• <

Wynik wyszukiwania - "Karaiby" - Wiadomości

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Trzy dekady morskich działań antynarkotykowych na Karaibach

Od 30 lat Holandia i USA wspólnie prowadzą działania wymierzone w przemytników działających na Morzu Karaibskim. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat służby zarekwirowały 50 000 kilogramów nielegalnych substancji i środków. Rocznica działań była okazją dla obu państw do podsumowań i omówienia dalszej, długoterminowej współpracy w zakresie operacji walki z przemytem narkotyków.
11.04.2024

Statek wycieczkowy Carnival Magic uderzył w molo na Jamajce. Są spore uszkodzenia

Carnival Magic, statek wycieczkowy linii Carnival Cruise Line doznał dość sporych uszkodzeń podczas huraganu na Jamajce. Jednostka w wyniku silnego podmuchu wiatru została zepchnięta do doku. Zdjęcia i filmy udostępnione w sieci pokazują wgniecenia i zadrapania wzdłuż prawej burty.
08.02.2024

Straż Wybrzeża USA gwarantuje wielomilionowe "straty" dla karteli narkotykowych

Zwalczanie przemytu nielegalnych substancji, przede wszystkim narkotyków, stało się istotnym zadaniem służb morskich na całym świecie. Zarówno US Navy, jak i US Coast Guard regularnie prowadzą działania we współpracy z innymi instytucjami oraz państwami na wielu akwenach. Choć narkobiznes wciąż jest silny, to każdy kolejne przejęty transport to zawsze mniejsze dostawy na czarny rynek i przy tym wiele uratowanych żyć.
11.01.2024

Iberdrola i Bank Światowy rozszerzają swoją współpracę o 300 mln euro pożyczki na projekty OZE

Kredyt zostanie przeznaczony na finansowanie inwestycji w OZE w krajach, których energetyka wciąż w dużym stopniu opiera się na węglu, takich jak Polska, Maroko i Wietnam. Pożyczka przekazana na cele związane z redukcją emisji zanieczyszczeń do atmosfery i rozwoju zielonej energetyki jest pokłosiem partnerstwa zawiązanego przez podmioty w maju ubiegłego roku.
10.01.2024

MSC przekierowuje wycieczkowiec z Morza Czerwonego

Linie wycieczkowe MSC Cruises zdecydowały o zmianie trasy swojego dorocznego rejsu „World Cruise”' ze względu na kwestię bezpieczeństwa na Morzu Czerwonym.
09.01.2024

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

Samotnie sześciometrowym jachtem przez Atlantyk. Rusza drugi etap Mini Transat

Już w sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści La Palmę znajdującą się w archipelagu Wysp Kanaryjskich i skieruje się na zachód. Przed żeglarzami, wśród których jest dwoje Polaków, ponad 2700 mil morskich transatlantyckiej żeglugi. Meta drugiego, finałowego etapu Mini Transat 2023 znajduje się na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim Francji.
27.10.2023

Konfiskata kokainy o wartości 170 milionów dolarów największym sukcesem w historii irlandzkiej walki z przemytem

Irlandzkie władze poinformowały o efekcie spektakularnej akcji zatrzymania statku MV Matthew, który wykorzystano do przewozu narkotyków. Okazało się to być największym przejęciem kokainy w historii Irlandii.
02.10.2023

Straż Wybrzeża USA skonfiskowała narkotyki o wartości 160 mln dolarów

We wtorek załoga Coast Guard Cutter Confidence dokonała w Miami wyładunku 5669,9 ton kokainy o wartości ponad 160 milionów dolarów. Jest to element międzynarodowej operacji antynarkotykowej prowadzonej na wodach Morza Karaibskiego.
21.09.2023

Karaiby w narkotykowych szponach. Międzynarodowe siły morskie zwalczają przemyt

Brytyjski niszczyciel HMS Dauntless, wspierany przez śmigłowiec Wildcat, oddział piechoty morskiej i zespół amerykańskiej straży wybrzeża przechwycił transport ponad tony kokainy o czarnorynkowej wartości 140 mln funtów. Wpisuje się to rosnące zaangażowanie marynarek wojennych wielu państw w zakresie prowadzenia akcji przeciwko handlarzom narkotyków na Morzu Karaibskim.
11.09.2023

Innowacyjny wycieczkowiec Silver Nova wyrusza w dziewiczy rejs przez Adriatyk

Swój pierwszy rejs rozpoczął wyjątkowy statek wycieczkowy należący do Silversea Cruises. Napędzany LNG Silver Nova to pierwszy z przyszłej linii statków klasy Nova.
16.08.2023

Wspólne ćwiczenia sił morskich państw Ameryki Płd. w ratownictwie "Solidarex 2023"

