• <

Wynik wyszukiwania - "stocznia wojenna" - Wiadomości

Nowe umowy na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia dla fregat programu "Miecznik" z niemiecką firmą Rohde & Schwarz. To kolejny kontrakt zawarty w związku z pracami nad dostawami kluczowych systemów, jakie znajdą się na polskich okrętach.
07.05.2024

Tak powstaje napęd "Miecznika". Zakończono próby fabryczne silnika dla przyszłego ORP Wicher

Zakończyły się próby fabryczne silnika wysokoprężnego MTU 20V8000M71 przeznaczonego na pierwszą z trzech fregat Miecznik, budowanej od sierpnia ub. r. W niedalekiej przyszłości zostanie on dostarczony do gdyńskiej stoczni celem umieszczenia go w siłowni okrętowej.
26.04.2024

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje wnętrze Sokoła. Prace nad wyjątkowym eksponatem wciąż trwają

Wciąż trwają intensywne prace na byłym okręcie podwodnym polskiej Marynarki Wojennej, ex-ORP Sokół. Specjaliści przygotowują jednostkę do nowej roli jako atrakcji muzealnej, która ma zostać latem udostępniona turystom do zwiedzania. Muzeum opublikowało kolejne zdjęcia, na których widać wnętrze eksponatu.
16.04.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcoock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna staje się zamkniętą konstrukcją. Do końca prac zostało kilka miesięcy

Trwają intensywne prace budowlane przy największym obiekcie w gdyńskiej stoczni. Obiekt, w którym będą montowane kadłuby wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" nabiera oczekiwanego wyglądu tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pojawia się w nim także kluczowe wyposażenie przeznaczone do prac stoczniowych.
09.04.2024

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. zawiązuje umowę z Świdnicką Fabryką Lin i Drutu Linosteel Sp. z o.o.

Gdyńska stocznia nawiązuje współpracę z Świdnicką Fabryką Lin i Drutu Linosteel Sp. z o.o. Dotyczy ona dostarczania wyposażenia potrzebnego do prac stoczniowych.
03.04.2024

Krzysztof Trofiniak prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej debatowała 21 marca w sprawie wyboru prezesa spółki. Konkurs wygrał Krzysztof Trofiniak.
22.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. To kolejny dowód współpracy z podmiotami zaangażowanymi w dostawy kluczowego uzbrojenia i wyposażenia dla okrętów, które w latach 2029-2031 wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
20.03.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się położenie stępki pod niszczyciel min, przyszły ORP Rybitwa

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 20 marca uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”. Po przekazaniu go Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
18.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna zawiązuje współpracę z Revobeam

Gdyńska stocznia nawiązała współpracę z firmą Revobeam, która specjalizuje się w komunikacji bezprzewodowej okrętów i jednostek bezzałogowych.
12.03.2024

Na Politechnice Gdańskiej odbędą się Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2024

To już VIII edycja wydarzenia, organizowanego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej. Termin targów to 14 marca godz. 10.00-14.00.
11.03.2024

Stocznia Remontowa Nauta na 50 dni przed końcem terminu kończy naprawę główną i dokową ORP Nakło

Prawie dwa miesiące przed końcem zakładanego terminu gdyńska stocznia ukończyła prace na trałowcu wchodzącym w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, ORP Nakło (640). Jest to druga z trzech jednostek, których naprawy są realizowane przez konsorcjum PGZ S.A., PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Stocznia Remontowa Nauta S.A. Jednostka wróci do służby w Porcie Wojennym Świnoujście.
08.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna nie zwalnia tempa. Trwa budowa najwyższej w Polsce hali kadłubowej oraz fregat programu "Miecznik"

Imponujące inwestycje PGZ Stoczni Wojennej coraz bardziej nabierają kształtów. Wrażenie robią nie tylko rozmiary budowanej Hali Kadłubowej, ale także sprzęt, przy pomocy którego jest wznoszona. Na obiekcie zamontowano właśnie olbrzymią bramę, której powierzchnię można porównać do powierzchni trzech boisk do koszykówki. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET.
05.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

Wejście Szwecji do NATO zmienia sytuację na Bałtyku. Co nowy członek wnosi do Sojuszu? (opinia)

Przegłosowanie przez węgierski parlament zgody na przyjęcie Szwecji do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zamyka trwającą dwa lata drogę tego państwa, który przed dekady deklarował swoją neutralność, a w obliczu zagrożenia zdecydował zmienić swoją politykę. W ten sposób NATO zyskuje cenny nabytek, dzięki któremu Morze Bałtyckie staje się dużo bezpieczniejsze. Warto wiedzieć, co zmienia obecność Szwecji w Sojuszu i jaki jest jej potencjał.
27.02.2024

Sebastian Chwałek odwołany ze stanowiska prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Rada Nadzorcza PGZ S.A. odwołała 20 lutego 2024 r. prezesa, wiceprezesa i członków zarządu PGZ S.A.
20.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Program "Miecznik" szansą dla firm z Elbląga

W Elbląskim Parku Technologicznym odbyła się konferencja pt. „Kooperacja w branży metalowej”, w trakcie którego prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Paweł Lulewicz zaprezentował ofertę współpracy dla przedsiębiorstw z miasta i regionu. Zachęcał do udziału w programie "Miecznik", budowie trzech wielozadaniowych fregat dla Polskiej Marynarki Wojennej.
16.02.2024

PGZ Stocznia Wojenna naprawi niemiecki statek badawczy

Niemiecki Federalny Instytut Rolnictwa i Żywności (Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung) podpisał 9 lutego umowę z PGZ Stocznia Wojenna S.A. Gdyńska stocznia otrzymała zlecenie remontu klasowego statku badawczego Solea.
14.02.2024

Zmiany w Radzie Nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

W poniedziałek, 12 lutego 2024 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. dokonało zmian w Radzie Nadzorczej spółki. Wcześniej odwołano z niej pięcioro dotychczasowych członków.
13.02.2024

Brytyjski bliźniak "Miecznika" zostanie niedługo zwodowany? Trwają kluczowe prace przy kadłubie

W należącej do Babcock stoczni w Rosyth ma miejsce budowa przyszłego HMS Venturer, pierwszej fregaty typu 31 (określanych także jako typ Inspiration). Podobnie jak wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik" opiera się on na platformie Arrowhead 140. Dzięki temu można sobie wyobrazić, jak będą wyglądać prace nad polskimi okrętami w niedalekiej przyszłości.
09.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna pozyskała blisko 17 mln zł na wsparcie startupów

„Strefa Akceleracji”, to program dla startupów, który zapewni wsparcie finansowe, opiekę mentorską, możliwości nawiązywania kontaktów biznesowych – nabór rozpocznie się wkrótce.
07.02.2024

PGZ Stocznia Wojenna angażuje się w Program Strefa Akceleracji

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna PR, Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz PGZ Stocznia Wojenna po raz kolejny będą współpracować w związku z wydarzeniem, jakim jest Program Strefa Akceleracji.
06.02.2024

Szef BBN wskazuje na potrzebę rozbudowy morskiej infrastruktury. Czeka nas "odbudowa" Portu Wojennego Hel?

