• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

10.09.2023 14:41 Źródło: Kongsberg
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

Partnerzy portalu

Kongsberg

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace podpisał umowę uzupełniającą z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (FMA) na trwające zamówienie pocisków Naval Strike Missile (NSM) w ramach dostaw dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).

Pociski NSM są przeznaczone przede wszystkim do zwalczania wrogich okrętów i znajdują się od 2012 roku w wyposażeniu sześciu korwet typu Skjold i czterech fregat typu Fridtjof. Teraz władze Norwegii zdecydowały o zwiększeniu liczby rakiet na stanie sił zbrojnych w związku z m.in. zagrożeniem ze strony Rosji. To precyzyjna broń dalekiego zasięgu, która wyszukuje i niszczy wrogie statki na dystansach większych niż 100 mil morskich. Wykorzystuje nawigację inercyjną, GPS i terenową oraz obrazowanie naprowadzania w podczerwieni (z bazą danych celów znajdującą się na pokładzie rakiety). Stanowią wyjątkowo elastyczny system, który można wystrzelić z różnych ośrodków (platform lądowych i okrętów) przeciwko celom na morzu i lądzie. Charakteryzują się także wysokim stosunkiem ciągu do masy, co ma zapewniać wyjątkowo dobrą manewrowość i celność dzięki systemowi autonomicznego rozpoznawania celu.

- Kongsberg docenia silną współpracę z FMA i z niecierpliwością czekamy na dalsze dostarczanie wiodących na rynku pocisków Naval Strike Missile norweskiej marynarce wojennej - podkreślił Eirik Lie, prezes Kongsberg Defence & Aerospace.

Firma podkreśliła też , że ten kontrakt ma przyczynić się do wzmocnienia sił morskich Norwegii i zwiększyć bezpieczeństwo państwa. 

Obecnie pociski NSM stanowią cenione i popularne uzbrojenia, którego nabywcami stało się wiele państw, w tym Australia, Hiszpania, Holandia, Kanada, Malezja, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia. Wielka Brytania i USA. W przypadku Polski należy nadmienić, że 5 września br. podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło zakup tego uzbrojenia i innego wyposażenia celem utworzenia dwóch Morskich Jednostek Rakietowych. Obecnie istnieje jedna taka jednostka w Siemirowicach, wchodząca w skład 3. Flotylli Okrętów, posiadająca dwa dywizjony. W przeszłości kilkukrotnie brała udział w ćwiczeniach w Norwegii, gdzie sprawdzała uzbrojenia w ramach ostrego strzelania. Oprócz MJR, NSM stanowią uzbrojenie trzech małych okrętów rakietowych typu Orkan, wchodzących w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO.

Służby Prasowe MW
Arch. MJR 3. FO

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.