• <
kongsberg_mega_2020

Porozmawiajmy o wodorze i przyszłości

Strona główna Stocznie, offshore Porozmawiajmy o wodorze i przyszłości
Porozmawiajmy o wodorze i przyszłości  - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe/Gdynia.pl

sons

23.09.2020 Źródło: gdynia.pl

Rok temu o technologiach wodorowych, które odmienią świat, rozmawiano w Gdyni, teraz – w całości w sieci. Już w przyszłym tygodniu kolejna, 3. edycja międzynarodowej konferencji PCHET (Polish Conference on Hydrogen Energy and Technology). Dyskusjom o zeroemisyjnym źródle energii będzie mógł przysłuchać się każdy, kto interesuje się tematem.

O wodorze w sieci


Dokładnie w poniedziałek i wtorek, 28 i 29 września, oczy wszystkich zainteresowanych zeroemisyjnymi technologiami powinny być zwrócone na trzecią edycję PCHET (Polish Conference on Hydrogen Energy and Technology). O wodorze i wszystkim, co w przyszłości to źródło energii może odmienić w polskiej gospodarce, porozmawia międzynarodowe grono ekspertów, samorządowców i naukowców.

Tym razem konferencja, ze względu na pandemiczne obostrzenia, przechodzi do internetu – to nowość, bo niemal dokładnie rok temu wodorowy event gościł w gdyńskim PPNT i zgromadził ponad 300 osób. Dzięki nowej formule dyskusje będzie można bezpłatnie śledzić na ekranie własnego komputera bądź telefonu. Wystarczy wcześniej zarejestrować swój udział przez portal Evenea, korzystając z linku: bit.ly/PCHET2020.

- W tym roku, ze względu na szczególne okoliczności, nasza konferencja po raz pierwszy odbędzie się online. Nie da się ukryć, że świat po COVID-19 będzie wyglądał inaczej, a zapowiadana już od dawna transformacja technologiczna właśnie rozgrywa się na naszych oczach - mówi Sławomir Halbryt, prezydent rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

- Jestem przekonana, że gdyby nie nadzwyczajne okoliczności w jakich się znaleźliśmy, to o technologii wodorowej znów w bardzo zacnym gronie rozmawialibyśmy w tym roku w Gdyni. Dla nas zeroemisyjny transport i innowacje w mobilności to już w zasadzie chleb powszedni. Sami jako miasto jesteśmy bardzo mocno zainteresowani rozwojem tej technologii i bacznie obserwujemy szybko zmieniający się rynek. Dlatego też zachęcam wszystkich z państwa do udziału w konferencji online. Wodór to rewolucja, która nadchodzi wielkimi krokami. Warto dowiedzieć się więcej o tej technologii i przygotować się na wyzwania jutra – zachęca Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Technologia, która zmieni świat


Wodór to w tej chwili jedno z najważniejszych źródeł czystej energii. Eksperci przez dwa dni wskażą m.in. najnowsze trendy w gospodarce zeroemisyjnej i skupią się na możliwościach, jakie niosą one dla polskiej gospodarki. Znajdzie się też miejsce na omówienie, w sposób przystępny dla wszystkich, zastosowania wodoru w gospodarstwach domowych oraz jego zalet jako alternatywnego paliwa czy nośnika energii.

- Polska jest piątym producentem wodoru na świecie. Posiadamy pełną wiedzę, kompletne łańcuchy dostaw oraz zasoby B+R. Jesteśmy gotowi na wodór w gospodarce i społeczeństwie. Istniejące bariery zostaną z pewnością wkrótce pokonane, o czym będziemy mówić na naszej konferencji – mówi Marek Foltynowicz, ekspert ds. wodoru Klastra Wodorowego.

W agendzie konferencji PCHET znalazło się międzynarodowe grono ponad 30 prelegentów. Nowa formuła umożliwi udział w wirtualnych prelekcjach z ekspertami z Komisji Europejskiej, Hydrogen Europe oraz organizacjami zrzeszającymi przemysł w Europie. Wydarzenie otworzy w poniedziałek, 28 września o godzinie 15:00, sekcja technologiczna oraz panel dyskusyjny „Silniki elektryczne lub silniki spalinowe na wodór”, w którym udział wezmą m.in.: Jesper Thomsen z Ballard, Pedro Bravo z Keyou czy prof. Marek Brzeżański z Politechniki Krakowskiej. We wtorek konferencyjne dyskusje rozpoczną się od godziny 10:00.

Jak zaznaczają organizatorzy konferencji - Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, głównym celem jest już nie tylko popularyzacja wykorzystania technologii wodorowych w Polsce, ale przeprowadzenie eksperckich dyskusji nad wizją oraz strategiami wdrażania technologii wodorowych do gospodarki.

Tegoroczną edycję konferencja PCHET swoim patronatem honorowym objęli: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego i Ministerstwo Klimatu. Patronem medialnym wydarzenia jest portal Biznes Alert.

Więcej informacji o konferencji PCHET oraz agenda na stronie Klastra Wodorowego.

Źródło:
gdynia.pl
wartsila_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.