• <

Wynik wyszukiwania - "Kongsberg" - Wiadomości

Thales inauguruje nowe centrum testowe dla fregat typu F126

Firma Thales otwiera w holenderskim Hengelo centrum testowe, w którym będzie integrować i sprawdzać systemy do planowanych fregat typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Otwarcie obiektu oznacza kolejny etap w budowie tych okrętów, jak i istotne wsparcie dla zatrudnienia i innowacji technologicznych w Holandii, co odbywa się we współpracy z Damen Naval.
25.04.2024

Wyposażenie napędowe od Kongsberga nada prędkości fregatom niderlandzkiego "Miecznika"

Damen Naval wybrał Kongsberg Maritime Sweden na dostawcę śrub napędowych o regulowanym skoku i wałów okrętowych dla czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare) dla Holandii i Belgii.
19.04.2024

Morze pod nadzorem mikrosatelitów. Kongsberg zbuduje satelity. Dla Polski również?

Kongsberg Defence & Aerospace otrzymał kontrakt od Norwegian Intelligence Service (NIS) na dostarczenie danych z satelitarnego nadzoru morskiego z norweskich akwenów znajdujących się w strefie niezbędnej dla bezpieczeństwa Norwegii. NIS jest odpowiedzialny za operacje kosmiczne i bezpieczny rozwój Norweskich Sił Zbrojnych.
19.04.2024

"Morskie kły" w Rumunii. Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu "Sea Shield 24"

Z udziałem 12 państw NATO i partnerskich rozpoczęły się największe, cykliczne ćwiczenia morskie w Rumunii pk. "Sea Shield". W przedsięwzięciu ponownie bierze udział lądowy komponent polskiej Marynarki Wojennej w postaci modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.
12.04.2024

W Finlandii położono stępkę pod pierwszą korwetę typu Pohjanmaa

W fińskiej stoczni w Rauma odbyła się 11 kwietnia uroczystość położenia stępki pod pierwszą z czterech wielozadaniowych korwet projektu Laivue 2020. Mają one wzmocnić potencjał Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat).
11.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

Optonaval nawiązuje współpracę z Damen Naval przy budowie niemieckich fregat nowej generacji

Holenderski koncern poinformował o o współpracy z niemiecką firmą Optonaval przy projekcie budowy fregat określanych jako F126. W ramach budujemy cztery nowe fregaty dla niemieckiej marynarki wojennej. Optonaval z Hamburga w Niemczech zaprojektuje, wyprodukuje i będzie nadzorował system wspomagania lądowania i widoczności dla śmigłowca (Helicopter Visual Landing Aid System, HVLAS), który ułatwi bezpieczne operacje śmigłowców zarówno w dzień, jak i w nocy.
27.03.2024

Finlandia kolejnym państwem, który przekaże Ukrainie łodzie bojowe. Dostawy pójdą przez Rumunię

Prezydent Rumunii Klaus Johannis poinformował parlament, że Finlandia przekaże Ukrainie wojskowe jednostki nawodne, które zostaną przetransportowane przez rumuńską granicę.
19.03.2024

eSOV na prąd za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV. Ile zbudujemy w Polsce?

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

Dno pod kontrolą. Kongsberg wykryje przeszkodę na oceanie w trudnych warunkach

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie do badania dna, które wprowadził Kongsberg Discovery. Norweska firma specjalizuje się w rozwoju podwodnej robotyki i technologii czujników. Lżejsze urządzenie EM 2042 MBES spotkało się z bardzo pozytywną reakcją hydrografów na konferencji FEMME w Edynburgu.
11.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Radosław Sochanowski i Maciej Sobieraj

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z przedstawicielami Kongsberg Maritime Poland: Radosławem Sochanowskim – dyrektorem zarządzającym oraz Maciejem Sobierajem – dyrektorem sprzedaży.
28.02.2024

Tak wygląda przyszłość sił przeciwminowych? Wyjątkowy "okręt-matka" rozpoczyna testy

RFA Stirling Castle rozpoczyna próby z specjalistycznym zespołem w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów w wodzie. Mają one zrewolucjonizować sposób, w jaki Royal Navy ma radzić sobie z zagrożeniami podwodnymi. Zastosowane rozwiązania i technologia mają zapewnić zapewnić bezpieczeństwo wód Wielkiej Brytanii, jak i zmniejszyć ryzyko dla marynarzy.
16.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Uniwersytet zgubił drona pod antarktycznym lodowcem

Uniwersytet w Göteborgu stracił podwodnego drona pod lodowcem szelfowym Antarktyki. Była to jedna z niewielu na świecie maszyn przystosowanych do prowadzenia badań w tamtejszych warunkach.
05.02.2024

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

Nowoczesne technologie dla włoskich okrętów podwodnych. Mają się znaleźć także w propozycji dla programu "Orka"

W stoczni wojskowej Taranto we Włoszech odbyło się, 24 stycznia tego orku, szóste spotkanie Komitetu Programowego, którego jednym z głównych zagadnień było wdrożenie najnowocześniejszego systemu baterii litowo-jonowych na pokładach okrętów podwodnych. Prototyp komponentów LBS przeszedł odpowiedni pakiet testów wydajności i bezpieczeństwa, co stanowi kamień milowy na technicznej ścieżce wdrożenia na pokładzie. Mają znaleźć się na powstających jednostkach typu U212 NFS. Koncern jest jednym z oferentów w polskim programie "Orka".
30.01.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

W Estonii startuje Euroguard, konsorcjum mające opracować modułową, półautonomiczną platformę morską

Przedsięwzięcie Euroguard jest dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Baltic Workboats koordynuje konsorcjum 23 firm i instytutów badawczych z Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Polski, Danii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Estonii. Całkowity budżet projektu wynosi 95 milionów euro, z czego 65 milionów euro pochodzi od Komisji Europejskiej i 30 milionów euro od krajów uczestniczących i samych firm.
26.01.2024

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Łotwa kupuje przeciwokrętowe pociski manewrujące Naval Strike Missile

Łotwa kupuje przeciwokrętowe pociski manewrujące Naval Strike Missile (NSM) o wartości 105 mln USD - poinformowała w piątek agencja LETA. Większość kosztów zakupu pokryją USA.
08.12.2023

"Miecznik" po niemiecku. Rozpoczyna się budowa pierwszej fregaty z serii F126 dla Deutsche Marine

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Mają one wzmonić potencjał Niemiec na morzu oraz stanowić kluczową rolę dla rozwoju przemysłu stoczniowego. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group.
05.12.2023

Kongsberg z wielomiliardowym kontraktem na konserwację norweskich fregat

Kongsberg Naval Services, spółka należąca do Kongsberg Maritime i Kongsberg Defence & Aerospace, została wskazana do kluczowej umowy z Norweską Agencją Materiałów Obronnych na wsparcie operacyjne, konserwację i usługi przedłużające żywotność norweskich fregat. Umowa ma łączną wartość do 17 miliardów koron norweskich (ponad 6 mld zł) za usługi świadczone przez cały okres obowiązywania umowy, zakładany do 2040 roku.
04.12.2023