Dwanaście okrętów wojennych, sześć grup nurków, siedem ekip wyspecjalizowanych w akcjach ratunkowych podczas katastrof morskich bądź zamieszek na tle politycznym i socjalnym w miastach, to tylko część uczestników przeprowadzanych w tym tygodniu w Ameryce Łacińskiej wspólnych manewrów pod kryptonimem „Solidarex 2023”.
12.07.2023

W. Brytania. Upamiętniono 75. rocznicę przybycia imigrantów z Karaibów

75. rocznicę przybycia statku Empire Windrush, na pokładzie którego znajdowała się pierwsza duża grupa imigrantów z Karaibów, upamiętniono w czwartek w Wielkiej Brytanii, choć jak przyznawali sami organizatorzy jubileuszowych wydarzeń, mają one słodko-gorzki smak.
23.06.2023

Największy na świecie statek wycieczkowy Icon of the Seas w czerwcu rozpoczyna próby morskie

Stocznia Meyer Turku poinformowała, że największy na świecie wycieczkowiec, Icon of the Seas budowany w Finlandii dla Royal Caribbean International już za miesiąc rozpocznie swoje próby morskie. Będzie to kluczowy kamień milowy dla statku, który został zamówiony siedem lat temu.
08.05.2023

Hamburg na start. Port Gdańsk otworzył sezon wycieczkowy

144-metrowy wycieczkowiec Hamburg z 330 turystami na pokładzie jako pierwszy statek tego typu zawitał w tym roku do Portu Gdańsk. Tym samym sezon wycieczkowy w porcie został oficjalnie otwarty.
23.04.2023

Symphony of the Seas ustanawia rekord liczby pasażerów podczas przeprawy przez Atlantyk

Jeden z największych statków wycieczkowych na świecie, należący do Royal Caribbean International zdobywa nowe osiągnięcie w branży wycieczkowców. To już kolejny raz, gdy statek pasażerski zabiera w rejs ogromną ilość turystów oraz członków załogi, co świadczy też o przebudzeniu morskiego ruchu turystycznego.
27.03.2023

Damen dostarcza nowoczesny holownik ASD Tug 2811 do karaibskiego odbiorcy

Krajowa Korporacja Energetyczna Trinidadu i Tobago (National Energy Corporation, NEC) przyjmuje dostawę holownika Damen ASD Tug 2811. Wiąże się to z zaangażowaniem instytucji w zrównoważony rozwój lokalnego sektora energetycznego.
07.03.2023

PFN: jacht I Love Poland drugi na mecie karaibskich regat

Promujący Polskę jacht I Love Poland jako drugi wśród jednokadłubowców dopłynął do mety karaibskich regat - poinformował w piątek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
24.02.2023

Partner firmy Damen otwiera nowe biuro na Karaibach

LINEAL Engineering otworzyła nowy punkt w Barranquilla, na karaibskim wybrzeżu Kolumbii. Od momentu założenia przedsiębiorstwa pięć lat temu, jej siedziba znajdowała się w stolicy kraju, Bogocie, co było idealnym miejscem do obsługi klientów rządowych, w tym marynarki wojennej. Kolejne biuro umożliwi zapewnienie wyższego poziomu usług dla klientów z sektora prywatnego.
11.01.2023

Załoga jachtu I Love Poland płynie w transatlantyckich regatach

Promujący Polskę jacht I Love Poland płynie po raz drugi w transatlantyckich regatach z Wysp Kanaryjskich na Karaiby - poinformował we wtorek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W 2022 roku jacht był trzeci.
10.01.2023

5 ton kokainy wyłowione z Morza Karaibskiego

W ubiegłym tygodniu załoga statku patrolowego Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej, HNLMS Holland, przejęła potężną ilość narkotyków. Nie były potrzebne żadne pościgi, strzały ostrzegawcze ani abordaże. Wystarczyło wyciągnąć z wody 5 ton kokainy.
09.12.2022

Dziurawe sankcje. W biznesie morskim potrzebne nowoczesne technologie obiegu dokumentów

Badanie przeprowadzone wśród ponad 500 decydentów pokazuje, że szwajcarskie i brytyjskie banki nie mają możliwości monitorowania sankcji nałożonych na banki i firmy rosyjskie i prowadzące biznes z partnerami z Rosji – wynika z badania Pole Star.
19.09.2022

[WIDEO] Kokaina o wartości 100 mln USD - zarekwirowana i wyładowana w Miami przez U.S. Coast Guard

W piątek z jednostki Straży Przybrzeżnej USA Thetis wyładowano na nabrzeże w Miami na Florydzie kokainę o wartości prawie 100 milionów dolarów.
18.06.2022

Karaibskie rafy zagrożone

Naukowcy ostrzegają, że rafy w okolicach Karaibów mogą zniknąć do końca tego stulecia. Przyczyna to rosnąca temperatura wód, która działa na różne sposoby.
20.05.2022

Turystyczna gratka, czyli wycieczkowce w Porcie Gdańsk. W weekend wpływają kolejne statki

