• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

07.05.2024 16:15 Źródło: Royal Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Partnerzy portalu

Fot. Royal Navy

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.

O obecności podejrzanej jednostki nawodnej załogę okrętu ostrzegł samolot patrolowy USA. Wykorzystując systemy i radary HMS Trent wyśledził łódź transportującą narkotyki i natychmiast ruszył za nią w pościg. Rozległo się wezwanie poddania się, po czym wysłano szybką łódź motorową z zespołem Royal Marines oraz Zespół taktyczny egzekwowania prawa USCG (US Coast Guard Tactical Law Enforcement Team), aby przygotować się do zatrzymania i przeszukania statku.

Gdy okręt zbliżył się wystarczająco i zapadła ciemność, łodzie morskie rzuciły się w pościg. Ścinana jednostka była przeciążona i jej załoga próbowała ratować się wyrzucając bele kokainy do wody. Mimo tej próby zespół pościgowy zdołał dotrzeć do łodzi i ją zatrzymać. Udało się też pozyskać z wody wyrzucony ładunek. Jeden z brytyjskich marines podkreślił, że na całej trasie próby ucieczki znajdowały się bele z paczkami narkotyków. Operacja odzyskiwania trwała przez całą noc i ostatecznie odzyskano 2 548 kg kokainy. Udało się to dzięki uwzględnieniu dryfu i określić obszar występowania.

HMS Trent jest częścią międzynarodowych wysiłków mających na celu powstrzymanie przepływu narkotyków przemycanych do Europy i Ameryki. W ciągu pięciu miesięcy operacji statek przechwycił 6 390 kg narkotyków o wartości 511 mln funtów.


Fot. Royal Navy

- Połączone możliwości okrętu, zaokrętowanego oddziału US Coast Guard i naszych 47 komandosów po raz kolejny dowiodły przydatności naszego okrętu w zwalczaniu przemytu narkotyków. Pracując płynnie nad ukończeniem kolejnego tajnego przejęcia, Trent i jego załoga nadal osiągają niezrównane sukcesy w przechwytywaniu narkotyków o wartości ponad pół miliarda funtów - podkreślił kmdr por.Tim Langford dowódca HMS Trent.

Karaiby tak jak w złotych czasach piractwa są obszarem, gdzie kwitnie przemyt drogą morską. W ciągu ostatnich lat okręty należące do sił morskich m.in. Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i USA dokonały szeregu spektakularnych akcji, gdy przejęto tysiące ton nielegalnych substancji. Tylko w ubiegłym roku doszło do kilku głośnych akcji, jak np. w listopadzie ubr. okręt HMS Medway zatopił łódź służącą do transportu kokainy. Walka z procederem nie ustaje, gdyż źródła produkcji narkotyków i ich przerzutu pozostają nieuchwytne, bądź odpowiedzialni za nie stale dostosowują się do nowej sytuacji. Wykorzystują przy tym dogodne punkty przerzutów z Ameryki Południowej i Środkowej, a także sytuacje państw i terytoriów całego obszaru, nierzadko biednych, o niestabilnej sytuacji politycznej i przeżartych korupcją. Z tego powodu działalność sił morskich jest jednym z wielu aspektów walki z tym problemem, niemniej pozostaje istotnym, gdyż każdy sukces to mniej narkotyków w obrocie na czarnym rynku.

HMS Trent (P224) to nowy, wcielony w 2018 roku do służby okręt patrolowy (Offshore Patrol Vessel, OPV) typu River, z podserii Batch 2, zbudowany przez BAE Systems. Należy do serii liczącej czternaście jednostek, których użytkownikami, poza Wielką Brytanią (8), są Bahrajn (1), Brazylia (3) i Tajlandia (2). Od Batch 1, zbudowanej przez Vosper Thornycroft, różni się większą wypornością i długością (90,5 metra i 2000 ton w porównaniu z 79,5 metra i 1700 ton), a także wyposażeniem i uzbrojeniem. Napęd stanowią dwa silniki wysokoprężne MAN 16V28/33D, 14700 kW, dwa wały i dwa śmigła o regulowanym skoku, a osiąga prędkość do 25 węzłów. Załoga liczy 34-45 marynarzy, w zależności od celów misji. W wyposażeniu okrętu znajdują się radar nawigacyjny Kelvin Hughes Ltd SharpEye, radar 2D Terma Scanter 4100, system zarządzania walką BAE CMS-1 oraz system operacyjny współdzielonej infrastruktury. Uzbrojenie stanowią automatyczna armata morska 30 mm DS30B, cztery karabiny maszynowe M2 Browning (do 2023 roku były też dwa karabiny maszynowe M134 Minigun) oraz dwa karabiny maszynowe ogólnego przeznaczenia. Okręt posiada też lądowisko i hangar dla śmigłowca Merlin i małego drona powietrznego.

Fot. Royal Navy

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.