• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kongsberg z wielomiliardowym kontraktem na konserwację norweskich fregat

rk

04.12.2023 14:15 Źródło: Kongsberg
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kongsberg z wielomiliardowym kontraktem na konserwację norweskich fregat

Partnerzy portalu

Fot. MW Norwegii

Kongsberg Naval Services, spółka należąca do Kongsberg Maritime i Kongsberg Defence & Aerospace, została wskazana do kluczowej umowy z Norweską Agencją Materiałów Obronnych na wsparcie operacyjne, konserwację i usługi przedłużające żywotność norweskich fregat. Umowa ma łączną wartość do 17 miliardów koron norweskich (ponad 6 mld zł) za usługi świadczone przez cały okres obowiązywania umowy, zakładany do 2040 roku.

Spółka została wybrana na głównego dostawcę w zakresie zarządzania i konserwacji technicznej okrętów, a także ich modyfikacji i działań przedłużających żywotność. Umowa dotyczy znajdujących się w służbie czterech norweskich fregat typu Fridtjof Nansen. Wprowadzono je do niej w latach 2006-2011, tworząc z nich trzon Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).

– Wspólnie z naszymi norweskimi dostawcami możemy zaoferować wydajne i zrównoważone usługi konserwacyjne, aby wzmocnić zdolność operacyjną i gotowość sił zbrojnych, a jednocześnie zapewnić wsparcie sojuszniczym siłom Norwegii. Przemysł morski, technologia obronna i cyfryzacja to główne filary Kongsberg. W tej umowie ramowej z Norweskimi Siłami Zbrojnymi łączą się one w celu optymalizacji operacji i zwiększenia dostępności technicznej norweskich fregat przez cały okres ich użytkowania, jednocześnie ułatwiając przewidywalne koszty eksploatacji i konserwacji– powiedział Geir Håøy, prezes i dyrektor generalny Grupy Kongsberg.

Kongsberg będzie koordynować działania z partnerami poprzez zintegrowaną i długoterminową współpracę z Norweskimi Siłami Zbrojnymi i Norweską Agencją Materiałów Obronnych. Firma utworzyła konglomerat zakładów, składający się ze stoczni Westcon Yards i Coast Center Base (CCB), a WilNor Governmental Services (WGS) i Wilhelmsen Ship Management (WSM). Norweski koncern ma również podpisaną umowę o współpracy z hiszpańską firmą Navantia, aby zapewnić sobie usługi wsparcia ze strony stoczni, która pierwotnie zbudowała wspomniane fregaty.

Spółka Kongsberg Naval Services (KNS) została utworzona w celu świadczenia usług serwisowych zgodnie z umową z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (NDMA). Właścicielami firmy po 50% są Kongsberg Maritime i Kongsberg Defence & Aerospace. Oczekuje się, że umowa pomiędzy NDMA i KNS zostanie podpisana najpóźniej jeszcze w grudniu tego roku.

Choć Kongsberg specjalizuje się w głównie dostarczaniu wyposażenia i uzbrojenia dla okrętów, zapewniając też wsparcie technologiczne, koncern zapewnia także o własnych zdolnościach do budowy okrętów. Był jednym z potencjalnych oferentów programu "Miecznik", gdy jeszcze miał zakładać dostarczenie korwet. Prezentował wtedy projekt modułowej korwety proj. Vanguard. Obecnie koncern współpracuje z niemieckim TKMS przy budowie okrętów podwodnych typu 212 CD, potencjalnie oferowanych Polsce w ramach programu "Orka".


Fot. MW Norwegii

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.