Już jutro, w sobotę 7 maja, kolejny wycieczkowiec zawita do Portu Gdańsk. Przy Nabrzeżu Westerplatte około godz. 8.00 pojawi się jednostka Spirit of Discovery. Kolejna jednostka wpłynie tam już dzień później, w niedzielę ok. godz. 13.00. Przy tej okazji zapytaliśmy eksperta ds. rynku żeglugowego o panujące na rynku wycieczkowców trendy i najciekawsze rejsy, jakie odbywają się po Morzu Bałtyckim.
06.05.2022

Nowy wycieczkowiec Disneya zwodowany

Pierwszy od dekady nowy wycieczkowiec Disneya został w piątek zwodowany w niemieckiej stoczni Meyer Werft.
20.02.2022

Na Atlantyku zaginął wioślarz

Francuski wioślarz Jean-Jacques Savin, który podjął się wyzwania samotnego przepłynięcia kajakiem przez Atlantyk, zaginął.
25.01.2022

Jacht "I Love Poland" bierze udział w regatach transatlantyckich

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" pokonał już ponad połowę trasy w transatlantyckich regatach z Wysp Kanaryjskich na Karaiby - poinformował w piątek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
14.01.2022

Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 47-50/2021)

Rynek przewozów kontenerowych oraz ładunków inwestycyjnych, ciężkich i ponadgabarytowych nadal ma się dobrze. Jednak dają się też zauważyć pewne stabilizacje dotychczasowych trendów. Pośrednia sytuacja jest na rynku przewozów promowych i ro-ro, gdzie główne zasilanie wpływów frachtowych dają obecnie przede wszystkim ładunki toczne. Ciężka i skomplikowana sytuacja nadal trwa na rynku wycieczkowców.
20.12.2021

Carnival ochrzcił trzeci statek wycieczkowy z napędem LNG - Carnival Jubilee

Amerykańska firma wycieczkowa Carnival Cruise Line ujawniła nazwę swojego trzeciego statku wycieczkowego klasy Excel napędzanego LNG. Mowa o Carnival Jubilee, który wypłynie w pierwszy rejs w 2023 roku.
15.11.2021

Wycieczkowiec AIDAmar zawinął do Portu Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

AIDAmar to ponad 250-metrowy wycieczkowiec. Jednostka pod włoską banderą zawinęła do Portu Gdynia przy Nabrzeżu Francuskim w środę (25 sierpnia) wczesnym rankiem. Co kryją wnętrza tego statku?
25.08.2021

Przyszła kryska na Matyska. Turystyka rejsowa w koronawirusowej rzeczywistości

Sektor wycieczkowców został zdewastowany przez pandemię, która okazała się katastrofalna dla branży, przynosząc wielomiliardowe straty finansowe, utratę setek tysięcy miejsc pracy, sprzedaż lub złomowanie wielu statków. Niektóre regiony turystyczne są uzależnione od rejsów wycieczkowych, przez co borykają się z problemami i odczuwają dotkliwe skutki ekonomiczne spowodowane brakiem rejsów.
10.08.2021

42 statki wycieczkowe Carnivala wznowią rejsy

Carnival Corporation ogłosiła plany wznowienia działalności rejsowej dla ośmiu swoich marek w Stanach Zjednoczonych, na Karaibach i w Europie.
25.06.2021

W 2020 r. na Wyspy Kanaryjskie dotarło o 550 proc. więcej migrantów

Od stycznia do sierpnia 2020 r. na Wyspy Kanaryjskie dotarło o 550 proc. więcej nielegalnych migrantów, niż w takim samym okresie przed rokiem - wynika z przedstawionych w środę szacunków Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).
02.09.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną i są blisko 43 USD za baryłkę. Słabnie zagrożenie huraganami w USA, rośnie za to niepokój inwestorów o wzrost liczby zakażeń koronawirusem na świecie, co może osłabić popyt na paliwa - podają maklerzy.
31.08.2020

Huragan Laura zabił co najmniej 14 osób

Huragan Laura, który przeszedł w nocy z środy na czwartek nad Luizjaną i Teksasem na południu USA, kosztował życie co najmniej 14 osób - poinformowały w piątek lokalne władze i media.
29.08.2020

Gdańszczanin w sprincie przez Atlantyk. Z flagą Gdańska na jachcie

Michał Weselak, gdańszczanin, żeglarz, społecznik pod gdańską banderą popłynie na regaty samotników przez przez Atlantyk - Mini Transat 2019. W środę, 4 września w miejskiej marinie Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska przekazała mu flagę Gdańska i pożegnała żeglarza przed rejsem.
04.09.2019

Zobacz wodowanie wycieczkowca Norwegian Encore w stoczni Meyer Werft (wideo)

17 sierpnia najnowszy wycieczkowiec Norwegian Cruise Line po raz pierwszy opuścił dok stoczni Meyer Werft w niemieckim Papenburgu. Do sieci trafiło nagranie z tego wydarzenia.
19.08.2019

