• <

Wynik wyszukiwania - "fregata" - Wiadomości

Marynarka Wojenna chętna także na korwety? Wielki powrót programu "Murena"

Podczas bloku prezentacyjnego pt. "Modernizacja Marynarki Wojennej" podczas Defence24 Days przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej prezentowali plany koncepcje rozwoju morskiego rodzaju sił. Z kolei przedstawiciele firm zbrojeniowych zaprezentowali działalność swoich przedsiębiorstw oraz ofertę dla Polski. Wszyscy zaprezentowali szereg informacji, przy czym nie zabrakło tu zaskoczeń.
09.05.2024

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

Nowe umowy na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia dla fregat programu "Miecznik" z niemiecką firmą Rohde & Schwarz. To kolejny kontrakt zawarty w związku z pracami nad dostawami kluczowych systemów, jakie znajdą się na polskich okrętach.
07.05.2024

Kolejne drony Huti zostały zestrzelone przez okręty

W rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej 6 maja doszło do kolejnych ataków na międzynarodową żeglugę. Bojownicy Huti od dwóch tygodni intensyfikują swoje działania, zagrażając statkom poruszającym się na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Przeciwko nim aktywnie działa międzynarodowa koalicja, której trzonem są siły morskie.
07.05.2024

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Zbliża się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW).
30.04.2024

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Siły międzynarodowe ogłaszają koniec i sukces antynarkotykowej operacji "Crimson Barracuda"

Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) pod kanadyjskim dowództwem podsumowały zakończoną 14 kwietnia operację pk. "Crimson Barracuda", mającą na celu zwalczanie przemytników narkotyków na Oceanie Indyjskim, Morzu Arabskim i w Zatoce Omańskiej. Podkreślają tu zaangażowanie państw w walkę z narkobiznesem i powstrzymywanie działalności przestępczej.
29.04.2024

Holandia wspiera bezpieczeństwo na Morzu Czerwonym. HNLMS Tromp kończy misję, na swoją wyrusza HNLMS Karel Doorman

Od marca do niemal końca kwietnia trwała misja fregaty HNLMS Tromp, należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). 21 kwietnia do działań wysłano okręt desantowy-dok HNLMS Karel Doorman. Ich celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Udział sił morskich Holandii w międzynarodowych misjach są wkładem państwa w międzynarodowe bezpieczeństwo morskie i ma dowodzić jego gotowość do działań w zakresie ochrony newralgicznych akwenów, ważnych dla gospodarki krajowej i światowej.
25.04.2024

Jak chronić morskie szlaki komunikacyjne? Szkolenie Okrętowej Grupy Zadaniowej 3. FO

Odpieranie ataków z powietrza, patrolowanie czy osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych są częścią z długiej listy zadań, z którymi mierzą się załogi okrętów największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej, 3. Flotylli Okrętów. Kilka jednostek brało udział w scenariuszach ćwiczebnych celem utrzymania gotowości załóg do działania zgodnie z przeznaczeniem.
24.04.2024

W stoczni Naval Group położono stępkę pod trzecią fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji

We francuskim Lorient odbyła się 15 kwietnia ceremonia położenia stępki pod przyszły HS Formion (F-603). To trzecia, przeznaczona dla Grecji fregata serii FDI HN, która ma wzmocnić morski potencjał kraju.
23.04.2024

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

Saab dostarczy siłom morskim Hiszpanii systemy ostrzegania laserowego dla nowych fregat

Szwedzki koncern podpisał 18 kwietnia kontrakt na dostawę systemów ostrzegania laserowego dla Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española) o wartości 3,5 mln euro. Stanowi to dla firmy ważny kamień milowy, ponieważ dotyczy dostaw jej najnowszej technologii, która znajdzie się w wyposażeniu nowych fregat typu F110, mających stanowić istotne wzmocnienie sił morskich państwa. Budowniczym nowych okrętów jest Navantia.
19.04.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Belgia nie wyśle fregaty na Morze Czerwone. Winna awaria uzbrojenia

Belgijska fregata typu Karel Doorman Louise-Marie (F931) nie weźmie udziału w operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Aspides. Jest to spowodowane awarią wyrzutni rakiet, w której... utknął pocisk przeciwlotniczy. Resort obrony Belgii przyznał, że okręt zostanie poddany oględzinom i naprawom, przez co zostanie wyłączony czasowo ze służby. To kolejny okręt, po duńskim Iver Huitfeldt związany z uczestnictwem w tej operacji, któremu to uniemożliwiła awaria sprzętu.
16.04.2024

Nowa koncepcja dronów do zwalczania okrętów podwodnych elementem polityki obronnej Holandii

Technologicznie zaawansowany, zrównoważony, autonomiczny i elastyczny operacyjnie. Kwalifikacje te będą miały zastosowanie do nowych statków bezzałogowych do operacji morskich w ciągu około 4 lat. Ministerstwo Obrony i kadra Biuro Projektowe Marynarki Wojennej współpracują ze sobą w celu opracowania nowej koncepcji użycia bezzałogowego statku nawodnego (USV). To nie jedyne przedsięwzięcie morskie Holandii w ostatnim czasie. Na zbrojenia w tym segmencie władze wydadzą miliardy euro.
16.04.2024

W amerykańskiej stoczni Fincantieri położono stępkę pod fregatę dla US Navy. Czegoś takiego nie było od dekad

W stoczni Fincantieri Marine Marinette odbyła się 12 kwietnia ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszego od wielu lat okrętu klasy fregata, jaki znajdzie się w składzie US Navy. USS Constellation (FFG-62) należy do serii opartej na francusko-włoskiej platformie FREMM, a jego planowana dostawa ma nastąpić w 2029 roku.
15.04.2024

Rosyjski okręt ćwiczy na Morzu Śródziemnym

Rosyjski niszczyciel rakietowy Marszał Szaposznikow wypłynął na Morze Śródziemne przez Kanał Sueski w ramach zaplanowanych ćwiczeń - poinformowało w niedzielę rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.
14.04.2024

W Finlandii położono stępkę pod pierwszą korwetę typu Pohjanmaa

W fińskiej stoczni w Rauma odbyła się 11 kwietnia uroczystość położenia stępki pod pierwszą z czterech wielozadaniowych korwet projektu Laivue 2020. Mają one wzmocnić potencjał Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat).
11.04.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcoock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Damen Naval podpisuje kolejny kontrakt z dostawcą wyposażenia dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval będzie współpracować z Hatenboer-Water w zakresie systemów wody słodkiej na pokładzie czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), które Damen Naval buduje dla Holandii i Belgii. Dzięki temu kontraktowi Damen Naval po raz kolejny znalazł holenderskiego dostawcę dla wyjątkowego projektu, określanego niekiedy "niderlandzkim Miecznikiem".
11.04.2024

Nietypowy transport we francuskiej stoczni. Tak powstaje kolejna fregata dla sił morskich Grecji

W stoczni Naval Group w Lorient trwa budowa fregaty Nearchos (F-602). 4 kwietnia odbył się wyjątkowy transport elementu nadbudówki, który w przyszłości będzie tworzył antenomaszt okrętu. Budowa jednostki trwa od 2022 roku, a przekazanie zamawiającemu jest zaplanowane na końcówkę 2025 roku.
09.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Chiny twierdzą, że manewry na Morzu Południowochińskim z udziałem USA to prowokacja

W odpowiedzi na wspólne ćwiczenia wojskowe Filipin, Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii na Morzu Południowochińskim Chiny przeprowadziły patrole morskie i powietrzne. Państwowe media chińskie określiły manewry jako prowokację.
08.04.2024

