• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

270-metrowa Aurora w Porcie Gdynia (foto, wideo)

pc

25.05.2018 00:55 Źródło: własne

Partnerzy portalu

270-metrowa Aurora w Porcie Gdynia (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Aurora w Porcie Gdynia. Ponad 270-metrowy statek pasażerski zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w czwartek. To jego pierwsza i jedyna wizyta w tym sezonie.

Aurora ma 270 m długości, 32 m szerokości, 8,4 m zanurzenia oraz 76 152 GT. Jednostka została zbudowana w 2000 r. w niemieckiej stoczni Meyer Werft. To jeden z większych wycieczkowców firmy P&O Cruises, należący do armatora Carnival Plc (Carnival UK). Matka chrzestną Aurory jest księżniczka Anna Mountbatten-Windsor, ceremonii chrztu dokonano w Southampton w Wielkiej Brytanii.

Wycieczkowiec pływa pod bermudzką banderą głównie po Bałtyku i Morzu Śródziemnym Operator oferuje także krótkie rejsy z Wielkiej Brytanii do Belgii oraz transatlantyckie przeprawy na Karaiby.

Obecnie trwa 17-dniowy rejs dookoła Skandynawii i do Rosji, z początkiem i końcem w Southampton w Wielkiej Brytanii. Z Gdyni Aurora popłynęła do Visby w Szwecji, a następnie odwiedzi jeszcze Sankt Petersburg, Tallin, Rygę, Kłajpedę i Skagen. Wyprawa zakończy się 4 czerwca. Ceny za bilet dla jednej osoby na ten rejs zaczynały się od 1 399 dolarów, czyli ok. 5 100 zł.

Na pokład Aurora zabiera 1 874 pasażerów oraz 850-osobową załogę. Znajduje się na niej 13 pokładów i 941 kabin. Dla pasażerów przygotowano szereg atrakcji. To restauracje, bary i inne pomieszczenia użyteczności publicznej, m.in. sala kinowa, teatralna, nocny klub oraz kasyno. Na statku są także spa, siłownia i trzy baseny. Można również korzystać z pokładu promenadowego lub też z pokładu górnego, gdzie znajdują się kort tenisowy i symulator gry w golfa.

Kabiny zewnętrzne z oknami lub balkonami stanowią prawie 70 procent wszystkich pomieszczeń sypialnych wycieczkowca. Pasażerowie mają do wyboru kabiny wewnętrzne i zewnętrzne oraz apartamenty lub jeden z dwóch statkowych penthausów ulokowanych w nadbudówce głównej statku.

Kolejnym wycieczkowcem, który zawinie do Portu Gdynia, będzie ponownie AIDAdiva. Statek spodziewany jest w najbliższą sobotę.

Port Gdynia jest od lat w czołówce portów pierwszej ligi, do których zawijają wielkie pasażerskie cruisery, zajmując pozycję najważniejszego polskiego portu pasażerskiego. Jest to efektem wzmożonych działań na rzecz rozwoju rynku statków wycieczkowych jako wielkiej promocji Gdyni jako portu i miasta przy jednoczesnej promocji Pomorza i promocji Polski. Przykładem może być obecność przedstawicieli Zarządu Morskiego Portu Gdynia w Fort Lauderdale w USA, gdzie w dniach 5-8 marca 2018 roku odbywały się najważniejsze targi w branży statków pasażerskich  na świecie. Udział w amerykańskich targach był także bardzo dobrą okazją do prowadzenia przez przedstawicieli Portu Gdynia bezpośrednich rozmów z armatorami.

W 2017 r. Port Gdynia pobił historyczny rekord. Przeładowano tam 21 225 t ładunków, a dynamika wzrostu przeładunków sięgnęła 8,6%. W porównaniu do 2016 r. przeładowano o 40% więcej węgla i koksu i prawie o 40% więcej ropy i ropopochodnych.

Zwiększył się także średni tonaż masowców zawijających do Gdyni. W ubiegłym roku wpłynęło tam 3 540 statków – największy wzrost zanotowano wśród promów i kontenerowców. W 2016 r. było to 3 501 jednostek.

Od maja do września 2017 r. przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia zacumowało 41 wycieczkowców z prawie 90 000 pasażerów na pokładach. Wśród nich był jeden z największych statków pasażerskich na świecie – Norwegian Getaway. Przypłynęło nim prawie 4 000 turystów.

Zysk netto Zarządu Morskiego Portu Gdynia za ubiegły rok przekroczył 77 mln zł – to o 28% więcej w porównaniu do ubiegłego roku. M.in. z ceł i podatków do budżetu państwa trafiło ponad 6,5 mld zł.  

Dziękujemy za wysłane grafiki.