• <

Wynik wyszukiwania - "wodowanie" - Wiadomości

Zwodowano Polsteam Łebsko

W chińskiej stoczni Shanhaiguan w prowincji Hebei odbyło się wodowanie kolejnego statku budowanego dla Polskiej Żeglugi Morskiej. To „Polsteam Lebsko (Łebsko)”, jednostka o nośności 37000 ton zaliczana do klasy tzw. jeziorowców (laker-max), a więc przystosowanych do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
01.05.2024

W chińskiej stoczni zwodowano najnowszy okręt podwodny dla Pakistanu

W chińskiej stoczni Wuchang Shipbuilding Industry Group Company mieszczącej się w Wuhan odbyła się ceremonia wodowania okrętu podwodnego typu Hangor zbudowanego dla Marynarki Wojennej Pakistanu. To pierwszy okręt nowej serii, budowany w ramach chińsko-pakistańskiego partnerstwa, którego celem jest wzmocnienie podwodnego potencjału Pakistanu.
29.04.2024

Tak powstaje napęd "Miecznika". Zakończono próby fabryczne silnika dla przyszłego ORP Wicher

Zakończyły się próby fabryczne silnika wysokoprężnego MTU 20V8000M71 przeznaczonego na pierwszą z trzech fregat Miecznik, budowanej od sierpnia ub. r. W niedalekiej przyszłości zostanie on dostarczony do gdyńskiej stoczni celem umieszczenia go w siłowni okrętowej.
26.04.2024

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

Kierowca wjechał autem na plażę. Dostał 10 tys. zł mandatu

34-letni obywatel Gruzji wjechał toyotą na plażę w Jelitkowie, zakopał się w piachu i nie mógł wyjechać. Uszkodził też chodnik i krawężnik. Funkcjonariusze policji ukarali go dwoma mandatami na łącznie 10 tys. zł i 8 punktami karnymi.
22.04.2024

Mein Shiff 7 przygotowuje się do prób morskich. To kolejny wycieczkowiec powstający w Meyer Turku

W fińskiej stoczni trwają przygotowania do rozpoczęcia prób morskich ekologicznego wycieczkowca napędzanego metanolem, budowanego dla TUI Cruises, części koncernu Royal Carribean. To ostatnia jednostka z budowanej serii, którą wyróżnia możliwość zasilania ekologicznym paliwem, w myśl dekarbonizacji żeglugi.
19.04.2024

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.
17.04.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

W Finlandii położono stępkę pod pierwszą korwetę typu Pohjanmaa

W fińskiej stoczni w Rauma odbyła się 11 kwietnia uroczystość położenia stępki pod pierwszą z czterech wielozadaniowych korwet projektu Laivue 2020. Mają one wzmocnić potencjał Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat).
11.04.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcoock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Nietypowy transport we francuskiej stoczni. Tak powstaje kolejna fregata dla sił morskich Grecji

W stoczni Naval Group w Lorient trwa budowa fregaty Nearchos (F-602). 4 kwietnia odbył się wyjątkowy transport elementu nadbudówki, który w przyszłości będzie tworzył antenomaszt okrętu. Budowa jednostki trwa od 2022 roku, a przekazanie zamawiającemu jest zaplanowane na końcówkę 2025 roku.
09.04.2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna staje się zamkniętą konstrukcją. Do końca prac zostało kilka miesięcy

Trwają intensywne prace budowlane przy największym obiekcie w gdyńskiej stoczni. Obiekt, w którym będą montowane kadłuby wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" nabiera oczekiwanego wyglądu tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pojawia się w nim także kluczowe wyposażenie przeznaczone do prac stoczniowych.
09.04.2024

Francuski okręt atomowy Duguay-Trouin rozpoczął regularną służbę

Adm. Nicolas Vaujour, szef sztabu Marynarki Wojennej, ogłosił dopuszczenie do czynnej służby balistycznego okrętu podwodnego z napędem atomowym (sous-marin nucléaire d’attaque, SNA) Duguay-Trouin (S636). Jest to druga z serii sześciu jednostek typu Suffren, które do 2030 roku zastąpią starsze typu Rubis. Mają zapewnić Francji skuteczne odstraszanie nuklearne.
05.04.2024

Dwa patrolowce za miliard euro. Fincantieri zawiera intratną umowę z Indonezją

Włoski koncern i Ministerstwo Obrony Indonezji podpisały kontrakt o wartości 1,18 miliarda euro w ramach współpracy zainicjowanej przez resort obrony z Włoch na dostawę dwóch wielozadaniowych patrolowców. To kolejna duża, międzynarodowa umowa związana z modernizacją indonezyjskich sił morskich.
05.04.2024

Fregata Iver Huitfeldt opuszcza Morze Czerwone i wraca do Danii

Duński okręt kończy swój udział w misji pk. "Prosperity Guardian", której celem jest ochrona żeglugi na trasie przez Kanał Sueski przed atakami jemeńskich bojowników Huti. Aktualnie fregata przekroczyła Kanał Sueski i jest w drodze z powrotem do kraju.
03.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.
28.03.2024

W Izraelu branża stoczniowa działa mimo konfliktu. Israeli Shipyards chwali się budową nowych łodzi bojowych

Choć od października 2023 roku w Izraelu trwa konflikt z Hamasem, który zatrząsł Bliskim Wschodem i odbił się na stanie międzynarodowej żeglugi, kraj dąży do utrzymania ciągłości pracy sektorów przemysłu i łańcucha dostaw. To dotyczy także pracy portów i stoczni, kluczowych z racji na znaczenie eksportu i importu w gospodarce państwa. W tej trudnej sytuacji krajowa stocznia Israeli Shipyards z siedzibą w Hajfie buduje okręty dla rodzimych sił morskich jak i zagranicznych zamawiających.
20.03.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się położenie stępki pod niszczyciel min, przyszły ORP Rybitwa

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 20 marca uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”. Po przekazaniu go Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
18.03.2024

Vard rozpoczyna próby morskie statku operacyjnego dla Rem Offshore

Statek operacyjny (Commissioning Service Operations Vessel, CSOV) znajduje się w końcowej fazie budowy w stoczni Vard Vung Tau w Wietnamie. Zostanie potem przekazany zamawiającemu, którym jest firma Rem Offshore. Jednostka będzie przeznaczona do obsługi i konserwacji morskich farm wiatrowych na całym świecie.
18.03.2024

Stocznia Conrad woduje EXTRA TIME

Stocznia Conrad z dumą ogłasza zwodowanie drugiej jednostki z serii Conrad C144s, o nazwie EXTRA TIME. Najnowszy jacht podtrzymuje sukces swojego poprzednika, ACE i jest kolejnym największym prywatnym jachtem motorowym zbudowanym przez Conrad S.A. oraz w Polsce.
14.03.2024

