miecznik"

Gdyńska stocznia podpisała umowę z kanadyjską firmą OSI Maritime Systems na dostawę zintegrowanych systemów nawigacyjnych i mostkowych (Integrated. Navigation Bridge System INBS) dla trzech wielozadaniowych fregat budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej.
05.12.2023

Izrael wysyła siły morskie, w tym okręt podwodny, do ochrony statków na Morzu Czerwonym

Eskalacja działań rebeliantów Huti przeciwko Izraelowi, w tym w postaci ataków na statki związane z tym państwem, wymusiły reakcję władz w Tel Awiwie. W związku z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi wysyłają zespół okrętów, który ma patrolować trasy morskie i eskortować statki.
04.12.2023

Amerykański niszczyciel zestrzelił drony po ataku na statki na Morzu Czerwonym

Amerykański niszczyciel zestrzelił w niedzielę trzy drony, eskortując statki handlowe na Morzu Czerwonym, będące celem ataków z Jemenu, podało w oświadczeniu Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (Centcom).
03.12.2023

Gorąco na Bliskim Wschodzie. Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym

Służby prasowe Pentagonu podały, że niszczyciel typu Arleigh Burke USS Carney (DDG-64) został zaatakowany w trakcie wykonywanych zadań. Ostrzał rakietowy miał spaść także na dwa izraelskie statki. To ponowny akt agresji ze strony rebeliantów Huti, którzy prowadzą działania przeciwko izraelskiej żegludze w tym rejonie.
03.12.2023

Przedstawiciele branży żeglugowej łączą siły, aby przyspieszyć dekarbonizację globalnego transportu morskiego

Dyrektorzy Generalni wiodących światowych linii żeglugowych wydali wspólne oświadczenie na COP 28, wzywając do ustalenia daty zakończenia budowy jednostek opalanych wyłącznie paliwami kopalnymi oraz apelując do Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), światowego regulatora, o stworzenie warunków regulacyjnych sprzyjających przyspieszeniu przejścia na zielone paliwa.
03.12.2023

Na Filipnach Agencja Sejsmologiczna wezwała mieszkańców wybrzeży do natychmiastowej ewakuacji przed tsunami

Filipińska Agencja Sejsmologiczna Phivolcs wezwała mieszkańców wybrzeży w prowincjach Surigao Del Sur i Davao Oriental do „natychmiastowej ewakuacji” w głąb lądu. Ostrzegła też załogi łodzi rybackich, by pozostawały z dala od lądu.
02.12.2023

W kilku krajach wydano ostrzeżenie przed tsunami, które może powstać po trzęsieniu ziemi na Filipinach

W rejonie wyspy Mindanao na Filipinach doszło w sobotę do silnego trzęsienia ziemi, o magnitudzie 7,5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.
02.12.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.