Huti zaatakowali dwa statki u wybrzeży Jemenu

Brytyjska firma Ambrey, ubezpieczająca statki handlowe, poinformowała w niedzielę, że jemeńska milicja Huti zaatakowała tego dnia dwa kolejne statki u wybrzeży Jemenu; w sumie w ciągu 24 godzin wspierani przez Iran Huti zaatakowali trzy jednostki.
07.04.2024

Niemiecki okręt wojenny udaremnił na Morzu Czerwonym atak rakietowy rebeliantów Huti na statek handlowy

Operująca na Morzu Czerwonym w ramach misji UE Aspides niemiecka fregata "Hessen" unieszkodliwiła rakietę, wystrzeloną przez rebeliantów Huti w kierunku statku handlowego - poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na brytyjskie źródła wojskowe.
07.04.2024

Kolejny okręt dołącza do misji pk. "Prosperity Guardian". Jest to holenderska fregata

HNLMS Tromp minął Kanał Sueski i rozpoczął swój udział w międzynarodowej misji pod auspicjami USA. Jej celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, zagrożonych atakami Huti od listopada 2023 roku.
05.04.2024

Norwegia wzmocni marynarkę wojenną

Budżet obronny Norwegii zostanie zwiększony o kwotę 600 mld koron (około 60 mld USD) do 2036 roku, co oznacza dwukrotny wzrost nakładów na wojsko do poziomu 3 proc. PKB - poinformował w piątek rząd w Oslo. Inwestycja, określana jako historyczna, ma być odpowiedzią na agresywną postawę Rosji.
05.04.2024

Damen Naval zamawia kolejne wyposażenie dla fregat zwalczania okrętów podwodnych

Damen Naval zlecił firmie RENK dostawę przekładni dla nowych fregat do zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Holenderska stocznia buduje cztery nowe fregaty, po dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i Marynarki Wojennej Belgii (Marinecomponent). Kontrakt obejmuje łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel).
04.04.2024

Minister obrony Danii odwołał szefa sił zbrojnych, w tle afera z fregatą

Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen poinformował w środę wieczorem o zwolnieniu szefa sił zbrojnych Flemminga Lentfera. Media dymisję wojskowego wiążą z aferą z fregatą Iver Huitfeldt, która została wysłana na Morze Czerwone z niesprawnym uzbrojeniem.
03.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

Fregata Iver Huitfeldt opuszcza Morze Czerwone i wraca do Danii

Duński okręt kończy swój udział w misji pk. "Prosperity Guardian", której celem jest ochrona żeglugi na trasie przez Kanał Sueski przed atakami jemeńskich bojowników Huti. Aktualnie fregata przekroczyła Kanał Sueski i jest w drodze z powrotem do kraju.
03.04.2024

Siły morskie Indii ponownie uratowały statek porwany przez piratów

Zakończyła się kolejna, antypiracka akcja Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy). Zespół abordażowy zatrzymał statek rybacki i wymusił poddanie się dziewięciu uzbrojonych piratów. Udało się uratować całą załogę, w której skład wchodziło 23 obywateli Pakistanu.
02.04.2024

Niemal pół miliarda dolarów na modernizację sił morskich Peru przy współudziale stoczni z Korei Południowej

Stocznia Hyundai Heavy Industries (HHI) z siedzibą w Ulsan otrzymała w Peru zamówienie o wartości 462,9 mln dolarów na wspólną budowę czterech okrętów wojennych w lokalnej stoczni do 2029 roku. Jest to największy w historii eksport sprzętu obronnego do Ameryki Łacińskiej przez podmiot z Korei Południowej.
29.03.2024

Rosyjskie okręty wkraczają na Morze Czerwone. Niekomfortowa sytuacja dla wszystkich

Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku weszły na Morze Czerwone i kieruje się w stronę zachodniego wybrzeża Jemenu, gdzie regularnie dochodzi do ataków na statki, przeprowadzanych przez jemeńskich bojowników. Cele Rosjan związane z zabezpieczeniem żeglugi budzą wielkie kontrowersje z racji na to, że Huti nie kryją się z sympatią do nich i zapowiadali, że nie będą atakować ich jednostek morskich.
29.03.2024

Kolejny francuski okręt z wizytą w Gdyni. Tym razem to FS Thétis (A 785)

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł okręt badawczy typu Lapérouse, Thétis, wchodzący w skład francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale). Wizyta miała charakter roboczy i służyła odpoczynkowi załogi oraz uzupełnieniu zapasów. Obecność jednostek morskich państw NATO w polskich portach służy potwierdzeniu ich znaczenia dla działań sojuszniczych oraz utrzymywania bezpieczeństwa na Bałtyku.
25.03.2024

Francuski okręt zestrzelił rakiety i drony Huti, zagrażające żegludze

Z pokładu francuskiej fregaty typu Aquitaine, FS Alsace (D656), wystrzelono pociski, które strąciły rakiety przeciwokrętowe, wystrzelone z zachodniego terytorium Jemenu, kontrolowanego przez Huti. Była to kolejna, udana akcja okrętu biorącego udział w operacji EUNAVFOR Aspides.
22.03.2024

Udana akcja niemieckiej fregaty. FGS Hessen skutecznie obronił statki przed atakiem Huti

Niemieckie dowództwo poinformowało, że dziś rano niemiecka fregata FGS Hessen odparła atak na statki poruszające się przez Morze Czerwone.
21.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. To kolejny dowód współpracy z podmiotami zaangażowanymi w dostawy kluczowego uzbrojenia i wyposażenia dla okrętów, które w latach 2029-2031 wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
20.03.2024

W Gdyni swój postój miała francuska fregata FS Aquitaine

Od 13 do 15 marca w Porcie Wojennym Gdynia cumowała francuska fregata przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, FS Aquitaine (D650). Była to okazja do uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi okrętu biorącego udział w największych ćwiczeniach NATO od czasu Zimnej Wojny, pk. "Steadfast Defender-24".
15.03.2024

Nowy sezon dla Daru Młodzieży. Statek wypływa w kolejny rejs

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyruszył w kolejny rejs szkolny. W jego ramach studenci odbędą praktykę morską i zdobędą ważne doświadczenie w zakresie życia i działalności na pełnych wodach. Statek powróci do macierzystego portu 19 maja.
14.03.2024

W czwartek "Dar Młodzieży" wypłynie w dwumiesięczny rejs

"Dar Młodzieży" - szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynie w czwartek w dwumiesięczny rejs. Na pokładzie będzie 32-osobowa załoga oraz młodzież szkolna i studenci - poinformowało biuro prasowe uczelni.
14.03.2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

Okręty z Włoch i Grecji eliminują drony Huti na Morzu Czerwonym

Okręty uczestniczące w operacji EUNAVFOR Aspides odparły kolejny atak jemeńskich bojowników na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. W akcji zostało zestrzelonych kilka bezzałogowych pojazdów powietrznych.
13.03.2024

Marynarki wojenne Rosji, Chin i Iranu rozpoczęły ćwiczenia na Morzu Arabskim

Rosja, Chiny i Iran rozpoczęły wspólne manewry morskie w Zatoce Omańskiej – poinformowało we wtorek rosyjskie ministerstwo obrony. Ćwiczenia, które potrwają do 15 marca, odbywają się na tle rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie i pogłębiającej się współpracy Rosji i Iranu w kontekście wojny na Ukrainie.
12.03.2024