Podczas uroczystości położenia stępki pod prototypowa fregatę programu "Miecznik" Jacek Siewiera zwrócił uwagę na szereg wyzwań stojących przed morskim rodzajem sił zbrojnych. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania w tym celu Punktu Bazowania Hel, który do 2006 roku był siedzibą zlikwidowanej 9. Flotylli Obrony Wybrzeża.
05.02.2024

Jak wygląda Sokół od środka? Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje prace przy wyjątkowym eksponacie

Choć były okręt podwodny typu Kobben znajduje się już w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiego muzeum, wciąż trwają prace związane z przygotowaniem go do roli wyjątkowej atrakcji turystycznej. Specjaliści zajmują się m.in. pracami wewnątrz jednostki, aby już w tym roku mogła przyjąć na swój pokład pierwszych turystów.
04.02.2024

PGZ z umową na wyrzutnie rakiet dla polskich fregat programu "Miecznik"

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że 1 lutego zawarła porozumienie z koncernem Lockheed Martin, od którego, w ramach DCS (Direct Commercial Sales) pozyskała dla wielozadaniowych fregat system pionowego startu VLS Mk 41 wraz z modułami ExLS (Exstensible Launching System) dla rodziny pocisków CAMM. To kluczowe i potężne uzbrojenie, jakie znajdzie się na tych okrętach, należące do światowej czołówki.
01.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Już 31 stycznia położenie stępki pod pierwszą fregatę programu "Miecznik"

W PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni odbędzie się ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik", przyszły ORP Wicher.
30.01.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Pomyślne testy zintegrowanego systemu nawigacji dla brytyjskiego krewniaka "Miecznika", fregaty typu 31

Jako część zespołu T31 Missions Systems kierowanego przez firmę Thales, Anschütz dostarczy w tym roku pierwsze, zintegrowane stanowisko dowodzenia wraz z systemem nawigacji (Warship Integrated Navigation and Bridge System, WINBS) dla okrętów budowanych przez Babcock, fregat typu 31, opartych na platformie Arrowhead 140. Urządzenie pomyślnie przeszło test akceptacji fabrycznej (Factory Acceptance Test FAT).
26.01.2024

Stępka położona. Za nami kolejny, ważny etap budowy drugiego okrętu programu "Delfin"

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się, 23 stycznia, uroczystość związana z budową drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". W jej trakcie dokonano uroczystego położenia stępki pod przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To kolejna jednostka, która wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2024

Podpory dla "Miecznika". PGZ Stocznia Wojenna pokazuje powstające wyposażenie związane z budową fregat

Obok przyszłej stępki i innych elementów pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" powstaje także wyposażenie potrzebne dla planowanego kadłuba. Jako że okrętów nie buduje się bezpośrednio na podłodze hali stoczniowej, cały proces technologiczny wymaga, żeby powstawały na solidnych konstrukcjach.
23.01.2024

Fregaty programu "Miecznik" otrzymają nowoczesne armaty morskie. Kontrakt zawarty

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z włoskim koncernem Leonardo na dostarczenie kluczowego uzbrojenia, jakie znajdzie się na polskich okrętach. Są to armaty morskie Leonardo OTO Melara 76/62 Super Rapid Multi Feeding Strales, jedne z najnowocześniejszych na rynku zbrojeniowym. To kolejna umowa zawarta w związku z pracami nad powstającymi fregatami programu "Miecznik".
22.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Jak powstaje „Miecznik”? Widzieliśmy budowę przyszłego ORP Wicher na 5 minut przed położeniem stępki

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.
18.01.2024

Pierwsza w tym roku stępka okrętu zostanie położona w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. To kolejny etap budowy drugiego "Delfina"

W gdańskiej stoczni odbędzie się 23 stycznia uroczystość związana z położeniem stępki pod drugi okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin", przyszły ORP Henryk Zygalski (264). Wraz z bliźniaczym, znajdującym się w budowie przyszłym ORP Jerzy Różycki (261) wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
18.01.2024

Jaka jest przyszłość polskich sił zbrojnych na morzu? Tematyczne spotkanie w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na pierwsze w 2024 roku spotkanie z cyklu "Nasze Sygnały" pt. „Miecznik”, „Delfin" i „Kormoran”… - nowe otwarcie w Marynarce Wojennej RP.
17.01.2024

Ważna uroczystość w Remontowa Shipbuilding S.A. 19 stycznia odbędzie się cięcie blach pod budowę piątego niszczyciela min

W gdańskiej stoczni odbędzie się ceremonia rozpoczęcia budowy nad kolejnym okrętem typu Kormoran II, przyszłym ORP Rybitwa (605), piątym niszczycielem proj. 258. To pierwsze tego typu wydarzenie w 2024 roku związane z realizacją zlecenia dla polskiej Marynarki Wojennej w kwestii dostarczenia nowoczesnych jednostek przeciwminowych. W przyszłości wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
15.01.2024

System Sea Ceptor od MBDA zapewni ochronę fregatom "Miecznik"

Firma MBDA zawarła z konsorcjum PGZ Miecznik kontrakt na wyposażenie nowych fregat programu "Miecznik" w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor. Jest to kolejna umowa, w ramach której jest pozyskiwane kluczowe wyposażenia dla okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
14.01.2024

Jak powstaje fregata typu 31 dla Royal Navy? PGZ Stocznia Wojenna z wizytą w stoczni Babcock

Przedstawiciele gdyńskiej stoczni z jej prezesem zarządu Pawłem Lulewiczem na czele mogła zapoznać się z przebiegiem prac nad najnowocześniejszymi fregatami, które w niedalekiej przyszłości wejdą w skład sił morskich Wielkiej Brytanii. Powstają one w oparciu o projekt platformy Arrowhead 140, podobnie jak polskie, wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik".
11.01.2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna zyskuje dach. Prace budowlane postępują

Trwa rozpoczęta w ubiegłym roku największa inwestycja budowlana w gdyńskiej stoczni. Dzięki niej powstaje najwyższa hala tego rodzaju w Polsce. To w niej będą montowane elementy kadłubów wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
09.01.2024

