• <
Baltexpo2023_duży

Thales dostarczy kolejną partię wyposażenia dla fregat Typu 31

10.05.2023 13:46 Źródło: Thales
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Thales dostarczy kolejną partię wyposażenia dla fregat Typu 31

Partnerzy portalu

Babcock

Koncern i Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisały kontrakt, dzięki któremu Royal Navy otrzyma szósty okrętowy zestaw zarządzania misją dla najnowszych fregat. Zostanie on zainstalowany w Portsdown Technology Park, obiekcie integracji brzegowej Royal Navy. Potencjalnie podobne wyposażenie pojawi się na wielozadaniowych fregatach programu Miecznik.

Nowe fregaty rakietowe dla Royal Navy będą wyposażone w radar obserwacyjny Thales NS110. Radar przeszedł fabryczny test odbioru pod koniec lutego, w którym uczestniczyła delegacja klientów, w tym Babcock International i Ministerstwo Obrony. Radar ten będzie początkowo wykorzystywany do testów integracyjnych, zanim zostanie zainstalowany na pokładzie okrętu.

System zarządzania misją jest przeznaczony do wspomagania realizacji działań bojowych okrętu, w tym wypracowania i zobrazowania sytuacji taktycznej z wykorzystaniem sensorów własnych i obcych, a także identyfikacji i oceny zagrożeń. W zależności od typu okrętu, dla którego jest on dedykowany, łączy w sobie inne specjalistyczne podsystemy np. wojny minowej, obserwacji podwodnej, a także kierowania ogniem. Pełni więc kluczową rolę w ramach wyposażenia okrętowego. Zapewnia wymianę danych między wspomnianymi podsystemami oraz integruje wszystkie niezbędne w działaniach bojowych sensory i efektory, zapewniając dostarczanie spójnych informacji, co jest niezbędne do realizacji wyznaczonych zadań.

- Sukces tego kamienia milowego jest bardzo ważny dla przedsiębiorstwa. Napawa nas dumą, że możemy być częścią tego narodowego przedsięwzięcia i dostarczać naszym klientom systemy o znaczeniu krytycznym - zaznaczył dyrektor generalny i prezes Thales w Wielkiej Brytanii Alex Cresswell.

Kontrakt jest kolejnym krokiem w ambicjach francuskiej firmy w zakresie rozwoju jej działalności odnośnie dostarczania systemów nadwodnych w Wielkiej Brytanii. Od momentu wyboru do dostarczenia systemów bojowych w 2019 roku dla nowych fregat Typ 31, Thales utworzył nową linię biznesową w Crawley, otwarta w 2021 roku i obecnie zatrudniająca ponad 60 pracowników w Wielkiej Brytanii. Projekt zapewni także obecność Thales obok Naval Combat Systems Integration Support Services (NCSISS) oraz zespołów Maritime Combat Systems (MCS) MoD w Portsmouth w ramach przedsięwzięcia dotyczącego systemów walki okrętów nawodnych. Przewiduje się, że ramy zadań będą wspierać i obejmować połączenie działań integracyjnych oraz prób i demonstracji w celu doprowadzenia platform do przetestowanego i sprawdzonego poziomu operacyjnego.

- Program budowy fregat typu 31 jest bardzo ważny dla Thales i jesteśmy dumni, że odgrywamy w nim tak kluczową rolę. Ten test akceptacji fabrycznej dowodzi naszego zaangażowania w dostarczanie produktów zgodnie ze specyfikacją - podkreślił  wiceprezes Above Water Systems Thales Gerben Edelijn.

Szósty okrętowy zestaw systemów misji dla fregat rakietowych Typu 31 będzie miał dodane symulatory, aby mógł być w pełni przetestowany i ewoluować w służbie zarówno jako samodzielna platforma, jak i integralna część brytyjskiej floty. Jest to krytyczna część projektu wprowadzenia zdolności okrętów, który umożliwi przekazanie platform Typu 31 przez przemysł i ich sprawne wejście do służby w Royal Navy. Obecnie trwa budowa dwóch z zaplanowanych pięciu okrętów. Zamówione jednostki wraz z fregatami zwalczania okrętów podwodnych Typu 26 mają stać się w przyszłości podstawą sił królewskiej marynarki wojennej. Co należy podkreślić, powstają one na bazie projektu Arrowhead 140, opracowanego przez brytyjski koncern Babcock, którego użytkownikami, obok Wielkiej Brytanii, będą także Indonezja oraz Polska. W przypadku tej ostatniej dotyczy to zawartego w 2021 roku kontraktu na budowę trzech wielozadaniowych fregat programu Miecznik (z planowaną datą przekazania zamawiającemu w 2030 roku), które mają zastąpić starsze fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry. 

Wśród zagranicznych partnerów konsorcjum PGZ-Miecznik znajdują się firmy Babcock, MBDA UK oraz Thales UK. Z racji na udział tego ostatniego można przypuszczać, że podobne systemy zarządzania misją pojawią się również na polskich okrętach. Członkami wspomnianego konsorcjum są Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. oraz Remontowa Shipbuilding S.A.

Dziękujemy za wysłane grafiki.