Holenderska fregata HNLMS Tromp wyrusza na Morze Czerwone strzec bezpieczeństwa żeglugi

Kolejne państwo dołącza do ochrony międzynarodowej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. W ten sposób Holandia chce wzmocnić międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz chronić swoje morskie interesy. Odbywa się to w momencie, gdy władze tego kraju planują wydać miliardy na modernizację sił morskich i wymianę jednostek nawodnych na nowe.
11.03.2024

Duńska fregata Iver Huitfeld pierwszy raz strąciła drony Huti. Ten okręt to wzór dla "Miecznika"

Podczas misji na Morzu Czerwonym fregata HDMS Iver Huitfeldt (F361) zestrzeliła cztery drony wysłane w sobotę w nocy przez wrogie siły ruchu Huti. Zarówno okręt jak i jego załoga nie ponieśli szkód. Zdarzenie jest z polskiej perspektywy interesujące, gdyż jednostka była wzorem dla platformy Arrowhead 140. To na jej podstawie powstają fregaty, brytyjskie typu 31 i polskie programu "Miecznik".
10.03.2024

Morskie siły USA, Wielkiej Brytanii i Francji notują dziesiątki kolejnych zestrzeleń dronów Huti

Nawet 28 bezzałogowych statków powietrznych miały zestrzelić amerykańskie, brytyjskie i francuskie siły morskie działające na Morzu Czerwonym. W ostatnim czasie jemeńscy bojownicy, którzy od listopada ub. r. prowadzą działania przeciwko żegludze w rejonie, dokonują zwielokrotnionych ataków z użyciem rakiet i dronów. Choć zdecydowana większość z nich kończy się niepowodzeniem, w ostatnim czasie udało im się pierwszy raz skutecznie zniszczyć dwa statki.
10.03.2024

W Turcji ogłoszono nazwę dla drugiej korwety Sił Morskich Ukrainy

W tureckiej stoczni odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał decyzję o nadaniu nazwy drugiej powstającej korwecie dla sił morskich państwa. Otrzyma imię Hetman Iwan Wyhowski. Jednostka ma być istotnym wzmocnieniem marynarki wojennej, która ma bardzo ograniczone zdolności działania.
08.03.2024

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

Oto Awdijiwka. Takich nowych dronów Ukraina będzie używać przeciwko rosyjskim okrętom

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaprezentowała nowy model swojej broni do działań na morzu. To także pierwszy dron nawodny, który został wyprodukowany dzięki znacznemu wsparciu wolontariuszy. Został nazwany na cześć ukraińskiego miasta, o które przez wiele tygodni ukraińska armia toczyła krwawe boje z Rosjanami.
06.03.2024

Eugeniusz Moczydłowski otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2023

Żeglarz Roku 2023 Eugeniusz Moczydłowski wyraził nadzieję, aby jego nagrodzony Srebrnym Sekstantem rejs został potraktowany jako akt założycielski dla przyszłych wielkich wypraw. „To wskazanie jak szerokie horyzonty leżą w zasięgu możliwości polskich żeglarzy” – przekazał.
02.03.2024

Rusza "Ostrobok 2024". To największe ćwiczenie 3. Flotylli Okrętów

W czwartek, 29 lutego, rozpoczęły się największe tegoroczne manewry sił 3. Flotylli Okrętów pk. "Ostrobok-24", które są częścią trwającego ćwiczenia narodowego z udziałem sił zbrojnych innych państw pk. "Dragon-24".
01.03.2024

Dowódca Marynarki Wojennej Niemiec broni załogi FGS Hessen po omyłkowym ostrzelaniu amerykańskiego drona

Niemiecka fregata Hessen o mało nie zestrzeliła amerykańskiego drona na Morzu Czerwonym. Według dowódcy niemieckiej Marynarki Wojennej adm. floty Jana Christiana Kaacka załoga zachowała się jednak "podręcznikowo".
29.02.2024

"Joint Warrior" - morski aspekt "Steadfast Defender 2024" pokazuje możliwości sił NATO

U północnych wybrzeży Norwegii rozpoczęły się 24 lutego ćwiczenia Royal Navy pk. "Joint Warrior 23-1" będące częścią serii największych od lat ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender 2024", największego tego typu przedsięwzięcia NATO od zakończenia Zimnej Wojny.
29.02.2024

Wielka wpadka niemieckiej fregaty. Systemy obronne ostrzelały... amerykański dron

Jak donoszą niemieckie media, uczestniczą w operacji EUNAVFOR Aspides fregata FGS Hessen (F221) omyłkowo miała w poniedziałek ostrzelać dron należący do amerykańskich sił zbrojnych. Miało to miejsce niedługo przed tym, jak okręt wziął udział w akcji zestrzelenia bezzałogowych pojazdów należących do jemeńskich bojowników Huti.
28.02.2024

Manewry na Bałtyku; okręty będą ćwiczyć ochronę morskich szlaków

W czwartek rozpoczną się największe tegoroczne manewry sił 3 Flotylli Okrętów. Marynarka przeprowadzi ćwiczenia m.in. z ostrzału artyleryjskiego i akcji poszukiwawczych.
28.02.2024

Pierwsze użycie broni przez fregatę Hessen na Morzu Czerwonym zakończyło się sukcesem

Niemiecka fregata Hessen, która została rozmieszczona na Morzu Czerwonym w celu ochrony statków handlowych, odparła pierwszy atak milicji Huti działającej z Jemenu. Okręt biorący udział w unijnej misji wojskowej Aspides skutecznie walczył we wtorek wieczorem z dwoma dronami wroga, poinformowała dpa.
28.02.2024

Amerykańskie samoloty i okręt koalicyjny zestrzeliły pięć dronów szturmowych Huti na Morzu Czerwonym

Centralne dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że we wtorek amerykańskie samoloty i okręt wojenny koalicji zestrzeliły na Morzu Czerwonym pięć jednokierunkowych dronów szturmowych, które pochodziły z obszarów kontrolowanych przez Huti w Jemenie.
28.02.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

3. Flotylla Okrętów rozpoczyna ćwiczenie pk. "Ostrobok 2024". Odbywa się to w ramach "Dragon 2024"

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej prowadzi coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe, ćwiczenie pk. "Ostrobok". W tym roku odbywa się ono w ramach manewrów "Dragon 2024" odbywających się na terenie Polski. W jego trakcie marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu zaopatrywania okrętów w morzu, a także działaniach w przypadku użycia niebezpiecznych substancji chemicznych. Ćwiczenie taktyczne z wojskami zakończy się 8 marca.
27.02.2024

Wejście Szwecji do NATO zmienia sytuację na Bałtyku. Co nowy członek wnosi do Sojuszu? (opinia)

Przegłosowanie przez węgierski parlament zgody na przyjęcie Szwecji do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zamyka trwającą dwa lata drogę tego państwa, który przed dekady deklarował swoją neutralność, a w obliczu zagrożenia zdecydował zmienić swoją politykę. W ten sposób NATO zyskuje cenny nabytek, dzięki któremu Morze Bałtyckie staje się dużo bezpieczniejsze. Warto wiedzieć, co zmienia obecność Szwecji w Sojuszu i jaki jest jej potencjał.
27.02.2024

ITS Luigi Rizzo ponownie w Porcie Wojennym Gdynia. Okręt kontynuuje misję ochrony Bałtyku

W Gdyni od 25 lutego kolejny raz można zobaczyć włoską fregatę ITS Luigi Rizzo (F595). Od stycznia wykonuje zadania w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Jest to trzeci okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare), który działa na Morzu Bałtyckim, zapewniając m.in. ochronę przeciwlotniczą polskiego wizyta.
26.02.2024

