We wtorek załoga Coast Guard Cutter Confidence dokonała w Miami wyładunku 5669,9 ton kokainy o wartości ponad 160 milionów dolarów. Jest to element międzynarodowej operacji antynarkotykowej prowadzonej na wodach Morza Karaibskiego.
Zarekwirowany towar jest efektem dziewięciu akcji prowadzonych przez załogi okrętów i agencji prowadzących działania na Karaibach w ostatnim czasie. Oprócz ładunków kokainy zatrzymano w sumie 17 przemytników, którzy staną przed sądami federalnymi.
– Nasz zespół dzień po dniu pracował niezwykle ciężko, aby zapobiec przedostawaniu się nielegalnych narkotyków do Stanów Zjednoczonych. Jestem zaszczycony, że mogę służyć z tak sprawną załogą i dzielić się wiedzą w ich sukcesie – powiedział kmdr por. Thomas Martin, dowódca USCGC Confidence, holenderski niszczyciel .
Do działań zaangażowano USCG Cutter Confidence (WMEC 619) i USCG Cutter Valiant (WMEC 621), taktyczny zespół ds. egzekwowania prawa USCG, Międzyagencyjną Grupę Zadaniową Południe, samolot amerykańskiej służby celnej i ochrony granic oraz operacji lotniczych i morskich (AMO), holenderski patrolowiec HNLMS Groningen (P843) i brytyjski niszczyciel rakietowy HMS Dauntless (D33).
- Wyładunek przemytu pokazuje, co można osiągnąć, gdy amerykańskie i międzynarodowe agencje obrony i organy ścigania będą współpracować w celu zwalczania napływu nielegalnych narkotyków do Stanów Zjednoczonych. Ta praca zespołowa w dalszym ciągu odstrasza rynek nielegalnego handlu narkotykami i stanowi świadectwo ciężkiej pracy tych załóg – powiedział por. Fernando Pla, funkcjonariusz ds. egzekwowania prawa z Siódmego Okręgu Straży Wybrzeża USA (Coast Guard District Seven).
#DrugBust The @USCG Cutter Confidence crew offloaded 12,100 pounds of cocaine worth more than $160 million in Miami, following 9 interdictions in the #CaribbeanSea.
— USCGSoutheast (@USCGSoutheast) September 20, 2023
@jiatfs@DefensieCarib@RoyalNavy@Southcom
@CBPAMORegDirSE https://t.co/k6AZ1SV5WU
Karaiby tak jak w złotych czasach piractwa są obszarem, gdzie kwitnie przemyt drogą morską, a obecnie też powietrzną. W ciągu ostatnich lat okręty należące do sił morskich m.in. Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i USA dokonały szeregu spektakularnych akcji, gdy przejęto tysiące ton nielegalnych substancji. Tylko w ubiegłym roku doszło do kilku głośnych akcji, jak np. w listopadzie ubr. okręt HMS Medway zatopił łódź służącą do transportu kokainy. Jednakże walka z procederem nie ustaje, gdyż źródła produkcji narkotyków i ich przerzutu pozostają nieuchwytne, bądź odpowiedzialni za nie stale dostosowują się do nowej sytuacji. Wykorzystują przy tym dogodne punkty przerzutów z Ameryki Południowej i Środkowej, a także sytuacje państw całego obszaru, nierzadko biednych, o niestabilnej sytuacji politycznej i przeżartych korupcją. Z tego powodu działalność sił morskich jest jednym z wielu aspektów walki z tym problemem, niemniej pozostaje istotnym, gdyż każdy sukces to mniej narkotyków w obrocie na czarnym rynku.
Wykrywanie i karanie handlarzy narkotyków na pełnym morzu wymaga znaczącej koordynacji międzyagencyjnej i międzynarodowej. Działająca w tym celu wspólna, międzyagencyjna grupa zadaniowa na południe w Key West na Florydzie prowadzi działania związane z wykrywaniem i monitorowaniem tranzytu narkotyków na morzu i w powietrzu. Współpracuje przy tym z wykonującymi zatrzymania i rekwizycje siłami morskimi, które zostały oddelegowane do działań na Morzu Karaibskim.
Do portu w Birmie wpłynęły chińskie okręty w celu przeprowadzenia manewrów morskich
Tragiczne skutki sztormów na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Fale rzucały statkami jak zabawkami
Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia
Kolejna próba ataku na Izrael. Amerykański okręt skutecznie neutralizuje zagrożenie
Zarzut dla armatora jachtu Galar Gdański I
Kolejny atak na statek powiązany z Izraelem. Tym razem w Zatoce Adeńskiej