• <

Wynik wyszukiwania - "Bahrajn" - Wiadomości

Szczyt w Bahrajnie "zdecydowanie potępił ataki na statki handlowe" na Morzu Czerwonym

Liga Państw Arabskich wezwała do wysłania sił pokojowych ONZ do Strefy Gazy. Przywódcy 22 państw z Półwyspu Arabskiego oraz północnej i wschodniej Afryki, które należą do Ligi, obradowali w czwartek w Bahrajnie - podał portal Middle East Eye.
17.05.2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

Patrolowiec brytyjskich sił morskich HMS Trent skonfiskował narkotyki o wartości rynkowej 16,7 miliona funtów podczas dwóch akcji wymierzonych w handlarzy narkotyków działających na Karaibach.
12.04.2024

Dowództwo Operacyjne: Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej

Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej (ang. Combined Maritime Forces - CMF) - poinformowało w środę Dowództwo Operacyjne. To największe na świecie - jak podkreślili wojskowi - partnerstwo morskie chroniące prawo międzynarodowe w Zatoce Perskiej oraz na Morzach Arabskim i Czerwonym.
20.03.2024

Marynarze porzuceni przez operatora. Armator i administracja morska to moralni bankruci?

Marynarze na wielu statkach walczą o przetrwanie po tym, jak zostali porzuceni przez saudyjską firmę Hadi H Al Hamman Establishment. ITF otrzymała wiele niepokojących doniesień o wstrzymaniu wypłat dla marynarzy pracujących na ośmiu statkach należących do Hadi H Al Hamman Establishment. Firma jest zarejestrowana w Bahrajnie, który nie ratyfikował MLC – alarmuje International Transport Workers’ Federation (ITF).
07.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

Zmarł kapitan Ryszard Wojnowski, dwukrotny laureat Rejsu Roku

W poniedziałek na Martynice wieku 66 lat zmarł kapitan Ryszard Wojnowski, dwukrotny laureat nagrody honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant, który w latach 2017-2018 opłynął świat. O jego śmierci poinformował prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.
20.02.2024

Świat szuka alternatyw w obliczu zagrożenia ze strony Huti. Rozwiązaniem trasy lądowe przez Arabię Saudyjską?

W obliczu zagrożenia ze strony jemeńskich bojowników na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej firmy oferujące usługi transportowe, obawiające się o bezpieczeństwo załóg oraz ładunku, szukają sposobów na bezpieczniejszy transport. Izraelska firma zajmująca się transportem morskim chce skorzystać z tras lądowych, aby ominąć zagrożenie.
05.02.2024

Sky News: ataki mogą zmniejszyć zasoby Huti, ale na razie ich nie odstraszają

Niewiele wskazuje na to, że działania podejmowane przez Wielką Brytanię i USA usuwają zagrożenie, jakie stanowią jemeńscy rebelianci Huti. Ogranicza się ich zasoby, jednak na razie koalicjanci nie odstraszają Jemeńczyków - ocenia w niedzielę brytyjska telewizja Sky News.
04.02.2024

Armia USA zniszczyła gotową do wystrzelenia rakietę Huti

Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) poinformowało w niedzielę rano, że amerykańskie wojsko zniszczyło w Jemenie przeciwokrętowy pocisk manewrujący, który miał zostać wystrzelony w kierunku statków na Morzu Czerwonym.
04.02.2024

USA i Wielka Brytania uderzyły na powiązane z rebeliantami Huti cele w Jemenie

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły w sobotę ataki na 36 celów powiązanych ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti w Jemenie, uderzając w m.in. w magazyny broni i wyrzutnie rakietowe - wynika ze wspólnego oświadczenia obu krajów.
04.02.2024

Dwa brytyjskie trałowce zderzyły się w porcie

Dwa brytyjskie trałowce, okręty przeznaczone do usuwania min morskich, zderzyły się w porcie w Bahrajnie i prowadzone jest dochodzenie mające wyjaśnić przyczyny tego incydentu - przekazała w sobotę Królewska Marynarka Wojenna.
20.01.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Firma QatarEnergy wstrzymuje transport LNG przez Morze Czerwone

Państwowa firma QatarEnergy wstrzymuje transport skroplonego gazu ziemnego (LNG) przez Morze Czerwone ze względów bezpieczeństwa, ale nie wstrzymuje produkcji LNG - podała w poniedziałek agencja Reutera.
15.01.2024

Nad Morzem Czerwonym bez zmian. Trwa dalsza wymiana ognia z Huti. Strącono kolejną rakietę bojowników

Po tym jak w piątek rozpoczął się atak sił koalicji przeciwko jemeńskim bojownikom wspieranym przez Iran, nasiliły się ataki rakietowe skierowane przeciwko statkom i okrętom przemierzającym trasę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Mimo szeregu uderzeń na cele w Jemenie Huti zapowiadają dalsze działania przeciwko międzynarodowej żegludze.
15.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

Trzeci dzień ataków rakietowych na cele rebeliantów Huti

Cele rebeliantów Huti w portowym mieście Al-Hudajda zostały w niedzielę ponownie ostrzelane - podał Ansar Allah, portal finansowanego przez Iran ruchu. W rejonie przybrzeżnym zauważono "liczne wrogie amerykańskie samoloty" - przekazał agencji Reutera rzecznik Huti.
14.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Sunak: nie można było pozwolić, by ataki Huti trwały nadal

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak potwierdził w nocy z czwartku na piątek, że siły powietrzne tego kraju biorą udział - wraz z amerykańskimi - w atakach na pozycje rebeliantów Huti w Jemenie. Wyjaśnił, że nie można pozwolić, by destabilizujące ataki Huti trwały dalej.
12.01.2024

Odwet za ataki na statki. USA i W.Brytania rozpoczęły atak na Huti

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego, że siły amerykańskie i brytyjskie rozpoczęły atak na cele powiązane z rebeliantami Huti w Jemenie.
12.01.2024

Straż Wybrzeża USA gwarantuje wielomilionowe "straty" dla karteli narkotykowych

Zwalczanie przemytu nielegalnych substancji, przede wszystkim narkotyków, stało się istotnym zadaniem służb morskich na całym świecie. Zarówno US Navy, jak i US Coast Guard regularnie prowadzą działania we współpracy z innymi instytucjami oraz państwami na wielu akwenach. Choć narkobiznes wciąż jest silny, to każdy kolejne przejęty transport to zawsze mniejsze dostawy na czarny rynek i przy tym wiele uratowanych żyć.
11.01.2024