Porozumienie o współpracy między Wydziałem Inżynierii Mechanicznej PG i Okrętownictwa a Kongsberg Maritime

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz Kongsberg Maritime CM Sp. z o. o. podpisały w ubiegłym tygodniu porozumienie w celu podnoszenia jakości kształcenia i wzbogacania kształcenia zawodowego o elementy praktycznej wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej.
22.11.2023

Kongsberg dostarczy zamawiającemu trzy pojazdy podwodne przeznaczone do badań głębin oceanicznych

W siedzibie firmy w Horten sformalizowano kontrakt z Argeo w zakresie dostarczenia trzech zaawansowanych pojazdów AUV. Mają wspomóc działania na rzecz prowadzenia działań pod wodą zarówno na rzecz przemysłu, jak i ochrony środowiska naturalnego.
20.11.2023

Kongsberg prezentuje innowacje obronne i morskie podczas Baltexpo 2023 [wideo]

Podczas tegorocznych targów Baltexpo, Kongsberg zaprezentował swoje zaawansowane rozwiązania zarówno z obszaru obronności, reprezentowanego przez Kongsberg Defence, jak również z zakresu aplikacji cywilnych dla gospodarki morskiej, reprezentowanych przez departament Kongsberg Maritime. W rozmowie Piotrem Głogowskim, dyrektorem ds. rozwoju Kongsberg Defence, zapytaliśmy o najważniejsze aspekty oferty firmy.
13.11.2023

Polska reprezentacja na targach Europort 2023

Na trwających cztery dni targach Europort 2023 w Rotterdamie nie zabrakło polskich akcentów, choć było ich stosunkowo niewiele.
13.11.2023

Rekordowy Kongsberg po 3 kwartale 2023 r. Rekordowy kontrakt z Polską na 16 mld NOK podbił wartość zamówień do ponad 69 mld NOK

W III kwartale 2023 Kongsberg osiągnął przychody 10 miliardów NOK ze sprzedaży produktów i usług. Przewiduje się, że w 2023 r. wzrost przychodów wyniesie 28% w porównaniu z rokiem ubiegłym – poinformował Geir Håøy, Prezes i CEO Kongsberg Group w ostatni piątek października. Jako sukces tego roku prezes Kongsberga podaje kontrakt z Polską o wartości 16 mld NOK z września 2023 r.
30.10.2023

Dwie Morskie Jednostki Rakietowe coraz bliżej. Zawarto kluczowe umowy w tej sprawie

Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały 26 października br. kolejne umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA) na wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych, a także serwisowanie i produkcję rakiet NSM.
27.10.2023

ORP Kormoran w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Czekają go przegląd i naprawy

Wprowadzony do służby w 2017 roku niszczyciel min proj. 258 udaje się do stoczni w Gdańsku w związku z zaplanowaną naprawą średnią i dokową.
24.10.2023

Obchody "Dnia Mechanika" na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Dzień Mechanika, czyli coroczne święto społeczności Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Celem wydarzenia jest szeroka promocja wydziału, a także prezentacja studentom rynku pracy, integracja środowiska akademickiego oraz dobra zabawa.
24.10.2023

"Dzień Mechanika" na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

W czwartek 19 października 2023 na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbędzie się kolejna już edycja „Dnia Mechanika”. Wydarzenia niezwykle istotnego w życiu wydziału, które, choć ze stosunkowo krótką historią już okrzepło w kolejnych edycjach i na stałe zagościło w kalendarzu akademickiej aktywności studentów i pracowników.
14.10.2023

MON zatwierdza nowe uzbrojenie dla Wojska Polskiego, w tym Morskich Jednostek Rakietowych

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na uzbrojenie dla polskich sił zbrojnych. W jego ramach zostaną zakupione mosty towarzyszące MS-20 Daglezja-S, wozy dowodzenia Zawilec i pojazdy samochodowe dla Morskich Jednostek Rakietowych. Wykonano także aneks w zakresie dostawy amunicji 120 mm do moździerzy samobieżnych RAK.
11.10.2023

Kongsberg dostarczy sprzęt naukowy dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych

Norweska firma Kongsberg zajmująca się sprzętem i technologią morską, dostarczy szereg wyposażenia naukowego, w tym czujniki naukowe i sprzęt do obsługi dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych, Meteor IV. Ma on pomóc w pozyskaniu nowej wiedzy na temat środowiska morskiego i wzmocnić wkład Niemiec w ochronę mórz.
10.10.2023

Już sto tysięcy osób odwiedziło Morskie Centrum Nauki

W niedzielę 1 października br. Morskie Centrum Nauki odwiedził stutysięczny gość. Placówka rozpoczęła działalność 27 maja tego roku, co miesiąc bijąc rekordy frekwencji. Nie planuje przy tym zwalniać tempa i szykuje nowe atrakcje.
02.10.2023

Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace podpisał umowę uzupełniającą z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (FMA) na trwające zamówienie pocisków Naval Strike Missile (NSM) w ramach dostaw dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).
10.09.2023

MON zatwierdza zakup dostaw sprzętu wojskowego. Powstaną dwie nowe Morskie Jednostki Rakietowe

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził dostawy sprzętu wojskowego m.in. dotyczące rozwoju programu Narew. Wśród zakupów o wartości miliardów złotych znajduje się uzbrojenie dla morskiej jednostki rakietowej.
05.09.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transport jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
29.06.2023

Polsko-ukraińskie rozmowy w sprawie przekazania pocisków przeciwokrętowych. Są kontrowersje

Polskie władze mają rozmawiać z rządem w Kijowie w sprawie przekazania na Ukrainę pocisków określanych jako Naval Strike Missile (NSM) przeznaczonych do zwalczania okrętów. Obecnie znajdują się w wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów, stacjonującej w Siemirowicach.
28.06.2023

Efektowne zatopienie okrętu z eksplozją. Norweskie siły zbrojne testują możliwości potężnych rakiet

Królewska Norweska Marynarka Wojenna (Sjøforsvaret) przeprowadziła udane ćwiczenia ogniowe z użyciem wyprodukowanego w Kongsberg Defence & Aerospace roku pocisku Naval Strike Missile (NSM). Wycofany ze służby okręt Æger zatonął w wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem wystrzelonym z fregaty KNM Otto Sverdrup (F 312).
09.06.2023

Kongsberg Maritime przedstawia projekty statków offshore nowej generacji

Norweskie przedsiębiorstwo technologiczne zaprezentowało szereg nowych projektów jednostek nawodnych do obsługi branży offshore w ramach swojego portfolio. Nowe statki do obsługi kotwic (AHT) oraz do zaopatrywania platform (PSV) mogą być zasilane w alternatywne źródła energii i paliwa, takie jak metanol, amoniak i baterie hybrydowe.
06.06.2023

