• <
KONGSBERG_2023

W Chinach zwodowano pierwsze statki przeznaczone do obsługi morskich farm wiatrowych

rk

21.09.2023 11:20 Źródło: Ulstein
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki W Chinach zwodowano pierwsze statki przeznaczone do obsługi morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Fot. Ulstein

W chińskiej stoczni ZMPC w Szanghaju odbyła się ceremonia zwodowania dwóch pierwszych statków serwisowych (Service Operation Vessels, SOV) dla lokalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej.

W wydarzeniu wzięli udział, obok przedstawicieli branży stoczniowej, chińscy deweloperzy offshore wind, w tym State Power Investment Corporation, Three Gorges Corporation i China Nuclear Power.

Zamówienie jest realizowane dla firmy Shanghai Electric Windpower Group i ma zwiększyć wydajność operacyjną morskich farm wiatrowych w Chinach, wspierając ich budowę oraz konserwację na konkretnych etapach. Ma to zapewnić niezawodne i przyjazne dla środowiska obiekty infrastruktury na morzu, kolejne miejsca pracy w sektorze offshore, a samym pracownikom bezpieczny dostęp do turbin wiatrowych i inne możliwości logistyczne.

Nazwane Zhi Zhen i Zhi Cheng jednostki zostały zaprojektowane przez Ulstein SOV, na bazie odrębnych projektów SX195 i SX197. Mogą pomieści odpowiednio 100 i 60 pracowników zajmujących się obsługą farm wiatrowych na morzu. Każdy ze statków jest wyposażony w rozwiązania projektowe X-BOW i X-STERN firmy Ulstein oraz zainstalowane zasilanie bateryjne, dzięki czemu statki nie będą zostawiały za sobą emisji CO2, pozostając w zgodzie z ideą dekarbonizacji żeglugi i wpisując się w energetykę odnawialną.

Ulstein Design & Solutions otrzymał kontrakt na zaprojektowanie statków w styczniu 2022 roku. Oznaczało to wejście norweskiej grupy stoczniowej na chiński rynek morskiej energetyki wiatrowej.

Planowo obie jednostki staną się operacyjne i gotowe do pracy w 2024 roku.

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.