Kolejne państwo dołącza do "Prosperity Guardian". Grecja wysyła fregatę na Morze Czerwone

Do trwającej od 18 grudnia międzynarodowej misji pod auspicjami USA w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej dołącza kolejne państwo. Ma to miejsce w sytuacji eskalacji działań prowadzonych przez jemeńskich rebeliantów Huti wspieranych przez Iran i ponawianych przez społeczność międzynarodową wezwań do zneutralizowania zagrożenia i zapewnienia bezpieczeństwa dla żeglugi.
11.01.2024

Blinken: Huti spotkają konsekwencje za wznowienie ataków na Morzu Czerwonym

Jasno mówiliśmy, że jeśli ataki Huti przeciwko statkom na Morzu Czerwonym będą kontynuowane, spotkają ich konsekwencje - oświadczył w środę w Bahrajnie szef dyplomacji USA Antony Blinken po największym dotąd ataku jemeńskich rebeliantów. Zarzucił przy tym Iranowi wspomaganie działań szyickiej bojówki.
10.01.2024

Brawurowa akcja na Morzu Arabskim. Komandosi odbili statek porwany przez piratów

Żołnierze jednostki specjalnej Marynarki Wojennej Indii przeprowadzili operację odzyskania statku MV Lila Norfolk i uwolnienia załogi porwanych przez somalijskich piratów.
05.01.2024

Członkowie załogi amerykańskiego niszczyciela odznaczeni za skuteczne zwalczanie rakiet i dronów Huti

Marynarze z niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke USS Carney (DDG 64) zostali wyróżnieni za działania w związku z zapewnieniem niezakłóconej żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Okręt od wielu miesięcy bierze udział w akcjach na rzecz bezpieczeństwa, a w ostatnim czasie regularnie prowadził skuteczne działania w związku z neutralizacją rakiet i dronów wystrzeliwanych z terytorium Jemenu przez bojowników Huti.
04.01.2024

USA i ich sojusznicy grożą Huti konsekwencjami

Jemeńscy rebelianci Huti poniosą konsekwencje, jeśli w dalszym ciągu będą zagrażać statkom handlowym przepływającym przez Morze Czerwone - ostrzegły we wspólnym oświadczeniu władze USA i państw koalicji zaangażowanej w ochronę ruchu statków w regionie. To reakcja na trwające od tygodni ataki wspieranej przez Iran organizacji na statki w okolicy cieśniny Bab al-Mandab.
03.01.2024

Dania wysyła fregatę na Morze Czerwone w związku z misją pk. "Prosperity Guardian"

Władze Danii zdecydowały się wysłać okręt w ramach międzynarodowych wysiłków na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Odbywa się to w ramach misji pk. "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Jest to odpowiedź na atak skierowane przeciwko statkom i okrętom prowadzone przez szyickich bojowników Huti z Jemenu. W wyniku tego wiele firm i armatorów zrezygnowało z poruszania się tą trasą żeglugową, co nie zostaje bez wpływu na światową gospodarkę.
31.12.2023

Znowu gorąco na Morzu Czerwonym. Siły morskie USA broniły się przed atakami ze strony Huti

W południowej części Morza Czerwonego w przeciągu 10 godzin US Navy przeprowadziła akcję zestrzeleń wielu dronów i rakiet wystrzeliwanych przez jemeńskich rebeliantów. Starcie miało miejsce już po ogłoszeniu rozpoczęcia wielonarodowej misji pk. "Prosperity Sentinel".
27.12.2023

Władze Grecji odradzają krajowym armatorom żeglugę przez Morze Czerwone. To oznacza konsekwencje dla światowego transportu morskiego

Rząd w Atenach przedstawił zalecenia w zakresie poruszania się po trasie prowadzącej do Kanału Sueskiego. Odradzając korzystanie z niej przypomina, że pozostaje jednym z czołowych krajów morskich, którego armatorzy kontrolują niemal 20% światowej floty pod względem nośności. Jest to ponad 4 900 statków.
22.12.2023

Polski MSZ również potępia działania Huti na Morzu Czerwonym i wspiera poczynania UE oraz NATO

Razem z naszymi partnerami z UE i NATO oraz pozostałymi krajami sygnatariuszami oświadczenia potępiamy działania Huti w okolicach Półwyspu Arabskiego, w szczególności na Morzu Czerwonym, mające na celu ingerencję w swobodę żeglugi - oświadczyło w czwartek MSZ.
21.12.2023

Bojownicy Huti zapewniają, że rosyjskie statki mogą niezagrożone przepłynąć przez Morze Czerwone

W związku z eskalacją działań jemeńskich bojowników z ugrupowania Huti wiele firm wycofało się z korzystania z trasy żeglugowej przez Mocze Czerwone do Kanału Sueskiego. Powodem są ataki na statki, zarówno celem ich przejęcia, jak i z użyciem rakiet oraz dronów. Okazuje się, że szyiccy rebelianci, którzy grożą atakami na jednostki morskie wielu państw z Izraelem na czele, zapewniają że niektóre są niezagrożone. Wśród nich są powiązane z Rosją.
21.12.2023

Włochy dołączają do misji ochrony żeglugi na Morzu Czerwonym i wysyłają w tym celu fregatę

Zainaugurowana przez USA międzynarodowa misja pk. "Prosperity Sentinel" wiąże się ze zwiększeniem obecności sił morskich na zagrożonym przez bojowników akwenie. Morze Czerwone, będące trasą prowadzącą do Kanału Sueskiego, jest kluczowe do utrzymania bezpiecznej żeglugi oraz łańcucha dostaw dla różnych sektorów gospodarki. Kolejne kraje deklarują wysłanie wsparcia celem zapewnienie realizacji tego przedsięwzięcia, a nawet już wysyłają swoje siły. W tej sytuacji okręty są najszybciej dostępnym rodzajem sił zbrojnych.
21.12.2023

ONE dołącza do firm rezygnujących z tras żeglugowych prowadzących przez Morze Czerwone

Japoński gigant transportu morskiego ogłosił wczoraj, że zaprzestaje korzystać z tras prowadzących przez obszar zagrożony atakami ze strony jemeńskich bojowników. W ten sposób rośnie grono firm, które zmieniając swoje trasy mogą mocno wpłynąć na międzynarodowy handel i łańcuch dostaw.
20.12.2023

