• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

MBDA i PGZ łączą siły w celu opracowania pocisku, który znajdzie się w wyposażeniu m.in. okrętów programu "Miecznik"

07.09.2023 14:00 Źródło: MBDA, PGZ
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo MBDA i PGZ łączą siły w celu opracowania pocisku, który znajdzie się w wyposażeniu m.in. okrętów programu "Miecznik"

Partnerzy portalu

MBDA

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach MBDA i PGZ zawarły porozumienie o współpracy na rzecz opracowania nowej, nisko kosztowej rakiety średniego zasięgu bazującej na rodzinie CAMM, które mają znaleźć się w wyposażeniu sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i Polski. Rakieta CAMM-MR zostanie zaprojektowana z myślą o zaawansowanych lądowych i morskich systemach obrony powietrznej, zwalczających zagrożenia na średnich dystansach.

List intencyjny pomiędzy PGZ i MBDA, który ukazał się 7 września br. jest następstwem zgody rządów Wielkiej Brytanii i Polski na realizację prac projektowych nad pociskiem rakietowym opartym na rodzinie przeciwlotniczych pocisków modułowych dalekiego zasięgu (Common Anti-air Modular Missile, CAMM). Odbywa się to jako element strategicznego partnerstwa Wielka Brytania–Polska 2030, będącego pokłosiem rozwijającej się współpracy obu państw w kwestii pozyskiwania nowoczesnego uzbrojenia. Nowa koncepcja rakiety powstała w związku z kontraktem z Ministerstwem Obrony Narodowej i ma stanowić uzupełnienie CAMM i CAMM-ER w ramach zintegrowanych zdolności obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defence, IAMD) programów "Miecznik" i "Pilica+", "Narew" i "Wisła".

 – Niniejszy list intencyjny ma na celu wytyczenie mapy przyszłych działań, które zarówno PGZ, jak i MBDA powinny podjąć, aby zaangażować się w projektowanie, rozwój i produkcję CAMM-MR. Nazywamy tę inicjatywę także Future Common Missile, aby zaznaczyć, że ma ona służyć polskim i brytyjskim siłom zbrojnym jako wspólny produkt obu stron. Otwiera się nowy rozdział dla PGZ, dlatego jako zaufany partner MBDA jesteśmy bardzo zmotywowani do zaangażowania się we współpracę w zakresie projektowania i rozwoju, w tym do wykorzystania takich zasobów jak Laboratorium Hardware-In-The-Loop – zaznaczył Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

– Wspólne prace nad nowym pociskiem to historyczny krok dla naszych firm i krajów. MBDA została utworzona, aby wspierać transgraniczny rozwój systemów rakietowych w Europie, dlatego jesteśmy bardzo dumni, że możemy współpracować z PGZ i Polską nad nowym projektem – powiedział Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK.

Pocisk CAMM-MR jest projektowany z myślą o potrzebach zaawansowanej naziemnej i morskiej obrony powietrznej średniego zasięgu. Zaplanowano, że ma zostać opracowany w połowie lat 30XXI wieku i docelowo stać się zasadniczym środkiem rażenia średniego zasięgu polskich systemów obrony przeciwlotniczej. Ma on znaleźć się w wyposażeniu m.in. trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik", które mają w latach 2028-2031 wejść w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Otrzymają je także systemy lądowej obrony przeciwlotniczej programu "Narew". Ta kooperacja ma też zapewnić krajowi znaczące zdolności militarne, oferując korzystny stosunek jakości do ceny, jednocześnie pobudzając krajową gospodarkę i tworząc miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji.

Fot. MBDA

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.