Firma Nord Stream pozwała ubezpieczycieli gazociągu Nord Stream 2

Szwajcarska spółka Nord Stream, należąca do rosyjskiego Gazpromu, pozwała Lloyd's Insurance Company i Arch Insurance (EU), które ubezpieczały gazociąg Nord Stream 2. Pozew wpłynął do sądu w Londynie w lutym i dotyczy wybuchu w 2022 r. gazociągu przesyłającego gaz z Rosji do Niemiec - poinformowała we wtorek agencja Reutera.
12.03.2024

Austal dostarcza do US Navy okręt klasy LCS, przyszły USS Kingsville. Firma zbliża się do końca budowy kłopotliwej serii

W stoczni w Mobile amerykański oddział Austal dostarczył zamawiającemu okręt obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS), przyszły USS Kingsville (LCS 36). To 18, przedostatnia jednostka kontrowersyjnego typu Independence, który zdaniem wielu specjalistów jest wielkim niewypałem koncepcji szybkich okrętów przeznaczonych do działań przybrzeżnych.
11.03.2024

Duńska fregata Iver Huitfeld pierwszy raz strąciła drony Huti. Ten okręt to wzór dla "Miecznika"

Podczas misji na Morzu Czerwonym fregata HDMS Iver Huitfeldt (F361) zestrzeliła cztery drony wysłane w sobotę w nocy przez wrogie siły ruchu Huti. Zarówno okręt jak i jego załoga nie ponieśli szkód. Zdarzenie jest z polskiej perspektywy interesujące, gdyż jednostka była wzorem dla platformy Arrowhead 140. To na jej podstawie powstają fregaty, brytyjskie typu 31 i polskie programu "Miecznik".
10.03.2024

W stoczni HII zwodowano kolejny atomowy okręt podwodny typu Virginia

W stoczni Newport News Shipbuilding (NNS) należącej do Huntington Ingalls Industries (HII) odbyło się 23 lutego wodowanie przyszłego USS Massachusetts (SSN 798). To 25 okręt podwodny typu Virginia i 12 z tej serii powstający w Newport. To jedna z dwóch stoczni w całych USA zdolna do projektowania i budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym dla US Navy.
28.02.2024

Statek zbudowany w Polsce dostarczył Ariane 6 do kosmodromu w Gujanie Francuskiej

Na pokładzie statku Canopée do Gujany Francuskiej dopłynęła przygotowana do montażu nowa rakieta nośna ESA – Ariane 6.
27.02.2024

Płk Piotr Paluch: nie ma zagrożenia finansowania programu Miecznik

Zastępca Szefa Agencji Uzbrojenia płk Piotr Paluch w czwartek w Sejmie zapewnił, że program budowy trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP jest realizowany zgodnie z harmonogramem i nadal będzie finansowany.
22.02.2024

Damen woduje w rumuńskiej stoczni korwetę dla Pakistanu. Rumunia wciąż bez nowych okrętów dla siebie

W należącej do Damen stoczni w Galati odbyło się wodowanie trzeciego patrolowca (Offshore Patrol Vessel, OPV) typu Yarmook, przyszłego PNS Yamama (F-274), która wejdzie w skład pakistańskich sił morskich. To kolejny okręt, który powstaje w tej stoczni dla zagranicznego klienta, gdy sama Rumunia ma problem z modernizacją swoich sił morskich.
21.02.2024

Duńska fregata Iver Huitfeldt patroluje Morze Czerwone. Była wzorem dla "Miecznika"

Okręt sił morskich Danii rozpoczął zadania związane z ochroną żeglugi na Morzu Czerwonym. To wkład kraju w ochronę tras morskich w ramach misji "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Iver Huitfeldt to interesująca jednostka dla polskich specjalistów morskich, gdyż była wzorem dla projektu platformy Arrowhead 140, na której są oparte przyszłe fregaty programu "Miecznik".
16.02.2024

Szkocki prom wybudowany z 6-letnim opóźnieniem, w tle skandal przetargowy i poszkodowana Remontowa Shipbuilding

W Szkocji po raz pierwszy wypłynął ro-pax Glen Sannox. Oddanie jednostki do eksploatacji było opóźnione o prawie 6 lat, a historia budowy statku jest naznaczona oskarżeniami o ustawiony przetarg, w którym stroną poszkodowaną miała być gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.
14.02.2024

Wyrok dla kapitana, który motorówką ratowniczą uderzył w falochron

Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał kapitana na karę grzywny za spowodowanie wypadku motorówki ratowniczej, do którego doszło w lipcu ub.r. w Helu (woj. pomorskie). W wyniku uderzenia jednostki w falochron poszkodowane zostały trzy osoby.
12.02.2024

Brytyjski bliźniak "Miecznika" zostanie niedługo zwodowany? Trwają kluczowe prace przy kadłubie

W należącej do Babcock stoczni w Rosyth ma miejsce budowa przyszłego HMS Venturer, pierwszej fregaty typu 31 (określanych także jako typ Inspiration). Podobnie jak wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik" opiera się on na platformie Arrowhead 140. Dzięki temu można sobie wyobrazić, jak będą wyglądać prace nad polskimi okrętami w niedalekiej przyszłości.
09.02.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

Rosja wprowadza do służby kolejny okręt podwodny

Do służby w rosyjskiej Flocie Północnej wszedł nowy okręt podwodny proj. 677 (Łada) o nazwie Kronsztad. Nastąpiło to po ponad 18 latach budowy. Uroczystość pierwszego podniesienia bandery nastąpiła w Stoczni Admiralicji w Petersburgu.
01.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na tor wodny na rzece Elbląg

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na roboty pogłębiarskie na rzece Elbląg. Jest to IV Etap „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.
29.01.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Nowy, duży statek napędzany metanolem dla Maersk otrzymał nazwę. Trwa budowa "zielonej floty"

Podczas ceremonii w stoczni HD Hyundai Heavy Industries (HD HHI) w Ulsan w Korei Południowej pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał nazwę Ane Maersk. Statek należy do serii 18 jednostek napędzanych zielonym paliwem, które zostaną dostarczone w latach 2024–2025. Na początku lutego rozpocznie działalność na trasie AE7 łączącej Azję i Europę, co ma stanowić kamień milowy dla zaangażowania firmy w zakresie transportu niskoemisyjnego.
26.01.2024

Karstensen przoduje w Wielkiej Brytanii

Spośród 23 największych statków do połowów pelagicznych, jakie posiadają brytyjscy armatorzy, aż 11 dostarczyła stocznia Karstensen.
24.01.2024

Stępka położona. Za nami kolejny, ważny etap budowy drugiego okrętu programu "Delfin"

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się, 23 stycznia, uroczystość związana z budową drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". W jej trakcie dokonano uroczystego położenia stępki pod przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To kolejna jednostka, która wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2024

Podpory dla "Miecznika". PGZ Stocznia Wojenna pokazuje powstające wyposażenie związane z budową fregat

Obok przyszłej stępki i innych elementów pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" powstaje także wyposażenie potrzebne dla planowanego kadłuba. Jako że okrętów nie buduje się bezpośrednio na podłodze hali stoczniowej, cały proces technologiczny wymaga, żeby powstawały na solidnych konstrukcjach.
23.01.2024