USA, UE i NATO potępiły we wspólnym oświadczeniu ataki rebeliantów Huti na statki na Morzu Czerwonym

USA, Unia Europejska i NATO potępiły we wtorek we wspólnym oświadczeniu ataki jemeńskiego ruchu Huti na statki na Morzu Czerwonym. "Huti ingerują w prawo i swobodę żeglugi (...). Nie ma usprawiedliwienia dla tych ataków" - głosi dokument.
20.12.2023

Biały Dom: nie wszystkie państwa chcą publicznie uczestniczyć w koalicji chroniącej statki na Morzu Czerwonym

Są kraje, które uczestniczą w zwołanej przez USA międzynarodowej koalicji, chroniącej statki komercyjne przed atakami jemeńskiego ruchu Hutich, lecz nie czynią tego publicznie - poinformował we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Podkreślił przy tym, że inicjatywę popiera 44 krajów, a ataki wspieranej przez Iran bojówki dotykają wszystkich, w tym m.in. Chiny.
19.12.2023

Rośnie grono firm rezygnujących z żeglugi przez Morze Czerwone

Po tym jak cztery z największych przedsiębiorstw żeglugi kontenerowej na świecie ogłosiły w ciągu zaledwie dwóch dni zaprzestanie i zawieszenie wszystkich operacji żeglugowych przez Morze Czerwone w następstwie ataków rebeliantów Huti na statki, dołączają do nich kolejne firmy. Rosną obawy w związku z ostrzałami rakietowymi i próbami porwań jednostek morskich.
19.12.2023

"Strażnik Dobrobytu" ma ochraniać statki przez Huti

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ogłosił we wtorek utworzenie międzynarodowej koalicji mającej na celu ochronę handlu na Morzu Czerwonym po serii ataków rakietowych i dronów przeprowadzonych przez jemeńską grupę Huti sprzymierzoną z Iranem.
19.12.2023

Szef Pentagonu: wielonarodowe siły będą chronić statki handlowe na Morzu Czerwonym

Wielonarodowe siły mają chronić statki handlowe na Morzu Czerwonym w ramach operacji "Prosperity Guardian" - poinformował we wtorek przebywający z Bahrajnie minister obrony USA Lloyd Austin.
19.12.2023

USA inicjują międzynarodową misję wojskową celem ochrony statków na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Ormuz

W związku z coraz częstszymi atakami na statki w rejonie Morza Czerwonego, po których kilka firm zdecydowało się zmienić swoje trasy, Waszyngton zamierza ogłosić w nadchodzącym czasie zakrojoną na szeroką skalę misję z użyciem wielonarodowych sił morskich. Ma to na celu zabezpieczenie ruchu morskiego oraz powstrzymanie eskalacji przemocy w regionie, której ofiarą padają statki i ich załogi.
18.12.2023

Pentagon: Ataki jemeńskiego ruchu Huti na statki są destabilizujące, wymagają międzynarodowej reakcji

Ataki rakietowe jemeńskiego ruchu Huti na statki i okręty są destabilizujące i wymagają międzynarodowej reakcji, stanowią też one "rażące naruszenie prawa międzynarodowego" - ostrzegł we wtorek rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder.
13.12.2023

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

USCGC John Patterson nowym nabytkiem US Coast Guard do zadań morskich

W Porcie Portland w stanie Maine odbyła się ceremonia oddania do użytku najnowszego kutra szybkiego reagowania (Fast Response Cutter, FRC) dla straży wybrzeża. Oficjalnie wcielony do służby 10 sierpnia br. USCGC John Patterson (WPB 1153) jest 53. jednostką typu Sentinel, jaką oddano do użytku.
17.08.2023

Dowództwo US Navy ostrzega statki przed wchodzeniem na wody Iranu

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja działająca w rejonie Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz ostrzegła statki w regionie, aby trzymały się z dala od wód Iranu, aby uniknąć możliwego zajęcia przez siły morskie tego kraju.
14.08.2023

Arabia Saudyjska stawia na bezpieczeństwo morskie w rozmowach z Iranem

Kwestia zachowania bezpieczeństwa morskiego w Zatoce Perskiej i cieśninie Ormuz jest istotnym problemem o znaczeniu międzynarodowym. Ataki pirackie, a także agresywne działania Iranu powodują, że zarówno lokalne państwa, jak i ich dalsi sojusznicy muszą angażować znaczny potencjał sił morskich, aby zapewnić tam bezpieczeństwo. Leży to w podstawowej gestii m.in. Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Bahrajnu, ponadto swoje kontyngenty w ten rejon wysyłają m.in. Wielka Brytania, USA i inne państwa europejskie.
20.06.2023

Statek nękany przez irańskie łodzie. Z pomocą ruszyły okręty US Navy i Royal Navy

Okręty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odpowiedziały na wezwanie pomocy ze statku handlowego przepływającego przez cieśninę Ormuz, 4 czerwca. Okazało się, że był nękany przez szybkie łodzie sił morskich Iranu.
06.06.2023

Bezzałogowe jednostki mają być bronią USA przeciw Iranowi

USA mają plan, którego celem ma być lepsze wykrywanie zagrożeń na Bliskim Wschodzie ze strony takich państw jak Iran. Chce to robić poprzez zwiększenie działań z użyciem bezzałogowych, morskich dronów. Ma to pomóc także lepiej chronić szlaki żeglugowe oraz monitorować nielegalną działalność na morzu.
08.05.2023

Na Morzu Czerwonym zaginął jacht z pięcioma osobami na pokładzie

Prywatny jacht o nazwie 30 Minutes, z trzema Rosjanami i dwoma Egipcjanami na pokładzie, nie dawał znaku życia od kilku dni. Zmierzał do Dżibuti, by tam zostać załadowany na statek i wysłany do Dubaju. Został uznany przez właściciela i rosyjską ambasadę w Arabii Saudyjskiej za zaginiony na Morzu Czerwonym w pobliżu wybrzeży Jemenu.
26.04.2023

USA przekazuje okręty patrolowe Marynarce Wojennej Filipin

Wycofanie ze służby pod gwiaździstą banderą okrętów typu Cyclone, USS Monsoon i USS Chinook nie kończy ich działalności. Podczas ceremonii ostatniego opuszczenia bandery ogłoszono, że obie jednostki zostaną przekazane Marynarce Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas). Odbywa się to w ramach wzmocnienia jej zdolności operacyjnych na morzu, szczególnie w obliczu wyzwań stojących przed tym wyspiarskim krajem.
30.03.2023

USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu

US Navy przekazała byłe okręty patrolowe USS Hurricane (PC 3), USS Sirocco (PC 6) i USS Thunderbolt (PC 12). Związana z tym ceremonia stanowiła kulminację oraz zakończenie wielu tygodni przygotowań i szkoleń prowadzonych wspólnie przez egipskich i amerykańskich marynarzy.
23.03.2023

Marynarka Wojenna Sri Lanki otrzymała okręt od USA

Sri Lanka zwiększa zdolności swoich sił nawodnych. Podniesiono banderę na SLNS Vijayabahu (P627), która jest trzecią jednostką morską przeznaczoną do zadań patrolowych, przekazaną przez rząd USA.
25.11.2022

Porty Zatoki Perskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Zatoka Perska zwana również Zatoką Arabską lub Irańską to obszar morski pomiędzy Półwyspem Arabskim a wybrzeżem Iranu, oddzielony od Zatoki Omańskiej i Oceanu Indyjskiego Cieśniną Hormuz. Cieśnina w najwęższym miejscu ma 54 km szerokości (29 mil morskich). Jest to strategiczne przejście żeglugowe, którego zablokowanie skutkowałoby zamknięciem całego ruchu z i do zatoki, a w dalszej konsekwencji poważną niestabilnością gospodarek zarówno znajdujących się tutaj krajów, jak również i całej światowej ekonomii.
15.11.2022

100 bezzałogowych jednostek będzie patrolować wody Bliskiego Wschodu

Amerykańska marynarka i międzynarodowe koncerny zajmujące się bezpieczeństwem ogłosiły, że w przyszłym roku na wody Bliskiego Wschodu wysłanych zostanie 100 bezzałogowych jednostek, które mają zwiększyć bezpieczeństwo żeglugi na tych akwenach.
22.02.2022

Rebelianci Huti porwali statek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Rebelianci Huti porwali przed północą w niedzielę statek towarowy, płynący pod banderą ZEA, z powodu jego zaangażowania we "wrogie działania"; statek zmierzał do Arabii Saudyjskiej i według Saudyjczyków przewoził sprzęt medyczny - podaje w poniedziałek Agencja Reutera.
03.01.2022

Udaremniono przerzut broni dla rebeliantów Huti w Jemenie

Dowództwo V Floty Marynarki Wojennej USA poinformowało w czwartek o udaremnieniu przerzutu broni dla rebeliantów Huti w Jemenie. Łodzie patrolowe Floty zatrzymały bezpaństwowy statek rybacki, który przewodził 1400 karabinów typu AK-47 i 227 tys. sztuk amunicji.
23.12.2021

Dwaj Irańczycy dryfowali przez osiem dni, uratowali ich Amerykanie

Statek towarowy amerykańskiej marynarki wojennej przyjął na pokład dwóch irańskich marynarzy, którzy przez osiem dryfowali na łódce rybackiej po Zatoce Omańskiej.
29.11.2021

Bahrajn, Izrael i siły USA w pierwszych wspólnych ćwiczeniach morskich

Siły ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Izraela i Centralnego Dowództwa Sił Morskich Stanów Zjednoczonych (NAVCENT) rozpoczęły w środę wielostronne ćwiczenia w zakresie bezpieczeństwa morskiego na Morzu Czerwonym - poinformowało w czwartek dowództwo sił amerykańskich.
12.11.2021

Arabia Saudyjska poinformowała o udaremnieniu ataków Huti na Morzu Czerwonym

Dowództwo koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej, która walczy z szyickimi rebeliantami Huti w Jemenie, poinformowało w sobotę o zniszczeniu dwóch kutrów wypełnionych ładunkami wybuchowymi, które miały być wykorzystane do ataków na jednostki saudyjskie.
29.05.2021

PARP: 432 firmy zainteresowane wsparciem na promocję podczas Expo w Dubaju

W tegorocznej edycji „Go to Brand – EXPO 2020” małe i średnie firmy złożyły 432 wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 110 mln zł; na promocję swoich marek podczas Wystawy Światowej w Dubaju każde może dostać ponad 455 tys. zł - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
01.04.2021

Bliski Wschód: Na amerykańskim okręcie wojennym odnotowano 12 przypadków koronawirusa

Na okręcie marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, operującego na Bliskim Wschodzie, stwierdzono 12 przypadków zakażenia koronawirusem. Dowództwo innego okrętu wojennego w regionie sprawdza, czy część jego załogi jest również zainfekowana.
26.02.2021

Arabia Saudyjska i sojusznicy kończą bojkot Kataru, otwierają granice

Arabia Saudyjska i sojusznicze kraje Zatoki Perskiej otworzą w poniedziałek wieczorem granice lądowe i morskie oraz przestrzeń powietrzną, kończąc tym samym bojkot Kataru - poinformowały w poniedziałek władze Kuwejtu i Kataru, a także przedstawiciel administracji USA.
04.01.2021

Nie będzie zamknięcia granic wewnętrznych UE?

Nie planujemy powrotu do kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej - powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Na dzisiaj nie mamy informacji, aby którekolwiek z państw unijnych planowało zamykanie granic - zaznaczył.
07.10.2020

DP World, DoverTower wspólnie ubiegają się o prywatyzację portu w Hajfie

Operator portowy z siedzibą w Dubaju, DP World, nawiązał współpracę z izraelską grupą DoverTower w planach wspólnego ubiegania się o prywatyzację izraelskiego portu w Hajfie.
18.09.2020

Kraje Zatoki Perskiej przedłużają embargo ONZ m.in. na okręty dla Iranu

Sześć krajów arabskich należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), podzielonej konfliktami wewnętrznymi, poparło przedłużenie oenzetowskiego embarga na broń nałożonego na Iran, na dwa miesiące przed jego wygaśnięciem.
10.08.2020

Stany Zjednoczone ostrzegają Iran, by trzymał się z daleka od ich okrętów wojennych

W zawiadomieniu skierowanym bezpośrednio do Iranu, marynarka wojenna USA wystosowała we wtorek ostrzeżenie dla marynarzy w Zatoce Perskiej, aby trzymali się w odległości co najmniej 100 metrów od okrętów wojennych USA, w przeciwnym razie ich zachowanie będzie „interpretowane jako zagrożenie i podlegające legalnym środkom obronnym”.
20.05.2020