PGZ Stocznia Wojenna cztery tygodnie przed terminem kończy naprawę główną i dokową ORP Necko

Miesiąc przed planowanym terminem gdyńska stocznia kończy prace naprawcze na trałowcu polskiej Marynarki Wojennej, ORP Necko (639). Okręt powróci do służby w 12. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującym w Porcie Wojennym Świnoujście.
07.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Szef koncernu Babcock: udział w programie Miecznik sprawił, że Polska stała się naszym najważniejszym partnerem w regionie

Udział w programie budowy fregat Miecznik sprawił, że Polska stała się naszym najważniejszym centrum działalności i partnerem w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Chcemy zoptymalizować tu działania, by rozwinąć się w tym rejonie - powiedział PAP CEO koncernu Babcock, David Lockwood.
24.12.2023

Silniki Rolls-Royce będą napędzać fregaty programu "Miecznik". PGZ Stocznia Wojenna podpisuje umowę

20 grudnia 2023 roku PGZ Stocznia Wojenna podpisała Umowę z Rolls-Royce Solutions GmbH na zakup silników głównych, zespołów prądotwórczych i systemu zarządzania układem napędowym dla trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
22.12.2023

Zatwierdzenie aneksu nr 4 programu "Miecznik". Wszystkie zamówione fregaty otrzymają swoje wyposażenie i uzbrojenie

Agencja Uzbrojenia w tym tygodniu zatwierdziła procedurę wyposażenia wszystkich trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik". Ma to rozwiać obawy, czy finansowanie oraz płynność przedsięwzięcia są zagrożone.
14.12.2023

Finał wyjątkowego programu dla startupów. Partnerem wydarzenia jest PGZ Stocznia Wojenna

Na terenie gdyńskiej stoczni odbył się Demo Day. Jest to część programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, który ma na celu wspierać rozwój przedsiębiorstw i inicjatyw, zapewniając im szansę na realizację swoich przedsięwzięć i innowacje. W jego trakcie firmy mogły zaprezentować swoje pomysły, jednocześnie była to okazja do zapoznania się z działalnością PGZ Stocznia Wojenna.
14.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna z świadectwem uznania PRS w zakresie nawigacji i łączności

Dzięki staraniom Pionu Systemu Specjalnych oraz Ośrodka Uzbrojenia gdyńska stocznia uzyskała uznanie Polski Rejestr Statków S.A. (PRS) w zakresie nawigacji i łączności. Pozwoli to PGZ SW na prowadzenie prac w tym zakresie na jednostkach sklasyfikowanych przez towarzystwa klasyfikacyjne należące do Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych (IACS) oraz dalsze rozwijanie kompetencji Ośrodka Elektroniki i Uzbrojenia.
14.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

To najwyższa hala w polskim przemyśle stoczniowym. Na obiekcie należącym do PGZ Stocznia Wojenna zawieszono wiechę

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

Ważny moment budowy hali kadłubowej w PGZ Stocznia Wojenna. 11 grudnia odbędzie się uroczystość zawieszenia wiechy

Od marca tego roku trwa kluczowa inwestycja na terenie gdyńskiej stoczni, dzięki której będą mogły powstać wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik", a także zostaną zwiększone jej możliwości produkcyjne. Dzięki temu miejsce to ma się prężnie rozwijać w zakresie budowy, remontów i modernizacji okrętów oraz statków.
06.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna z umową na dostawę wyposażenia dla fregat programu "Miecznik"

Gdyńska stocznia podpisała umowę z kanadyjską firmą OSI Maritime Systems na dostawę zintegrowanych systemów nawigacyjnych i mostkowych (Integrated. Navigation Bridge System INBS) dla trzech wielozadaniowych fregat budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej.
05.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy

Babcock International, pochodząca z Wielkiej Brytanii firma działająca w przemyśle obronnym i zarazem partner programu budowy wielozadaniowych fregat "Miecznik", nawiązała współpracę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w celu uruchomienia nowego międzynarodowego programu wymiany praktykantów i stażystów.
01.12.2023

ORP Błyskawica powraca na Nabrzeże Pomorskie

W związku z zakończeniem transportu byłego okrętu podwodnego przed Muzeum Marynarki Wojennej, na swoje miejsce powraca wyjątkowy okręt-muzeum. Na czas transportu ex-ORP Sokół, który realizowano również drogą morską, przedwojenny niszczyciel został odholowany do Portu Wojennego Gdynia, gdzie przez tydzień stał zacumowany.
27.11.2023

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.
27.11.2023

Sokół coraz bliżej zacumowania. Trwają prace przy Muzeum Marynarki Wojennej

Po efektownym transporcie drogą lądową rozpoczęła się procedura mająca przygotować były okręt podwodny do umieszczenia w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiej placówki muzealnej. W następnym tygodniu jest zaplanowane zakończenie trwającej od tygodnia podróży Sokoła do jego nowej lokalizacji.
26.11.2023

Położenie stępki pod ORP Wicher planowane wstępnie na 31 stycznia. To kolejny etap programu "Miecznik"

Na portalu X (dawniej Twitter) Polska Grupa Zbrojeniowa podała informację, kiedy miałoby się odbyć kolejne wydarzenie związane z budową pierwszej z trzech, wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.11.2023

Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"

Do szkockiej stoczni w Rosyth, należącej do Babcock International, przybyła wycieczka uczniów i absolwentów polskiej szkoły Poloniusz. Była to okazja do zapoznania się z historią polsko-brytyjskich relacji a także działalnością stoczniowców.
24.11.2023

Przyszły HMS Venturer rośnie w oczach. Tak prezentuje się kadłub bliźniaka polskiego "Miecznika"

Budowa nowego okrętu typu 31, opartego na proj. Arrowhead 140 nabiera kształtów, a zespół pracuje nad ukończeniem konstrukcji w hali konstrukcyjnej. To pierwsza z pięciu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat. Powstawanie tej jednostki jest interesujące dla polskich obserwatorów, gdyż opiera się na podobnych rozwiązaniach co planowane podobne okręty programu "Miecznik" dla polskiej Marynarki Wojennej. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał aktualnie budowany, przyszły ORP Wicher.
23.11.2023

Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum

Około godz. 11.00 rozpoczął się długo oczekiwany, największy tego rodzaju przejazd w dotychczasowej historii Gdyni. Nieopodal Nabrzeża Pomorskiego, po wczorajszym załadowaniu, były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł się na kursie ku swojemu miejscu przeznaczenia, jakim jest niecka ekspozycyjna obok Muzeum Marynarki Wojennej.
23.11.2023

Rozpoczął się lądowy transport Sokoła. To jak dotąd największa operacja tego rodzaju w historii Gdyni

