• <
nauta_2024

Babcock z licencją na projekt budowy polskich fregat programu "Miecznik". Będzie zaskoczenie?

rk

14.08.2023 18:56 Źródło: Babcock International
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Babcock z licencją na projekt budowy polskich fregat programu "Miecznik". Będzie zaskoczenie?

Partnerzy portalu

Babcock International

Babcock International, międzynarodowa firma działająca w przemyśle obronnym, sfinalizowała z Konsorcjum PGZ-Miecznik umowę licencyjną na wykorzystanie projektu fregaty Arrowhead 140 (AH140) do realizacji polskiego programu budowy wielozadaniowych fregat pk. Miecznik. Pojawiły się też nowe informacje.

Na podstawie udzielonej przez Babcock licencji, będącej wynikiem strategicznego partnerstwa rozpoczętego umową podpisaną w marcu 2022, konsorcjum zbuduje w Polsce trzy fregaty w ramach programu Miecznik, oparte na projekcie Arrowhead 140, z uwzględnieniem indywidualnych modyfikacji na potrzeby Marynarki Wojennej RP.

Babcock podkreślił komunikacie, że "w umowie zawarto opcję budowy kolejnych pięciu jednostek dla Marynarki Wojennej RP, które powiększą flotę okrętów, jeśli pojawi się taka potrzeba." To by oznaczało, że oprócz trzech domyślnych jednostek potencjalnie będzie mogło powstać pięć kolejnych, co by oznaczało osiem nowoczesnych, wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej (choć wskazuje się, że odbiorcami niekoniecznie musi być tylko Polska). To aż budzi skojarzenia z programem "Gawron", zakładającym budowę do siedmiu korwet proj. 621, którego efektem po 18 latach było wcielenie do służby jednej, w dodatku oznaczonej jako patrolowa, proj. 621M ORP Ślązak". Polskie fregaty i realizacja podpisanej umowy licencyjnej mają bazować na doświadczeniu programu Inspiration, czyli budowie pięciu fregat dla brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej, który również jest oparty na projekcie AH140, a także realizowany w stoczni należącej do Babcock w Rosyth, w Szkocji. Ta wiedza ma pomóc w sprawnej realizacji zlecenia.

Umowa ma stanowić kolejny dowód silnych relacji między Babcock a Konsorcjum PGZ-Miecznik oraz umacniających się stosunków między Wielką Brytanią a Polską. Program "Miecznik" to oprócz budowy okrętów wojennych także strategiczne partnerstwo między Polską a Wielką Brytanią w sektorze obronnym, a także szansa na współpracę przemysłową i modernizację przemysłu stoczniowego w Polsce poprzez rozbudowany transfer wiedzy i technologii. Jego celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i obrony Polsce oraz w całym regionie Morza Bałtyckiego, a także zapewnienie strategicznych zdolności obronnych polskiej Marynarce Wojennej, zintegrowanych z centralnym systemem obrony powietrznej kraju.

- Program budowy fregat znacząco przyczyni się do suwerennych zdolności obronnych Polski i podkreśla świetną współpracę i długofalowe relacje pomiędzy Wielką Brytanią i Polską. Współpracując z Konsorcjum PGZ-MIECZNIK, będziemy wspierać budowę polskich fregat w polskich stoczniach, przez lokalnych pracowników, czerpiąc w znacznym stopniu od polskich dostawców i mając wkład w rozwój gospodarczy, ekonomiczny i społeczny w Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy dostarczać Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej zdolności obronne dostępne w każdym miejscu i o każdej porze, które są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Kluczowe jest, aby te krytyczne zasoby były zawsze dostępne i gotowe do działania, przystępne cenowo oraz zaprojektowane z myślą o przyszłych wyzwaniach. Głęboko wierzę, że nasz Arrowhead 140 spełnia te ambicje - powiedział David Lockwood, dyrektor generalny Babcock International, powiedział:

- Polska Grupa Zbrojeniowa, jako największy koncern obronny w tej części Europy, współpracuje z światowymi liderami przemysłu zbrojeniowego. Przykładem jest realizacja programu Miecznik, największego projektu w najnowszej historii polskiej Marynarki Wojennej. Firma Babcock, posiadając doświadczenie i kompetencje w budowie tego typu okrętów, jest naturalnym partnerem do realizacji przedsięwzięcia o takiej skali. Jesteśmy przekonani, że okręty Arrowhead stanowią właściwą bazę do budowy fregat Miecznik w polskich stoczniach - podkreślił Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

- Obecny, rekordowy poziom wymiany handlowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią jest doskonałym katalizatorem dla zwiększenia zatrudnienia i generowania korzyści społecznych i ekonomicznych, ale jest równie ważny dla bezpieczeństwa naszych narodów. W lipcu 2023 roku nasze rządy podpisały ambitny dokument „Partnerstwo 2030” oraz dwustronną umowę obronną, zobowiązując Polskę i Wielką Brytanię do jeszcze głębszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Program Miecznik, który jest połączeniem brytyjskiej i polskiej myśli technicznej w przemyśle okrętowym, tworzy trwałe powiązania między naszymi przemysłami obronnymi, wzmacniając ich kompetencje i globalny potencjał eksportowy w kluczowych obszarach dla naszego wzajemnego bezpieczeństwa, zapewniając jednocześnie doskonałą okazję do dalszego rozwoju naszego partnerstw wojskowego - stwierdziła Anna Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Na początku marca 2022 roku Agencja Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej wybrała Arrowhead 140 (AH140) od firmy Babcock spośród trzech zaproponowanych wstępnie przez Konsorcjum PGZ-Miecznik w lipcu 2021 roku ofert na dostarczenie projektu platformy okrętowej. Babcock jest zagranicznym partnerem konsorcjum i zapewnia szerokie wsparcie w budowie fregat opartych o projekt AH140 w polskich stoczniach, przez lokalnych pracowników i ze znacznym udziałem polskich dostawców i przy wykorzystaniu globalnego łańcucha dostaw firmy.

Budowa pierwszego, prototypowego okrętu ma rozpocząć się 16 sierpnia br., podczas gdy położenie stępki jest zaplanowane na I kw. 2024 roku, a wodowanie kadłuba w 2026 roku. Przekazanie okrętu zamawiającemu i jego badania kwalifikacyjne mają zostać przeprowadzone w latach 2028-2030. Kolejno w 2025 i 2026 roku w PGZ Stocznia Wojenna ma odbyć się cięcie blach pod dwa seryjne okręty programu. Kolejne etapy budowy w ich przypadku to położenie stępki tak samo w 2025 i 2026 roku, wodowanie w 2027 i 2028 roku i przekazanie gotowych okrętów w 2030 i 2031 roku. Jednocześnie już na przyszły rok zaplanowano gotowość większości infrastruktury stoczniowej, w której okręty mają być budowane i doposażone. 

Umowa z Inspektoratem Uzbrojenia w zakresie budowy trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" została podpisana 27 lipca 2021 roku. Za realizację projektu odpowiada Konsorcjum PGZ-Miecznik w którego składzie aktualnie są Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.