Euler Hermes: na taniej ropie stracą jej eksporterzy, zyskają z kolei importerzy

Utrzymująca się cena ropy poniżej 45 dolarów za baryłkę najbardziej uderzy w jej eksporterów, którzy mogą stracić ok. 1 p.p. wzrostu realnego PKB - informuje Euler Hermes. Na takiej sytuacji gospodarczo zyskają jej importerzy, choć też pod pewnymi warunkami.
13.03.2020

GIS nie zaleca podróży do Chin, Korei Płd., Włoch, Iranu, Japonii, części obszarów Francji i Niemiec

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróży do Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii oraz do części departamentów we Francji i do Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech w związku z zachorowaniami na COVID-19 w tych krajach.
07.03.2020

Czy branżę logistyczną czeka recesja w 2020 roku?

Menedżerowie i eksperci z branży logistycznej przygotowują się na spowolnienie i przewidują recesję w 2020 roku, na co ma wpływ presja na obniżenie obrotów handlowych, niepewna perspektywa wzrostu i tarcia na linii USA – Chiny. To jeden z najważniejszych wniosków Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na rok 2020, przygotowanego w oparciu o ankietę, w której uczestniczyło 780 respondentów z całego świata. Indeks po raz 11 został przygotowany przez Agility, globalnego dostawcę zintegrowanych rozwiązań logistyczny
17.02.2020

Japonia: Rząd rozważa wysłanie sił morskich na Bliski Wschód

Rząd Japonii poinformował w piątek, że rozważa wysłanie okrętów swych Sił Samoobrony na Bliski Wschód, ale działałyby one niezależnie od dowodzonej przez USA koalicji, która ma operować w rejonie cieśniny Ormuz.
18.10.2019

Po ataku na rafinerie Arabia Saudyjska dołącza do misji ochrony żeglugi

Po ataku na jej instalacje naftowe Arabia Saudyjska przyłączyła się do kierowanej przez USA międzynarodowej misji ochrony żeglugi na Bliskim Wschodzie - przekazała w środę saudyjska agencja prasowa SPA. W misji uczestniczą już Australia, Bahrajn i Wielka Brytania
18.09.2019

Rebelianci z ruchu Huti przyznają się do ataku dronami na rafinerię w Arabii Saudyjskiej

Rzecznik szyickiego ruchu Huti Yahia Sarie przyznał w sobotę, że za atakiem tego dnia dronami na największą na świecie rafinerię należącą do koncernu saudyjskiego Aramco we wschodniej części Arabii Saudyjskiej stoją bojownicy jego ugrupowania.
15.09.2019

Minister Gróbarczyk spotkał się w Londynie z szefem IMO oraz brytyjskim ministrem transportu

Minister Marek Gróbarczyk podczas wizyty w Londynie wziął udział w International Shipping Week, największej na świecie imprezie branży morskiej. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się także z Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Kitackiem Limem oraz brytyjskim ministrem transportu Grantem Shappsem.
13.09.2019

Irańskie MSZ: USA przekształciły Zatokę Perską w „beczkę prochu”

Stany Zjednoczone przekształciły Zatokę Perską w "beczkę prochu, gotową do wybuchu" - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif w telewizji Al-Dżazira podczas wizyty w Katarze.
13.08.2019

WSJ: Atak hakerski na Bahrajn związany z napięciami w Zatoce Perskiej

Atak hakerski na infrastrukturę krytyczną i rządowe komputery Bahrajnu związany jest z napięciem w Zatoce Perskiej, w którym szczególną rolę odgrywa Iran. Aktywność Teheranu w cyberprzestrzeni w ostatnim czasie wzrasta - ocenia dziennik "Wall Street Journal".
08.08.2019

Czaputowicz: W przyszłym roku konferencja bliskowschodnia w Waszyngtonie, która podsumuje prace grup roboczych

Prace grup roboczych, które powstały w wyniku konferencji bliskowschodniej w Warszawie zostaną podsumowane podczas konferencji ministerialnej, która odbędzie się w przyszłym roku w Waszyngtonie - zapowiedział w rozmowie z PAP w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
06.08.2019

Od 30.03.2019 r. „nowa” lista „rajów podatkowych” dla marynarzy

Kilka miesięcy temu opublikowaliśmy artykuł dotyczący „rajów podatkowych”, które są podatkowo niekorzystne dla polskich marynarzy i skutkują każdorazowo obowiązkiem rozliczenia w Polsce dochodów uzyskanych od armatorów z faktycznymi zarządami w ww. krajach lub terytoriach. W ówczesnym czasie nie była znana nowa lista rajów podatkowych, którą do końca marca 2019 roku miało ustanowić Ministerstwo Finansów.
01.08.2019

Cieśnina Ormuz – główna arteria światowego handlu ropą

Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec.
23.07.2019

Hapag-Lloyd wprowadził dodatkową opłatę za transport w regionie Zatoki Perskiej

Niemiecki armator kontenerowy, Hapag-Lloyd, zdecydował się wprowadzić dodatkową dopłatę za ryzyko statku (VRS). To efekt ostatnich wydarzeń w Zatoce Omańskiej. Spółka podała, że ​​koszty operacyjne jej usług wzrosły w rejonie Zatoki Perskiej w wyniku ataków tankowców, które miały miejsce w Cieśninie Ormuz.
08.07.2019

USA, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska i ZEA zaniepokojone działaniami Iranu

USA, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie napięciami na Bliskim Wschodzie i zagrożeniami, jakie "destabilizująca działalność" Iranu stwarza dla pokoju i bezpieczeństwa w Jemenie i w regionie.
25.06.2019

Iran: Szef MSZ wzywa do rozmów w regionie w sprawie incydentu z tankowcami

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif powiedział w czwartek, że incydent z dwoma tankowcami, do którego doszło wcześniej tego dnia w Zatoce Omańskiej, "jest bardzo podejrzany" i w celu uniknięcia dalszych napięć wezwał kraje regionu do rozmów.
13.06.2019