Meyer Werft zwodował najnowszy wycieczkowiec Norwegian Cruise Line

Norwegian Encore zwodowany. 17 sierpnia najnowszy wycieczkowiec Norwegian Cruise Line opuścił dok stoczni Meyer Werft w niemieckim Papenburgu.
11.08.2019

„Uśmiechnięta” AIDAmar po raz kolejny w Porcie Gdynia (wideo)

Sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia w pełni. We wtorek po raz trzeci zawinęła tam „uśmiechnięta” AIDAmar. To najbardziej popularny statek pasażerski tego roku – łącznie przypłynie do gdyńskiego portu aż 16 razy.
05.06.2019

Zachodniopomorskie: Świnoujska plaża po raz 14. z Błękitną Flagą

Nadmorskiej plaży w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) już po raz 14. z rzędu przyznano Błękitną Flagę. Na całym Pomorzu Zachodnim Błękitnymi Flagami w tym roku wyróżniono obok Świnoujścia pięć nadmorskich kąpielisk.
31.05.2019

Norweska Perła po raz pierwszy w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Norwegian Pearl w Porcie Gdynia. Luksusowy wycieczkowiec z charakterystycznie pomalowanym kadłubem zacumował we wtorek przy Nabrzeżu Francuskim. To jego pierwsza wizyta w Gdyni.
28.05.2019

Meyer Werft niedługo zwoduje nowy wycieczkowiec dla Saga Cruises

Spirit of Discovery, pierwszy z dwóch wycieczkowców budowanych dla Saga Cruises, zostanie zwodowany 12 maja w stoczni Meyer Werft w niemieckim Papenburgu.
09.05.2019

Hamburg Süd ochrzcił kontenerowiec klasy polarnej

Niemiecki armator, Hamburg Süd, ochrzcił jeden ze swoich kontenerowców post-panamax w meksykańskim porcie Veracruz. To uroczystość także dla portu, gdyż znajdujący się w nim terminal ICAVE po raz pierwszy powitał kontenerowiec.
29.04.2019

Pocięto blachy pod budowę drugiego statku dla Saga Cruises

Niemiecka stocznia Meyer Werft przeprowadziła ceremonię cięcia blach pod budowę najnowszego wycieczkowca Saga Cruises - Spirit of Adventure.
28.03.2019

Zwodowano najdroższy hiszpański wycieczkowiec (wideo)

Pierwszy z trzech luksusowych wycieczkowców dla hotelu Ritz-Carlton został zwodowany w tym miesiącu. Tym samym znana marka hotelowa oficjalnie weszła na rynek wycieczkowy.
18.10.2018

USA: Amerykanie przygotowują się na uderzenie huraganu Florence

Miliony mieszkańców środkowych stanów Wschodniego Wybrzeża USA przygotowują się na uderzenie huraganu Florence. Meteorolodzy spodziewają się nadejścia Florence - najgroźniejszego huraganu tegorocznego sezonu - w czwartek wieczorem czasu miejscowego.
12.09.2018

Armatorzy muszą dalej zmniejszać zamówienia na nowe jednostki

Przewoźnicy kontenerowi powinni ograniczyć swój apetyt na nowe statki i zwiększyć poziom złomowania, aby kontrolować obecną równowagę między popytem a podażą – czytamy w raporcie agencji AlixPartners.
24.07.2018

Nieźle się porysował (wideo)

Silne wiatry i deszcze w Północnej Norwegii nie sprzyjają nawet olbrzymim wycieczkowcom. W Porcie Honningsvag Mein Schiff 3 zerwał się z cum i uderzył w pirs. Nikomu nic się nie stało.
28.06.2018

Zachodniopomorskie: Kąpielisko w Łazach po raz pierwszy z Błękitną Flagą

Z początkiem przyszłego tygodnia nad kąpieliskiem w Łazach (Zachodniopomorskie) powieje Błękitna Flaga. To prestiżowe wyróżnienie otrzymało po raz pierwszy. Jest jednym z 33 kąpielisk i marin na Pomorzu, które w sezonie 2018 mają ten certyfikat jakości.
24.06.2018

Zachodniopomorskie: Świnoujska plaża po raz 13. z Błękitną Flagą

Plaża w nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie) otrzymała po raz 13. z rzędu Błękitną Flagę; po raz 10. Flaga powieje także nad tamtejszym portem jachtowym. Na całym Pomorzu Zachodnim Flagi przyznano w tym roku kilkunastu kąpieliskom i marinom.
13.06.2018

Armatorzy muszą powstrzymać apetyt na nowe statki

Przewoźnicy kontenerowi powinni ograniczyć swój apetyt na nowe statki i zwiększyć poziom złomowania, aby kontrolować obecną równowagę między popytem a podażą – czytamy w raporcie agencji AlixPartners.
07.06.2018