Przyszłość transportu morskiego? Test autonomicznego statku od Kongsberg

Kongsberg Maritime z powodzeniem zademonstrował szereg zdalnych i autonomicznych technologii na statku towarowym działającym u wybrzeży Norwegii. Rejs testowy został uznany za jedną z najbardziej złożonych autonomicznych podróży morskich. Eidsvaag Pioner jest jednym z dwóch statków, które są wyposażone do zdalnie sterowanych i autonomicznych demonstracji transportowych w ramach projektu "Autoship", który jest częścią unijnego programu badawczego "Horyzont 2020".
05.06.2023

Rem Purus odbiera CSOV Sofia

Rem Purus odebrał pierwszy z dwóch statków CSOV, od kontrolowanej przez Fincantieri norweskiej stoczni Vard.
31.05.2023

TGS i Kongsberg współpracują nad cyfrowymi rozwiązaniami dla offshore wind

TGS i Kongsberg Gruppen (Kongsberg) 24 maja ogłosiły zawarcie strategicznej współpracy w celu wspólnego opracowania zintegrowanych danych i rozwiązań cyfrowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
31.05.2023

Kongsberg Maritime Poland otrzyma grant na rozwój centrum B+R

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przyzna grant Kongsberg Maritime Poland na rozwój centrum badawczo-rozwojowego w Szczecinie, podała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), obsługująca wniosek spółki o wsparcie. Co drugi wsparty przez PAIH w 2022 roku projekt pochodził z branży BSS/B+R.
17.05.2023

Joe Biden zapewnił, że USA przyjdą z pomocą Filipinom w razie ataku na Pacyfiku

Prezydent Joe Biden zapewnił prezydenta Filipin Ferdinanda Marcosa jr., że USA przyjdą Filipinom z pomocą w razie ataku na filipińskie siły na Pacyfiku - wynika z oświadczenia obu przywódców po spotkaniu w Białym Domu. Biden i Marcos rozmawiali też o współpracy wojskowej w obliczu zagrożenia ze strony Chin.
02.05.2023

Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2023 na Politechnice Gdańskiej

Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zapraszają na TARGOiOWISKO 2023 – Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się 5 kwietnia, w godz. 10:00-14:00, w budynku Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej (parter i I piętro). Podczas targów przedstawiciele firm przedstawią oferty praktyk studenckich, pracy oraz staży.
27.03.2023

Geir Håøy, CEO, Kongsberg: kurs na partnerstwo i morskie farmy wiatrowe. Szansa dla polskich firm

W czasie Nor-Shipping 2023 Kongsberg zaprezentuje potencjał rozwoju innowacji w przemysłach morskich, ze szczególnym naciskiem na umocnienie wiodącej pozycji na świecie w morskiej energetyce wiatrowej – zapowiada Geir Håøy, dyrektor generalny Grupy Kongsberg.
19.03.2023

Kongsberg zaopatrzy filipińskie okręty patrolowe w nowe systemy napędowe

Kongsberg Maritime sprzedaje sześć zestawów regulowanych systemów napędowych dla Hyundai Heavy Industries celem instalacji w nowych okrętach patrolowych dla Marynarki Wojennej Filipin.
07.03.2023

Royal Navy adaptuje technologię VR w ramach szkolenia marynarskiej kadry

Królewska Marynarka Wojenna postanowiła nowatorsko wykorzystać symulację wirtualnej rzeczywistości jako część programu szkolenia oficerów. Systemy te będą uzupełnieniem tradycyjnych zajęć zapewniając symulację stanowiska dowodzenia i rozszerzając możliwości instruktorów w zakresie prezentacji materiału.
15.02.2023

Kongsberg dostarczy sprzęt dla okrętu ratowniczego włoskiej Marynarki Wojennej

Norweska firma zajmująca się m.in. dostarczaniem wyposażenia i uzbrojenia okrętom zapewni istotne wyposażenie dla powstającego, nowego okrętu SDO-SuRS dla Marina Militare.
13.02.2023

Damen prezentuje nową jednostkę morską przeznaczoną do wsparcia offshore

Przewidując zbliżające się inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi, Damen opracował koncepcję statku FLOW-SV, która może przyspieszyć rozwój tego nowego segmentu morskiego. Projekt powstał z myślą o instalacji uchwytów naziemnych dla pływających turbin morskich.
06.02.2023

Damen zbuduje stery dla niemieckich fregat

Damen Marine Components otrzymał zamówienie na zaprojektowanie, inżynierię i produkcję ośmiu sterów dla czterech fregat F126, które Damen Naval buduje dla niemieckiej marynarki wojennej. Każdy z okrętów będzie wyposażony w dwa stery, opracowane w celu wytrzymania ekstremalnych wstrząsów i poprawy właściwości hydrodynamicznych.
26.01.2023

ORP Kormoran idzie do naprawy

Rozstrzygnięto postępowanie przetargowe w sprawie wyboru wykonawcy naprawy średniej i dokowej niszczyciela min ORP Kormoran. Komenda Portu Wojennego Gdynia wskazała Gdańską Stocznię Remontową.
11.01.2023

Pociski dla okrętów holenderskiej Marynarki Wojennej wybrane

Koninklijke Marine wskazała firmę Kongsberg jako dostarczyciela pocisków Naval Strike Missile w ramach modernizacji swoich morskich sił zbrojnych. Tego samego uzbrojenia używa m.in. polska Marynarka Wojenna.
13.12.2022

Terntank zamawia nowe, hybrydowe tankowce poruszane metanolem i siłą wiatru

Szwedzka firma żeglugowa rozwija się w kierunku zeroemisyjnego transportu morskiego, składając zamówienie na dwa plus dwa nowe zbiornikowce hybrydowe przystosowane do wspomagania się wiatrem i metanolem.
30.11.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

W fiordzie Oslo zakwitają algi, winne oczyszczalnie ścieków

W fiordzie Oslo, w wodach okalających stolicę Norwegii, zakwitają algi niszcząc rośliny będące siedliskami ryb. Winne temu są oczyszczalnie ścieków, które "przepuszczają" zbyt duże ilości azotu. Wymaga to dużych inwestycji w systemy kanalizacyjne - zauważa norweski nadawca publiczny NRK.
23.08.2022

Offshore - binarny morski system instalacyjny zgodny z Jones Act

Bleutec Industries z siedzibą w Houston zaprezentował to, co opisuje jako transformacyjne rozwiązanie w zakresie transportu i instalacji morskich farm wiatrowych, które również integruje zdolności do wykonywania rozruchu, operacji i konserwacji oraz działań likwidacyjnych.
17.07.2022

Cadeler zleca budowę kolejnego jack-upa klasy F

Duński właściciel i operator statków do instalacji farm wiatrowych Cadeler poinformował, że podpisał kontrakt o wartości 345 mln dolarów z chińskim gigantem Cosco Heavy Industries. Umowa obejmuje budowę i dostawę nowego statku do montażu fundamentów i turbin typu jack-up.
18.05.2022

Arendals Fossekompani, Kongsberg i Moreld połączą podstację morską z fabryką wodoru

Projekt Hydepoint przyczyni się do rozwiązania kilku wyzwań związanych z rozwojem i zwiększaniem skali morskiej energetyki wiatrowej oraz gospodarki wodorowej. Hydepoint zainstalowany na terenie oceanu lub morza, w pobliżu farm wiatrowych, może przetwarzać całość lub część energii w zielony wodór.
05.05.2022

