• <
BOTA_2023

Ulstein zaprojektował hybrydową jednostkę do instalacji turbin wiatrowych napędzaną wodorem

PMK

05.10.2020 16:32
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ulstein zaprojektował hybrydową jednostkę do instalacji turbin wiatrowych napędzaną wodorem

Partnerzy portalu

Ulstein zaprojektował hybrydową jednostkę do instalacji turbin wiatrowych napędzaną wodorem - GospodarkaMorska.pl
Ulstein

Norweski stoczniowiec i konstruktor statków Ulstein zaprezentował nowy projekt statku do instalacji turbiny wiatrowej, napędzanego wodorem (WTIV) - ULSTEIN J102.

Według Ulsteina jack-up może działać przez 75% czasu w trybie bezemisyjnym. Firma podała, że stosując łatwo dostępną technologię, dodatkowy koszt jest ograniczony do mniej niż pięciu procent całkowitych nakładów inwestycyjnych.

Większość nowych projektów jack-up zawiera hybrydowy system akumulatorowy oprócz zestawów generatorów diesla, z przyszłą opcją systemu ogniw paliwowych zasilanych wodorem.

System magazynowania energii o dużej mocy (BESS) ma jednak wady, takie jak duża waga i wysokie koszty. Nie jest to korzystne w przypadku konstrukcji WTIV, gdzie oszczędność masy jest niezbędna do optymalizacji zmiennego obciążenia pokładu, powiedział Ulstein.

- Dokładnie przeanalizowaliśmy cykl operacyjny WTIV i przyjrzeliśmy się zapotrzebowaniu na moc w różnych trybach pracy - powiedział Ko Stroo, kierownik produktu w Ulstein.

- Analiza ta wykazała, że ok. 75% czasu WTIV znajduje się w pozycji podniesionej, wykonując operacje dźwigowe. Użycie połączenia wodorowego ogniwa paliwowego i stosunkowo małego systemu magazynowania energii z akumulatora (BESS) jest wtedy wystarczające, aby sprostać całkowitemu zapotrzebowaniu na moc na pokładzie i obciążeniach szczytowych żurawia.

Jest to drugi projekt wodorowej jednostki hybrydowej Ulsteina po statku wsparcia konstrukcyjnego SX190.

- Ta sama filozofia projektowa, jak w przypadku naszego pierwszego projektu SX190 napędzanego wodorem, zaowocowała znacznie bardziej atrakcyjnym uzasadnieniem biznesowym w przypadku zastosowania na statku do instalacji turbin - powiedział Edwin van Leeuwen, dyrektor zarządzający biura projektowego Ulstein w Rotterdamie.

- Hybrydowy system wodorowy konstrukcji ULSTEIN J102 został opracowany w taki sposób, aby przyszłe osiągnięcia w technologii wodorowej można było łatwo zamontować na statku bez większych modyfikacji - powiedział Ulstein.

Tagi:
ulstein

Dziękujemy za wysłane grafiki.