• <

Egipskie siły morskie wzmacniają się o kolejną fregatę

05.06.2023 10:53 Źródło: Thyssenkrupp Marine Systems
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Egipskie siły morskie wzmacniają się o kolejną fregatę

Partnerzy portalu

Thyssenkrupp Marine Systems

W stoczni SBN w Bremerhaven odbyła się 26 maja br. ceremonia przekazania okrętu z udziałem przedstawicieli egipskich władz i sił zbrojnych, a także niemieckiej branży stoczniowej. To już druga fregata z zaplanowanych czterech z serii platform bojowych MEKO A-200 EN dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya).

Wodowanie i rozpoczęcie prób morskich odbyło się w listopadzie ubr. Dotychczas z serii zamówionych okrętów w służbie znajdował się prototypowy ENS Al-Galala. W sumie Arabska Republika Egiptu zamówiła cztery identyczne strukturalnie okręty, przy czym pierwsze trzy jednostki powstawały w Niemczech przez Thyssenkrupp, a czwarty zostanie zbudowany przez egipską stocznię Alexandria Shipyard. Umowa na budowę została podpisana we wrześniu 2018 roku. Prace budowlane nad AL-Qahhar rozpoczęły się w grudniu 2019 roku od cięcia blach, a stępkę położono w marcu 2020 roku. Wodowanie nastąpiło w sierpniu rok później. Po ceremonii przekazanie okrętu odbędzie się jego podróż do macierzystego portu w Aleksandrii.

- Ten projekt jest uważany za wzór do naśladowania dla wielu krajów w dziedzinie wspólnej industrializacji wojskowej. Dzisiaj, wraz z dostarczeniem fregaty AL-Qahhar, przedsięwzięcie osiągnęło swój półmetek - powiedział dowódca Egipskiej Marynarki Wojennej wiceadm. Ashraf Ibrahim Atwa.


Rząd w Kairze od lat widzi potrzebę rozbudowy swojej floty i roli w ochronie interesów państwa jak i morskiej gospodarki. Wynika to również z potrzebnej „wymiany pokoleniowej” jednostek pozostających w służbie na nowe. Podobnie jak Polska jest jednym z użytkowników amerykańskich fregat typu Oliver Hazard Perry, zbudowanych w latach 70-tych i 80-tych. Jeszcze w 2020 roku władze nabyły od Włoch dwie wielozadaniowe fregaty typu Carlo Bergamini (typ producenta FREMM). ENS Al-Galala wszedł do służby w tym samym roku, natomiast ENS Barnis w kolejnym. Było to wymuszone oczekiwaniem na przekazanie pierwszej z jednostek MEKO A-200 EN (oznaczone jako typ Al-Aziz). Ponadto w marcu ubr. władze USA przekazały władzom w Kairze trzy okręty patrolowe typu Cyclone.

- Wraz z dzisiejszą ceremonią przekazania dodajemy kolejny element do relacji między egipskimi siłami morskimi a Thyssenkrupp Marine Systems. Trwająca współpraca w zakresie okrętów nawodnych i podwodnych jest jednym z kamieni węgielnych długoterminowego partnerstwa między naszymi dwoma krajami. Pierwszy w swojej klasie statek Al-Aziz" jest już w służbie i od tego czasu udowodnił swoje możliwości techniczne i niezawodność, a jego bliźniaczy okręt Al-Qahhar będzie równie udany - powiedział dyrektor finansowy Thyssenkrupp Marine Systems Paul Glaser.

Niemiecki koncern TKMS był również jednym z trzech oferentów, który startował w przetargu na budowę polskiej, wielozadaniowej fregaty projektu „Miecznik”. Proponowany typ miał roboczą nazwę MEKO A-300PL. Ostatecznie Agencja Uzbrojenia MON wybrała projekt Arrowhead 140 (AH140) brytyjskiej firmy Babcock.

Jednostki typu Al-Azis mają 121 metrów i wyporność 3700 ton, osiągając przy tym prędkość 29 węzłów. Załoga liczy 120 marynarzy i oficerów. W swoim wyposażeniu posiadają system walki elektronicznej firmy Thales, a także radar obserwacji przestrzeni powietrznej i nawodnej tego samego producenta NS-110 4D z anteną AESA, sonar podkilowy i holowany, a także wyrzutnie celów pozornych Rheinmetall MUSS. Główne uzbrojenie stanowią pociski przeciwokrętowe MM40 Exocet i przeciwlotnicze MICA NG w 36-komorowej wyrzutni VLS. Uzbrojenie dopełnia armata morska OTO Melara LW kalibru 127 mmm i dwie mniejsze armaty automatyczne 27 mm. Do działań w ramach zwalczania okrętów podwodnych (Anti-submarine warfare, ASuW) są przeznaczone dwie wyrzutnie torped MU90. Posiadają też hangar dla dwóch śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych.

Dziękujemy za wysłane grafiki.