Jak powstaje „Miecznik”? Widzieliśmy budowę przyszłego ORP Wicher na 5 minut przed położeniem stępki

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.
18.01.2024

Pierwszy blok doku dla MSR Gryfia przygotowywany do wodowania

W Stoczni Szczecińskiej Wulkan przygotowywany do wodowania jest pierwszy blok nowego doku budowanego dla Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Konstrukcja została przesunięta z pochylni Odra Nova na ponton, z którego zejdzie na wodę. Proces budowy doku zakłada powstanie trzech tak dużych elementów. Będą one scalane na wodzie.
18.01.2024

Huti wzruszają ramionami na nazwanie ich terrorystami

Rzecznik Huti Mohammed Abdulsalam oświadczył w środę, że mimo wpisania jemeńskiego ruchu przez USA na listę organizacji terrorystycznych ataki na statki na Morzu Czerwonym będą kontynuowane.
17.01.2024

System Sea Ceptor od MBDA zapewni ochronę fregatom "Miecznik"

Firma MBDA zawarła z konsorcjum PGZ Miecznik kontrakt na wyposażenie nowych fregat programu "Miecznik" w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor. Jest to kolejna umowa, w ramach której jest pozyskiwane kluczowe wyposażenia dla okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
14.01.2024

Nowy prom dla Polferries z wybraną nazwą

Varsovia - pod taką nazwą będzie pływał nowy prom, który uzupełni flotę Polferries w połowie bieżącego roku. Jednostka wpisze się w styl nazewnictwa statków tego armatora pływających obecnie na linii Świnoujście-Ystad. Będzie swoistym uzupełnieniem promu Mazovia, który wprost nawiązuje do centralnego regionu Polski. Budowa Varsovii przebiega zgodnie z harmonogramem.
11.01.2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna zyskuje dach. Prace budowlane postępują

Trwa rozpoczęta w ubiegłym roku największa inwestycja budowlana w gdyńskiej stoczni. Dzięki niej powstaje najwyższa hala tego rodzaju w Polsce. To w niej będą montowane elementy kadłubów wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
09.01.2024

Koniec śledztwa ws. śmierci dwóch spadochroniarek. Przed sądem stanie organizator skoku

Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu zakończyła śledztwo w sprawie wypadku, w którym 5 sierpnia 2019 r. śmierć poniosły dwie spadochroniarki z grupy czworga osób wykonujących skok nieplanowanie zakończony w Bałtyku. Przed sądem stanie Marek T. organizator skoku, pilot i wyrzucający skoczków – podała PAP prokuratura.
07.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Południowokoreańska stocznia przerywa udział przy budowie gazowców dla Rosji

Stocznia Samsung Heavy Industries, jedna z czołowych w Korei Południowej, ogłosiła że zawiesza współpracę z rosyjską Zwiezdą. Oznacza to zaprzestanie udziału przy budowie statków do transportu LNG. Współudział przy rosyjskich projektach stoczniowych był od czasu inwazji Rosji na Ukrainę powodem kontrowersji i nacisków ze strony społeczności międzynarodowej.
28.12.2023

Silniki Rolls-Royce będą napędzać fregaty programu "Miecznik". PGZ Stocznia Wojenna podpisuje umowę

20 grudnia 2023 roku PGZ Stocznia Wojenna podpisała Umowę z Rolls-Royce Solutions GmbH na zakup silników głównych, zespołów prądotwórczych i systemu zarządzania układem napędowym dla trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
22.12.2023

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

Zatwierdzenie aneksu nr 4 programu "Miecznik". Wszystkie zamówione fregaty otrzymają swoje wyposażenie i uzbrojenie

Agencja Uzbrojenia w tym tygodniu zatwierdziła procedurę wyposażenia wszystkich trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik". Ma to rozwiać obawy, czy finansowanie oraz płynność przedsięwzięcia są zagrożone.
14.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

To najwyższa hala w polskim przemyśle stoczniowym. Na obiekcie należącym do PGZ Stocznia Wojenna zawieszono wiechę

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

Net Marine Group. Zakończono pierwszy remont statku w doku pływającym

Net Marine Group, właściciel Stoczni Pomerania w Szczecinie, poinformował o pomyślnym zakończeniu pierwszego remontu dokowego statku Wilson Perth w ich nowo wybudowanym, innowacyjnym doku pływającym. Firma dziękuje Wilson ASA za zaufanie i możliwość współpracy, wyrażając gotowość do kontynuowania owocnej współpracy.
11.12.2023

Chiny kontra Filipiny: napięcie rośnie, Chińczycy użyli armatek wodnych przeciwko cywilnym statkom (WIDEO)

Statek chińskiej straży przybrzeżnej użył armatki wodnej i urządzeń dźwiękowych dalekiego zasięgu (LRAD) przeciwko cywilnemu statku zaopatrzeniowemu.
10.12.2023

Ceremonia z przytupem. Indie wodują trzy okręty naraz

W krajowej stoczni w Koczin odbyła się nietypowa uroczystość, gdyż zwodowano aż trzy, przyszłe korwety przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare Shallow Water Craft, ASW SWC). Wydarzenie ma być dowodem wzmacniania zdolności obronnych państwa, jak i możliwości przerobowych indyjskiego przemysłu stoczniowego.
06.12.2023

Ważny moment budowy hali kadłubowej w PGZ Stocznia Wojenna. 11 grudnia odbędzie się uroczystość zawieszenia wiechy

Od marca tego roku trwa kluczowa inwestycja na terenie gdyńskiej stoczni, dzięki której będą mogły powstać wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik", a także zostaną zwiększone jej możliwości produkcyjne. Dzięki temu miejsce to ma się prężnie rozwijać w zakresie budowy, remontów i modernizacji okrętów oraz statków.
06.12.2023

Katastrofa barki Galar Gdański I. Jest końcowy raport ze śmiertelnego wypadku

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport końcowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
05.12.2023

"Miecznik" po niemiecku. Rozpoczyna się budowa pierwszej fregaty z serii F126 dla Deutsche Marine

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Mają one wzmonić potencjał Niemiec na morzu oraz stanowić kluczową rolę dla rozwoju przemysłu stoczniowego. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group.
05.12.2023

Przedstawiciele branży żeglugowej łączą siły, aby przyspieszyć dekarbonizację globalnego transportu morskiego

Dyrektorzy Generalni wiodących światowych linii żeglugowych wydali wspólne oświadczenie na COP 28, wzywając do ustalenia daty zakończenia budowy jednostek opalanych wyłącznie paliwami kopalnymi oraz apelując do Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), światowego regulatora, o stworzenie warunków regulacyjnych sprzyjających przyspieszeniu przejścia na zielone paliwa.
03.12.2023

Położenie stępki pod ORP Wicher planowane wstępnie na 31 stycznia. To kolejny etap programu "Miecznik"

Na portalu X (dawniej Twitter) Polska Grupa Zbrojeniowa podała informację, kiedy miałoby się odbyć kolejne wydarzenie związane z budową pierwszej z trzech, wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.11.2023

