• <
nauta_2024

CIMC zbuduje jednostką do instalacji turbin wiatrowych nowej generacji dla norweskiej firmy

PMK

07.10.2020 16:20
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki CIMC zbuduje jednostką do instalacji turbin wiatrowych nowej generacji dla norweskiej firmy

Partnerzy portalu

CIMC zbuduje jednostką do instalacji turbin wiatrowych nowej generacji dla norweskiej firmy - GospodarkaMorska.pl
OIM Wind

Norweska firma OIM Wind wraz ze swoimi partnerami finansowymi podpisała umowę ze stocznią CIMC Yantai Raffles Offshore w Chinach na budowę statku zdolnego do zainstalowania gigantycznych morskich turbin wiatrowych nowej generacji.

Statek, obecnie określany jako BT-220IU Wind Installation Unit, wejdzie do eksploatacji do końca 2022 roku i będzie obsługiwany przez norweską firmę OSM Maritime.

Podpisano kontrakt na budowę jednego statku, z możliwością budowy drugiego według tego samego projektu. Konstrukcja statku została opracowana przez OIM we współpracy z CIMC i jej szwedzką spółką zależną Basstech.

Nowy statek będzie jednym z największych tego typu w branży, według OIM Wind, który dodał, że jednostka będzie mogła transportować i zainstalować cztery kompletne zestawy przyszłych turbin wiatrowych „XXL”, w tym o pełnej wysokości, które mogą osiągnąć ponad 130 metrów.

Jednostka BT-220IU będzie wyposażona w ciężki dźwig Huisman o udźwigu 2600 ton. Żuraw będzie miał główny hak na wysokości 165 metrów nad pokładem i 195 metrów nad poziomem morza, nawet przy maksymalnej operacyjnej głębokości wody wynoszącej 67 metrów.

Ponadto statek został zaprojektowany tak, aby miał „bardzo ekologiczny profil”, z silnikami zasilanymi LNG i zintegrowanym pakietem akumulatorów (ESU) na pokładzie, który ma być wykorzystany jako wirująca rezerwa mocy, poprzez odzyskiwanie energii kinetycznej, którą można przekształcić w energię elektryczną i przechowywać w bateriach.

- Kongsberg Maritime dostarczy wszystkie urządzenia elektryczne, przyrządy, telekomunikację, silniki, silniki odrzutowe i wciągarki kotwiczne, a także będzie odpowiedzialny za całą inżynierię - poinformowało OIM Wind.

Firma dodała ponadto, że prowadziła dialog z kilkoma europejskimi i amerykańskimi deweloperami morskich farm wiatrowych, a także jest w bezpośrednich negocjacjach kontraktowych z firmami związanymi z rozwojem morskich farm wiatrowych w USA.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.