Ewakuowano załogi dwóch tankowców w Zatoce Omańskiej

Łącznie 44 członków załóg ewakuowano w czwartek z dwóch tankowców w Zatoce Omańskiej - poinformowali armatorzy tych jednostek. W jednym przypadku na pokładzie doszło do eksplozji i pożaru, w drugim do bliżej nieokreślonego incydentu i uszkodzenia kadłuba.
13.06.2019

Rebelianci Huti zapowiadają przeprowadzenie nowych ataków

Rebelianci Huti, którzy uderzyli w ubiegłym tygodniu w obiekty koncernu Aramco, twierdzą, że ataki na cele wojskowe i strategiczne w ZEA, Arabii Saudyjskiej i w bazach koalicji w Jemenie to tylko początek szerszej akcji - podała związana z nimi agencja SABA.
20.05.2019

W Genui strajk w porcie, gdzie ma zawinąć saudyjski statek

W porcie w Genui na północy Włoch ogłoszono w poniedziałek strajk na znak protestu przeciw obecności saudyjskiego statku. Personel portowy strajkuje, bo nie chce pracować przy załadunku jednostki z tego kraju. Twierdzi, że na statku jest transportowana broń.
20.05.2019

Bahrajn wzywa swoich obywateli do opuszczenia Iraku i Iranu

Bahrajn wezwał w sobotę swoich obywateli, aby powstrzymali się od podróży do Iraku i Iranu, a tych, którzy już znajdują się w tych krajach, aby ze względów bezpieczeństwa niezwłocznie powrócili - poinformowała państwowa agencja prasowa BNA.
18.05.2019

Międzynarodowa konferencja użytkowników fregat

W Gdyni zakończyła się międzynarodowa konferencja użytkowników fregat. Ponad 120 uczestników z 10 państw debatowało m. in. na temat eksploatacji i wykorzystania oraz przyszłości fregat typu Oliver Hazard Perry.
01.05.2019

Arabia Saudyjska i Bahrajn zadowolone z sankcji USA wobec Iranu

Arabia Saudyjska i Bahrajn wyraziły we wtorek zadowolenie z decyzji USA o anulowaniu na początku maja wyłączeń z zakazu importu ropy z Iranu dla państw będących jej głównymi nabywcami.
23.04.2019

Wiceminister Kościński: Powiązania biznesowe między firmami z Polski i Japonii są coraz silniejsze

Pomimo odległości geograficznej Polska i Japonia są bliżej niż kiedykolwiek; wzmacnia się współpraca gospodarcza i technologiczna, a także powiązania biznesowe między firmami z obu krajów" – podkreślił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.
15.04.2019

Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility na rok 2019

Branża logistyczna z zadowoleniem odbiera 5-procentowe tempo wzrostu na rynkach wschodzących w 2019 roku, jednak zadziwiająco wielu ankietowanych menedżerów przygotowuje się na kryzys związany z tarciami na linii USA – Chiny, zmianami stóp procentowych oraz niepewnością w kwestii Brexitu. Taki wniosek wynika z Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących na rok 2019, opublikowanego po raz dziesiąty przez Agility, globalnego dostawcę zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych.
26.03.2019

Nowa lista rajów podatkowych a rozliczenie marynarza w Polsce za rok 2018

Wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową jest przekonanych, że praca najemna na statkach eksploatowanych przez przesiębiorców posiadających faktyczne zarządy w tzw. „rajach podatkowych” (np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Hongkong, Bahrajn, Monako, Liberia etc.) skutkuje dla nich brakiem powstania obowiązku podatkowego w Polsce. Niestety z uwagi na fakt, iż kraje/terytoria te są szczególnymi reżimami podatkowymi, w których funkcjonują liczne regulacje mające umożliwić podatnikom uzyskującym dochody lub zyski z tych
21.03.2019

Agility uruchamia nowoczesne centrum logistyczne w Bahrajnie

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, wzmacnia swoją obecność na Bliskim Wschodzie. W Bahrajnie firma uruchomiła właśnie nowe centrum logistyczne o powierzchni 28.500 m². Będzie pełniło funkcję regionalnego węzła logistycznego i dystrybucyjnego oraz umożliwi Agility rozwój usług z obszaru magazynowania, spedycji, transportu oraz usług specjalistycznych. Koszt tej inwestycji wyniósł 10 mln USD.
31.01.2019

Katar/Minister energetyki: W styczniu opuścimy OPEC

Katar opuści w styczniu Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) - poinformował w poniedziałek nowy minister energetyki tego kraju Saad Al-Kaabi.
03.12.2018

Dowódca marynarki wojennej USA na Bliskim Wschodzie znaleziony martwy w Bahrajnie

Dowódca operacji marynarki wojennej USA na Bliskim Wschodzie, wiceadmirał Scott Stearney został znaleziony martwy w swojej rezydencji w Bahrajnie - poinformowała US Navy. Dodano, że obecnie nie podejrzewa się, by doszło do morderstwa.
02.12.2018

Jemen: Arabia Saudyjska nakazuje wstrzymanie ofensywy na Al-Hudajdę

Dowodząca międzynarodowymi siłami koalicyjnymi w Jemenie Arabia Saudyjska nakazała w czwartek wstrzymanie ofensywy na portowe miasto Al-Hudajdę - poinformowały agencje. To efekt nacisku ONZ, która apeluje o zawieszenie broni.
16.11.2018

Ropa w USA tanieje, a producenci ropy wysyłają mieszane sygnały

Ropa w USA nadal tanieje, po tym gdy w ub. tygodniu straciła 2,2 proc. Na rynkach trwa analiza mieszanych sygnałów docierających od producentów ropy - podają maklerzy.
29.10.2018

Katar chce zainwestować w Niemczech 10 miliardów euro

Emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad Al-Sani zapowiedział w piątek w Berlinie, że jego kraj chce w ciągu pięciu lat zainwestować w Niemczech 10 miliardów euro. Katar poszukuje sposobów przełamania polityki izolacji prowadzonej wobec niego przez Arabię Saudyjską.
07.09.2018

Woda zalała suchy dok, a przy okazji amerykański okręt w budowie. Coś poszło nie tak (foto, wideo)

Tego nie było w planach. W stoczni National Steel and Shipbuilding Company (NASSCO) w San Diego woda wdarła się do suchego doku, zalewając przy okazji znajdujący się tam amerykański okręt w budowie, czyli nowoczesną ekspedycyjną bazę morską USNS Miguel Keith (ESB-5). Nikomu nic się nie stało, trwa szacowanie strat.
15.07.2018

