• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

17.04.2024 09:58 Źródło: Combined Maritime Forces
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Partnerzy portalu

Fot. Combined Maritime Forces

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) pod kanadyjskim dowództwem dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska i Morze Arabskie obok Morza Karaibskiego stały się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.

Od początku kwietnia miały miejsce intensywne działania służb i sił morskich przeciwko przemytnikom narkotyków. 4 kwietnia kuter Straży Wybrzeża USA USCGC Glen Harris (WPC 1144) przejął prawie 400 kg narkotyków (15 kg heroiny i 375 kilogramów kg), które znajdowały się na dhow (rodzaj tradycyjnej łodzi żaglowej używanej w krajach arabskich, obecnie też wyposażanej w silniki). Po zarekwirowaniu ładunek został zważony, udokumentowany, a potem zabrany celem zniszczenia.

Kolejna akcje miały miejsce 10 kwietnia. Pierwszą przeprowadziła brytyjska fregata typu 23 HMS Lancaster (F229) na Morzu Arabskim w ramach operacji Crimson Barracuda. W sumie udało się zająć transport prawie 1300 kg narkotyków (ponad 800 kg haszyszu, 390 kg metamfetaminy i 110 kg heroiny) również transportowanych na dhow. Akcja została zorganizowana pierwszego dnia po przywróceniu okrętu do regularnej służby po tym, jak w ciągu kilku tygodni nastąpiła wymiana załogi. Takie działanie ma na celu pozwolić marynarzom po wielu miesiącach służby z dala od domu odpocząć, a jednocześnie utrzymać okręt cały czas w dyspozycji na miejscu, bez zawracania go do macierzystego portu.

- Jestem wyjątkowo dumny z tego, że cała załoga HMS Lancaster egzekwuje prawo od pierwszego dnia naszego rozmieszczenia. Złożone procedury w tak trudnym środowisku wymagają prawdziwej pracy zespołowej w ramach całej załogi okrętu. Sukces ten jest dzielony z naszymi partnerami w CTF 150, którzy zapewnili niezbędne wsparcie dla operacji - powiedział kmd por. Chris Sharp, dowódca HMS Lancaster.

Fot. Combined Maritime Forces


Tego samego dnia kuter typu Sentinel Straży Wybrzeża USA, USCGC Clarence Sutphin Jr. (WPC 1147) przejął 257 kg metamfetaminy, 92 kg heroiny, 17 kg amfetaminy, 296 kg haszyszów i 15 kg marihuany z innego dhow na Morzu Arabskim. Po zważeniu i udokumentowaniu ładunków załoga pozbyła się narkotyków. W sumie podczas obu akcji siły CTF-150 zarekwirowały ponad 2000 ton narkotyków.

Kolejny dzień był jeszcze bardziej owocny dla HMS Lancaster, gdyż okręt sam w trakcie jednej akcji przejął ładunek 2000 kg haszyszu. Dowódca CTF-150, kmdr Colin Matthews z Królewskiej Marynarki Wojennej Kanady podkreślił skuteczność działania brytyjskiego okrętu, który uniemożliwił w ten sposób dotarcie niebezpiecznych substancji do miejsc przeznaczenia, uderzając w cały łańcuch dostaw powiązany z przemytem. Z racji na to, że zyski z handlu narkotykami to często ich główne źródło utrzymania, takie zatrzymania uderzają mocno w ich budżety, niekiedy doprowadzając do zatrzymania dalszej działalności z racji na brak środków finansowych i zniszczenie dróg przemytu.

Najnowszą akcją z 13 kwietnia było działanie indyjskiej fregaty INS Talwar (F40) która zablokowała próbę przemytu 940 kg narkotyków na Morzu Arabskim. W sumie na pokładzie arabskiej łodzi znalazło się 453 kg metamfetaminy, 416 kg haszyszu i 71 kg heroiny. Był to duży sukces dla jednostki sił morskich Indii, gdyż państwo dołączyło do zespołu CTF-150 w listopadzie ub. r. i od tego czasu jego okręty działają na rzecz zwalczania piractwa, terroryzmu i przemytu na morzu. Co istotne kraj ten wzmocnił swoje działania o obecność 10 okrętów różnych klas, w tym fregat i niszczycieli, które biorą udział w akcjach wymierzonych w przestępczość na morzu. Wynika to z faktu, że zakłócenie szlaków morskich uderza mocno w indyjską gospodarkę. Ponadto ochrona statków wynika z faktu, że bardzo wielu członków ich załóg ma obywatelstwo Indii.

Operacja Crimson Barracuda ma na celu przeciwdziałanie nielegalnej działalności morskiej, prowadzonej przez grupy przestępcze i terrorystów. W ramach swojego przedsięwzięcia międzynarodowe siły morskie intensyfikują zwalczanie przemytu broni, narkotyków i innych nielegalnych substancji na Oceanie Indyjskim, Morzu Arabskim i Zatoce Omańskiej. Operacja ma się zakończyć 15 kwietnia, po czym zostanie podsumowana.

CTF 150 jest jedną z pięciu grup zadaniowych w ramach Połączonych Sił Morskich (Combined Maritime Forces), największego na świecie międzynarodowego partnerstwa morskiego. Połączone Siły Morskie zrzesza 42 państwa, stojące na straży międzynarodowego porządku opartego na przestrzeganiu międzynarodowego prawa morskiego, promując bezpieczeństwo i stabilność na obszarze 3,2 miliona mil kwadratowych, obejmujących najważniejsze na świecie trasy żeglugowe, zarówno w kwestii wykorzystywania ich przez legalnych armatorów, jak i grupy terrorystyczne oraz przemytnicze. Podobnie jak w przypadku handlu morskiego, to właśnie statkami przewozi się najwięcej kontrabandy, która potem z wykorzystaniem różnych metod trafia do odbiorców na całym świecie. Aby skutecznie realizować swoje działania przestępcy stają się coraz bardziej pomysłowi, stanowiąc rosnące wyzwanie dla służb porządkowych. Misją CTF 150 na Oceanie Indyjskim, Morzu Arabskim i Zatoce Omańskiej jest odstraszanie i zakłócanie zdolności podmiotów niepaństwowych do transportu drogą morską broni, narkotyków i innych nielegalnych substancji.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.