Obszar miasta od Nabrzeża Pomorskiego aż do Muzeum Marynarki Wojennej został wyłączony z użytkowania w związku z transportem okrętu podwodnego. Po tym jak w piątek przeprowadzono transport drogą morską z PGZ Stocznia Wojenna, teraz rozpoczyna się drugi etap podróży ex-ORP Sokół.
21.11.2023

Zakończył się nabór w ramach programu Strefa Akceleracji. Jego partnerem jest PGZ Stocznia Wojenna

Zakończył się nabór do dwóch ścieżek w ramach tego przedsięwzięcia, Przemysł Morski oraz Lifescience. Partnerem strategicznym pierwszego z nich jest PGZ Stocznia Wojenna. Wpłynęło aż 55 zgłoszeń, z których wybrano 20 podmiotów do intensywnego programu szkoleniowego i dalszej współpracy.
20.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół do Muzeum Marynarki Wojennej

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół ze stoczni na teren muzeum - mówił PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk. Wyjaśnił, że okręt przez 3 lata w stoczni wojennej był przygotowywany, by stać się muzealnym eksponatem.
17.11.2023

Rozpoczyna się transport Sokoła

Wykonawca pierwszego etapu transportu morskiego przyszłego eksponatu Muzeum Marynarki Wojennej zrealizował operację położenia ex-ORP Sokół z terenu PGZ Stocznia Wojenna na znajdujący się na wodzie ponton. Niedługo były okręt podwodny wyruszy w swój ostatni rejs przez wody Zatoki Gdańskiej.
16.11.2023

Szwedzki bliźniak "Delfina" rozpoczyna służbę. Jest wzorem dla polskich okrętów

Do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Szwecji (Svenska Marinen) wchodzi HSwMS Artemis (A202). Ten okręt rozpoznania radioelektronicznego powstawał przy udziale polskiej branży stoczniowej. Zastąpi także będącego od czterech dekad w służbie HSwMS Orion (A 201).
15.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej gotowe na transport Sokoła. "Rejs" ma rozpocząć się w tym tygodniu

Już 17 listopada jest zaplanowane rozpoczęcie dawno wyczekiwanej operacji przetransportowania okrętu podwodnego typu Kobben, byłego ORP Sokół. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, ruszy on z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany najpierw do nabrzeża technicznego w obrębie gdyńskiego portu, a potem już lądem w nowe miejsce przeznaczenia.
14.11.2023

Zbliża się cięcie blach pod kolejny okręt programu "Delfin". Ceremonia odbędzie się 15 listopada

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbędzie się oficjalne rozpoczęcie budowy kolejnego okrętu rozpoznania radioelektronicznego, przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To druga jednostka, która w przyszłości wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
09.11.2023

ORP Kormoran w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Czekają go przegląd i naprawy

Wprowadzony do służby w 2017 roku niszczyciel min proj. 258 udaje się do stoczni w Gdańsku w związku z zaplanowaną naprawą średnią i dokową.
24.10.2023

Groźna sytuacja w porcie wojennym. ORP Orzeł o włos od wypadku

Ubiegłotygodniowe, trudne warunki pogodowe okazały się wielkim wyzwaniem dla okrętów i statków znajdujących się w Zatoce Gdańskiej. Do groźnej sytuacji doszło w Porcie Wojennym Gdynia, gdzie niemal doszło do groźnego wypadku z udziałem jedynego, sprawnego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej.
23.10.2023

Szukamy Startupów z branży morskiej!

Organizator programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna poszukuje startupów, które chcą przyspieszyć swój rozwój, zdobyć wsparcie doświadczonych mentorów oraz dostęp do zaawansowanej infrastruktury, a także wsparcie finansowe na realizację innowacyjnego rozwiązania!
23.10.2023

BAE Systems zwiększa potencjał stoczni w związku z budową nowoczesnych fregat dla Royal Navy

Rozpoczęła się budowa ogromnej nowej hali do budowy okrętów, która przekształci i usprawni przemysł stoczniowy w Glasgow. Nowy obiekt w stoczni Govan wkrótce zacznie nabierać kształtu po wypełnieniu basenu stoczniowego i rozpoczęciu palowania dna. To tam będą powstawać jedne z najnowocześniejszych okrętów na świecie.
19.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

Na PGZ Stocznia Wojenna odbyło się 13. Forum Innowacji i Rozwoju Technologicznego

Forum Innowacji i Rozwoju Technologicznego to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. Impreza ma na celu promowanie współpracy pomiędzy podmiotami z sektora obronnego, naukowego i biznesowego. Forum jest okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć technologicznych, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów. 13 edycja wydarzenia odbyła się w dniach 5 – 6 października w Gdyni. Jej gospodarzem była PGZ Stocznia Wojenna.
09.10.2023

Fregaty programu "Miecznik" z systemem dowodzenia i zarządzania walką Tacticos od firmy Thales

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z firmą Thales na dostawę systemu dowodzenia i zarządzania walką Tacticos wraz z wybranymi sensorami, które znajdą się w wyposażeniu wielozadaniowych fregat programu "Miecznik", które wejdą w skład polskiej Marynarki Wojennej.
05.10.2023

Stocznia Net Marine w Szczecinie dokona bieżących napraw na ORP Kaszub

Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o wyniku przetargu w związku z planowaną naprawą bieżącą korwety ZOP, ORP Kaszub, służącej w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Jako "najkorzystniejszą ofertę Wykonawcy" wskazano zaprezentowaną przez Net Marine Power Service Sp. z o.o.
04.10.2023

Maciej Fularczyk nowym dyrektorem programu "Miecznik"

Zaszły zmiany na stanowiskach w związku z przedsięwzięciem budowy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
26.09.2023

Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?