Dania pomoże Ukrainie w rozwoju marynarki wojennej

Premier Danii Mette Frederiksen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w piątek we Lwowie porozumienie w sprawie współpracy w zakresie bezpieczeństwa i długoterminowego wsparcia - poinformował w piątek szef państwa ukraińskiego na Telegramie. Dziękujemy Danii za solidarność z naszym narodem - dodał.
23.02.2024

Płk Piotr Paluch: nie ma zagrożenia finansowania programu Miecznik

Zastępca Szefa Agencji Uzbrojenia płk Piotr Paluch w czwartek w Sejmie zapewnił, że program budowy trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP jest realizowany zgodnie z harmonogramem i nadal będzie finansowany.
22.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Rozpoczynają się wielkie, międzynarodowe manewry pod auspicjami sił morskich Indii pk. "Milan 2024"

Marynarka Wojenna Indii jest gospodarzem największych, krajowych ćwiczeń pk. "Milan 2024". Do udziału w tym ogromnym, międzynarodowym przedsięwzięciu zaproszono 58 krajów, a kontrowersje wzbudza fakt, że swój udział zatwierdziły w nim Chiny, Iran, Rosja, ale też USA. Z racji na to, że hasło przewodnie ćwiczeń to „Mosty przyjaźni przez morza” można je więc traktować dosadnie.
19.02.2024

To kolejny cel dla ukraińskich dronów? Fregata Admirał Makarow i trzy inne okręty z Kalibrami są aktywne na Morzu Czarnym

Jak poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy, jeszcze 15 lutego służbę bojową na Morzu Czarnym pełniły cztery okręty Floty Czarnomorskiej. Wśród nich jest nowoczesna fregata proj. 11356M Admirał Makarow (799), stanowiąca potencjalnie największe zagrożenie z nich dla broniącego się państwa. Odbywa się to niedługo po spektakularnym sukcesie, jakim było zatopienie okrętu desantowego Cezar Kunikow.
17.02.2024

Duńska fregata Iver Huitfeldt patroluje Morze Czerwone. Była wzorem dla "Miecznika"

Okręt sił morskich Danii rozpoczął zadania związane z ochroną żeglugi na Morzu Czerwonym. To wkład kraju w ochronę tras morskich w ramach misji "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Iver Huitfeldt to interesująca jednostka dla polskich specjalistów morskich, gdyż była wzorem dla projektu platformy Arrowhead 140, na której są oparte przyszłe fregaty programu "Miecznik".
16.02.2024

Niemiecka fregata będzie ochraniać żeglugę na Morzu Czerwonym

Na obecnie jeden z najbardziej newralgicznych akwenów na świecie weszła fregata FGS Hessen (F221). W ramach międzynarodowej misji pk. EUNAVFOR pod auspicjami Unii Europejskiej będzie ochraniać żeglugę w rejonie, zagrożonej przede wszystkim atakami ze strony jemeńskich Huti.
12.02.2024

Brytyjski bliźniak "Miecznika" zostanie niedługo zwodowany? Trwają kluczowe prace przy kadłubie

W należącej do Babcock stoczni w Rosyth ma miejsce budowa przyszłego HMS Venturer, pierwszej fregaty typu 31 (określanych także jako typ Inspiration). Podobnie jak wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik" opiera się on na platformie Arrowhead 140. Dzięki temu można sobie wyobrazić, jak będą wyglądać prace nad polskimi okrętami w niedalekiej przyszłości.
09.02.2024

Noc z zagrożeniem atakami rakietowymi Huti. Morze Czerwone wciąż niespokojne

Mimo uderzeń na infrastrukturę lądową, bojownicy Huti nie przestają atakować statków i okrętów w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Wieczorem, 7 lutego, doszło do kilku powstrzymanych prób ataków na żeglugę w rejonie.
08.02.2024

Wielka Brytania dokonuje wymiany okrętów odpowiedzialnych za ochronę żeglugi na Morzu Czerwonym

Royal Navy kontynuuje misję zabezpieczania żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. W związku z tym, że trwa to już od wielu miesięcy, pojawia się potrzeba wymiany okrętów wykonujących związane z tym zadania, celem dokonania przeglądu na jednostkach, uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi. Stąd fregata typu 23 HMS Richmond (F239) przejmuje funkcję w ramach operacki pk. "Prosperity Guardian" od okrętu tej samej klasy, typu 45 HMS Diamond (D34).
08.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Nigeryjski pirat pozostaje w Danii. Bez kary i na wolności

Nigeryjski pirat, który został schwytany w 2021 roku przez duńskie siły, a następnie leczony z ran w Kopenhadze, otrzymał pozwolenie na stały pobyt w Danii i prawdopodobnie pozostanie w Europie.
05.02.2024

Pierwsza wizyta tego włoskiego okrętu w Świnoujściu. ITS Luigi Rizzo strzeże polskiego wybrzeża

Do Portu Wojennego Świnoujście weszła włoska fregata typu Carlo Bergamini, ITS Luigi Rizzo (F595). To pierwsza wizyta tego okrętu w miejscu stacjonowania 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wykonuje on misję wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża i wschodniej flanki NATO jako trzecia jednostka Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) w ramach misji pk. "Brilliant Shield".
02.02.2024

Położono stępkę pod budowę pierwszej fregaty w ramach programu Miecznik

W środę w Gdyni położono stępkę pod budowę pierwszej z trzech fregat dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik. Jednostka po wybudowaniu otrzyma nazwę ORP Wicher.
31.01.2024

Były oficer włoskiej marynarki skazany na 29 lat więzienia za szpiegostwo dla Rosji

Karę 29 lat i 2 miesięcy więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji wymierzył w poniedziałek wojskowy sąd apelacyjny w Rzymie byłemu oficerowi włoskiej marynarki wojennej Walterowi Biotowi - podała agencja ANSA. Został on aresztowany w marcu 2021 r., gdy przekazywał tajne dokumenty urzędnikom rosyjskiej ambasady.
29.01.2024

Duńska fregata płynie na Morze Czerwone

Duńska fregata Iver Huitfeldt ze 175 członkami załogi opuściła w poniedziałek port marynarki wojennej w Korsor na zachodzie Zelandii. Okręt ma dołączyć do operacji wojskowej na Morzu Czerwonym prowadzonej przez USA i Wielką Brytanię przeciwko rebeliantom Huti w Jemenie.
29.01.2024

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia wróciła do Włoch. Pół roku spędziła na Bałtyku, w tym chroniąc polskie wybrzeże

Okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) który od lipca do stycznia brał udział w misji pk. "Brilliant Shield", powrócił do kraju. Wykonywał misję ochrony wschodniej flanki NATO, wspierając także obronę przeciwlotniczą wybrzeża Polski. Był drugą jednostką, która prowadziła te działania. Wcześniej był to niszczyciel ITS Caio Duilio, obecnie jest to ITS Luigi Rizzo.
26.01.2024

Norwegia chce nowych fregat i szuka partnerów do tego przedsięwzięcia

Z racji na starzenie się okrętów typu Fridtjof Nansen oraz zwiększenie morskiego potencjału państwa, Ministerstwo Obrony Norwegii ogłosiło chęć zakupu sześciu nowych jednostek klasy fregata, które staną się trzonem sił morskich (Sjøforsvaret). W tym celu są poszukiwani partnerzy z branży stoczniowej i zbrojeniowej, którzy mają wesprzeć dostarczenie i potem wspieranie nowych okrętów.
25.01.2024