Rewolucja w świecie offshore. Reach Subsea z kontraktem na bezzałogowe jednostki USV

Norweskie firmy Reach Subsea i Kongsberg Maritime podpisały umowę na budowę pierwszego z dwóch statków bezzałogowych (USV). Jednostki mają tworzyć serię pod nazwą Reach Remote.
14.04.2022

Mariaż norwesko-włoski za 70 mln euro. Nauki dla Polski

Grupa Fincantieri otrzyma od Norwegów środki, za które nabędzie norweskie wyposażenie do budowanych jednostek. Gwarantem jest Eksfin (Export Finance Norway), który zapewnił środki na realizację kredytu eksportowego o wartości 70 mln euro. Część kwoty przeznaczona zostanie również na wykonanie usług przez norweskich eksporterów.
07.04.2022

Rekordowy Kongsberg. Innowacje w koronach

Grupa Kongsberg osiągnęła w 2021 bardzo dobre wyniki. To efekt dobrego zarządzania finansami i rekordową ilością zrealizowanych kontraktów w ubiegłym roku. W związku z powyższym Zarząd Grupy Kongsberg zaproponuje Walnemu Zgromadzeniu wypłacenie całkowitej dywidendy w wysokości 2,7 mld NOK, czyli 15,30 NOK za akcję, oraz odkupienie akcji o wartości 500 mln NOK w celu ich umorzenia.
05.03.2022

Yara Birkeland – autonomiczny statek handlowy już niebawem wejdzie do codziennej eksploatacji

W tym roku planowane jest wejście do eksploatacji pierwszego w historii świata w pełni autonomicznego i bezemisyjnego kontenerowego statku handlowego. Będzie to niewielki dowozowiec o długości 80 metrów oraz pojemności 120 TEU. Bez względu na finalne powodzenie tego projektu jest to kolejny krok milowy w rozwoju międzynarodowej żeglugi. Nie jest to jednak zupełnie pierwszy statek, który jest autonomiczny (w 2018 roku wprowadzono do eksploatacji dwustronny prom „Falco” operatora Finfeeries).
14.02.2022

Z Norwegii do Houston i na oceany. Kongsberg Maritime dla Ocean Infinity

Amerykańska firma z siedzibą w Houston zajmująca się badaniami podmorskimi powiększa flotę robotów o 6 dodatkowych autonomicznych pojazdów podwodnych, które zostaną wyprodukowane przez Kongsberg Maritime. Niedługo Ocean Infinity będzie dysponował flotą ponad 20 jednostek AUV.
10.02.2022

Jak zarządzać ludźmi? Uczy tego Szkoła Morska na kursach Human Element Leadership and Management

Szkoła Morska w Gdyni, na życzenie wielu armatorów, opracowała i wdrożyła nowe szkolenia. Mowa o: "HELM/Bridge Team Management" oraz "HELM/Engine-room Team Management" na poziomie operacyjnym i zarządzania.
09.02.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Inmarsart otrzymał nowego satelitę. Marynarze, rybacy, żeglarze w satelitarnej sieci

Morski System Satelitarny Inmarsat otrzymał pod choinkę nowego satelitę Inmarsat-6 F1. 22 grudnia z Centrum Kosmicznego JAXA Tanegashima w Japonii wystrzelono największy na świecie i najbardziej zaawansowanego technologicznie komercyjnego satelitę komunikacyjnego. Na pokładzie znajduje się 150 kg elektroniki Kongsberga.
10.01.2022

Ro-pax na wodór. Pierwszy na świecie morski układ napędowy już działa. Polska ma wodorowy potencjał. Czy go wykorzysta?

Pełnowymiarowy test HySeas III został rozpoczęty w zakładzie Kongsberg w Ågotnes, koło Bergen w Norwegii w grudniu 2021 r. Przez cztery miesiące zespół Kongsberga będzie testował w działaniu pierwszy na świecie zeroemisyjny układ napędowy zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi przeznaczony dla statków.
02.01.2022

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.
21.12.2021

Green shipping – Norwegia liderem. Polska może dołączyć do klubu innowatorów

W 2022 r. wypłynie na wody Norwegii pierwszy w świecie zeroemisyjny i autonomiczny kontenerowiec. Żegluga norweska jest liderem we wdrażaniu technologii przyjaznych środowisku – to konkluzja seminarium zorganizowanego w październiku w Oslo. Konferencji towarzyszyła prezentacja Yara Birkeland, w której uczestniczyli premier Jonas Gahr Støre oraz Bjørnar Skjæran, minister rybołówstwa i polityki oceanicznej.
14.12.2021

Innowacje w gospodarce są potrzebne: branża stoczniowa a nowe wyzwania

Zarządzanie innowacjami w gospodarce to jeden z najważniejszych aspektów związanych z rozwojem przedsiębiorstw: uczestnicy szczecińskich konferencji nie mają co do tego wątpliwości. Głos szeroko pojętej branży morskiej był znaczący, a Pomorze Zachodnie ma się czym pochwalić. Tu inwestycji w innowacyjne technologie nie brakuje.
29.11.2021

Yara Birkeland, pierwszy na świecie bezemisyjny kontenerowiec, kończy dziewiczy rejs [WIDEO]

Pierwszy na świecie elektryczny i samobieżny kontenerowiec – Yara Birkeland – zakończył swój dziewiczy rejs po fiordach Oslo – ujawnił właściciel statku, firma Yara International z siedzibą w Norwegii.
25.11.2021

Kongsberg i Norsepower łączą siły w celu integracji rotora wirnikowego w przemyśle morskim

Norweski Kongsberg Maritime (KM) i fińskie Norsepower podpisały list intencyjny, aby ułatwić integrację pomocniczego napędu wiatrowego z nowymi i istniejącymi statkami na różnych rynkach morskich.
25.11.2021

Hurtigruten ochrzcił nowy statek z napędem hybrydowo-bateriowym

Nowy statek o napędzie hybrydowym Hurtigruten Expeditions - MS Fridtjof Nansen, został nazwany podczas ceremonii w Longyearbyen.
16.09.2021

Pociski NSM będą serwisowane w Polsce

Będące uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej pociski NSM będą serwisowane w Polsce, w Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce.
10.09.2021

Fregata dla Polski nie będzie taka sama jak jednostki zbudowane dla innych odbiorców

Wykonawca w programie fregaty Miecznik zostanie wybrany spośród oferentów z Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii; nie oznacza to, że platformą dla Polski będzie jedna ze znanych konstrukcji z tych państw – zapowiada Inspektorat Uzbrojenia.
14.08.2021

Morskie farmy wiatrowe napełnią stoczniowe portfele

- W ciągu najbliższego półtora roku moce morskich elektrowni wiatrowych wzrosną o dodatkowe 20,4 GW - informuje Westwood Global Energy Group. W tym roku duński producent turbin wiatrowych Vestas wprowadził na rynek morską turbinę wiatrową V236-15,0 MW.
12.05.2021

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
28.04.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