USA: Subtropikalny sztorm Alberto dotarł do Florydy

Subtropikalny sztorm Alberto dotarł w poniedziałek wieczorem do północno zachodnich wybrzeży Florydy w rejonie miejscowości Laguna Beach. Wcześniej z nadmorskiego pasa wzdłuż wybrzeży Zatoki Meksykańskiej ewakuowano tysiące ludzi.
29.05.2018

270-metrowa Aurora w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Aurora w Porcie Gdynia. Ponad 270-metrowy statek pasażerski zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w czwartek. To jego pierwsza i jedyna wizyta w tym sezonie.
25.05.2018

Prawie 300-metrowa MSC Orchestra rozpoczęła sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia rozpoczęty. W środę jako pierwsza zawinęła tam prawie 300-metrowa MSC Orchestra. W tym roku statki pasażerskie odwiedzą Gdynię jeszcze 53 razy. Spodziewanych jest około 100 000 turystów.
09.05.2018

AlixPartners: Armatorzy muszą powstrzymać apetyt na nowe statki

Przewoźnicy kontenerowi powinni ograniczyć swój apetyt na nowe statki i zwiększyć poziom złomowania, aby kontrolować obecną równowagę między popytem a podażą – czytamy w raporcie agencji AlixPartners.
12.04.2018

Ofensywa armatorów kontenerowych rozpocznie się w kwietniu

Kwiecień rozpocznie się otwarciem wielu nowych serwisów kontenerowych, co napędzi rynek czarteru tych jednostek. Przez kolejne 6 tygodni zapotrzebowanie na nowe jednostki wyniesie 360 tys. TEU.
28.03.2018

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6 na Morzu Karaibskim

Na Morzu Karaibskim u wybrzeży Hondurasu doszło w nocy z wtorku na środę do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,6. Dotychczas nie ma informacji o ofiarach lub zniszczeniach. Wydano ostrzeżenie przed tsunami, które później odwołano.
10.01.2018

Dachser i Gelita, czyli fabryka w podróży

Przetransportowanie całego zakładu produkcyjnego z jednego kontynentu na drugi to nie lada wyzwanie, ktoremu mogą sprostać wyłącznie specjaliści z szeroką wiedzą i doświadczeniem. Realizacji takiego projektu podjął się Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, który w ramach współpracy z firmą Gelita AG przewiózł fabrykę z Azji do Ameryki Północnej.
04.01.2018

Ostatni w tym sezonie wycieczkowiec zawinął do Portu Gdańsk. Zimą to nie lada atrakcja (foto, wideo)

Saga Sapphire w Gdańsku. Luksusowa jednostka zacumowała przy Terminalu Promowym Westerplatte w piątek. To ostatni wycieczkowiec w tym sezonie w gdańskim porcie i pierwszy, który spędził tam dwa dni.
30.12.2017

Yacht Club Sopot ponownie na starcie St. Maarten Heineken Regatta

Na przełomie lutego i marca 2018 roku załoga Yacht Club Sopot po raz trzeci z rzędu wystartuje w St.Maarten Heineken Regatta. Klubowa załoga wraca na pokład oceanicznego jachtu klasy VO70 „Monster Project”, na którym w zeszłym roku zajęła znakomite 22 miejsce w słynnych regatach Rolex Fastnet Race. Za sterem ponownie stanie Mistrz Olimpijski, członek honorowy YCS Mateusz Kusznierewicz.
20.11.2017

Huragan Irma nadal pustoszy Karaiby

Huragan Irma o bezprecedensowej sile - towarzyszą mu wichry o prędkości do 300 km na godzinę - który siał spustoszenie na wyspach karaibskich, uderzy w ciągu najbliższych godzin w Kubę i prawdopodobnie zaatakuje Florydę, gdzie zarządzono ewakuację miliona ludzi.
09.09.2017

Wlecieli w samo centrum Irmy (wideo)

Niezwykły film opublikowany przez amerykańską National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) przedstawia widok z samolotu przechodzącego przez samo centrum huraganu Irma. To najpotężniejszy huragan na Oceanie Atlantyckim w historii.
07.09.2017

Huragan Irma dotarł do Portoryko; 7 ofiar śmiertelnych na Karaibach

Huragan Irma, który w środę przeszedł nad Karaibami osiągając maksimum w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona, dotarł wieczorem na terytorium Portoryko i Dominikany. Na Karaibach zginęło 7 osób. W oczekiwaniu na huragan Kuba ogłosiła stan pogotowia alarmowego.
07.09.2017

Ropa tanieje, rafinerie będą jej potrzebować coraz więcej: Irma oszczędzi Teksas

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają, po zwyżce we wtorek o prawie 3 procent. Rafinerie i naftociągi w Teksasie powracają do normalnych działań, a to oznacza, że będzie potrzeba większej ilości ropy do przerobu - podają maklerzy.
06.09.2017

Potężny huragan Irma nadciąga nad Karaiby

Huragan Irma nadciągający nad Karaiby przybiera na sile i we wtorek osiągnął najwyższą, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona - poinformowało amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).
06.09.2017