Znajdujący się od sierpnia br. w Górkach Zachodnich były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej wciąż oczekuje na swój dalszy los. Pojawiła się nietypowa koncepcja jego wykorzystania jako turystycznej atrakcji, choć niekoniecznie w Polsce.
26.09.2023

Już w przyszłym roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni ma stanąć były ORP Sokół

Zbliżają się ku końcowi prace przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W październiku ma być gotowy "suchy dok" w którym stanie wyjątkowy w skali kraju eksponat. Zanim zostanie otwarty dla zwiedzających, nastąpi spektakularna akcja transportu byłego okrętu do nowej lokalizacji.
22.09.2023

Wielka hala kadłubowa rośnie w oczach. Trwa budowa kluczowej inwestycji PGZ Stoczni Wojennej

W związku z budową nowoczesnej infrastruktury stoczniowej w Gdyni pojawiły się elementy jednej z najważniejszych budowli, jakie w przyszłości znajdą się na jej terenie. To w tej hali będą montowane kadłuby przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
20.09.2023

PGZ Stocznia Wojenna partnerem programu rozwoju technologii podwójnego zastosowania

Gdyńska stocznia wspiera bezpłatny program który Polski Fundusz Rozwoju S.A. i PFR Ventures tworzą we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz PGZ – Polską Grupą Zbrojeniową. W pierwszej edycji programu wiążą się z założeniami „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim”.
19.09.2023

Babcock buduje kolejną fregatę typu 31 dla Royal Navy. Z udziałem PGZ Stocznia Wojenna odbyła się ceremonia położenia stępki pod HMS Active

Wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w szkockiej stoczni w Rosyth, wiąże się z budową serii pięciu okrętów. Podobnie jak jednostki polskiego programu "Miecznik" są one oparte na projekcie Arrowhead 140.
18.09.2023

Sokół gotowy do rejsu. Muzeum Marynarki Wojennej ogłasza przetarg na transport ex-okrętu do miejsca ekspozycji plenerowej.

Zbliża się koniec trwającego od 2020 roku pobytu byłego okrętu podwodnego ORP Sokół na terenie PGZ Stocznia Wojenna. Jednostkę czeka jeszcze skomplikowana operacja związana z transportem do nowego miejsca przeznaczenia w Gdyni, tuż przy placówce muzealnej.
11.09.2023

PGZ Stocznia Wojenna z prezentacją działalności na 31. MSPO

Od 5 do 8 września w Kielcach odbywał się 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, na którym blisko 700 wystawców z całego świata prezentowało uzbrojenie i rozwiązania technologiczne dla wojska i innych służb mundurowych. Swoje stoiska miały także firmy i instytucje związane z branżą morską, w tym PGZ Stocznia Wojenna S.A.
08.09.2023

W PGZ Stocznia Wojenna rozpoczyna się remont trzeciego polskiego trałowca

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że zgodnie z umowami podpisanymi 24 czerwca 2022 roku z Komendą Portu Wojennego Świnoujście, konsorcjum w składzie PGZ, PGZ Stocznia Wojenna oraz Stocznia Remontowa Nauta zrealizuje naprawy główne i dokowe dwóch trałowców bazowych projektu 207P (typu Gardno), tj. ORP Necko (639) i ORP Nakło (640) oraz trałowca 207M (typu Mamry), tj. ORP Mamry (643).
30.08.2023

Prezes PGZ Stoczni Wojennej: po czterech latach od przejęcia osiągnęliśmy zysk na działalności operacyjnej

Stocznia po czterech latach od przejęcia osiągnęła 21 mln zł zysku na działalności operacyjnej - mówił we wtorek prezes PGZ Stoczni Wojennej Paweł Lulewicz. Wiceminister Marcin Horała stwierdził, że gdyby nie rządy PiS-u, w miejscu stoczni stałoby osiedle albo supermarket.
29.08.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

PGZ S.A. zawarła z firmą Babcock porozumienie dotyczące budowy fregat dla polskiej Marynarki Wojennej

Obie strony podpisały umowę ramową, której celem jest utworzenie spółki joint venture, wzmacniającej strategiczne partnerstwo między firmami. Powołany podmiot ma umożliwić nie tylko bardziej efektywną współpracę w ramach realizacji programu Miecznik, czyli budowy polskiej fregaty i potencjalnego rozwoju szerszych możliwości międzynarodowych. Docelowo ma to otworzyć płaszczyznę partnerstwa w innych programach morskich poprzez optymalizację zasobów, zdolności i infrastruktury obu stron.
16.08.2023

Szef MON: Trzy fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej marynarce wojennej

Palenie blach na fregatę Miecznik stanowi kolejny etap naszych działań, których celem jest wzmocnienie polskiej marynarki wojennej – powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak w stoczni w Gdyni. Jak dodał, trzy fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej Marynarce Wojennej.
16.08.2023

Już w tę środę cięcie blach pod pierwszego "Miecznika" z udziałem Ministra Obrony Narodowej

Dzień po Święcie Wojska Polskiego będzie można mówić o kolejnym powodzie do świętowania dla branży okrętowej oraz Marynarki Wojennej, gdyż rozpocznie się pierwszy etap budowy prototypowej, wielozadaniowej fregaty. Do 2031 roku do służby w 3. Flotylli Okrętów mają wejść trzy jednostki powstające w ramach tego przedsięwzięcia.
15.08.2023

Babcock z licencją na projekt budowy polskich fregat programu "Miecznik". Będzie zaskoczenie?

Babcock International, międzynarodowa firma działająca w przemyśle obronnym, sfinalizowała z Konsorcjum PGZ-Miecznik umowę licencyjną na wykorzystanie projektu fregaty Arrowhead 140 (AH140) do realizacji polskiego programu budowy wielozadaniowych fregat pk. Miecznik. Pojawiły się też nowe informacje.
14.08.2023

Nauta zbliża się do finiszu remontu polskiego okrętu przeciwminowego

W ramach Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stoczni Wojennej oraz Stoczni Remontowej Nauta jest prowadzona od roku naprawa główna i dokowa trzech trałowców proj. 207P znajdujących się w wyposażeniu polskiej Marynarki Wojennej, ORP Necko, ORP Nakło oraz ORP Mamry. Czytaj więcej na: https://biznes.trojmiasto.pl/Kolejne-okrety-trafia-do-remontu-n168371.html
12.08.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

Nowoczesna wnęka dokowa i modernizacja nabrzeży w Porcie Gdynia

Port Gdynia, będący jednym z najważniejszych węzłów logistycznych w Polsce, podjął kolejną inwestycję o strategicznym znaczeniu dla branży morskiej. Projekt zakłada stworzenie nowoczesnej wnęki dokowej i przestawienie doku pływającego, a także modernizację istniejących nabrzeży. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna jest Grupa NDI, której rola w hydrotechnicznych projektach w polskich portach staje się coraz bardziej istotna.
02.08.2023

USS Roosevelt ponownie z krótką wizytą w Porcie Gdynia

Do gdyńskiego portu wszedł, 1 sierpnia, niszczyciel rakietowy US Navy USS Roosevelt. To kolejny okręt typu Arleigh Burke, który pojawił się w ostatnim czasie na polskich wodach. Postój, w trakcie którego cumował przy Nabrzeżu Francuskim posłużył przede wszystkim uzupełnieniu zapasów.
01.08.2023