Wybrano członków Zarządu Grupy LOTOS X kadencji

Rada Nadzorcza Grupy LOTOS S.A. zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska w Zarządzie gdańskiego koncernu. Prezesem Zarządu spółki został wybrany Mateusz A. Bonca. Do składu Zarządu X kadencji od 22 maja wejdą również Jarosław Kawula oraz Patryk Demski.
19.05.2018

Bahrajn poinformował o odkryciu nowych bogatych złóż ropy naftowej

Rząd Królestwa Bahrajnu poinformował w niedzielę o odkryciu największych złóż ropy naftowej i gazu w historii tego państwa. Złoża znajdują się w Zatoce Bahrajnu na wybrzeżu zachodnim. Szczegóły dotyczące lokalizacji i szacowanych zasobów będą podane w środę.
02.04.2018

Odwołano prezesa Grupy LOTOS

Marcin Jastrzębski został odwołany z funkcji prezesa Grupy Lotos - poinformowała rada nadzorcza w komunikacie. Jednocześnie powierzyła pełnienie obowiązków prezesa zarządu Mateuszowi Aleksandrowi Boncy, dotychczasowemu wiceprezesowi Grupy Lotos ds. strategii i rozwoju.
19.03.2018

Menedżerowie logistyki: Brexit nie zaszkodzi rynkom wschodzącym

Według uczestników najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród 500 menedżerów światowych firm logistycznych, wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Wyniki stanowią część opublikowanego właśnie Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018). Jest to coroczny ranking 50 czołowych rynków wschodzących, ocenianych według wielkości, potencjału ekonomicznego, infrastruktury, połączeń tra
14.02.2018

Arabia Saudyjska wzmacnia ochronę swoich naftociągów - ropa drożeje

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje w reakcji na informacje, że Arabia Saudyjska wzmacnia ochronę swoich naftociągów po tym, jak Bahrajn oskarżył Iran o podpalenie ropociągu łączącego ten kraj z Arabią Saudyjską - podają maklerzy.
13.11.2017

Katar z nowym portem. To największy obiekt na Bliskim Wschodzie

Katar Emir Kataru, Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani, zainaugurował we wtorek Hamad Port. Położony 40 km na południe od Doha port, jest największym takim obiektem na Bliskim Wschodzie i jest w stanie przyjąć wszystkie rodzaje statków, wliczając największe kontenerowce.
05.09.2017

Ekspert: skonfliktowane kraje nie zagrożą katarskim relacjom gazowym; byłoby to dla nich szkodliwe

Katarski gaz jest potrzebny także krajom Bliskiego Wschodu - mówi PAP ekspert energetyczny Wojciech Jakóbik. Jak dodaje, kraje te nie zagrożą katarskim relacjom handlowym z najważniejszymi graczami, "ponieważ byłoby to szkodliwe także dla nich".
28.06.2017

Katar zapewnił USA o stabilności swego eksportu skroplonego gazu

Minister finansów Kataru Ali Szerif al-Emadi zapewnił swego amerykańskiego odpowiednika Stevena Mnuchina, że eksport skroplonego gazu z jego kraju pozostanie stabilny mimo izolowania Kataru przez grupę państw arabskich - podał we wtorek katarski rząd.
20.06.2017

Izolacja Kataru nie powinna znacząco wpłynąć na ceny ropy naftowej. Wbrew obawom raczej spowoduje ich spadek niż wzrost

Kiedy w pierwszy poniedziałek czerwca cztery kraje Bliskiego Wschodu zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, zablokowały jego granice i wstrzymały komunikację z nim, rynki obawiały się wzrostu cen ropy naftowej. Nic takiego jednak nie nastąpiło. Choć dalszy rozwój konfliktu pozostaje niewiadomą, to eksperci raczej przewidują jego załagodzenie. Zdaniem Doroty Sierakowskiej, analityka rynków surowcowych z Domu Maklerskiego BOŚ, prędzej należy się spodziewać spadków cen surowca lub ich utrzymania na obecnym poziomie niż wzr
16.06.2017

W Katarze rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe z udziałem okrętów USA

Pomimo ostrego kryzysu dyplomatycznego w regionie Zatoki Perskiej w Katarze rozpoczęły się w czwartek ćwiczenia wojskowe z udziałem dwóch amerykańskich okrętów wojennych, które przypłynęły tam dzień wcześniej.
15.06.2017

Czy embargo katarskie wpłynie na ceny surowca wysyłane z tamtego kraju?

Obecnie sankcje nałożone na Katar nie mają wpływy na eksport LNG z tego krajów do Chin, Wielkiej Brytanii, Japonii, Indii i Polski. I raczej się to nie zmieni, bo ty zbyt ważny surowiec dla tych krajów. Może jednak dojść do wzrostu kosztów jego transportu.
15.06.2017

Rośną ceny przewozu ropy po embargu na Katar

Eksperci przewidują wzrost kosztów przewozu paliw i ropy z Kataru, po tym jak jego sąsiedzi nałożyli na niego embargo handlowe, a ZEA dodatkowo zablokowało możliwość zawijania w swoich portach jednostkom, które wcześniej dokowały w Katarze.
12.06.2017

Naimski: katarski statek z LNG dla Polski został przepuszczony przez Kanał Sueski

Statek z dostawą LNG z Kataru dla Polski został przepuszczony przez Kanał Sueski. Mam nadzieję, że długoterminowe kontrakty będą przez Qatargas realizowane - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
12.06.2017

Fuzja Hapag-Lloyd i UASC przetrwa zamieszanie polityczne na Bliskim Wschodzie

Fuzja niemieckiego Hapag-Lloyd z UnitedArab Shipping Company, który jest własnością sześciu krajów z Zatoki Perskiej, przebiega zgodnie z planem, mimo zerwania kontaktów dyplomatycznych między Katarem a jego sąsiadami – donosi agencja Reuters.
10.06.2017

Wiceminister energii nie widzi zagrożenia dla dostaw gazu z Kataru

Wszyscy uczestnicy rynku LNG cenią sobie reputację; nie widzę zagrożenia, by zawirowania w lokalnej polityce wpłynęły na dostawy katarskiego gazu do Polski - uważa wiceminister energii Michał Kurtyka.
06.06.2017

