• <
siemens_gamesa_2022

Hurtigruten ochrzcił nowy statek z napędem hybrydowo-bateriowym

16.09.2021 18:22 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Hurtigruten ochrzcił nowy statek z napędem hybrydowo-bateriowym

Partnerzy portalu

Hurtigruten ochrzcił nowy statek z napędem hybrydowo-bateriowym - GospodarkaMorska.pl
Fot. Hurtigruten Expeditions

Nowy statek o napędzie hybrydowym Hurtigruten Expeditions - MS Fridtjof Nansen, został nazwany podczas ceremonii w Longyearbyen.

Wydarzenie, opisywane jako najdalej na północ wysunięta ceremonia nadania imienia statkowi pasażerskiemu, odbyła się 14 września. Lokalizacją chrztu jednostki okazało się miejsce, w którym firma rozpoczęła rejsy ekspedycyjne w 1896 roku.

530-osobowy Fridtjof Nansen otrzymał imię po zmiażdżeniu kawałka lodu na swoim kadłubie, kontynuując rytuał wymyślony przez polarnego bohatera Roalda Amundsena.

Statek, zbudowany przez norweskie Kleven Yards Ulsteinvik, mierzy 140 metrów długości i jest wyposażony w hybrydowy układ napędowy zasilany bateryjnie. Oczekuje się, że dzięki temu nowemu układowi napędowemu jednostka zmniejszy zużycie paliwa i emisje CO2.

Aby uhonorować stuletnie dziedzictwo Svalbardu, MS Fridtjof Nansen jest pierwszym statkiem wycieczkowym, jaki kiedykolwiek został zarejestrowany w Longyearbyen.

– Nazywając ten bezprecedensowy statek imieniem Fridtjofa Nansena na Svalbardzie, składamy hołd mu jako odkrywcy i naukowcowi oraz bogatemu arktycznemu dziedzictwu Hurtigruten Expeditions – powiedział dyrektor generalny Hurtigruten Expeditions, Asta Lassesen.

Hurtigruten uważa, że przyszłość rejsów ekspedycyjnych jest cicha i przyjazna dla środowiska. Ich inwestycje w ekologiczne statki rozpoczęły się już w 2018 roku, wraz z podpisaniem umowy z Rolls-Royce na duży program modernizacji w oparciu o  zasilenie hybrydowe. Plan zakładał przekształcenie głównych silników na maksymalnie dziewięciu wycieczkowcach z diesla na gaz i wyposażenie statków w hybrydowy system baterii.

W maju 2021 roku firma podpisała również umowę z norweską grupą Kongsberg Maritime na modernizację trzech statków pasażerskich o kompleksowe pakiety wyposażenia do eksploatacji hybrydowej.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.