• <
smartre_2023

Innowacje w gospodarce są potrzebne: branża stoczniowa a nowe wyzwania

GM

29.11.2021 14:33 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Innowacje w gospodarce są potrzebne: branża stoczniowa a nowe wyzwania

Partnerzy portalu

Innowacje w gospodarce są potrzebne: branża stoczniowa a nowe wyzwania  - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Zarządzanie innowacjami w gospodarce to jeden z najważniejszych aspektów związanych z rozwojem przedsiębiorstw: uczestnicy szczecińskich konferencji nie mają co do tego wątpliwości. Głos szeroko pojętej branży morskiej był znaczący, a Pomorze Zachodnie ma się czym pochwalić. Tu inwestycji w innowacyjne technologie nie brakuje.

VI Ogólnopolska Konferencja z cyklu „Zarządzanie innowacjami w gospodarce: Uwarunkowania – Wyzwania – Rekomendacje” oraz XI Międzynarodowa Konferencja „Ekonomia. Zarządzanie. Środowisko” wzbudziły spore zainteresowanie nie tylko wśród studentów, ale również specjalistów, którzy szukają nowych rozwiązań dla swoich przedsiębiorstw. Była też okazją do zaprezentowania współczesnych, światowych trendów z zakresu omawianej problematyki oraz zwrócenia uwagi na nowe, wybrane pola badawcze i ciekawe wyniki badań naukowców w interesującym nas obszarze. Organizatorem był Uniwersytet Szczeciński, Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania.

– Tego rodzaju konferencje, to także praktyczna, klarowna wiedza, nowe idee i osobiste historie praktyków biznesu, przedsiębiorców, którzy podczas swoich wystąpień oraz paneli dyskusyjnych dzielą się swoimi poglądami i przemyśleniami – tłumaczy dr Monika Różycka z Uniwersytetu Szczecińskiego. - W trakcie konferencji zapoznajemy się z gorącymi, branżowymi trendami. Poznajemy wiarygodne studia przypadków oraz wymieniamy poglądy. Zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli świata nauki i biznesu stanowi intelektualną ucztę oraz cenne źródło konfrontacji i poszerzenia wiedzy – dodaje.

Monika Różycka podkreśla, że z roku na rok szczecińskie konferencje są bogatsze o nowe pomysły i doświadczenia, a przedstawiane idee zyskują na znaczeniu. O poziomie merytorycznym i atrakcyjności wydarzenia decydują kompetencje, wiarygodność  i rozpoznawalność  zaproszonych ekspertów, gości specjalnych oraz uczestników paneli naukowych i debat, którzy dzielili się swoim bogatym doświadczeniem, specjalistyczną i interdyscyplinarną wiedzą, podejmowali dyskusję i przekazywali doświadczenia w odnoszeniu przez nich sukcesów w kontekście kryzysowych sytuacji w ujęciu zarówno regionalnym, ogólnopolskim, jak i światowym. 

– Na przykład Maciej Twardowski, dyrektor zarządzający w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych, który zaprezentował studium przypadku na temat tworzenia warunków sprzyjających innowacyjności, w tym odpowiedź Grupy Hanse Yachts AG na warunki kryzysowe, wskazując na wzrost dynamiki zamówień na jachty o 67% w ciągu roku. Podzielił się również swoim doświadczeniem podczas sesji dotyczącej rekomendowanych działań w zakresie wsparcia innowacji w warunkach kryzysowych – wyjaśnia.

Maciej Twardowski przyznaje, że cieszy go zainteresowanie konferencją i ma nadzieję, że w przyszłym roku również będzie mógł się podzielić wiedzą w zakresie zarządzania dużym przedsiębiorstwem.

– Branża jachtowa jest bardzo wymagająca, duże są także oczekiwania ze strony żeglarzy, którzy szukają nowych wrażeń – tłumaczy. – Grupa Hanse Yachts, do której należą Technologie Tworzyw Sztucznych prowadzi dużą inwestycję w Szczecinie, powstaje tu nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe, w którym projektowane będą nowoczesne jednostki z uwzględnieniem wdrażania nowych technologii. To bardzo ważna inwestycja w tych trudnych, covidowych czasach – dodaje.