Przyszły HMS Venturer rośnie w oczach. Tak prezentuje się kadłub bliźniaka polskiego "Miecznika"

Budowa nowego okrętu typu 31, opartego na proj. Arrowhead 140 nabiera kształtów, a zespół pracuje nad ukończeniem konstrukcji w hali konstrukcyjnej. To pierwsza z pięciu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat. Powstawanie tej jednostki jest interesujące dla polskich obserwatorów, gdyż opiera się na podobnych rozwiązaniach co planowane podobne okręty programu "Miecznik" dla polskiej Marynarki Wojennej. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał aktualnie budowany, przyszły ORP Wicher.
23.11.2023

Portowe puzzle oficjalnie zwodowane. Pierwszy tysiąc jest już układany

W pierwsze naprawdę mroźne listopadowe popołudnie tego roku w Muzeum Miasta Gdyni miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wodowanie puzzli Portu Gdynia, których sprzedaż wspiera szczytny cel.
23.11.2023

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego "Delfina". Przyszły ORP Henryk Zygalski już powstaje

W trakcie trzeciej w tym roku ceremonii pierwszego cięcia blach w gdańskiej stoczni ruszyły prace nad kolejnym okrętem rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Przedsięwzięcie jest realizowane z szwedzkim koncernem Saab Kockums, który jest głównym wykonawcą zlecenia dla Agencji Uzbrojenia. Budowana jednostka wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej w zakresie działań zwiadowczych.
15.11.2023

Szwedzki bliźniak "Delfina" rozpoczyna służbę. Jest wzorem dla polskich okrętów

Do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Szwecji (Svenska Marinen) wchodzi HSwMS Artemis (A202). Ten okręt rozpoznania radioelektronicznego powstawał przy udziale polskiej branży stoczniowej. Zastąpi także będącego od czterech dekad w służbie HSwMS Orion (A 201).
15.11.2023

Zbliża się cięcie blach pod kolejny okręt programu "Delfin". Ceremonia odbędzie się 15 listopada

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbędzie się oficjalne rozpoczęcie budowy kolejnego okrętu rozpoznania radioelektronicznego, przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To druga jednostka, która w przyszłości wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
09.11.2023

Canopée zbudowany w Szczecinie statkiem roku

Stocznia Neptune Shipyards wraz z Partner Stocznia z Polic zbudowała statek Canopée, który został uhonorowany prestiżową nagrodą Statek Roku. Jest to rewolucyjny projekt dwusilnikowego ro-ro napędzanego energią wiatru.
08.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Zwodowano kadłub pierwszego promu dla polskich armatorów

W Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego zwodowano kadłub pierwszego promu typu Ro-Pax, budowanego dla spółki Polskie Promy w ramach programu „Batory”. Jest to pierwsza z trzech takich jednostek, które już niebawem zasilą flotę polskich armatorów.
06.11.2023

Pierwszy prom dla PŻM zwodowany w „Remontowej”

Jesienna, deszczowa aura nie pokrzyżowała dziś planów Gdańskiej Stoczni „Remontowej”. Przy dużej reprezentacji oficjeli z rządu, samorządu oraz innych instytucji szeroko pojętej branży morskiej, zwodowano dziś oficjalnie pierwszy prom budowany dla Polskiej Żeglugi Morskiej.
01.11.2023

Efektowne wodowanie nowego kutra dla US Coast Guard. Jest wielkości fregaty

W stoczni Eastern Shipbuilding Group odbyła się wyjątkowa ceremonia. 27 październikaw Panama City w stanie Floryda zwodowano jednostkę typu Heritage, przyszłego USCGC Argus (WMSM-915), pierwszą z nowej serii dużych kutrów dla amerykańskiej straży wybrzeża.
30.10.2023

Karstensen: pierwsze efektowne wodowanie z pochylni w Gdańsku za nami

Chwilę po godzinie 14:00 w piątek 20 października zgromadzona licznie publiczność na kultowych terenach stoczniowych z zielonymi dźwigami w Gdańsku stała się świadkiem ważnego wydarzenia – z pochylni znów, po latach zwodowano statek. Tym razem zrobiła to stocznia Karstensen Shipyard Poland, która od kilku miesięcy jest właścicielem terenu i buduje tam statki rybackie.
20.10.2023

Wodowanie Rangei (Grzmiącego Wieloryba). To czwarty okręt podwodny z nowej serii, która wzmocni siły morskie Kraju Kwitnącej Wiśni

W stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe zwodowano, 17 października br., czwarty okręt podwodny typu Taigei, przyszły JS Raigei (SS 516).
18.10.2023

Otwarte dla publiczności wodowanie w gdańskim Karstensenie

Już w najbliższy piątek odbędzie się otwarte dla publiczności wodowanie statku rybackiego na historycznych terenach stoczniowych, obecnie należących do Karstensen Shipyard Poland.
17.10.2023

Seatech Engineering świętuje 20lecie działalności, a plany na kolejne lata ma bardzo ambitne!

Za nami 20 lat historii biura projektowego Seatech, zajmującego się projektowaniem specjalistycznych jednostek na potrzeby przemysłu stoczniowego. To właśnie 15 października 2003 roku, dokładnie 20 lat temu, Gerard Jasiński, ówczesny Dyrektor Biura Statków Centromor, wraz z Pascalem Piriou, reprezentującym francuską stocznię Chantiers Piriou, założyli firmę o nazwie Seatech Engineering Sp. z o.o.
15.10.2023

SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Wcielona oficjalnie do służby 12 października tego roku jednostka patrolowa typu OPV 70 Morskiego Rodzaju Straży Granicznej jest efektem dwóch lat prac francuskiej i polskiej branży stoczniowej. Choć przebiegało to burzliwie, dziś na gdańskim nabrzeżu można oglądać nowy nabytek polskich służb morskich, wyróżniający się na ich tle rozmiarami i przeznaczeniem.
13.10.2023

Oslo i Rotterdam współpracują na rzecz ekologicznej żeglugi

Miasta Rotterdam i Oslo podpisują protokół ustaleń w sprawie nowego zielonego korytarza, przewidując zwodowanie bezemisyjnych kontenerowców nowej generacji firmy Samskip. W ramach umowy wzmacniającej swoje długotrwałe relacje dwa z wiodących europejskich portów przesiadkowych zobowiązują się do przyspieszenia ekologicznej transformacji w żegludze, aby wesprzeć debiut ekologicznych statków napędzanych wodorem.
12.10.2023

W stoczni Hyundai Heavy Industries zwodowano kolejny statek dla Maersk napędzany metanolem

Niedługo po rozpoczęciu działalności zgodnie z przeznaczeniem przez kontenerowiec Laura Maersk, napędzany metanolem, odbyło się wodowanie kolejnej jednostki, mającej w przyszłości tworzyć trzon "zielonej floty". To pierwszy, z zamówionej w Korei Południowej serii 12 statków, które mają odmienić branżę żeglugową w myśl dekarbonizacji branży morskiej.
09.10.2023