ORP Sokół nie może wciąż "zakotwiczyć". Muzealne przedsięwzięcie stoi w miejscu

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna wciąż stoi ex-ORP Sokół. Były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej, który służbę zakończył w 2018 roku, od prawie trzech lat był sposobiony, by stać się wyjątkowym eksponatem Muzeum Marynarki Wojennej. Z wielu powodów, pomimo wcześniejszych planów, prace wydają się stać w miejscu, co budzi pytania odnośnie przebiegu przedsięwzięcia.
01.08.2023

Bliskie spotkanie z ORP Orzeł

Na wodach w pobliżu polskiego wybrzeża regularnie prowadzą swoje działania okręty polskiej Marynarki Wojennej, niekiedy wchodząc w interakcje z jednostkami cywilnymi, jak statki i jachty. Od jednego z czytelników otrzymaliśmy materiał z takiego spotkania.
28.07.2023

Niegdyś w stanie upadłości, teraz na siebie zarabia. PGZ Stocznia Wojenna z zyskiem za rok 2022

W 2022 roku, po raz pierwszy od przejęcia spółki przez Polską Grupę Zbrojeniową, PGZ Stocznia Wojenna odnotowała dodatni wynik finansowy. Wdrażane od kilku lat zmiany organizacyjne oraz modernizacja Stoczni zaczynają przynosić wymierne efekty finansowe.
27.07.2023

Politechnika Gdańska zaopatrzy nowe Kormorany w systemy Głuptak

Trzy niszczyciele min typu Kormoran II, przyszłe ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka, które Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w czerwcu 2022 roku, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej o kryptonimie Głuptak. Kolejny raz wyposażenie okrętowe powstałe z udziałem uczelni pojawi się i będzie używane na okrętach polskiej Marynarki Wojennej.
27.07.2023

Położenie stępki pod ORP Jaskółka. Kolejny etap budowy niszczyciela min w Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Jaskółka (604). To już czwarty okręt tej serii powstający na jej terenie i jednocześnie pierwszy z drugiego zamówienia na trzy jednostki, który ogłoszono w ubiegłym roku. Wydarzenie wpisuje się w ciąg inwestycji pod kątem rozwoju polskiej Marynarki Wojennej.
25.07.2023

Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędą się w przyszłym tygodniu dwa wyjątkowe wydarzenia. 25 lipca zostanie położona stępka pod czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, natomiast 27 lipca pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin".
23.07.2023

Powstaje model 3D fregaty "Miecznik". Już 16 sierpnia cięcie blach

Pojawia się coraz więcej szczegółów związanych z budową pierwszej, z planowanych trzech, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Jak poinformował prezes PGZ Stocznia Wojenna Paweł Lulewicz, trwają prace nad modelem 3D okrętu, na podstawie którego powstanie dokumentacja jego projektu roboczego.
17.07.2023

Co nowego w sprawie "Miecznika"? PGZ prezentuje realizacje i zapowiedzi

W formule śniadania prasowego odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej z udziałem dziennikarzy. Tematem wydarzenia był aktualny status realizacji budowy trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
16.07.2023

Wielka budowa w PGZ Stocznia Wojenna trwa. Ukazał się film prezentujący postęp prac

Na terenie stoczni postępuje trwające od marca tworzenie infrastruktury, w której będą powstawać wielozadaniowe fregaty programu Miecznik. Udostępnione nagranie prezentuje, jak zmienił się jej obszar w ciągu kolejnych tygodni.
07.07.2023

PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę o współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną

PGZ Stocznia Wojenna będzie Partnerem Strategicznym i opiekunem ścieżki przemysłu stoczniowego, co ma otworzyć nowe możliwości dla startupów związanych z branżą morską i okrętową.
06.07.2023

Do Portu Gdynia wszedł USS Roosevelt

Kolejny okręt US Navy zawitał do Gdyni. Tym razem jest to niszczyciel typu Arleigh Burke USS Roosevelt (DDG-80). Wizyta ma charakter roboczy i potrwa do jutra. W tym czasie załoga będzie mogła odpocząć i uzupełnić zapasy.
04.07.2023

"Miecznik" - co dziś o nim wiemy?

Agencja Uzbrojenia informuje, że w fazę realizacji wchodzi program "Miecznik" i już 16 sierpnia ma rozpocząć się cięcie blach pod prototypową, pierwszą z trzech wielozadaniową fregatę, która wejdzie w przyszłości w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Przypomnijmy, co teraz wiemy o tym największym przedsięwzięciu dla polskiej Marynarki Wojennej w XXI wieku.
30.06.2023

Polsko-Kanadyjska umowa podpisana w PGZ Stocznia Wojenna

PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę o długoletniej współpracy z Kanadyjską firmą OSI Maritime Systems, wiodącym na świecie dostawczą Zintegrowanych Systemów Nawigacyjnych dla jednostek nawodnych i podwodnych.
26.06.2023

III Forum Morskie Radia Gdańsk. Rosną inwestycje w polskie porty

Odbywające się w dniach 22-23 czerwca wydarzenie organizowane przez Radio Gdańsk było poświęcone szeregowi zagadnień z branży morskiej. W jego trakcie od kwietnia odbywały się panele ekspercie, a także gala finałowa, podczas której wręczono statuetki Statku Roku oraz Żagla Roku.
23.06.2023

Czy zbliża się koniec remontu? ORP Orzeł wyszedł na próby morskie

To jedna z najbardziej kontrowersyjnych napraw okrętów w polskiej Marynarce Wojennej. Jej jedyny okręt podwodny od kilku lat spędza więcej czasu w stoczni niż w morzu. Pod znakiem zapytania stoją jego możliwości do pełnienia regularnej służby i wykonywania zadania. Pojawiająca się dziś informacja o wyjściu na próby morskie dają nadzieję na powrót do swoich obowiązków.
20.06.2023

Zmiana w składzie konsorcjum programu "Miecznik" potwierdzona

Podczas trzeciej sesji VIII Forum Bezpieczeństwo Morskiego pt. Wkład przemysłu obronnego w zapewnienie bezpieczeństwa morskiego RP" padły kluczowe wyjaśnienia dotyczące aktualnego stanu składu konsorcjum odpowiedzialnego za budowę trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
19.06.2023

Wmurowano kamień węgielny pod największą inwestycję PGZ Stocznia Wojenna. Tu powstanie "Miecznik" [GALERIA]

Na terenie gdyńskiej Stoczni Wojennej odbył się 17 czerwca piknik skierowany do rodzin stoczniowców oraz mieszkańców. Wydarzenie było połączone z ceremonią wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej hali, w której będą powstawały elementy wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
18.06.2023