Ministerstwo Obrony Holandii inicjuje wieloletni program wsparcia dla branży okrętowej

W ciągu 15 lat resort obrony Holandii planuje zainwestować znaczne sumy pieniędzy w rozwój Królewskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W ramach tego przedsięwzięcia chce wzmacniać sektor obronności jako całość, a nie tylko pojedyncze projekty. Ma to stanowić zachętę dla kadr morskich do rozwoju i innowacji.
25.01.2024

Fregaty programu "Miecznik" otrzymają nowoczesne armaty morskie. Kontrakt zawarty

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z włoskim koncernem Leonardo na dostarczenie kluczowego uzbrojenia, jakie znajdzie się na polskich okrętach. Są to armaty morskie Leonardo OTO Melara 76/62 Super Rapid Multi Feeding Strales, jedne z najnowocześniejszych na rynku zbrojeniowym. To kolejna umowa zawarta w związku z pracami nad powstającymi fregatami programu "Miecznik".
22.01.2024

Turcja wciela do służby cztery okręty podczas jednej uroczystości

19 stycznia w tureckiej stoczni Sefine w Yalova z pewnością zapisze się jako wyjątkowy dzień, gdyż wtedy, z udziałem przedstawicieli władz, kadry sił morskich oraz branży stoczniowej, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na aż czterech różnych jednostkach. Uroczystość ma służyć za pokaz zdolności branży stoczniowej w Turcji w skali świata, a także dowodzić wzmacniania przez państwo swojej marynarki wojennej.
22.01.2024

Oficer Marynarki Wojennej Włoch skazany na więzienie. Był rosyjskim szpiegiem

Wyrok 20 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji i korupcję wymierzył w piątek sąd w Rzymie oficerowi włoskiej marynarki wojennej Walterowi Biotowi - podała agencja ANSA. Został aresztowany na parkingu w stolicy Włoch w marcu 2021 roku w chwili, gdy przekazywał tajne dokumenty urzędnikom rosyjskiej ambasady.
22.01.2024

Francuskie siły morskie rozpoczynają misję ochrony Morza Północnego

Na początku 2024 roku wielozadaniowa fregata typu Aquitaine Bretagne (D655) wyszła z Brestu, a jej zadaniem jest wzmocnienie, poprzez swoją obecność, zdolności odstraszania w Europie Północnej w ramach tamtejszego systemu obrony NATO. Ma też pomóc poszerzać wiedzę na temat tego obszaru, o trudnych warunkach nawigacyjnych, ekstremalnie niskich temperatur i długotrwałej nocy polarnej są szczególnie wymagające. Na tym doświadczeniu zyskają marynarze z innych okrętów i flot, jak też budowniczowie jednostek morskich.
19.01.2024

Francja wzmacnia swoją obecność na newralgicznym obszarze. Fregata Languedoc osłania statki na trasie żeglugowej

Zagrożenie atakami rakietowymi ze strony jemeńskich bojowników Huti, próby porwań statków i ogólnie niestabilność tras morskich pozostają wyzwaniem dla międzynarodowych sił morskich. W dążenie do utrzymania niezakłóconej żeglugi jest również zaangażowana Marynarka Wojenna Francji (Marine nationale) która również rozmieściła swoje siły morskie w newralgicznym regionie.
16.01.2024

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł ITS Luigi Rizzo. Nastąpiła wymiana włoskich okrętów na Morzu Bałtyckim

To już drugi raz, gdy jednostki Marina Militare wymieniają się w związku z zadaniami wykonywanymi w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Po blisko pół roku obecności nad Bałtykiem pożegnano ITS Antonio Marceglia, którą zastąpił bliźniaczy ITS Luigi Rizzo.
15.01.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

ITS Antonio Marceglia kolejny raz w Gdyni. W sobotę przybędzie ITS Luigi Rizzo

W polskich portach wielokrotnie można było zobaczyć okręty poruszające się pod włoską banderą. Wpierw był to niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio, potem w jego miejsce weszła fregata ITS Antonio Marceglia (F597). W najbliższym czasie do Portu Wojennego Gdynia pojawi się fregata ITS Luigi Rizzo (F595). Włoska obecność w polskich portach i na Bałtyku jest związana z trwającą od maja misją pk. "Brilliant Shield".
11.01.2024

Jak powstaje fregata typu 31 dla Royal Navy? PGZ Stocznia Wojenna z wizytą w stoczni Babcock

Przedstawiciele gdyńskiej stoczni z jej prezesem zarządu Pawłem Lulewiczem na czele mogła zapoznać się z przebiegiem prac nad najnowocześniejszymi fregatami, które w niedalekiej przyszłości wejdą w skład sił morskich Wielkiej Brytanii. Powstają one w oparciu o projekt platformy Arrowhead 140, podobnie jak polskie, wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik".
11.01.2024

Wielka Brytania wysyła fregatę do Zatoki Perskiej celem ochrony międzynarodowej żeglugi

Wchodząca w skład Royal Navy fregata typu 23 HMS Richmond dołącza do HMS Diamond i HMS Lancaster w ramach misji ochrony transportu morskiego przez newralgiczny szlak, zagrożony atakami rakietowymi oraz pirackimi.
10.01.2024

USA testują cierpliwość Chin. Lotniskowiec USS Carl Vinson ćwiczy wraz z Marynarką Wojenną Filipin na spornym akwenie

Lotniskowiec typu Nimitz USS Carl Vinson (CVN-70) rozpoczął w środę ćwiczenia na Morzu Południowochińskim wraz z siłami morskimi Filipin. Manewry mają na celu przećwiczenie działania w ramach sił połączonych w domenie morskiej. W związku z tym okręty amerykańskie i filipińskie uczestniczą w intensywnym szkoleniu i zaawansowanych operacjach w zakresie komunikacji morskiej.
04.01.2024

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Dania wysyła fregatę na Morze Czerwone w związku z misją pk. "Prosperity Guardian"

Władze Danii zdecydowały się wysłać okręt w ramach międzynarodowych wysiłków na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Odbywa się to w ramach misji pk. "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Jest to odpowiedź na atak skierowane przeciwko statkom i okrętom prowadzone przez szyickich bojowników Huti z Jemenu. W wyniku tego wiele firm i armatorów zrezygnowało z poruszania się tą trasą żeglugową, co nie zostaje bez wpływu na światową gospodarkę.
31.12.2023

Ukraina pokazuje potencjał bojowy swoich morskich dronów

Sukces operacji morskich z udziałem bezzałogowych pojazdów nawodnych pomógł Ukrainie choć w pewnym stopniu oddalić zagrożenie ataków Floty Czarnomorskiej. Siły zbrojne broniącego się państwa pochwaliły się, jakie wyposażenie znajduje się w jego morskim arsenale.
29.12.2023

Świąteczna wizyta szefa włoskiego MON w Gdyni. W tle polsko-włoska współpraca sił morskich

Boże Narodzenie to czas, gdy wielu myśli o odpoczynku i spędzeniu czasu z rodziną. Jednak potrzeba zachowania bezpieczeństwa państwa i jego instytucji powoduje, ze służby, w tym siły zbrojne, wykonują swoje zadania także w tym okresie. W tym roku ma to wyjątkowy wymiar, bo w Polsce stacjonuje okręt Marynarki Wojennej Włoch, ITS Antonio Marceglia. Odbywających służbę marynarzy odwiedził minister obrony kraju, Guido Crosetto.
26.12.2023