Ruggiero di Lauria zwodowany. To szósty patrolowiec budowany przez Fincantieri

Dla stoczniowców w Muggiano 6 października był ważnym dniem, gdyż odbyło się wodowanie kolejnego, wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). W przyszłości ma wzmocnić bezpieczeństwo interesów państwa na Morzu Śródziemnym.
06.10.2023

Naval Group zwodował fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji, przyszły HS Kimon

W stoczni Naval Group w DCNS Lorient odbyła się 4 października 2023 roku ceremonia wodowania kadłuba najnowszego okrętu dla greckich sił morskich. To pierwsza z zaplanowanych trzech jednostek, która ma wzmocnić potencjał sił morskich tego śródziemnomorskiego państwa.
06.10.2023

Marynarka Wojenna Włoch wciela do służby duży patrolowiec z najnowszej serii okrętów

W stoczni Fincantieri we włoskim Muggiano odbyła się 27 września br. uroczystość przekazania siłom morskim trzeciego okrętu patrolowego, ITS Raimondo Montecuccoli (P432). Jest trzecią, z zaplanowanych szesnastu, jednostek z serii Thaon di Revel, przeznaczonych do ważnych zadań w zakresie obrony wód terytorialnych i interesów państwa na Morzu Śródziemnym. To w obliczu kryzysu migracyjnego stawia marynarkę wojenną (Marina Militare) w obliczu nowych wyzwań.
29.09.2023

Przyszły USS Jack H. Lukas opuszcza stocznię. To jeden z najnowocześniejszych okrętów w swojej serii

Najnowszy niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, przyszły USS Jack H. Lucas (DDG 125), wyruszył 26 września w w morze w związku z przekazaniem go zamawiającemu. To pierwszy okręt z podserii Flight III, który wejdzie do regularnej służby, co jest uznawane za "historyczne wydarzenie w programie".
28.09.2023

Wodowanie siódmej fregaty typu Mogami dla japońskich sił morskich

W stoczni Nagasaki Shipyard & Machinery Works należącej do koncernu Mitsubishi Heavy Industries (MHI) odbyła się ceremonia wodowania siódmego, z zaplanowanych 12, okrętu dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Japan Maritime Self-Defense Force, JMSDF, lub Kaijō Jieitai). Nowe okręty mają stać się trzonem floty broniącej Wyspy Japońskie w obliczu groźnej postawy Chin, Korei Północnej i Rosji.
26.09.2023

Korweta z Turcji dla Pakistanu. PNS Babur idzie do zamawiającego

W stambulskiej stoczni odbyła się, 23 września br., uroczystość przekazania Marynarce Wojennej Pakistanu korwety PNS Babur (280).
25.09.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

Udane wodowanie Ursy

We wtorek, 19 września br. zwodowano kolejny statek specjalistyczny, który zasili flotę Urzędu Morskiego w Gdyni. Pogłębiarka dedykowana jest nowej, ponad dwudziestokilometrowej drodze wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską i powstaje w ramach programu wieloletniego, na podstawie którego realizowana jest cała inwestycja. Wykorzystywana będzie również do obsługi i utrzymania torów podejściowych do portów morskich do 18 m.
24.09.2023

W Chinach zwodowano pierwsze statki przeznaczone do obsługi morskich farm wiatrowych

W chińskiej stoczni ZMPC w Szanghaju odbyła się ceremonia zwodowania dwóch pierwszych statków serwisowych (Service Operation Vessels, SOV) dla lokalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej.
21.09.2023

Drugi największy statek wycieczkowy na świecie zwodowany we Francji

Trwa budowa przyszłego Utopia of the Seas, który znajdzie się we flocie Royal Caribbean International. To szósta jednostka w klasie Oasis, która już w przyszłym roku ma rozpocząć działalność.
20.09.2023

Transport ostatniego elementu kadłuba promu dla PŻM

W sobotę 16 września przy wejściu do Portu Gdańsk miał miejsce transport ostatniego elementu kadłuba pierwszego promu dla PŻM. Prom budowany jest przez Gdańską Stocznię Remontową przy udziale różnych firm podwykonawczych z Trójmiasta. Umowa obejmuje budowę trzech promów ro-pax, których odbiorcą będzie spółka Polskie Promy. Jej udziałowcami są PŻM oraz Skarb Państwa.
18.09.2023

Stocznię CRIST S.A. opuścił kolejny megablok statku budowanego dla francuskiego zamawiającego

Z Gdyni został odholowany 12 września br. element przyszłego kadłuba statku pasażerskiego o roboczej nazwie X-34. Docelowo ma trafić do francuskiej stoczni Chantiers de l’ Atlantique.
17.09.2023

CRIST. Wodowanie statku przeznaczonego do obsługi morskich farm wiatrowych

Na terenie gdyńskiej stoczni CRIST S.A. odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego, jednokadłubowego statku dla Ulstein Verft o numerze roboczym NB318, który ma służyć do obsługi farmy wiatrowej. Współpraca stoczni z tym armatorem trwa od blisko 10 lat, czego owocem jest przekazanie kilkunastu zwodowanych jednostek.
10.09.2023

W połowie września zostanie zwodowana pogłębiarka, budowana na potrzeby szlaku przez Mierzeję Wiślaną

W połowie września odbędzie się wodowanie specjalistycznego statku, który jest budowany na potrzeby nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Wodowanie pogłębiarki nastąpi w fińskiej stoczni, gdzie jednostka jest wykonywana, poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.
10.09.2023

Protesty w greckim porcie po śmierci pasażera zepchniętego z promu

Nie milkną echa wydarzenia, jakie miało miejsce przedwczoraj w Grecji, gdzie spóźniony pasażer został zepchnięty przez członków załogi odpływającego promu z rampy i zginął. Czterem osobom postawiono zarzuty, a pod promem w Iraklionie zebrali się protestujący.
07.09.2023

Dziś do Gdańska przybył patrolowiec SG-301. W tle kontrowersje wokół płatności za jego budowę

Po zakończeniu prób morskich z Francji przybyła do Polski nowa jednostka dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie znajduje się ona przy nabrzeżu nieopodal Kanału Portowego, a w ciągu najbliższych tygodni nastąpi jej oficjalne przekazanie zamawiającemu i wcielenie do służby. Choć to ważny moment dla formacji oraz polskiej branży okrętowej, okazuje się, że nie brakuje tu problemów związanych z całym przedsięwzięciem.
05.09.2023

Gigant branży okrętowej zmodernizuje "kosmiczny" okręt US Navy

Stocznia Ingals Shipbuilding, będąca częścią koncernu zbrojeniowego Huntington Ingalls Industries (HII) otrzyma 154,8 mln dolarów w związku z kontraktem dotyczącym modernizacji niszczyciela USS Zumwalt (DDG 1000).
04.09.2023