Kongsberg Maritime - 40 mln dolarów na wyposażenie nowego WTIV

Kongsberg Maritime podpisała kontrakt o wartości 40 milionów dolarów na dostawę sprzętu do pierwszego statku do instalacji turbin wiatrowych budowanego w Stanach Zjednoczonych.
19.03.2021

Port w Kopenhadze planuje pozyskać zdalnie sterowany holownik

Podpisano umowę na budowę pierwszego na świecie w pełni zdalnie kontrolowanego holownika dla duńskiego portu w Kopenhadze.
24.02.2021

Błaszczak: polskie stocznie zdolne zbudować fregatę

Polski przemysł stoczniowy jest w stanie zbudować fregatę rakietową przewidzianą w programie okrętu obrony wybrzeża Miecznik, finansowanie jest zapewnione – powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że umowa może zostać podpisana w tym roku.
23.02.2021

Ultranowoczesny norweski statek offshore powstanie w chorwackiej stoczni (foto)

Triumph Subsea Services zawarł niedawno umowę z chorwacką stocznią Brodosplit JSC na budowę uniwersalnych statków do obsługi instalacji offshore i innych systemów podwodnych. Jednostki zostaną zbudowane i wyposażone w całości w należącym do DIV Shipbuilding Group zakładzie Brodosplit w Splicie w Chorwacji. Na razie stoczniowcy z Chorwacji dostali do wykonania jednen statek z serii.
14.02.2021

Projekt statku napędzanego wodorem otrzymał dofinansowanie od Enova

Projekt budowy pierwszych na świecie bezemisyjnych statków napędzanych wodorem otrzymał 25 mln dolarów dofinansowania od norweskiej, rządowej organizacji Enova.
22.12.2020

Statki autonomiczne po epoce koronawirusa

Przemysł okrętowy zastanawia się nad konstrukcją, budową i eksploatacja statków autonomicznych po epoce koronawirusa. Widzimy, że ta epoka odciśnie piętno nie tylko na stylu życia ludzkości, ale również na transporcie morskim i systemach obsługi wydobycia ropy i gazu offshore. Obecnie budowane jednostki są coraz bardziej zautomatyzowane. Statki często są wyposażone w systemy wspomagania decyzji załogi oraz układy diagnostyczne zainstalowanych urządzeń. Coraz więcej systemów zainstalowanych na statkach i jednostkach offshore może
18.12.2020

Kongsberg Maritime wybrał Sonihull do dostawy systemów przeciwporostowych

Brytyjska firma Sonihull podpisała umowę z norweską grupą technologiczną Kongsberg Maritime na wyłączną dostawę ultradźwiękowych systemów przeciwporostowych.
15.12.2020

Okręt podwodny typu 212CD wychodzi z cienia [WIDEO]

Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems opublikował więcej szczegółów swojej oferty na nowy okręt podwodny dla holenderskiej Koninklijke Marine. Dodatkowo interesującym jest fakt, że bazuje ona na projekcie 212CD, czyli Common Design, opracowywanym na potrzeby programu niemiecko-norweskiego.
08.12.2020

Drugi etap prób morskich wielozadaniowego statku typu PSV Coey Viking

8 listopada br. rozpoczął się kolejny etap prób morskich statku Coey Viking, jednej z dwóch specjalistycznych, wielozadaniowych jednostek PSV, zamówionych przez firmę Borealis Maritime, współpracującą ze szwedzkim armatorem Viking Supply Ships AB.
18.11.2020

Osiem milionów euro dotacji na projekt statku napędzanego wodorem

Projekt innowacyjnej jednostki HySHIP otrzymał 8 milionów euro (około 9,4 miliona dolarów) dofinansowania ze środków UE, ponieważ rząd norweski zapowiada większy nacisk na rozwój i komercjalizację wodoru jako paliwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla.
26.10.2020

Grupa Inicjatywna Statki Autonomiczne

GISA jest nieformalną inicjatywą pod patronatem Polskiego Forum Technologii Morskich w celu współpracy Zainteresowanych tematyką statków i jednostek autonomicznych w zakresie wymiany informacji.
22.10.2020

Kongsberg dostarczy napęd i systemy manewrowe dla nowych RoPaxów Finnlines

Norweski Kongsberg Maritime podpisał kontrakt z China Merchants Jinling Shipyard (Weihai) na dostawę układu napędowego i manewrowego dla dwóch nowych statków pasażerskich typu RoPax zamówionych przez fińską firmę promową Finnlines.
11.10.2020

CIMC zbuduje jednostką do instalacji turbin wiatrowych nowej generacji dla norweskiej firmy

Norweska firma OIM Wind wraz ze swoimi partnerami finansowymi podpisała umowę ze stocznią CIMC Yantai Raffles Offshore w Chinach na budowę statku zdolnego do zainstalowania gigantycznych morskich turbin wiatrowych nowej generacji.
07.10.2020

Autonomiczne łodzie przyspieszą eksplorację mórz i oceanów. Zobrazowano już m.in. dno Rowu Mariańskiego

Choć ludzkość lata już na Księżyc i wysyła sondy na Marsa, a wkrótce na Jowisza, to dno morskie wciąż pozostaje największą niewiadomą. Dotąd jedynie 20 proc. dna zostało zbadane. Wykorzystanie zaawansowanych systemów nawigacji satelitarnej do konstrukcji statków badawczych umożliwi zdalne kontrolowanie bezzałogowych łodzi wykorzystywanych do badania dna morskiego. Firmie SEA-KIT udało się z powodzeniem ukończyć pierwszą misję tego typu. Statek Maxlimer podczas eksperymentalnej misji zmapował przeszło 1000 kilometrów kwadratowych
31.08.2020

Czy można przyśpieszyć rozwój budowy statków autonomicznych?

Wiele firm i instytucji pracuje nad budową statków autonomicznych. Rozwój i wdrożenie tej technologii oparte jest o różne koncepcje. Dla większości z nich, pierwszym etapem jest budowa modelu jednostki, a później badania związane z reakcją modelu i zainstalowanych w nim układów sterowania na otoczenie zewnętrzne. I mimo, że jest to sprawdzona metoda, to niestety bywa ona długa oraz mało efektywna.
06.07.2020

WZE wyposaża centrum serwisowania rakiet NSM

Projekt Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce sukcesywnie zbliża się ku finalizacji. Inwestycja jest powiązana z projektem offsetowym realizowanym w WZE w ramach pozyskania przez Siły Zbrojne RP Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietow
25.06.2020

Wallenius Wilhelmsen testuje zdalnie sterowanego robota do czyszczenia kadłuba

Wallenius Wilhelmsen z Oslo wykonał próbę pilotażową zdalnie sterowanego robota proaktywnego Jotun do czyszczenia kadłuba, na pokładzie jednego z nośników RORO.
26.05.2020

Badanie: Istniejące możliwości technologiczne mogą zapewnić spore oszczędności dla żeglugi

Rozwiązania technologiczne z możliwością ich modernizacji mogą przynieść co najmniej dwucyfrowe oszczędności - wynika z projektu realizowanego w ramach Green Ship of the Future (GSF), niezależnej organizacji non-profit, która opracowuje drogę w kierunku bezemisyjnego transportu morskiego.
19.05.2020