Wyrok dla byłego dowódcy wachty Helge Ingstad utrzymany w mocy

Norweski sąd apelacyjny podtrzymał wyrok 60 dni więzienia w zawieszeniu dla oficera wachtowego z okrętu Helge Ingstad. Raport wskazuje na błędy załogi wachtowej w identyfikacji nadpływającego statku.
25.12.2023

Silniki Rolls-Royce będą napędzać fregaty programu "Miecznik". PGZ Stocznia Wojenna podpisuje umowę

20 grudnia 2023 roku PGZ Stocznia Wojenna podpisała Umowę z Rolls-Royce Solutions GmbH na zakup silników głównych, zespołów prądotwórczych i systemu zarządzania układem napędowym dla trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
22.12.2023

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia spędzi święta w Porcie Wojennym Gdynia

Kolejny raz w Gdyni można zobaczyć obecny od lipca tego roku na polskich wodach okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Choć faktycznie stale wykonuje misję pk. "Brilliant Shield", to najbliższy czas spędzi w świątecznej atmosferze. Jest to także okazja do rozwijania bliskich relacji z polskimi marynarzami.
22.12.2023

Włochy dołączają do misji ochrony żeglugi na Morzu Czerwonym i wysyłają w tym celu fregatę

Zainaugurowana przez USA międzynarodowa misja pk. "Prosperity Sentinel" wiąże się ze zwiększeniem obecności sił morskich na zagrożonym przez bojowników akwenie. Morze Czerwone, będące trasą prowadzącą do Kanału Sueskiego, jest kluczowe do utrzymania bezpiecznej żeglugi oraz łańcucha dostaw dla różnych sektorów gospodarki. Kolejne kraje deklarują wysłanie wsparcia celem zapewnienie realizacji tego przedsięwzięcia, a nawet już wysyłają swoje siły. W tej sytuacji okręty są najszybciej dostępnym rodzajem sił zbrojnych.
21.12.2023

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

Saab i Agencja Uzbrojenia zawarły umowę w zakresie dostawy systemu do ćwiczeń zwalczania okrętów podwodnych

System AUV 62-AT jest przeznaczony do zaawansowanego szkolenia w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), a jego pozyskanie ma przełożyć się na wzrost możliwości wspomagania procesu szkolenia oficerów i marynarzy odpowiedzialnych za tego typu działania w siłach polskiej Marynarki Wojennej. Wartość zamówienia wynosi ok. 70 mln koron szwedzkich netto (30 mln zł), a dostawa systemu zostanie zrealizowana w 2024 roku.
18.12.2023

Portugalia. Trzy rosyjskie okręty wojenne na wodach pod portugalską jurysdykcją

Marynarka wojenna Portugalii skierowała dwie fregaty w pobliże trzech okrętów rosyjskiej floty wojennej, które pojawiły się na wodach pod portugalską jurysdykcją, podało w piątek dowództwo marynarki w Lizbonie.
16.12.2023

Zatwierdzenie aneksu nr 4 programu "Miecznik". Wszystkie zamówione fregaty otrzymają swoje wyposażenie i uzbrojenie

Agencja Uzbrojenia w tym tygodniu zatwierdziła procedurę wyposażenia wszystkich trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik". Ma to rozwiać obawy, czy finansowanie oraz płynność przedsięwzięcia są zagrożone.
14.12.2023

Pentagon: Ataki jemeńskiego ruchu Huti na statki są destabilizujące, wymagają międzynarodowej reakcji

Ataki rakietowe jemeńskiego ruchu Huti na statki i okręty są destabilizujące i wymagają międzynarodowej reakcji, stanowią też one "rażące naruszenie prawa międzynarodowego" - ostrzegł we wtorek rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder.
13.12.2023

Ataki rakietowe z Jemenu na statki stanowią zagrożenie dla handlu międzynarodowego

Zarząd Portu Aszdod, największego portu towarowego w Izraelu, ostrzegł we wtorek w komunikacie, że ataki rakietowe jemeńskiego ruchu Huti na statki i okręty w regionie stanowią poważne zagrożenie dla handlu międzynarodowego.
12.12.2023

Francuska fregata zniszczyła drona wycelowanego w norweski tankowiec

Francuska fregata FREMM Langwedocja przechwyciła i zniszczyła drona, który zagrażał norweskiemu tankowcowi Strinda na Morzu Czerwonym - poinformowało we wtorek francuskie ministerstwo obrony.
12.12.2023

MAN Energy Solutions dostarczy silniki wysokoprężne i agregaty prądotwórcze dla fregat ASW firmy Damen Naval

Damen Naval zlecił firmie MAN Energy Solutions dostawę silników wysokoprężnych i zespołów prądotwórczych dla nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW). Zamówienie obejmuje osiem silników okrętowych MAN 20V28/33D STC i szesnaście zespołów prądotwórczych o zmiennej prędkości 16V175D-MEV Naval z obudową dźwiękoszczelną i urządzeniami pomocniczymi. Umowa obejmuje również zintegrowane wsparcie logistyczne dla czterech nowych fregat projektowanych i budowanych dla Holandii i Belgii.
11.12.2023

Francja. Wojsko: fregata zestrzeliła na Morzu Czerwonym dwa drony nadlatujące z Jemenu

Francuska fregata zestrzeliła na Morzu Czerwonym dwa drony zmierzające w jej kierunku od wybrzeży Jemenu – poinformował w niedzielę sztab generalny armii.
10.12.2023

Dzień Otwarty Daru Młodzieży – odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście!

W niedzielę, 10 grudnia zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie „Daru Młodzieży”. Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dostępna będzie w godz. 10.00 – 17.00. Na zakończenie Dnia Otwartego na statku zabłyśnie najwyższa choinka w Trójmieście!
08.12.2023

ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach

Do Portu Wojennego Gdynia ponownie weszła fregata typu typu Carlo Bergamini. Od lipca realizuje zadanie wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża, wykonując też obowiązki w zakresie ochrony żeglugi i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
06.12.2023

Groźne roszczenia terytorialne Wenezueli wobec Gujany. W tle dostęp do złóż ropy na Atlantyku

W Wenezueli odbyło się referendum, w którym naród miał opowiedzieć się nad "przywróceniem" pod kontrolę władz regionu Guayana Esequiba. Problem polega na tym, że stanowi on połowę terytorium sąsiedniej Gujany. Działania rządu w Caracas, przypominające rosyjskie roszczenia wobec Ukrainy, grożą stabilnością bezpieczeństwa w Ameryce Południowej.
04.12.2023

Kongsberg z wielomiliardowym kontraktem na konserwację norweskich fregat

Kongsberg Naval Services, spółka należąca do Kongsberg Maritime i Kongsberg Defence & Aerospace, została wskazana do kluczowej umowy z Norweską Agencją Materiałów Obronnych na wsparcie operacyjne, konserwację i usługi przedłużające żywotność norweskich fregat. Umowa ma łączną wartość do 17 miliardów koron norweskich (ponad 6 mld zł) za usługi świadczone przez cały okres obowiązywania umowy, zakładany do 2040 roku.
04.12.2023

Fincantieri woduje fregatę Spartaco Schergat. To dziewiąta jednostka z międzynarodowej serii FREMM w Marina Militare

