• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W porcie w Southampton przejęto rekordowy transport twardych narkotyków - 5,7 tony kokainy

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W porcie w Southampton przejęto rekordowy transport twardych narkotyków - 5,7 tony kokainy

Partnerzy portalu

Fot. National Crime Agency (NCA)

Ładunek 5,7 tony kokainy o wartości rynkowej 450 mln funtów przechwycono w porcie w Southampton na południu Anglii - ujawniła w piątek brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA). To największy transport twardych narkotyków, jaki kiedykolwiek przejęto w Wielkiej Brytanii.

Narkotyki ukryto w kontenerach z bananami, które przypłynęły 8 lutego z Ameryki Południowej, a docelowo miały trafić do Hamburga na północy Niemiec. NCA przekazała, że trwa dochodzenie w celu zidentyfikowania przestępców zaangażowanych w ten transport.

"Chociaż w tym przypadku miejscem przeznaczenia przesyłki była Europa kontynentalna, nie mam wątpliwości, że znaczna część (narkotyku) trafiłaby z powrotem do Wielkiej Brytanii, gdzie byłaby sprzedawana przez brytyjskie gangi przestępcze" - oświadczył dyrektor NCA Chris Farrimond.

Dotychczas rekordowym, jeśli chodzi o ilość ładunkiem narkotyków, jaki przejęto w Wielkiej Brytanii, było 3,7 tony kokainy, które w 2022 roku wykryto również w Southampton. Z kolei 3,2 tony tego samego narkotyku, które w 2015 roku odnaleziono w Szkocji, pozostaje rekordem, jeśli chodzi o wartość rynkową - oszacowano ją na 512 mln funtów. Jak wyjaśniła NCA, wyższa wartość tamtego ładunku, mimo mniejszej ilości w porównaniu z obecnym przejęciem, wynika z wyższych cen kokainy wówczas, niż obecnie.

bjn/ szm/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.