Prace przy Yara Birkeland wstrzymane ze względu na pandemię koronawirusa

Norweska firma Yara poinformowała, że prace przy pierwszym na świecie w pełni autonomicznym i elektrycznym kontenerowcu Yara Birkeland zostały wstrzymane z powodu pandemii koronawirusa. Zgodnie z planem, jednostka miała być dostarczona w pierwszym kwartale tego roku.
12.05.2020

Norweski projekt stworzenia autonomicznego statku otrzymał poważne dofinansowanie

Unia Europejska zapewni ponad 20 mln euro dofinansowania dla norweskiego projektu skupionemu na rozwoju technologii autonomicznych statków.
21.01.2020

Do sektora stoczniowego wkracza coraz więcej innowacji

Rynek w Polsce jest ograniczony, dlatego krajowe stocznie bazują na kontraktach z zagranicy i muszą dostosowywać się do globalnych trendów. Wśród nich są prace nad autonomicznymi napędami oraz rozwiązania proekologiczne, takie jak napędy wodorowe czy hybrydowe. Ogromną szansę dla sektora stoczniowego stwarza też morska energetyka wiatrowa. Na rozwoju offshore korzystają m.in. porty i cały przemysł stoczniowy, w tym gdyńska stocznia CRIST, która jako jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie ma doświadczenie w budowie
13.01.2020

Nowe pędniki na czterech promach Scandlines. Bardziej ekologicznie na trasie Puttgarden-Rødby

Na czterech należących do Scandlines promach pojawią się nowe pędniki. Pierwszą jednostką należącą do przewoźnika, która została wyposażona w nowe urządzenia, jest Schleswig-Holstein. Wkrótce zmiany zostaną wprowadzone też na kolejnych statkach.
13.11.2019

EPG dostarcza 850-tonową konstrukcję do budowy statku dla angielskiego armatora Royal IHC [foto, wideo]

Energomontaż Północ Gdynia S.A wyprodukował innowacyjną stalową konstrukcję składającą się z czterech części, która wypłynęła z Nabrzeża Gościnnego w Porcie Gdynia 28 października, na specjalnie przygotowanej barce, do portu w Rotterdamie. Wszystkie elementy konstrukcji zostaną tam połączone w całość i zainstalowane na statku. Części konstrukcji mają dotrzeć do holenderskiego portu najpoźniej 3 listopada
29.10.2019

One Sea walczy o bezpieczną i etyczną przyszłość autonomicznej żeglugi

Sojusz One Sea stoi na czele debaty regulacyjnej, która ma na celu umożliwienie stworzenie autonomicznego ekosystemu morskiego.
22.10.2019

Kongsberg i MAN ES będą pracować nad wspólną infrastrukturą danych dla sektora żeglugi

Norweska grupa technologiczna Kongsberg i niemieckie MAN Energy Solutions podpisały list intencyjny w sprawie współpracy nad stworzeniem wspólnej infrastruktury danych dla sektora żeglugi.
09.10.2019

Najwyższy poziom szkoleń w Kongsberg Maritime Training Center Poland (wywiad)

Kongsberg Maritime Poland należy do światowej sieci oddziałów Kongsberg Maritime. Specjalizuje się w obsłudze serwisowej urządzeń elektroniki okrętowej, lokalnym projektowaniu zintegrowane systemy automatyki, a jego pracownicy są postrzegani jako specjaliści w dziedzinie technologii informatycznych. Stabilny szkielet przedsiębiorstwa jest oparty na głębokiej wierze w poświęcenie ciężkiej pracy i odpowiedzialności za nią. Cel firmy to doskonałość w obsłudze Klientów, którym proponowane są usługi na najwyższym poziomie i o n
03.10.2019

Nowa potężna broń w US NAVY [foto, wideo]

USA wprowadza nową broń na Pacyfiku. W pociski Naval Strike Missile uzbrojony został okręt marynarki wojennej USA USS Gabrielle Giffords, który opuścił port San Diego na początku września. Zdaniem analityków nowe uzbrojenie może zachwiać równowagą w obszarach takich jak Morze Południowochińskie. W Polsce w pociski NSM od kilku lat wyposażone są Nabrzeżne Dywizjony Rakietowe.
11.09.2019

MON: ruszy budowa centrum produkcyjno-serwisowego pocisków rakietowych NSM

W czwartek odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM, w której weźmie udział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak. Wartość inwestycji wynosi ok. 30 mln zł - poinformował PAP wydział prasowy MON.
24.07.2019

Święto Marynarki Wojennej - finał Święta Morza

W niedzielę, 30 czerwca, przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.
28.06.2019

MacGregor dostarczy zautomatyzowany system cumowania dla pierwszego zdalnie sterowanego statku

MacGregor podpisał umowę z Kongsberg Marine na dostarczenie zautomatyzowanego systemu cumowania dla pierwszego na świecie zdalnie sterowanego kontenerowca - Yara Birkeland.
13.06.2019

Alians One Sea powiększył się o trzech nowych członków

Trzech członków branży żeglugowej dołączyło do One Sea, aliansu promującego ideę autonomicznych statków.
05.06.2019

Komisja Europejska sfinansuje nową inicjatywę na rzecz autonomicznej żeglugi

Ruszył projekt Autoship, czyli budowa dwóch zdalnie sterowanych i autonomicznych (R&A) jednostek wraz z potrzebną infrastrukturą. Jednostki przejdą następnie wszelkie niezbędne testy. Projekt potrwa 3,5 roku i posiada budżet 27,6 mln euro, z czego 20,1 mln euro sfinansuje Unia Europejska.
30.05.2019

W Chinach rozpoczęto budowę pierwszego hybrydowego statku ro-ro dla Grimaldiego

W chińskiej stoczni Jinling Shipyard rozpoczęto budowę pierwszego hybrydowego statku roro dla włoskiego armatora Grimaldi Group.
29.04.2019

Statki autonomiczne w niedalekiej przyszłości będą pływały po morzach, oceanach i jeziorach. Konferencja „Autonomous ships – Inevitable reality at sea” (foto, wideo)

Statki autonomiczne, tak jak pojazdy autonomiczne, w niedługiej przyszłości będą pływały po morzach i oceanach, a także po jeziorach. Mamy już autonomiczne platformy, wiele automatyzacji wprowadzamy w naszym najbliższym otoczeniu i to samo czeka nas także na rynku morskim – powiedział prof. Marek Grzybowski, przewodniczący zarządu Baltic Sea & Space Cluster, podczas konferencji „Autonomous ships – Inevitable reality at sea”, która we wtorek odbyła się na Politechnice Gdańskiej. Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o możliwościach wdra
20.03.2019

Nowoczesny symulator nawigacyjny w Szkole Morskiej w Gdyni

23 października 2018 Szkoła Morska w Gdyni dokonała ważnej zmiany w posiadanych symulatorach nawigacyjnych. Istniejący ( od roku 1999 ) symulator nawigacyjny systemu Polaris [ produkt norweskiej firmy Kongsberg , obecnie Kongsberg Digital KDI], został zastąpiony przez najnowszy jej produkt – system K-Sim Navigation (wersja 2,5).
15.01.2019