Nowy patrolowiec Straży Granicznej na próbach morskich

Dobiegają końca prace na przyszłym patrolowcu (Operation Patrol Vessel, OPV) który znajdzie się w wyposażeniu Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Przyszły SG-301 aktualnie bierze udział w próbach morskich, w trakcie których jednostka jest sprawdzana na otwartym akwenie.
30.08.2023

Turcja. Zakończono pierwszy etap budowy drugiej korwety typu Ada, która trafi do armii Ukrainy

W Stambule zakończono pierwszy etap budowy drugiej korwety typu Ada, która trafi z Turcji na wyposażenie marynarki wojennej Ukrainy - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda.
18.08.2023

Nietypowa uroczystość w Muzeum Marynarki Wojennej. Samarytanka znów z podniesioną banderą

Na terenie gdyńskiej placówki muzealnej odbyło się podniesienie podniesienie muzealnej bandery i flagi Urzędu Morskiego na przedwojennej motorówce sanitarnej Samarytanka. Była to pierwsza jednostka morska zbudowana w Gdyni.
17.08.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

PGZ S.A. zawarła z firmą Babcock porozumienie dotyczące budowy fregat dla polskiej Marynarki Wojennej

Obie strony podpisały umowę ramową, której celem jest utworzenie spółki joint venture, wzmacniającej strategiczne partnerstwo między firmami. Powołany podmiot ma umożliwić nie tylko bardziej efektywną współpracę w ramach realizacji programu Miecznik, czyli budowy polskiej fregaty i potencjalnego rozwoju szerszych możliwości międzynarodowych. Docelowo ma to otworzyć płaszczyznę partnerstwa w innych programach morskich poprzez optymalizację zasobów, zdolności i infrastruktury obu stron.
16.08.2023

Zwodowano kolejny niszczyciel dla US Navy, przyszły USS Ted Stevens (DDG-128)

Należąca do amerykańskiego giganta zbrojeniowego HII stocznia Ingalls Shipbuilding ogłosiła udane wodowanie niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke, trzeciego z podserii Flight III.
16.08.2023

Już w tę środę cięcie blach pod pierwszego "Miecznika" z udziałem Ministra Obrony Narodowej

Dzień po Święcie Wojska Polskiego będzie można mówić o kolejnym powodzie do świętowania dla branży okrętowej oraz Marynarki Wojennej, gdyż rozpocznie się pierwszy etap budowy prototypowej, wielozadaniowej fregaty. Do 2031 roku do służby w 3. Flotylli Okrętów mają wejść trzy jednostki powstające w ramach tego przedsięwzięcia.
15.08.2023

Babcock z licencją na projekt budowy polskich fregat programu "Miecznik". Będzie zaskoczenie?

Babcock International, międzynarodowa firma działająca w przemyśle obronnym, sfinalizowała z Konsorcjum PGZ-Miecznik umowę licencyjną na wykorzystanie projektu fregaty Arrowhead 140 (AH140) do realizacji polskiego programu budowy wielozadaniowych fregat pk. Miecznik. Pojawiły się też nowe informacje.
14.08.2023

Port Gdańsk gotowy na zboże

Agresja Rosji na Ukrainę przewróciła do góry nogami łańcuchy dostaw w całej Europie. Przed dużymi wyzwaniami stają w związku z tym polskie porty morskie. Najpierw, jeszcze w zeszłym roku, musiały się szybko przygotować na przyjęcie o wiele większych niż wcześniej wolumenów węgla. Następnie w górę poszybowały przeładunki zbóż. Port Gdańsk i współpracujące z nim firmy, już teraz przygotowują się do kolejnej kampanii zbożowej.
13.08.2023

Bułgaria też ma swojego "Miecznika". Nowoczesne korwety mają wzmonić marynarkę wojenną oraz branżę stoczniową

W Warnie odbyło się, 4 sierpnia br., wodowanie kadłuba pierwszej, wielozadaniowej korwety dla Morskich Sił Zbrojnych Republiki Bułgarii (Военноморски сили на Република България), która powstaje w rodzimej stoczni MTG Dolphin Shipyard PLC. To istotny element przedsięwzięcia związanego z rozbudową sił morskich tego państwa, wpisującego się w prowadzone w całej Europie inwestycje w branżę okrętową i obronność.
10.08.2023

Pakistan wzmacnia swój morski potencjał i woduje czwartą korwetę

Przyszła korweta PNS Tariq (283) została zwodowana na terenie stoczni Karachi Shipyard & Engineering Works (KS&EW). To czwarta jednostka proj. PN MILGEM, oznaczonej także jako typ Babur.
03.08.2023

Położenie stępki pod ORP Jaskółka. Kolejny etap budowy niszczyciela min w Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Jaskółka (604). To już czwarty okręt tej serii powstający na jej terenie i jednocześnie pierwszy z drugiego zamówienia na trzy jednostki, który ogłoszono w ubiegłym roku. Wydarzenie wpisuje się w ciąg inwestycji pod kątem rozwoju polskiej Marynarki Wojennej.
25.07.2023

Jest raport po wypadku statku ratowniczego, w którym rannych zostało trzech mężczyzn

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku statku ratowniczego Wiatr, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku. Po uderzeniu jednostki w falochron portu wojennego Hel rannych zostało trzech ratowników. Jeden z członków załogi był pijany.
20.07.2023

Ostatni statek zwodowany przez Karstensen w Gdyni. Kolejne wodowania w Gdańsku

Taki widok na Nabrzeżu Indyjskim w Gdyni odchodzi do przeszłości. Stocznia Karstensen po raz ostatni zwodowała kadłub w lokalizacji, którą zajmowała od przeszło pięciu lat. Wszystkie kolejne statki będą powstawały na historycznym terenie Stoczni Gdańskiej.
18.07.2023

Powstaje model 3D fregaty "Miecznik". Już 16 sierpnia cięcie blach

Pojawia się coraz więcej szczegółów związanych z budową pierwszej, z planowanych trzech, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Jak poinformował prezes PGZ Stocznia Wojenna Paweł Lulewicz, trwają prace nad modelem 3D okrętu, na podstawie którego powstanie dokumentacja jego projektu roboczego.
17.07.2023

Polska w Euro-Argo ERIC. IOPAN bada morza przy pomocy specjalistycznych pływaków Argo

8 czerwca br. Polska została stałym członkiem Globalnej Sieci Obserwacji Oceanów Euro-Argo ERIC. Jest to znaczący krok w zaangażowaniu Polski w międzynarodowy program monitorowania mórz i oceanów za pomocą pływaków Argo. Był on możliwy dzięki wysiłkom polskich oceanografów oraz poparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
16.07.2023

Co nowego w sprawie "Miecznika"? PGZ prezentuje realizacje i zapowiedzi

W formule śniadania prasowego odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej z udziałem dziennikarzy. Tematem wydarzenia był aktualny status realizacji budowy trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
16.07.2023

