• <
nauta_2024

PGZ S.A. zawarła z firmą Babcock porozumienie dotyczące budowy fregat dla polskiej Marynarki Wojennej

16.08.2023 21:39 Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PGZ S.A. zawarła z firmą Babcock porozumienie dotyczące budowy fregat dla polskiej Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Obie strony podpisały umowę ramową, której celem jest utworzenie spółki joint venture, wzmacniającej strategiczne partnerstwo między firmami. Powołany podmiot ma umożliwić nie tylko bardziej efektywną współpracę w ramach realizacji programu Miecznik, czyli budowy polskiej fregaty i potencjalnego rozwoju szerszych możliwości międzynarodowych. Docelowo ma to otworzyć płaszczyznę partnerstwa w innych programach morskich poprzez optymalizację zasobów, zdolności i infrastruktury obu stron.

Nieco wcześniej firma Babcock International ogłosiła, że sfinalizowała z Konsorcjum PGZ-Miecznik umowę licencyjną na wykorzystanie projektu fregaty Arrowhead 140 (AH140) do realizacji polskiego programu budowy wielozadaniowych fregat pk. Miecznik. Na podstawie udzielonej licencji, będącej wynikiem strategicznego partnerstwa rozpoczętego umową podpisaną w marcu 2022 roku, konsorcjum zbuduje w Polsce trzy fregaty w ramach programu Miecznik, oparte na projekcie Arrowhead 140, z uwzględnieniem indywidualnych modyfikacji na potrzeby polskiej Marynarki Wojennej.

- Polska Grupa Zbrojeniowa, jako największy koncern obronny w tej części Europy, współpracuje ze światowymi liderami przemysłu zbrojeniowego. Przykładem jest realizacja programu Miecznik, największego projektu w najnowszej historii polskiej Marynarki Wojennej. Firma Babcock, posiadając doświadczenie i kompetencje w budowie tego typu okrętów, jest naturalnym partnerem do realizacji przedsięwzięcia o takiej skali. Nowo utworzona spółka stanowić będzie nie tylko wsparcie przy realizacji programu Miecznik, ale również platformę do budowy przyszłych okrętów. Wzmocnienie potencjału polskiej Marynarki Wojennej stanowi dla nas absolutny priorytet, ale w dłuższej perspektywie, wspólnie z naszym brytyjskim partnerem, planujemy również rozwinąć działania eksportowe. Współpraca w dziedzinie rozwoju sił morskich to także działanie na rzecz wzmacniania NATO, którego oba nasze kraje są niezwykle ważnymi reprezentantami – powiedział prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

- W dzisiejszym świecie suwerenna obrona nigdy nie była ważniejsza. Nasza planowana spółka joint venture z PGZ nadal opiera się na naszych coraz bliższych relacjach, umożliwiając nam konsolidację podstawowych możliwości obu organizacji z korzyścią dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Współpracując z konsorcjum PGZ-Miecznik, będziemy wspierać budowę polskich fregat w polskich stoczniach, przez lokalnych pracowników, czerpiąc w znacznym stopniu od polskich dostawców i mając wkład w rozwój gospodarczy, ekonomiczny i społeczny w Polsce – stwierdził dyrektor generalny Babcock International David Lockwood.

Pierwsza fregata ma zostać zwodowana do 2026 roku, a projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Przekazanie okrętu zamawiającemu i jego badania kwalifikacyjne mają zostać przeprowadzone w latach 2028-2030. Kolejno w 2025 i 2026 roku w PGZ Stocznia Wojenna ma odbyć się cięcie blach pod dwa seryjne okręty programu. Dalsze etapy budowy w ich przypadku to położenie stępki tak samo w 2025 i 2026 roku, wodowanie w 2027 i 2028 roku i przekazanie gotowych okrętów w 2030 i 2031 roku. Jednocześnie już na przyszły rok zaplanowano gotowość większości infrastruktury stoczniowej, w której okręty mają być budowane i doposażone.

Umowa z Inspektoratem Uzbrojenia w zakresie budowy trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" została podpisana 27 lipca 2021 roku. Za realizację projektu odpowiada Konsorcjum PGZ-Miecznik w którego składzie aktualnie są Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.