PGNiG nie widzi zagrożenia dla dostaw LNG z Kataru

PGNiG nie widzi zagrożenia dla dostaw LNG z Kataru w związku z ostatnimi wydarzeniami wokół emiratu - powiedział wiceprezes ds. handlowych spółki Maciej Woźniak. Szereg państw regionu zerwało stosunki dyplomatyczne z Katarem, zarzucając władzom emiratu wspieranie terroryzmu.
06.06.2017

Katar krótko wpływał na notowania ropy - we wtorek liczą się już dane o zapasach

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pogłębiają spadki. Ropie przez krótki czas pomagał w poniedziałek fakt, że Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały kontakty dyplomatyczne z Katarem, co spowodowało wzrost napięcia geopolitycznego w tym regionie świata. We wtorek już liczą się dane o zapasach ropy - podają maklerzy.
06.06.2017

Bochenek: Rząd analizuje sytuację wokół Kataru

Polski rząd obserwuje i analizuje sytuację wokół Kataru - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek. Pięć państw arabskich zerwało stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając emirat o wspieranie terroryzmu.
05.06.2017

Saudyjczycy i inni zrywają kontakty z Katarem - to mocno pomaga notowaniom ropy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,6 proc., po najmocniejszym tygodniowym spadku notowań od miesiąca. Ropie pomaga fakt, że Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały kontakty dyplomatyczne z Katarem, a to spowodowało wzrost napięcia geopolitycznego w tym regionie świata - podają maklerzy.
05.06.2017

Arabia Saudyjska, Bahrajn i Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej poinformowało w poniedziałek o zerwaniu stosunków dyplomatycznych i konsularnych z Katarem w związku ze wspieraniem przez to państwo terroryzmu. W ślad za Rijadem stosunki zerwały ZEA, Egipt i Bahrajn.
05.06.2017

Raje podatkowe, a rozliczenie marynarza w Polsce

Wielu polskich marynarzy funkcjonuje w błędnym przekonaniu, że praca najemna na statkach eksploatowanych przez armatorów/pracodawców posiadających faktyczne zarządy w tzw. „rajach podatkowych” (np. Hongkong, Bahrajn, Monako, Liberia etc.) skutkuje dla nich brakiem powstania obowiązku podatkowego w Polsce. Niestety z uwagi na fakty, iż kraje/terytoria te są szczególnymi reżimami prawno-podatkowymi, w których funkcjonują liczne regulacje mające umożliwić podatnikom uzyskującym dochody lub zyski z tych krajów jak najniższe ob
14.03.2017

Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility na 2017. Menadżerowie logistyczni oceniają sytuację na rynkach wschodzących

Populizm i stagnacja w światowym handlu mogą wpłynąć na sytuację rynków wschodzących w 2017 roku – to jeden z głównych wniosków ankiety przeprowadzonej wśród 800 menadżerów z branży logistycznej w ramach Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na rok 2017 (Agility Emerging Market Logistics Index 2017).
13.02.2017

Kraje Zatoki Perskiej muszą dostosować się do niskich cen ropy

Żyjące z ropy naftowej kraje Zatoki Perskiej muszą zdywersyfikować źródła dochodu i ograniczyć wydatki, żeby dostosować się do trwałego spadku cen surowca - oświadczył w poniedziałek w raporcie Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).
25.04.2016

Podatki marynarskie: nowa lista rajów podatkowych

W dalszym ciągu wśród niektórych polskich marynarzy pokutuje błędne przekonanie, iż praca najemna na statkach eksploatowanych przez armatorów/pracodawców posiadających faktyczne zarządy w tzw. „rajach podatkowych” (np. Hongkong, Bahrajn, Monako, Liberia etc.) skutkuje dla nich brakiem powstania obowiązku podatkowego w Polsce.
13.10.2015

Ceny transferowe, a ostatnie zmiany w przepisach

Od dnia 01.01.2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące cen transferowych. Na gruncie ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustawy – Dz. U. 2014 r. poz. 1328, wprowadzono szereg znaczących zmian w przedmiocie regulacji podatkowych dotyczących cen transferowych.
18.08.2015

Dziesiątkę największych jachtów na świecie zamyka wybudowany w 1999 roku Al Salamah. Statek mierzy 139 metrów długości

Jednostka należąca do 2011 roku do zmarłego księcia Arabii Saudyjskiej - Sultana bin Abdul Aziza została wybudowana w niemieckiej stoczni Lurssen. Oprócz długości Al Salamah może pochwalić się szerokością 23,5 metra oraz zanurzeniem na 5 metrów.
12.06.2015

Sunreef Yachts zaprezentuje katamaran motorowy 70 Sunreef Power Damrak II podczas 2 edycji targów Qatar International Boat Show

Po udziale w najważniejszych targach jachtowych w Europie i USA, stocznia Sunreef Yachts zapowiada swoją obecność na Qatar International Boat Show, które odbędą się pomiędzy 11 a 15 listopada 2014 r. w Lusail Marina w Doha.
01.11.2014

Katar staje się potęgą kontenerową

Amerykańska Federalna Komisja Morska (FMC) poinformowała, że największy na świecie eksporter skroplonego gazu ziemnego, Katar, przejął 51,3 proc. udziałów armatora kontenerowego United Arab Shipping Co.
30.07.2014

UASC kupi pięć kontenerowców klasy Triple-E

Arab Shipping Company (UASC) zakupi ostatecznie łącznie 17 kontenerowców, w tym sześć klasy Triple-E, o pojemności 18 tys. TEU każdy oraz jedenaście o pojemności 14 tys. TEU, poinformował zarząd.
19.03.2014

Nowe kłopoty Maritim Shipyard

Przez szereg lat Maritim Shipyard było jedną z największych stoczni produkcyjnych w Gdańsku. W marcu 2013r. spółka zgłosiła wniosek o ogłoszenie upadłości układowej. Wierzycielem Martin Shipyard jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, dodatkowo w lutym br. część majątku firmy zajmie komornik.
24.01.2014

Tebodin - „lubimy wyzwania”

Tebodin BV jest działającą na terenie całego świata grupą spółek. Grupa rozwinęła się z przedsiębiorstwa, które powstało w 1945 r. celem odbudowania holenderskiego przemysłu po zniszczeniach II wojny światowej.
03.10.2013

PGNiG zaprzecza: nie ma umowy na zakup LNG z Bahrajnu

PGNiG zaprzecza informacji, która obiegła media, o podpisaniu listu na dostawy gazu LNG z Bahrajnu.
07.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.