Uroczystość wodowania odbyła się w stoczni Riva Trigoso we włoskiej Genui. Budowany w ramach francusko-włoskiej współpracy okręt wpisuje się w cel stoczni stworzenia uniwersalnej platformy bojowej, możliwej do dostosowania do potrzeb zamawiającego oraz wykonywanych zadań. W ten sposób ma reprezentować najnowsze rozwiązania w zakresie rozwoju sił morskich na miarę XXI wieku.
28.11.2023

Do portu w Birmie wpłynęły chińskie okręty w celu przeprowadzenia manewrów morskich

Trzy okręty chińskiej marynarki wojennej wpłynęły w poniedziałek do największego portu w Birmie w celu przeprowadzenia manewrów – przekazała agencja AFP. Wizyta chińskiej marynarki wojennej zbiega się w czasie z trwającymi od miesiąca walkami junty z rebeliantami mniejszości etnicznych w całym kraju, zwłaszcza w pobliżu granicy z Chinami, co wywołało zaniepokojenie w Pekinie.
28.11.2023

Położenie stępki pod ORP Wicher planowane wstępnie na 31 stycznia. To kolejny etap programu "Miecznik"

Na portalu X (dawniej Twitter) Polska Grupa Zbrojeniowa podała informację, kiedy miałoby się odbyć kolejne wydarzenie związane z budową pierwszej z trzech, wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.11.2023

Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"

Do szkockiej stoczni w Rosyth, należącej do Babcock International, przybyła wycieczka uczniów i absolwentów polskiej szkoły Poloniusz. Była to okazja do zapoznania się z historią polsko-brytyjskich relacji a także działalnością stoczniowców.
24.11.2023

Przyszły HMS Venturer rośnie w oczach. Tak prezentuje się kadłub bliźniaka polskiego "Miecznika"

Budowa nowego okrętu typu 31, opartego na proj. Arrowhead 140 nabiera kształtów, a zespół pracuje nad ukończeniem konstrukcji w hali konstrukcyjnej. To pierwsza z pięciu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat. Powstawanie tej jednostki jest interesujące dla polskich obserwatorów, gdyż opiera się na podobnych rozwiązaniach co planowane podobne okręty programu "Miecznik" dla polskiej Marynarki Wojennej. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał aktualnie budowany, przyszły ORP Wicher.
23.11.2023

Na Zatoce Fińskiej rozpoczęły się manewry NATO z udziałem amerykańskiej i brytyjskiej piechoty morskiej

Przez tydzień u południowych wybrzeży Finlandii oraz na wodach archipelagowych oddziały marynarki wojennej, a także sił powietrznych i lądowych kilku krajów NATO, w tym Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Holandii, Szwecji i Estonii, ćwiczą w ramach manewrów "Freezing Winds 22". Celem przedsięwzięcia jest m.in. ochrona infrastruktury podwodnej.
22.11.2023

Dar Młodzieży z prestiżową nagrodą Sultan Qaboos Sailing Trophy

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród żeglarskich na świecie. Kpt. ż.w. Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży” odebrał nagrodę Sultan Qaboos Sailing Trophy.
20.11.2023

Japonia. Ćwiczenia piechoty morskiej na wyspie uznawanej za potencjalny cel ataku Chin

Japońscy marines przeprowadzili w niedzielę ćwiczenia desantu na wyspie Tokunoshima, w ramach których symulowali wyparcie najeźdźców z tego terytorium, uznawanego przez rząd w Tokio za potencjalny cel ataku Chin – przekazała agencja Reutera.
20.11.2023

Australijscy nurkowie odnieśli obrażenia z powodu niebezpiecznego użycia sonaru przez chiński okręt

– Nasi nurkowie odnieśli obrażenia, najpewniej w wyniku „niebezpiecznego i nieprofesjonalnego” użycia sonaru przez chiński niszczyciel, który zbliżył się do australijskiej fregaty niedaleko Japonii – ogłosił w sobotę minister obrony Australii Richard Marles.
17.11.2023

Royal Navy obserwuje rosyjski okręt, który pojawił się w pobliżu brytyjskiego wybrzeża

Siły morskie Wielkiej Brytanii śledzą okręty Federacji Rosyjskiej, które przechodzą przez kanał La Manche. Teraz "eskortowały" fregatę pro. 11356R Admirał Grigorowicz (494), której działania są pilnie obserwowane przez państwa NATO.
14.11.2023

Święto Niepodległości - powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Po półrocznym rejsie do macierzystego portu zawinął Dar Młodzieży. 11 listopada o 14:00, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim odbyło się gorące powitanie Daru Młodzieży.
11.11.2023

Rosyjski okręt wojenny na wodach pod portugalską jurysdykcją

Marynarka wojenna Portugalii obserwuje okręt rosyjskiej floty Admirał Grigorowicz, znajdujący się od czwartku w tzw. wyłącznej strefie ekonomicznej, czyli na wodach pod jurysdykcją władz w Lizbonie - powiadomiła w piątek portugalska armia.
10.11.2023

Wizyta niemieckiej fregaty FGS Mecklenburg-Vorpommern w Porcie Gdynia

W związku z trwającymi na Bałtyku ćwiczeniami sił okrętowych NATO mają miejsce regularne wejścia jednostek należących do państw wchodzących w skład sojuszu. Dziś do gdyńskiego portu wszedł okręt wchodzący w skład Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Aktualnie znajduje się przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego do Gdyni powróciła fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wchodząca w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów. Także bierze udział w sojuszniczych ćwiczeniach pk. Joint Warrior.
10.11.2023

Powitajmy wspólnie Dar Młodzieży!

Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wraca do macierzystego portu. 11 listopada, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim, vis a vis Akwarium Gdyńskiego odbędzie się powitanie Daru Młodzieży
08.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Ukraińskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu pk. "Joint Warrior" na Morzu Północnym

Pod holenderskim dowództwem znajdują się dwa okręty przeciwminowe, należące do Sił Morskich Ukrainy. Biorą udział w trwających dwa tygodnie ćwiczeniach, mając możliwość współdziałania z państwami NATO oraz partnerskimi.
02.11.2023

ITS Antonio Marceglia ponownie z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

Włoska fregata, która od lipca prowadzi działania na Morzu Bałtyckim, ponownie znalazła się na polskich wodach, wspierając bezpieczeństwo morskie i obronę przeciwlotniczą w ramach operacji pk. "Brilliant Shield". Obecnie znajduje się w miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów.
02.11.2023

Efektowne wodowanie nowego kutra dla US Coast Guard. Jest wielkości fregaty

W stoczni Eastern Shipbuilding Group odbyła się wyjątkowa ceremonia. 27 październikaw Panama City w stanie Floryda zwodowano jednostkę typu Heritage, przyszłego USCGC Argus (WMSM-915), pierwszą z nowej serii dużych kutrów dla amerykańskiej straży wybrzeża.
30.10.2023

Polskie okręty wyruszają do Zatoki Fińskiej w związku z zagrożeniem dla podwodnej infrastruktury

Po przeprowadzeniu ćwiczeń oraz akcji przeciwminowych na francuskich wodach, Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) powraca na Morze Bałtyckie, aby wzmocnić patrole w związku z niedawnymi incydentami, jakimi było uszkodzenie gazociągu Balticconnector oraz kabli podmorskich. Na czele zespołu stoi kadra polskiej Marynarki Wojennej w ramach PKW Czernicki.
26.10.2023

Damen podpisuje kontrakt z kolejnym podmiotem w zakresie wyposażenia nowoczesnych fregat. "Niderlandzki Miecznik" rozwija się

