• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

12.04.2024 16:32 Źródło: Royal Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

Partnerzy portalu

Fot. Royal Navy

Patrolowiec brytyjskich sił morskich HMS Trent (P224) skonfiskował narkotyki o wartości rynkowej 16,7 miliona funtów podczas dwóch akcji wymierzonych w handlarzy narkotyków, działających na Karaibach.

Brytyjscy marynarze, Royal Marines i zespół amerykańskiej straży wybrzeża na HMS Trent przechwycili motorówkę przemytniczą natychmiast po jej wizycie w porcie na Martynice. Z okrętu spuszczono szybkie łodzie morskie, na których pokładzie znajdowały się zespoły operatorów Royal Marines z 47 Commando, które przechwyciły ładunek i dokonały aresztowania załogi.

Niecałe dwa dni później ten sam patrolowiec współpracował z samolotem patrolowym US Coast Guard aby wyśledzić i przechwycić inną łódź motorową. W ramach obu operacji okręt przechwycił 200 kg kokainy i innych narkotyków o szacunkowej wartości rynkowej 16,7 mln funtów.

Obecnie HMS Trent pozostaje na patrolu na Morzu Karaibskim, gotowy do prowadzenia dalszych operacji antynarkotykowych. Okręt od miesięcy działa na tym obszarze, zapewniając bezpieczeństwo żeglugi, reagując na zagrożenia dla środowiska i działając w zakresie zwalczania przemytu nielegalnych substancji był również obecny na wodach Gujany w ramach kurtuazyjnej wizyty i szkolenia z jej strażą wybrzeża. Pokazywał tym solidarność Wielkiej Brytanii z byłą kolonią, która znajduje się w stanie zagrożenia z powodu zakusów sąsiedniej Wenezuelki względem części jej terytorium i przejęcia morskich oraz lądowych złóż surowców naturalnych, w tym ropy i gazu.


Fot. Royal Navy

- Te przechwycenia pokazują zaangażowanie Royal Navy w zakłócanie i likwidację działalności handlarzy narkotyków na całym świecie. Gratuluję dowódcy okrętu nieocenionych wysiłków na rzecz zatrzymania dostaw narkotyków na nasze ulice - przekazał Grant Shapps, sekretarz obrony.

- Elastyczność, jaką wykazała się załoga mojego okrętu, pozwalająca przejść od działań obronnych wysokiego szczebla na Martynice do pomyślnych operacji abordażu, jest świadectwem ich poświęcenia i profesjonalizmu. Poziom współpracy między Królewską Marynarką Wojenną, amerykańską strażą wybrzeża i innymi partnerami był doskonały i odegrał kluczową rolę w umożliwieniu tych konfiskat - powiedział kmdr por. Tim Langford, dowódca HMS Trent.

Najnowsze operacje oznaczają, że od czasu rozpoczęcia  swojej misji na Karaibach pod koniec 2023 roku załoga HMS Trent przechwyciła narkotyki o wartości 307 mln funtów. W lutym zajęła ładunek kokainy i innych narkotyków o wartości 220,56 mln funtów, podczas gdy w styczniu przejęto kokainę o wartości 70,1 mln funtów. Te udane przechwycenia służą zarówno rozbijaniu siatek przestępczych w Wielkiej Brytanii, a także podkreślają rolę sił morskich państwa w utrzymywaniu bezpieczeństwa morskiego i przestrzeganiu prawa międzynarodowego w regionie.

HMS Trent (P224) to nowy, wcielony w 2018 roku do służby okręt patrolowy (Offshore Patrol Vessel, OPV) typu River, z podserii Batch 2, zbudowany przez BAE Systems. Należy do serii liczącej czternaście jednostek, których użytkownikami, poza Wielką Brytanią (8), są Bahrajn (1), Brazylia (3) i Tajlandia (2). Od Batch 1, zbudowanej przez Vosper Thornycroft, różni się większą wypornością i długością (90,5 metra i 2000 ton w porównaniu z 79,5 metra i 1700 ton), a także wyposażeniem i uzbrojeniem. Napęd stanowią dwa silniki wysokoprężne MAN 16V28/33D, 14700 kW, dwa wały i dwa śmigła o regulowanym skoku, a osiąga prędkość do 25 węzłów. Załoga liczy 34-45 marynarzy, w zależności od celów misji. W wyposażeniu okrętu znajdują się radar nawigacyjny Kelvin Hughes Ltd SharpEye, radar 2D Terma Scanter 4100, system zarządzania walką BAE CMS-1 oraz system operacyjny współdzielonej infrastruktury. Uzbrojenie stanowią automatyczna armata morska 30 mm DS30B, cztery karabiny maszynowe M2 Browning (do 2023 roku były też dwa karabiny maszynowe M134 Minigun) oraz dwa karabiny maszynowe ogólnego przeznaczenia. Okręt posiada też lądowisko i hangar dla śmigłowca Merlin i małego drona powietrznego.

Fot. Royal Navy

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.