Bunkrowanie wycieczkowca AIDAdiva. Uśmiechnięta jednostka po raz ostatni w tym sezonie odwiedziła Gdynię

AIDAdiva po raz ostatni w tym sezonie w Gdyni. Wycieczkowiec w środę zacumował przy Nabrzeżu Francuskim. Podczas postoju jednostka przeszła operację bunkrowania.
30.08.2017

Wind Surf – kolejna gwiazda gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich (foto, wideo)

Kolejna tablica w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięta. W tym roku został wyróżniony Wind Surf – największy wycieczkowiec żaglowy świata. Luksusowa jednostka zawinęła w czwartek do Gdyni po raz pierwszy w historii.
10.08.2017

Wind Surf – kolejna gwiazda gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich (foto, wideo)

Kolejna tablica w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięta. W tym roku został wyróżniony Wind Surf – największy wycieczkowiec żaglowy świata. Luksusowa jednostka zawinęła w czwartek do Gdyni po raz pierwszy w historii.
10.08.2017

Vision of the Seas z wizytą w Gdyni

Ma prawie 300 m długości, a ze względu na szklane okna i sufity nazywany jest „statkiem światła”. To Vision of The Seas. Wycieczkowiec w środę po raz pierwszy w tym sezonie zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni.
09.08.2017

W woj. łódzkim odkryto szczątki żółwia morskiego sprzed 148 mln lat

Szczątki żółwia morskiego sprzed 148 mln lat odkryli paleontolodzy w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (Łódzkie). To znalezisko pomaga lepiej zrozumieć ewolucję tych zwierząt i ich przystosowanie do środowiska.
27.07.2017

We wtorek do gdańskiego portu wpłynie 40. statek wycieczkowy

M/s „ Wind Surf” będzie 40. statkiem wycieczkowym w Gdańsku w tym sezonie. Jednostka spodziewana jest w najbliższy wtorek o godzinie 7:30 na redzie portu. To już jego kolejna wizyta. Ostatni raz ten żaglowy wycieczkowiec można było zobaczyć w miniony piątek.
24.07.2017

Piątek pod znakiem wycieczkowców w gdańskim porcie (foto)

Wind Surf i Island Sky. Te dwa wycieczkowce można było zobaczyć w gdańskim porcie w piątek. Turyści przebywający na ich pokładach w ramach zorganizowanych wycieczek odwiedzili m.in. Gdańsk i Malbork.
21.07.2017

Luksusowy Mein Schiff 6 ponownie w Gdyni. Prawie 300-metrowy kolos to nowość wśród wycieczkowców (foto, wideo)

Mein Schiff 6 znów w Gdyni. Ten luksusowy i ekologiczny wycieczkowiec zacumował przy Nabrzeżu Francuskim we wtorek. Chrzest jednostki odbył się zaledwie trzy tygodnie temu w Hamburgu, a gdynianie i turyści mogli ją zobaczyć już po raz drugi.
20.06.2017

Chrzest olbrzymiego wycieczkowca w Hamburgu (wideo)

W piątek odbył się chrzest wycieczkowca Mein Schiff 6, najnowszej jednostki niemieckiego armatora TUI Cruises. Uroczystość ozdobił pokaz fajerwerków i light show.
04.06.2017

Prawie 300-metrowy Mein Schiff 3 przypłynął do Gdyni (foto)

Nowoczesny, ekologiczny i olbrzymi. To Mein Schiff 3. Wycieczkowiec w poniedziałek po raz pierwszy w tym sezonie zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni.
29.05.2017

Odkryto szczątki gigantycznych drapieżnych ryb sprzed 150 mln lat

Miały ponad dwa metry długości, okrywała je wytrzymała niczym kolczuga łuska, a swoje ofiary ogłuszały potężnymi pyskami – tak wyglądały prehistoryczne ryby, których szczątki odkryli paleontolodzy w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (Łódzkie).
26.05.2017

Prawie 300-metrowy Mein Schiff 6 wypłynął w próbny rejs. Odwiedził m.in. Gdynię (foto)

Olbrzymi, nowoczesny i ekologiczny. Tak w kilku słowach mnożna opisać wycieczkowiec Mein Schiff 6. Jednostka 9 maja została przekazana armatorowi TUI Cruises, a już w minioną niedzielę zawinęła do Gdyni. Zdecydowanie warto było zobaczyć ją z bliska.
21.05.2017

Wycieczkowiec Clio zawinął do Gdańska (foto)

Clio w gdańskim porcie. Wycieczkowiec zacumował we wtorek przy nabrzeżu WOC II. Wśród statków pasażerskich, które w tym roku przypływają do Gdańska – ten jest rekordzistą pod względem liczby zawinięć. Będzie tutaj jeszcze 11 razy.
10.05.2017