Dyrektor programu Miecznik: budowa fregaty zgodnie z planem

Budowa fregaty Miecznik postępuje zgodnie z harmonogramem, program przyczynia się do zmian w Stoczni Wojennej - powiedział dyrektor programu Miecznik Cezary Cierzan, który wziął w czwartek w Warszawie udział w Forum Bezpieczeństwa Morskiego.
15.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Inwestycje i programy modernizacyjne Marynarki Wojennej RP

W ramach trzeciej sesji wydarzenia odbył się panel z udziałem przedstawicieli polskich stoczni i brytyjskich koncernów zbrojeniowych, a tematem przewodnim było przedsięwzięcie budowy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, które powstają w ramach programu "Miecznik".
15.06.2023

NIK po kontroli państwowych stoczni: „zadyszka”

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport podsumowujący wyniki kontroli spółek stoczniowych kontrolowanych przez spółki Skarbu Państwa. NIK skonkludował, że „nadzór (…) nie był w pełni skuteczny”.
05.06.2023

PGZ Stocznia Wojenna zacieśnia współpracę z OSI Maritime Systems

26 maja 2023 r. miała miejsce wizyta Ambasador Kanady w Polsce, pani Cathrine Godin, w PGZ Stoczni Wojennej. Wizyta związana była ze współpracą pomiędzy polskim i kanadyjskim sektorem zbrojeniowym. Przykładem takiej kooperacji są zainstalowane przez PGZ Stocznię Wojenną oraz kanadyjską firmę OSI Maritime Systems zintegrowane systemy nawigacyjne i taktyczne na niszczycielach min Kormoran II (ORP Albatros i ORP Mewa). Obydwie firmy zaprojektowały, wybudowały, dostarczyły i zainstalowały na obu okrętach systemy Zintegrowanego Mostka
28.05.2023

Program "Miecznik" źródłem zatrudnienia w branży stoczniowej. Oferta Stoczni Wojennej w Urzędzie Pracy

Przedstawiciele PGZ Stocznia Wojenna S. z o.o. uczestniczyli w cyklu spotkań informacyjnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wejherowie. Przedstawili zainteresowanym ofertę stanowisk pracy oferowanych przez gdyńską stocznię, a także przygotowywane z myślą o budowie trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
26.05.2023

Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony

Przez trzy tygodnie trwał transport okrętu podwodnego proj. 206 U-17. Jednostka została przetransportowana do Muzeum Techniki w Spirze (Technik-Museum Speyer). Było to wielkie wyzwanie logistyczne, realizowane drogą rzeczną i lądową, budzące w Niemczech ogromne zaciekawienie oraz emocje. To także cenna lekcja w ramach podobnego przedsięwzięcia, które realizuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
25.05.2023

Szef Agencji Uzbrojenia: platformy okrętowe fregat Miecznik będą gotowe do 2031 r.

Platformy okrętowe fregat Miecznik będą gotowe do 2031 r.; gdy pierwszy z okrętów, gotowy w 2028 r., przejdzie testy systemu walki, pozostałe dwa zostaną w ten system doposażone; przewiduje to planowany aneks do umowy - powiedział szef Agencji Uzbrojenia gen. Artur Kuptel.
24.05.2023

Zebranie podkomisji ds. przemysłu obronnego ws. programu "Miecznik". Podano kluczowe szczegóły

Podkomisja stała do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zebrała się 24 maja, aby przedstawić informacje dt. budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
24.05.2023

Nadzieja dla okrętów podwodnych? Program "Orka" wchodzi w nową fazę

W trakcie konferencji Defence24Day minister obrony narodowej ogłosił, że władze przystępują do realizacji programu "Orka" związanego z pozyskaniem okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. W tym roku jest zaplanowane uruchomienie postępowania, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które zamawiający chcą uzyskać w drodze zamówienia offsetowego.
24.05.2023

Miecznik aneksowany. Potwierdzono rozpoczęcie budowy okrętu

Po niedawnym zamieszaniu wokół budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej dziś Agencja Uzbrojenia potwierdziła, że zakończyła rozmowy z konsorcjum odpowiedzialnym za jego budowę odnośnie uruchomienia części wykonawczej kontraktu. W tym roku rozpocznie się budowa pierwszego okrętu, w tym ceremonia cięcia blach, zaplanowana na sierpień br.
24.05.2023

Branża portowa nagrodzona Orłami "Wprost"

Na terenie Sali Koncertowej Portu Gdynia odbyła się 19 maja gala wręczenia pomorskich Orłów „Wprost”. W jej trakcie wyróżnienia otrzymali przedstawiciele trójmiejskiej branży morskiej.
23.05.2023

"Miecznik" zagrożony? Zamieszanie wokół zmian w składzie konsorcjum

W mediach pojawiły się informacje odnośnie zmian w składzie konsorcjum PGZ-Miecznik. Według niepotwierdzonych informacji gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. miała się z niego wycofać, co według wielu komentatorów budzi spore obawy wobec przyszłości kluczowego programu budowy okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Thales dostarczy kolejną partię wyposażenia dla fregat Typu 31

Koncern i Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisały kontrakt, dzięki któremu Royal Navy otrzyma szósty okrętowy zestaw systemu misyjnego dla najnowszych fregat. Zostanie on zainstalowany w Portsdown Technology Park, obiekcie integracji brzegowej Royal Navy. Potencjalnie podobne wyposażenie pojawi się na wielozadaniowych fregatach programu Miecznik.
10.05.2023

PGZ Stocznia Wojenna rozwija prace nad programem Miecznik

Zbliża się zaplanowana na sierpień ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej (z zaplanowanych trzech) prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu Miecznik. Trwają intensywne prace w związku z przygotowaniami stoczni na to przedsięwzięcie, a także dostawy elementów konstrukcyjnych.
09.05.2023

Bliżniak "Delfina" bliżej służby. Saab dostarcza okręt zamawiającemu

Koncern zbrojeniowy dostarczył 28 kwietnia nowy okręt SIGINT, HswMS Artemis, dla szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (FMV). W ten sposób firma wypełnia kontrakt dla Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji (Svenska Marinen) i pokazuje, jak będą się prezentowały podobne okręty dla polskiej floty.
28.04.2023

"Delfin" wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczyna się cięcie blach pod nowy okręt dla polskiej floty

To już druga w tym roku ceremonia cięcia blach pod budowę okrętu, która odbywa się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia rozpoczęła się budowa pierwszego (z zaplanowanych dwóch) okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu Delfin, który w niedalekiej przyszłości wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
27.04.2023

Brytyjski "Miecznik" stratny? Czy polski program jest zagrożony?