Kołobrzeg - odkryto 3 nowe wraki na dnie Bałtyku

3 nowe stanowiska wrakowe zlokalizowano na dnie Bałtyku podczas realizacji projektu badawczego Muzeum Oręża Polskiego pt.: “Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP”. Badania przeprowadzono w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Ochrona zabytków archeologicznych 2018.
13.12.2018

Energomontaż Północ-Gdynia wykona kluczowy element nowoczesnego statku do układania rurociągów

Energomontaż Północ-Gdynia wykona kluczowy element nowoczesnego statku do układania rurociągów. Mowa o jednostce Seven Vega dla armatora Subsea 7. Jak poinformowała w mediach społecznościowych spółka z Gdyni, kontrakt w tej sprawie z brytyjskim klientem Royal IHC podpisano 13 września. Statek ma być gotowy w pierwszej połowie 2020 r.
29.11.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego niszczyciela min typu Kormoran II (foto, wideo)

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła w Gdańsku budowę drugiego z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Uroczyste cięcie blach odbyło się we wtorek. Okręt ma być gotowy za trzy lata.
18.09.2018

Statki autonomiczne przyszłością przemysłu promowego?

Automatyzacja, pojazdy autonomiczne i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego to cele strategii zrównoważonego rozwoju realizowanej we wszystkich dziedzinach gospodarki. W ostatnich latach coraz więcej o niej w kontekście przepraw promowych.
16.08.2018

Rolls-Royce sprzedaje spółkę Rolls-Royce Commercial Marine Grupie KONGSBERG

Firma Rolls-Royce ogłosiła w piątek, że podpisała w piątek porozumienie rozpoczynające proces sprzedaży spółki Rolls-Royce Commercial Marine Grupie KONGSBERG. Cena to 500 mln funtów brytyjskich. Przychody netto szacowane są na 350-400 mln GBP.
06.07.2018

Powstała pierwsza na świecie firma przewozów bezzałogowych (wideo)

Technologia autonomicznych statków ma szanse zmienić cały świat. Może sprawić, że przewozy morskie staną się najwydajniejszą i najbezpieczniejszą alternatywą transportu. Dwie norweskie firmy: przewoźnik Wilhelmsen i przedsiębiorstwo technologiczne KONGSBERG, połączyły właśnie siły i stworzyły Massterly. Firma zacznie w pełni funcjonować od sierpnia tego roku i będzie oferować komplet usług dotyczących statków autonomicznych. Od samego projektowania, przez systemy sterowania aż do usług logistycznych i operacyjnych.
05.04.2018

Akademia Morska i Kongsberg Maritime Poland – współpraca nauki z biznesem

Akademia Morska w Szczecinie oraz Kongsberg Maritime Poland podpisały umowę ramową, regulującą warunki współpracy w obszarze badawczym, edukacyjnym i kadrowym. Spotkanie przedstawicieli zarządu Kongsberg Maritime Poland wiceprezesa Radosława Sochanowskiego i prokurenta Michała Kraczewskiego z władzami Akademii – rektorem Akademii Morskiej Wojciechem Ślączką oraz dziekanami wszystkich wydziałów uczelni odbyło się w czwartek w Sali Tradycji AM.
29.03.2018

Szef BBN w Norwegii o NATO i współpracy dwustronnej

Wzmacnianie północnych i wschodnich obrzeży NATO, w tym nowe dowództwa Sojuszu, dwustronna współpraca polsko-norweska, a także relacje NATO-UE i europejska polityka obronna były tematami rozmów szefa BBN Pawła Solocha w Norwegii.
22.03.2018

Rozpoczęło się III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

Porty, bezpieczeństwo morskie, współpraca ośrodków akademickich i przemysłowych oraz wykorzystanie potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP. To tylko niektóre tematy poruszane podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, które w czwartek rozpoczęło się w Warszawie. Wydarzenie organizowane przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich, odbywa się po raz trzeci.
25.01.2018

Już w tym tygodniu III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, a tam m.in. o roli portów

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, organizowanego przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A., odbędzie się już 25 stycznia w Warszawie. Poza zagadnieniami z zakresu współpracy przemysłowej, w tym wykorzystaniu potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP, Forum w dużej mierze będzie poświęcone bezpieczeństwu morskiemu na Bałtyku, w szczególności w kontekście działań podejmowanych we współpracy z innymi krajami regionu oraz bezpieczeństwa polskich
23.01.2018

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Ich możliwości robią wrażenie (foto, wideo)

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Na Wydziale Nawigacyjnym tej uczelni zamontowano cztery nowoczesne mostki wizyjne. Dzięki nim oferta edukacyjna uczelni znacznie wzrosła. A możliwości tych urządzeń są praktycznie nieograniczone.
03.12.2017

ORP Kormoran wprowadzony do służby. Macierewicz: Polska musi być silna na Bałtyku (foto, wideo)

Polska musi być silna na Bałtyku – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości wprowadzenia do służby niszczyciela min ORP Kormoran II, która odbyła się we wtorek. Zorganizowano ją w 99. rocznicę odtworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Zdaniem szefa MON, MW była „przez wiele lat, z różnych powodów, zaniedbana”.
28.11.2017

Gdynia: Marynarka Wojenna zaprezentowała okręt ORP „Kormoran” (foto)

Marynarka Wojenna zaprezentowała w Gdyni nowy okręt – niszczyciel min ORP "Kormoran". Na wtorek zaplanowano uroczyste pierwsze podniesienie bandery na jednostce; od tego momentu formalnie zacznie ona pełnić funkcję okrętu MW.
27.11.2017

Pierwsze podniesienie bandery na ORP Kormoran

Najnowszy polski okręt wojenny zostanie wcielony w skład Marynarki Wojennej w dniu 99. rocznicy jej utworzenia. Okręt ORP "Kormoran" otrzyma banderę MW już w najbliższy wtorek 28 listopada w Gdyni.
27.11.2017

Budowa Kormorana zakończona sukcesem. MON zamówi dwa kolejne niszczyciele min

Inspektorat Uzbrojenia potwierdził, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamówi dwa kolejne niszczyciele min typu Kormoran II – poinformowało Radio Gdańsk. Nowa umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. Prototypową jednostkę stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała Marynarce Wojennej w ubiegłym tygodniu. Kormoran wejdzie do służby już w najbliższy wtorek.
23.11.2017

Jeszcze nie podnieśli bandery, a już chcą go kupić. Kormoran stał się hitem

Pięć krajów chce kupić polskiego niszczyciela min typu Kormoran II – podało Radio Gdańsk. Piotr Dowżenko, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding potwierdził tę informację.
21.11.2017

Kormoran gotowy. Niszczyciel min w piątek opuścił gdańską stocznię (wideo)