Pozbawiony masztu i załogi katamaran wyłowiony po miesiącach dryfowania

Dryfująca od miesięcy, pozbawiona masztu i załogi luksusowa jednostka Gunboat 55 'Rainmaker', została zauważona przez załogę jachtu Oracle Team USA, a jej właściciel podjął następnie decyzję o doholowaniu wraku na Bermudy i wyjęcia go z wody.
02.08.2016

561 mil w dryfie. Relacja polskiej załogi z pechowego rejsu przez Atlantyk

O polskim jachcie, który dryfował na Atlantyku zrobiło się głośno pod koniec grudnia 2015 roku, kiedy to media donosiły o pomocy, której polskiej załodze udzielał statek wycieczkowy Breamer. Pechową jednostką była s/y Nicolett – Delphia 46CC płynąca z Wysp Kanaryjskich, która przez 561 mil dryfowała po oceanie. Publikujemy relację załogi jachtu z tej wyprawy.
23.02.2016

Nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska w 2016

Regulacje, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku, mają na celu uczynienie nowych statków bardziej przyjaznymi dla środowiska, między innymi poprzez zmniejszenie emisji tlenków azotu (NOx).
05.01.2016

Srebrny Sekstant - Rejs Roku 2015

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2015, poddało ostatecznie ocenie 9 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Ponownie dominowały wyprawy na wody wysokich szerokości zarówno na północnej jak i południowej półkuli.
31.12.2015

Gigantyczny wycieczkowiec cumuje przy nabrzeżu stoczniowym (wideo)

Majestatyczny Norwegian Escape przypłynął do niemieckiej stoczni Blohm + Voss, gdzie czeka go ostatni etap budowy. W listopadzie wycieczkowiec będzie oddany do użyku. Cumowanie kolosa możemy podziwiać na udostępnionym w sieci nagraniu.
15.10.2015

Niezwykłe nagranie z przeprawy giganta wycieczkowego przez wąską rzekę

W sobotę swój pierwszy i zarazem nietypowy rejs odbył The Norwegian Escape. Wycieczkowiec, ważący ponad 160 tysięcy ton, świetnie sobie radził podczas przeprawiania się wąską rzeką Ems. Statek popłynął do Morza Północnego. W ten sposób stocznia Meyer Werft w Papenburgu przekazała jednostkę w ręce właściciela.
21.09.2015

Włosi zbudują trzy wycieczkowce dla Richarda Bransona

Miliarder Richard Branson, założyciel obejmującej ponad 400 firm Virgin Group, ogłosił we wtorek (23.06), że pierwszy statek jego nowego przedsięwzięcia - Virgin Cruises - wypłynie z portu w Miami w 2020 r.
24.06.2015

Karaibski olbrzym już na wodach Morza Północnego

Nowy statek pasażerski armatora Royal Caribbean już wypłynął na głębokie wody. Okręt Anthem of the Seas został wybudowany w niemieckiej stoczni Papenburg przez firmę Meyer Verft.
11.03.2015

Quantum of the Seas oddany w ręce Royal Caribbean

W dniu wczorajszym, 28 października, najnowszy i najbardziej oczekiwany statek pasażerski dołączył do floty Royal Caribbean International. Jednostka została zbudowana w stoczni Meyer Werft w Niemczech.
29.10.2014

Incydent w porcie w Belfaście. Prom Stena Line zaczął oddalać się od nabrzeża

Złe warunki atmosferyczne były przyczyną incydentu z udziałem promu Stena Line, do jakiego doszło w porcie w Belfaście. Podczas sztormowej pogody prom Superfast VIII zerwał się z liny cumowniczej i zaczął się oddalać od kei. Natychmiast zarządzona została akcja ratownicza, w którą zaangażowane zostały lokalne służby.
22.10.2014

Meyer Werft zaczyna budowę Norwegian Escape

Członkowie zarządu oraz przedstawiciele MEYER WERFT wzięli udział w ceremonii położenia stępki Norwegian Escape w piątek, 19 września. W trakcie oficjalnej uroczystości blok numer 35/41, ,jeden z 86 bloków, dał początek konstrukcji o docelowej wadze 164,600 gt.
23.09.2014

Do Szczecina zawinie Delphin

We wtorek do Szczecina przypłynie "Delphin" - pierwszy w tym sezonie pełnomorski wycieczkowiec. W południe zacumuje przy nabrzeżu u stóp Wałów Chrobrego i postoi tam sześć godzin.
10.06.2014

Sunreef 60 LOFT GRACE już po premierze i pierwszych próbach morskich

Najnowszy luksusowy katamaran żaglowy typu ‘pret-a-porter’, zwodowany przez stocznię Sunreef Yachts – Sunreef 60 LOFT, został oficjalnie zaprezentowany właścicielom i gościom podczas premierowego pokazu w Hotelu Hilton w Gdańsku, w ubiegłą sobotę 12 października.
17.10.2013