Dyrektor programu Miecznik: 16 sierpnia rozpoczniemy produkcję fregat

16 sierpnia, symbolicznym aktem wypalenia pierwszej blachy, rozpoczniemy produkcję fregat Miecznik - zapowiedział w piątek dyrektor programu Miecznik Cezary Cierzan. Przekazał, że - według harmonogramu - trzecia, ostatnia fregata, zostanie przekazana Marynarce Wojennej w 2031 roku.
14.07.2023

Hapag-Lloyd i Seaspan zamawiają 60 silników na metanol

Wprowadzanie zielonego metanolu w przemyśle morskim nabiera rozpędu. Firma Hapag-Lloyd i właściciel statku Seaspan Corporation podpisują umowę dotyczącą zobowiązania do konwersji z MAN PrimeServ, oddziałem posprzedażowym MAN Energy Solutions. W zeszłym miesiącu Maersk ogłosił również plany przetestowania konwersji metanolu z MAN dla niektórych swoich kontenerowców, podczas gdy Stena ogłosiła, że będzie współpracować z Wartsila przy konwersji niektórych swoich promów.
07.07.2023

Mężczyzna wypożyczający łódź odpowie przed sądem za wypadek na jez. Tałty, w którym utonęła 8-letnia dziewczynka

Przed sądem rejonowym w Giżycku odpowie 41-letni mężczyzna wypożyczający niesprawną łódź, która wywróciła się na jez. Tałty, w rezultacie czego zginęła 8-letnia dziewczynka. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności - podała PAP w czwartek Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.
06.07.2023

Katastrofa Adriany z uchodźcami. Czy straż przybrzeżna spowodowała zatonięcie statku?

Agencja Reuters poinformowała o zeznaniach uchodźców, którzy uratowali się z katastrofy statku Adriana w połowie czerwca. Według części z nich, do przewrócenia się jednostki przyczyniła się grecka straż przybrzeżna.
04.07.2023

Mrągowo. Sternik motorówki odpowie za wypadek na jeziorze Tałty, w którym utonęła dziewczynka

Prokurator Okręgowy w Olsztynie skierował do Sądu Rejonowego w Mrągowie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który odpowie za spowodowanie wypadku na jeziorze Tałty. W wypadku zginęła 8 - letnia dziewczynka, która została uwięziona w motorówce - podała PAP Prokurator Okręgowy w Olsztynie.
01.07.2023

"Miecznik" - co dziś o nim wiemy?

Agencja Uzbrojenia informuje, że w fazę realizacji wchodzi program "Miecznik" i już 16 sierpnia ma rozpocząć się cięcie blach pod prototypową, pierwszą z trzech wielozadaniową fregatę, która wejdzie w przyszłości w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Przypomnijmy, co teraz wiemy o tym największym przedsięwzięciu dla polskiej Marynarki Wojennej w XXI wieku.
30.06.2023

„NIE” dla ochrony polskiej morskiej energetyki wiatrowej

W niniejszym artykule zostanie przeanalizowana nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, która według przekazów medialnych, ma rzekomo być odpowiedzią decydentów na liczne zarzuty dotyczące pozostawienia morskich farm wiatrowych na polskich obszarach morskich bez odpowiedniej ochrony na wszelkie akty terrorystyczne lub sabotaże.
13.06.2023

Mimo rozbudowy portu we Fromborku turyści z Mierzei mogą dotrzeć przez Zalew do miasta Kopernika

Mimo trwającej modernizacji Portu Rybackiego we Fromborku, turyści mogą dotrzeć z Mierzei Wiślanej przez Zalew do miasta Mikołaja Kopernika. Rejsy po Zalewie odbywają się też do Tolkmicka. Armatorzy wskazują, że droga wodna jest szybszą wobec drogi lądowej z Mierzei wzdłuż Zalewu.
10.06.2023

Stocznia Safe. Wodowanie holownika dla Damen Hardinxveld

Czerwiec w gdańskiej stoczni Safe rozpoczął się od kolejnego wodowania. Tym razem na wodzie stanął kadłub holownika.
06.06.2023

Egipskie siły morskie wzmacniają się o kolejną fregatę

W stoczni SBN w Bremerhaven odbyła się 26 maja br. ceremonia przekazania okrętu z udziałem przedstawicieli egipskich władz i sił zbrojnych, a także niemieckiej branży stoczniowej. To już druga fregata z zaplanowanych czterech z serii platform bojowych MEKO A-200 EN dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya).
05.06.2023

Uratowała stary jacht. Wodowanie Cleo już tego lata

Prace remontowe przy jachcie ochrzczonym wiele lat temu imieniem Cleo dobiegają końca. Sześćdziesięcioletnia jednostka wiele ostatnich miesięcy spędziła w hangarze remontowym. Wiele drewnianych elementów jachtu wymagało naprawy lub wymiany. W tym czasie internauci, miłośnicy drewnianych jachtów i znajomi właścicielki jachtu wsparli jej projekt. Udało się uzbierać ponad 50 tys. złotych. „To ogromna pomoc, za którą bardzo dziękuję. Dzięki wsparciu życzliwych ludzi, łódź udało się uratować” – mówi Ada Osińska.
05.06.2023

Dar Młodzieży wyrusza w półroczny rejs

W poniedziałek, 29 maja o godzinie 11.00 Dar Młodzieży odpłynie z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w niemal półroczny rejs. Pokona podczas niego około 12 500 mil morskich.
28.05.2023

Zebranie podkomisji ds. przemysłu obronnego ws. programu "Miecznik". Podano kluczowe szczegóły

Podkomisja stała do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zebrała się 24 maja, aby przedstawić informacje dt. budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
24.05.2023

Miecznik aneksowany. Potwierdzono rozpoczęcie budowy okrętu

Po niedawnym zamieszaniu wokół budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej dziś Agencja Uzbrojenia potwierdziła, że zakończyła rozmowy z konsorcjum odpowiedzialnym za jego budowę odnośnie uruchomienia części wykonawczej kontraktu. W tym roku rozpocznie się budowa pierwszego okrętu, w tym ceremonia cięcia blach, zaplanowana na sierpień br.
24.05.2023

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.
23.05.2023

Pierwsze wodowanie w gdańskim Karstensenie

W gdańskim zakładzie stoczni Karstensen odbyło się 19 marca br. pierwsze wodowanie jednostki morskiej.
21.05.2023

Opóźni się termin przekazania nowego patrolowca Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej

We francuskiej stoczni Socarenam w Calais trwa budowa okrętu patrolowego (OPV), przyszłego SG-301. Jednostka właśnie trafiła do suchego doku celem dokonania poprawek, przed rozpoczęciem prób morskich. W związku z tym zamiast w czerwcu, przekazanie jednostki ma nastąpić w sierpniu.
21.05.2023

Bliżniak "Delfina" bliżej służby. Saab dostarcza okręt zamawiającemu

Koncern zbrojeniowy dostarczył 28 kwietnia nowy okręt SIGINT, HswMS Artemis, dla szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (FMV). W ten sposób firma wypełnia kontrakt dla Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji (Svenska Marinen) i pokazuje, jak będą się prezentowały podobne okręty dla polskiej floty.
28.04.2023

W tym tygodniu odbędzie się ceremonia cięcia blach pod pierwszego "Delfina"

Na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT (signal intelligence) w ramach programu pk. „Delfin” dla polskiej Marynarki Wojennej. To już drugie w tym roku wydarzenie tego typu wskazujące na dynamiczny rozwój polskiej branży okrętowej.
24.04.2023

Karstensen. Zobacz wodowanie dwóch kolejnych statków

Stocznia Karstensen zwodowała w Gdyni kolejne statki rybackie.
20.04.2023

Bardzo widowiskowe wodowanie nowego okrętu dla US Navy. Było groźnie!