Holenderski koncern Damen zlecił kolejnej, rodzimej firmie dostarczenie i integrację systemów na powstające fregaty zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Obie firmy podpisały umowę na projektowanie, inżynierię, instalację i integrację wszystkich systemów elektrycznych, w tym instalacji dystrybucji energii i oświetlenia jednostek, które wzmocnią morski potencjał Belgii i Holandii.
25.10.2023

Marynarka Wojenna Włoch podsumowuje trzy miesiące misji okrętu na Bałtyku, w tym w ramach obrony polskiego wybrzeża

Fregata rakietowa ITS Antonio Marceglia (F597) opuściła 25 października br. port w Rydze, wracając do pełnienia służby na Morzu Bałtyckim, wspierając bezpieczeństwo morskie i obronę przeciwlotniczą w ramach operacji pk. "Brilliant Shield". Wpisuje się to w ochronę "wschodniej flanki" NATO, gwarantując ochronę szlaków żeglugowych i wybrzeży państw należących do sojuszu.
25.10.2023

Niemcy wysyłają fregatę na Morze Śródziemne. Będzie działać nieopodal Izraela

Opuszczając 20 października br. port wojenny w Wilhelmshaven jednostka Deutsche Marine FGS Baden-Württemberg (F222) będzie pierwszą typu F125, która weźmie udział w misji zagranicznej. Wraz z załogą Delta z 4. Eskadry Fregat na pokładzie weźmie udział w mandatowej misji zagranicznej UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Moment wyruszenia pokrywa się w czasie z groźbą eskalacji konfliktu we wschodniej części Morza Śródziemnego.
20.10.2023

Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

ORP Gen. Kazimierz Pułaski wyruszył dziś z Portu Wojennego Gdynia i udał się na Morze Północne, by wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. "Joint Warrior", organizowanym przez morskie siły zbrojne Wielkiej Brytanii.
16.10.2023

Komisja wyborcza na pokładzie Daru Młodzieży

Dar Młodzieży jest jednym z czterech polskich statków, na którym będzie można oddać głos w zbliżających się wyborach, spełniając tym samym obywatelski obowiązek. Studenci Wydziału Nawigacyjnego UMG oraz stała załoga szkolnej fregaty zagłosują Komisji Wyborczej nr 1000.
13.10.2023

Polskie okręty biorą udział w działaniach przeciwminowych na francuskich wodach

Od 9 października siły Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 pod polskim dowództwem prowadzą operację poszukiwania i neutralizacji powojennych pozostałości i innych obiektów niebezpiecznych u wybrzeży Francji. To okazja do potwierdzenia zdolności załóg oraz polepszania międzynarodowej współpracy.
13.10.2023

Damen zleca ABB dostawę zintegrowanego systemu zasilania i dystrybucji dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval wybrał firmę ABB na dostawcę zintegrowanego systemu zasilania i dystrybucji Onboard DC Grid dla nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW). Stocznia buduje cztery okręty, dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i dwie dla sił morskich Belgii (Marinecomponent/Composante marine). To druga współpraca obu firm. Na początku 2022 roku norweski oddział firmy otrzymał kontrakt na projekt fregaty F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine).
11.10.2023

Znowu groźnie na Pacyfiku. Chińskie okręty blokują trasę filipińskiego konwoju

To już kolejna sytuacja, gdy okręty chińskiej straży wybrzeża oraz jednostki tzw. milicji morskiej blokowały i nękały konwój morski z zaopatrzeniem, zmierzające do placówki Marynarki Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas), stanowiącej kość niezgody w związku z roszczeniami morskimi Chin o obszary morskie na Morzu Południowochińskim. Incydent odbył się w trakcie realizowanych na szeroką skalę amerykańsko-filipińskich ćwiczeń morskich.
05.10.2023

Okrętowa Grupa Zadaniowa idzie w morze. Pokaz zdolności polskich marynarzy

Wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów siły morskie wyruszyły celem przeprowadzenia ćwiczeń wraz z sojusznikami z NATO. Celem tego typu przedsięwzięć jest sprawdzenie oraz utrwalanie zdolności załóg okrętów podczas wykonywania zadań na morzu.
03.10.2023

Dar Młodzieży dotarł na równik

Cel został osiągnięty, w czwartek, 28 września o godz. 19.10 czasu Greenwich (22.10 w Polsce) Dar Młodzieży przekroczył równik! Dowodzona przez komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upamiętniła w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – Lwów, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.
01.10.2023

Ostre strzelanie francuskiej fregaty. Udany test pocisku przeciwokrętowego Exocet MM40 B3C

Marynarka Wojenna Francji (Marine nationale) pochwaliła się testami uzbrojenia, zrealizowanymi 20 września br. u wybrzeży Tulonu i w ośrodku DGA Essais de Missiles. Wzięła w tym udział wielozadaniowa fregata z wzmocnionymi zdolnościami obrony powietrznej (FREMM DA), Alsace. Sprawdzony pocisk ma w przyszłości znaleźć się w wyposażeniu okrętów tej klasy.
28.09.2023

Niestraszne jej zimno. OSK Desing zaprezentował projekt fregaty przeznaczonej do działań na Morzu Arktycznym

Duńska firma zajmująca się projektowaniem jednostek nawodnych zaprezentowała swoją propozycję dla sił morskich działających na najdalej wysuniętych na północ wodach Atlantyku, a także w pobliżu Arktyki. Dzięki swoim funkcją ten wielozadaniowy okręt ma, zdaniem twórców, zrewolucjonizować działanie sił morskich, szczególnie w obliczu międzynarodowej rywalizacji na Dalekiej Północy.
27.09.2023

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Heinen & Hopman wyposaży niderlandzko-belgijskie fregaty

Heinen & Hopman dostarczy systemy filtrów HVAC-R i CBRN okrętów przeznaczonych dla Belgii i Holandii, określanych niekiedy jako "niderlandzki Miecznik" z racji na znaczenie dla obrony tych państw i przemysłu obronnego oraz okrętowego. Firma z siedzibą w Spakenburgu dostarczy systemy klimatyczne i filtracyjne dla czterech nowych fregat budowanych dla Holandii i Belgii. Po Thales i RH Marine Heinen & Hopman jest trzecim krajowym dostawcą powiązanym z projektem.
26.09.2023

Wodowanie siódmej fregaty typu Mogami dla japońskich sił morskich

W stoczni Nagasaki Shipyard & Machinery Works należącej do koncernu Mitsubishi Heavy Industries (MHI) odbyła się ceremonia wodowania siódmego, z zaplanowanych 12, okrętu dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Japan Maritime Self-Defense Force, JMSDF, lub Kaijō Jieitai). Nowe okręty mają stać się trzonem floty broniącej Wyspy Japońskie w obliczu groźnej postawy Chin, Korei Północnej i Rosji.
26.09.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Wyjątkowa okazja, Royal Navy sprzedaje cztery okręty

Brytyjski Urząd ds. Sprzedaży Sprzętu Obronnego (Defence Equipment Sales Authority) prezentuje ofertę sprzedaży byłych okrętów, które wycofano ze służby w Royal Navy. Aktualnie w ofercie są cztery jednostki, niemniej w przyszłości lista do potencjalnych "zakupów" ma stawać się większa.
19.09.2023

Babcock buduje kolejną fregatę typu 31 dla Royal Navy. Z udziałem PGZ Stocznia Wojenna odbyła się ceremonia położenia stępki pod HMS Active

Wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w szkockiej stoczni w Rosyth, wiąże się z budową serii pięciu okrętów. Podobnie jak jednostki polskiego programu "Miecznik" są one oparte na projekcie Arrowhead 140.
18.09.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.