Fryderyk Chopin po remoncie w Stoczni Nauta. Żaglowiec jak nowy

Jeden z najsłynniejszych polskich żaglowców przeszedł właśnie przegląd i remont w gdyńskiej stoczni Nauta. Wnikliwie go sprawdzono i dokonano koniecznych napraw. Teraz ponad dwudziestoletni żaglowiec wygląda jak nowy, a kapitan zapowiada walkę w regatach Tall Ships’ Races.
21.05.2013

Rozwija się rynek rejsów wycieczkowych. Coraz częściej wybierają się w nie Polacy

Na całym świecie rocznie na rejsy wycieczkowe udaje się ponad 20 milionów osób, z czego Polacy to wciąż zaledwie od 6 do 12 tysięcy. Rynek jednak rozwija się dynamicznie. Jako wyjazdy motywacyjne w rejsy wycieczkowe swoich pracowników wysyłają zagraniczne firmy, ale coraz chętniej udają się w nie także klienci indywidualni.
15.02.2013

Chopin wypłynął. Kierunek: Karaiby

Fryderyk Chopin wyruszył w rejs na Karaiby. Na jego pokładzie płynie młodzież z Poznania, która w ramach Niebieskiej Szkoły będzie miała na żaglowcu normalne szkolne zajęcia. Do Szczecina Chopin wróci w kwietniu przyszłego roku.
15.10.2012

Kuba Strzyczkowski przygotowuje się do samotnego rejsu

Dziennikarz radiowej Trójki Kuba Strzyczkowski przygotowuje się do samotnego rejsu przez Ocean Atlantycki. Popularny prezenter chce w ten sposób uczcić 50-lecie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wyprawa rozpocznie się w listopadzie.
09.08.2012

Stabilny sektor, także po katastrofie

O wycieczkowcach ostatnio zrobiło się głośno głównie za sprawą zatonięcia luksusowego Costa Concordia. Czy tragedia wpłynie na ten segment przemysłu turystycznego? To byłaby ogromna zmiana na rynku, ponieważ do tej pory począwszy od 1980 roku ilość osób biorących udział w tego typu wyjazdach rosła każdego roku o ponad 7 proc.
22.02.2012

Sunreef Yachts woduje pierwszy jacht w 2012 roku

Sunreef Yachts ma przyjemność poinformować o zwodowaniu pierwszej jednostki w 2012 roku. Sunreef 70 POMAIKA’I, co po Hawajsku oznacza „ Błogosławiony przez los, szczęśliwy los”, jest już ósmą jednostką Sunreef 70, który okazał się najpopularniejszym modelem ubiegłego roku. Teraz na budowę czekają dwie kolejne jednostki tego modelu.
26.01.2012

Rejsy miejscem spotkań biznesowych i to dosłownie...

Wyobraź sobie, że siedzisz przy dużym, okrągłym stole konferencyjnym, jednocześnie patrząc na otaczające cię turkusowe morze… dla inspiracji. Podczas lunchu uciekasz na górny pokład, aby chwilę poleżeć w słońcu. Wieczorem, po prezentacji biznesowej, obejrzysz na żywo kabaret, a z kolei jutro czeka cię kilka godzinach na Kajmanach.
30.11.2011

Fryderyk Chopin wrócił do Szczecina

Jednostka przycumowała do nabrzeża Wałów Chrobrego wczoraj wieczorem, będzie gościć w mieście do soboty. Wtedy też wypłynie w rejs na Karaiby z załogą Szkoły Pod Żaglami.
16.09.2011

Fryderyk Chopin sprzedany

Szczecin/Warszawa/Falmouth. Żaglowiec "Fryderyk Chopin" ma nowego właściciela. Jednostka została sprzedana warszawskiej firmie 3Oceans. Za nazwą kryje się znany pasjonat żeglarstwa Piotr Kulczycki, właściciel kilku firm z branży informatycznej.
20.06.2011

RAPORT- Polskie Porty Morskie w 2010

POLSKIE PORTY MORSKIE W 2010 ROKU- PODSUMOWANIE I PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆMACIEJ MATCZAK, BOGDAN OŁDAKOWSKI
24.03.2011

Fryderyk Chopin uratowany!

Remont uszkodzonego żaglowca rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Koszt to 158 tys. funtów. Natomiast za osiem tygodniu na pokład Fryderyka Chopina wrócą gimnazjaliści.
07.01.2011

PZU i heavy weather wokół żaglowca

Kapitan Krzysztof Baranowski powiedział w sobotę, że naprawy "Fryderyka Chopina" może dokonać stocznia brytyjska. Poinformował też, że jest możliwość, by środki na ten cel zebrała Fundacja "Szkoła pod Żaglami", która organizowała rejs żaglowca.
05.12.2010

Największy super jacht marki Sunreef, Sunreef 114 CHE, pomyślnie zwodowany

19 lipca 2010 w stoczni Sunreef Yachts odbyło się wodowanie największego super jachtu dotychczas zbudowanego przez stocznię - Sunreef 114 CHE.
27.07.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.