Chwile grozy przeżyli uczestnicy ceremonii chrztu i wodowania nowego nabytku sił morskich USA, przyszłego USS Cleveland (LCS-31). W trakcie wodowania jednostka gwałtownie się przechyliła, wzbudzając ogromną falę i niemal miażdżąc znajdujący się nieopodal holownik. Niektórzy widzowie obawiali się, że może dojść do wypadku.
20.04.2023

Nowy prom dla Polferries zwodowany

Kadłub nowej jednostki dla polskiego armatora jest już w pełni gotowy.
18.04.2023

Zwodowano pierwszy statek napędzany metanolem dla Maersk

Zdaniem giganta zajmującego się żeglugą kontenerową "osiągnięto kamień milowy w wysiłkach zmierzających do redukcji emisji CO2". To wszystko dzięki udanemu zwodowaniu swojego pierwszego statku zasilanego metanolem w stoczni Hyundai Mipo w Korei Południowej.
14.04.2023

Na jeziorze Niegocin wywrócił się houseboat

Na jeziorze Niegocin (warmińsko-mazurskie) wywrócił i częściowo zatopił się houseboat, który żeglarze najprawdopodobniej chcieli przeprowadzić z jednego portu do drugiego. Nikomu nic się nie stało, ale jednostkę trzeba będzie wyciągnąć na brzeg - podał PAP w piątek Mariusz Raubo z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
14.04.2023

Kolejny kadłub statku zbudowany przez Marine Projects wyruszył do Norwegii

W ubiegłą sobotę rano Ro Spirit opuścił stocznię Marine Projects Ltd. na holu holownika Tronds Fox. Jest to czternasty statek zbudowany we współpracy z norweską stocznią Larsnes Mek Verksted i zarazem jedenasty Live Fish Carrier.
13.04.2023

Nowe możliwości dla offshore wind w Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Polska branża stoczniowa coraz mocniej przygotowuje się do uczestnictwa w sektorze offshore. Ważną inwestycję w tym kontekście realizuje Stocznia Szczecińska "Wulkan".
12.04.2023

Mariusz Zaruski: Wyjdźcie na morze, gdy tylko będziecie gotowi

W sierpniu 1939 r. generał Mariusz Zaruski napisał w krótkiej notatce na pokładzie „Zawiszy Czarnego” : „litery międzynarodowego kodu sygnałowego IJB, dla nas Polaków mają wielkie symboliczne znaczenie. Znaczą one: „Wyjdźcie w morze, gdy tylko będziecie gotowi”. Ale musicie być gotowi: moralnie i fizycznie”. Wyjechał do Lwowa i już nigdy nad morze nie wrócił. Zmarł uwięziony przez NKWD na „nieludzkiej ziemi”.
08.04.2023

Nowy prom Polferries już z malowaniem

Polska Żegluga Bałtycka S.A. pochwaliła się, że budowa nowego promu dla Polferries weszła w nowy etap. Jednostka ma już barwy przewoźnika.
04.04.2023

"Ta Jaskółka wiosnę uczyniła." Nachodzą lepsze czasy dla marynarki wojennej i branży okrętowej?

Ceremonia cięcia blach pod przyszły niszczyciel min proj. 258 ORP Jaskółka, która odbyła się 28 marca br., może być traktowana nie tylko jako rozpoczęcie budowy kolejnych okrętów typu Kormoran 2, ale też początek ciągu największych jak dotąd inwestycji dla morskiego rodzaju sił zbrojnych w XXI wieku.
03.04.2023

Austal woduje dwa nowe okręty dla US Navy

Amerykański oddział australijskiej grupy stoczniowej dokonał wodowania dwóch okrętów dla sił morskich USA - okrętu logistycznego USNS Cody (EPF 14) i okrętu walki przybrzeżnej Kingsville (LCS 36).
30.03.2023

Francuski, atomowy okręt podwodny kończy pierwsze próby morskie

Drugi z sześciu zaplanowanych okrętów podwodnych typu Barracuda, Duguay-Trouin (S-636), pomyślnie ukończył pierwszy etap prób. Powoli zbliża się przekazanie jednostki Marynarce Wojennej Francji (Marine nationale).
29.03.2023

Karstensen Poland: zegarmistrzowska wymiana łożyska w jednym z kultowych gdańskich dźwigów. Na starych terenach stoczniowych znów powstają statki

Słynne zielone dźwigi, będące symbolem Gdańska, znów pracują. Potężne maszyny, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta, będą też systematycznie modernizowane i remontowane. Wszystko dzięki stoczni Karstensen Poland, która zakupiła teren po Stoczni Gdańskiej i już rozpoczęła na nim budowę statków, a jednocześnie dostosowuje go do swoich potrzeb.
27.03.2023

Rodzeństwo razem. Pierwsze wyjście w morze trzech niszczycieli min typu Kormoran II

Pierwszy raz w morze wyszły wspólnie najnowocześniejsze polskie okręty przeciwminowe proj. 258. Była to nie tylko okazja do wspólnych zdjęć, ale też sprawdzenia umiejętności, przed przyszłymi, potencjalnie również wspólnymi operacjami i ćwiczeniami morskimi. W przyszłym tygodniu obędzie cię ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min.
21.03.2023

Tu powstanie Miecznik. Rusza ważna inwestycja w PGZ Stoczni Wojennej

Już wkrótce PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni zmieni się nie do poznania. Inwestor wraz z generalnym wykonawcą, Konsorcjum składającego się ze spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET, podpisali umowę w sprawie budowy nowych obiektów, a także przebudowy już istniejącej infrastruktury.
10.03.2023

Okręt flagowy dla tureckiej Marynarki Wojennej wchodzi do służby

Turecka Marynarka Wojenna ((Türk Deniz Kuvvetleri) przyjęła dostawę uniwersalnego okrętu desantowego-doku z możliwością lądowania i transportu śmigłowców i dronów TCG Anadolu. Stanie się okrętem flagowym sił morskich Turcji i ważnym uzupełnieniem jej zdolności morskich.
07.03.2023

Prom łączony z polskimi liniami trafi do Hiszpanii

Prom Honfleur, który od kilku miesięcy przebywa w gdyńskiej stoczni Nauta, a o którym w zeszłym roku plotkowano, że ma dołączyć do floty któregoś z polskich przewoźników promowych, trafi prawdopodobnie do Hiszpanii. Jednostka zmieniła już nawet nazwę.
06.03.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.