Kormoran gotowy do działania. Niszczyciel min w piątek wypłynął ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Obecnie cumuje w gdyńskim porcie, gdzie czeka na poniesienie bandery. Uroczystość zaplanowano na 28 listopada.
17.11.2017

Podniesienie bandery na ORP Kormoran przy nabrzeżu Pomorskim

Uroczyste podniesienie bandery na nowoczesnym niszczycielu min ORP Kormoran planowane jest na 28 listopada przy nabrzeżu Pomorskim. Ten dzień wybrano nieprzypadkowo. Jest to 99. rocznica utworzenia nowożytnej Marynarki Wojennej w Polsce, na mocy dekretu wydanego przez Józefa Piłsudskiego. To również 390. rocznica zwycięskiej bitwy pod Oliwą będącej największym osiągnięciem floty z czasów I Rzeczypospolitej.
16.11.2017

Podniesienie bandery na ORP Kormoran

Uroczystość podniesienia bandery na ORP Kormoran jest planowana na 28 listopada - nieoficjalnie dowiedziało sie Tvn24.pl. To rocznica utworzenia nowożytnej Marynarki Wojennej (MW) w Polsce, jak również rocznica bitwy pod Oliwą z 1627 roku, najsłynniejszego osiągnięcia floty z czasów I Rzeczypospolitej.
11.11.2017

Kormoran pozytywnie przeszedł wszystkie testy. Jeszcze w tym miesiącu ma trafić do Marynarki Wojennej (wideo)

Najważniejsze egzaminy już za nim. Kormoran pozytywnie przeszedł próby morskie i stoczniowe oraz testy kwalifikacyjne. Obecnie Inspektorat Uzbrojenia prowadzi odbiory nowoczesnego niszczyciela min. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jednostka jeszcze w tym miesiącu trafić ma do Marynarki Wojennej.
04.11.2017

Bałtycki „GPS” (wideo)

W życiu codziennym, w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu – tak na morzu jak i na lądzie i w powietrzu - zależni jesteśmy od sprawnie działającego systemu GPS. W dniu dzisiejszym na każdych 10 mieszkańców Ziemi przypada 7 odbiorników GPS, a ekonomiczna wartość systemu określana wyceniana jest na biliony dolarów.
25.10.2017

ORP „Kormoran” na ostatnich próbach. W listopadzie wejdzie do służby?

Na Bałtyku przeprowadzono kolejne próby jednostki ORP „Kormoran”. Tym razem testowano między innymi strzelanie i poszukiwanie min. Eksperci sprawdzali również działanie silników oraz sprawność systemów na głównym stanowisku dowodzenia. Państwowe badania kwalifikacyjne ORP „Kormoran” dobiegły końca. Wkrótce jednostka trafi do marynarki wojennej - informuje portal polska-zbrojna.pl
18.10.2017

Pierwszy bezzałogowy statek pojawi się już... w przyszłym roku

Bezzałogowe statki mogą się pojawić na morzach szybciej niż do tej pory zakładano. Konsorcjum dwóch firm chce wprowadzić taką jednostkę już pod koniec przyszłego roku.
27.07.2017

Statki autonomiczne przyszłością żeglugi morskiej?

Pomysł autonomicznych statków miałby być rozwiązaniem, które dla branży morskiej byłoby krokiem w przyszłość. Norweska firma Yara produkująca nawozy oraz producent rozwiązań technologii morskiej Kongsberg połączyli siły w realizacji wyjątkowego projektu. Połączenie feederowe z fabryki do miejscowego portu miałoby być obsługiwane w pełni autonomicznie już w 2020 roku.
24.07.2017

Dzień Przemysłu thyssenkrupp Marine Systems

W dniu 29 czerwca 2017 roku w Warszawie w Hotelu Novotel Airport odbędzie się Dzień Przemysłu thyssenkrupp Marine Systems, uznanego na świecie producenta okrętów podwodnych i nawodnych. Przedsięwzięcie to adresowane jest do polskich zakładów przemysłowych zainteresowanych współpracą przy realizacji projektów związanych z budową okrętów podwodnych ORKA oraz okrętów nawodnych MIECZNIK/CZAPLA.
22.06.2017

Pierwszy bezemisyjny i bezzałogowy kontenerowiec ma powstać już w 2020 roku (wideo)

Norweski producent nawozów Yara oraz firma Kongsberg Gruppe połączyły siły, by stworzyć pierwszy na świecie w pełni napędzany prądem oraz bezzałogowy kontenerowiec typu feeder.
10.05.2017

ORP Kormoran ma wejść do służby już w czerwcu

Polski okręt zakończył już wstępne badania – potwierdził Mateusz Filipp, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding. Oznacza to, że niedługo ORP Kormoran może trafić do służby.
26.04.2017

Kary umowne dla wykonawcy ORP Kormorana

- Polska Marynarka Wojenna potrzebuje gotowych okrętów na teraz – mówił w rozmowie z Radiem Szczecin komandor Artur Bilski były oficer Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił NATO w Europie. To jego komentarz do sytuacji okrętu ORP Kormoran.
10.04.2017

Niedługo ruszą testy kwalifikacyjne Kormorana

Powoli dobiegają końca badanie wstępne realizowane przez niszczyciel min ORP Kormoran. Teraz na okręt czekają testy kwalifikacyjne, a po nich przekazanie jednostki Marynarce Wojennej.
14.03.2017

Nowy symulator w Akademii Morskiej w Szczecinie

Insytut Inżynierii Ruchu Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie wzbogacił się o nowy symulator. Polaris 7.5 - najnowszy sprzęt firmy Kongsberg - umożliwia profesjonalne szkolenia nawigacyjno-radarowe zarówno studentów nawigacji, jak i nawigatorów, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje. To obecnie najnowocześniejszy tego typu symulator nawigacyjny w Polsce.
13.02.2017

Już niedługo Kormoran wejdzie do służby. Wciąż wprowadzane są jednak poprawki

Zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding niszczciel min Kormoran miał zostać oddany do służby. Termin ten jednak został wydłużony, ze względu na wprowadzane poprawki. Okręt ma ostatecznie trafić do służby w przyszłym miesiącu.
06.02.2017

Od amatora do MaJoR-a

Kursy obsad wozów dowodzenia, eksploatacji i konserwacji pojazdów rakietowych, obsad mobilnych centrów łączności, eksploatacji i konserwacji rakiet NSM– to tylko kilka spośród całej gamy kursów, które muszą przejść marynarze z Morskiej Jednostki Rakietowej, żeby właściwie przygotować się do planowanego odbioru sprzętu dla 2. dywizjonu ogniowego.
26.01.2017

Zapowiedź zmian podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie (foto, wideo)

Okręty dla Marynarki Wojennej, wzmocnienie jej dowództwa i Strategia Bezpieczeństwa Morskiego Polski. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, które odbyło się 19 stycznia w Warszawie. Rząd ma na modernizację sił morskich konkretne plany - niestety na dzień dzisiejszy brakuje jeszcze konkretów.
19.01.2017

Wystartowała druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

W hotelu Novotel Airport w Warszawie rozpoczęła się druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2017.
19.01.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.