Bez innowacji nie ma rozwoju

Aleksandra Brasewicz-Blecha,  HR Team Leader, Talent Acquisition Manager w Kongsberg Maritime Poland i jednocześnie jedna z panelistek konferencji podkreśla, że ostatnie dwa lata pokazały, jak ważna jest umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi w czasach kryzysu. Zmiana sposobu trybu pracy, problemy z pozyskiwaniem kadr, a jednocześnie rosnące zapotrzebowanie za innowacyjne rozwiązania wymaga dużej sprawności w organizacji pracy.

– Branża, w której funkcjonuje nasze przedsiębiorstwo, stawia coraz to nowsze wymagania, którym, którym musimy sprostać – tłumaczy Aleksandra Brasewicz-Blecha. - Jesteśmy światowym liderem w dostarczaniu rozwiązań z zakresu technologii morskiej. Automatyka, nawigacja, dynamiczne pozycjonowanie… to szeroka baza produktów i usług. Na systemach powstających w naszej firmie pływa ponad 30 tys. statków na całym świecie. A jak ważny jest transport i jego utrzymanie w dobie pandemii, przekonaliśmy się w ostatnich miesiącach. Nie mamy wątpliwości: bez innowacji nie ma rozwoju i firmy, które myślą o swojej przyszłości, muszą w innowacje inwestować – tłumaczy.

W podobnym tonie wypowiada się Maciej Twardowski, jego wystąpienie podczas szczecińskiej konferencji wzbudziło ogromne zainteresowanie. Inwestycje, jakich podjęła się Grupa Hanse Yachts oraz Technologie Tworzyw Sztucznych robi wrażenie. 

– Balticdesign Institute będzie wyprzedającym potrzeby rynku  biurem projektowo-badawczym w Europie – podkreśla Dyrektor Zarządzający w TTS. – W Szczecinie będą powstawały projekty nowoczesnych jachtów i łodzi motorowych, z uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań, także programistycznych, które pozwolą na jeszcze łatwiejsze zarządzanie jednostką. Prawdą jest, że rozpoczęliśmy inwestycję w trudnym czasie, kiedy gospodarki światowe przeżywają kryzys wywołany pandemią, ale nie mamy wątpliwości, że ten krok był potrzebny jeśli mówimy o rozwoju całej branży jachtowej. To swoiste wyzwanie gospodarczo-społeczne, wszak samo wyposażenie biura w sprzęt to jedno, a pozyskanie wysokiej klasy specjalistów to drugie – tłumaczy.

Dziś, w Balticdesign Institute chcą pracować uzdolnieni projektanci z kraju i Europy. Aktualnie trwa rekrutacja kadr. Maciej Twardowski ma nadzieję, że mimo problemów epidemiologicznych, Szczecin stanie się jednym z najważniejszych miejsc na jachtowej mapie Europy.

–  W Goleniowskim Parku Przemysłowym posiadamy duży zakład produkcyjny, tu pracuje ponad 700 osób i tu budujemy jachty i łodzie motorowe. Z kolei w Szczecinie powstało biuro projektowo-badawcze. Jesteśmy przekonani, że innowacje, w które inwestujemy, przyczynią się do rozwoju całej Grupy Hanse Yachts – wyjaśnia dyrektor zarządzający TTS.

Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślają, że możliwość spotkania i wspólnej dyskusji o wymagającym biznesie jest dużą wartością. Można zdobyć unikatową wiedzę, wymienić informacje, lepiej zrozumieć kontekst wyzwań i rekomendowane działania, w szczególności mając na uwadze najważniejsze, palące problemy, które pojawiały się w związku z pandemią COVID-19, zarówno w krajowym, jak i międzynarodowym wymiarze problemów współczesnej gospodarki i innowacyjności.

- Cieszę się, że takie konferencje mają miejsce i mam nadzieję, że będą się odbywały w kolejnych latach. Łączenie biznesu z nauką i światem akademickim jest szalenie istotne – kwituje Maciej Twardowski. 

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.