Wielkimi krokami zbliża się, planowane na sierpień br., cięcie blach na budowę prototypowej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. To kluczowe przedsięwzięcie tak dla floty, jak i branży okrętowej. Analogiczne znaczenie ma budowa fregat rakietowych Type 31. Okazuje się, że odpowiedzialny za ich budowę koncern Babcock International (zarazem partner "Miecznika") ma problem w związku z planowanymi kosztami ich budowy. Czy to wpłynie na polski program?
25.04.2023

W tym tygodniu odbędzie się ceremonia cięcia blach pod pierwszego "Delfina"

Na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT (signal intelligence) w ramach programu pk. „Delfin” dla polskiej Marynarki Wojennej. To już drugie w tym roku wydarzenie tego typu wskazujące na dynamiczny rozwój polskiej branży okrętowej.
24.04.2023

ORP Kondor nie pójdzie na żyletki? Jaki los czeka byłe okręty?

Wystawiony na sprzedaż były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł właściciela. Wedle jego obecnych zapewnień nie zostanie zezłomowany, acz jego los pozostaje dalej niepewny. W kolejce na nowych właścicieli czekają też inne wycofane jednostki, w tym inne, wycofane okręty podwodne oraz niszczyciele min.
21.04.2023

Poselska "troska" o nazwy dla nowych okrętów polskiej floty

Wraz z wzmacnianiem potencjału sił morskich RP nie brakuje interpelacji i zapytań posłów odnośnie ich stanu. W ostatnim czasie pojawiły się również pytania odnośnie nie tylko dotyczące wprowadzania do służby nowych jednostek, bądź programów ich budowy.
15.04.2023

Ostatni rejs ORP Kondor. Były okręt opuszcza Port Wojenny Gdynia. Co dalej z siłami podwodnymi dla polskiej Marynarki Wojennej?

Służący pod biało-czerwoną banderą w latach 2004-2017 okręt podwodny typu Kobben ex-ORP Kondor (297) został 14 kwietnia br. o godzinie 14.00 odholowany do Basenu Prezydenta przy Nabrzeżu Kutrowym w Gdyni.
15.04.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

Partner programu Miecznik zapewni technologię na brytyjskie fregaty Typ 31

Podobnie jak Polska, Wielka Brytania dąży do rozwoju swoich sił morskich w postaci budowy nowoczesnych, wielozadaniowych okrętów. W obu sytuacjach w przedsięwzięcia są zaangażowane te same firmy, stąd można domniemywać podobnych rozwiązań i wyposażenia zarówno na polskich, jak i brytyjskich fregatach.
12.04.2023

"Ta Jaskółka wiosnę uczyniła." Nachodzą lepsze czasy dla marynarki wojennej i branży okrętowej?

Ceremonia cięcia blach pod przyszły niszczyciel min proj. 258 ORP Jaskółka, która odbyła się 28 marca br., może być traktowana nie tylko jako rozpoczęcie budowy kolejnych okrętów typu Kormoran 2, ale też początek ciągu największych jak dotąd inwestycji dla morskiego rodzaju sił zbrojnych w XXI wieku.
03.04.2023

ORP Jaskółka już powstaje. Ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego Kormorana

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min proj. 258. To symboliczne rozpoczęcie procesu dostarczania drugiej partii okrętów tego rodzaju dla polskiej Marynarki Wojennej.
28.03.2023

Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2023 na Politechnice Gdańskiej

Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zapraszają na TARGOiOWISKO 2023 – Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się 5 kwietnia, w godz. 10:00-14:00, w budynku Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej (parter i I piętro). Podczas targów przedstawiciele firm przedstawią oferty praktyk studenckich, pracy oraz staży.
27.03.2023

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego Kormorana

We wtorek 28 marca 2023 roku o godzinie 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się uroczystość cięcia pierwszych blach do budowy czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II.
26.03.2023

Rodzeństwo razem. Pierwsze wyjście w morze trzech niszczycieli min typu Kormoran II

Pierwszy raz w morze wyszły wspólnie najnowocześniejsze polskie okręty przeciwminowe proj. 258. Była to nie tylko okazja do wspólnych zdjęć, ale też sprawdzenia umiejętności, przed przyszłymi, potencjalnie również wspólnymi operacjami i ćwiczeniami morskimi. W przyszłym tygodniu obędzie cię ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min.
21.03.2023

Remontowa Shipbuilding S.A. gotowa na nowe Kormorany. Niebawem rusza budowa

W Sali Narad budynku zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding SA zebrało się osiemnastu najlepszych spawaczy. Prezes zarządu Marcin Ryngwelski pogratulował im i podziękował za dotychczasową współpracę/ Podkreślił, że kolejne lata w stoczni będą równie pracowite, m.in. ze względu na rozpoczynającą się niebawem budowę kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran 2.
13.03.2023

Marynarze doskonalą znajomość obsługi systemów przeciwminowych

Wejście do służby nowych niszczycieli min proj. 258, ORP Albatros i ORP Kormoran wzmacnia możliwości operacyjne sił przeciwminowych polskiej Marynarki Wojennej. Obecnie okręty przechodzą badania eksploatacyjno-wojskowe, w ramach których załogi przygotowują się do zadania programowego O2, po których zostaną dopuszczone do udziału w operacjach morskich i patrolach w ramach regularnej służby. W ostatnim czasie marynarze doskonalili obsługę systemów Ukwiał oraz Głuptak.
11.03.2023

Tu powstanie Miecznik. Rusza ważna inwestycja w PGZ Stoczni Wojennej

Już wkrótce PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni zmieni się nie do poznania. Inwestor wraz z generalnym wykonawcą, Konsorcjum składającego się ze spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET, podpisali umowę w sprawie budowy nowych obiektów, a także przebudowy już istniejącej infrastruktury.
10.03.2023

W Gdyni powstanie centrum serwisowo-logistyczne okrętów NATO

Trójmiasto ma być nie tylko miejscem, w którym zatrzymują się sojusznicze okręty. Polska Grupa Zbrojeniowa ma ambitny plan, by w Gdyni pojawiła się również możliwość ich naprawy oraz serwisowania.
22.02.2023

Politechnika Gdańska zaopatruje ORP Mewa w nowoczesny sprzęt przeciwminowy

Wchodzące do służby w polskiej Marynarce Wojennej okręty przeciwminowe typu Kormoran II są wyposażone w nowoczesny sprzęt umożliwiający im realizację zadań na światowym poziomie. Wiele elementów wyposażenia i uzbrojenia zostało stworzonych rękoma polskich twórców i projektantów. Wśród nich jest system obrony przeciwminowej Głuptak, który powstał na Politechnice Gdańskiej.
20.02.2023

Czas upłynął! ORP Mewa wchodzi do szyku

Tegoroczny dzień świętego Walentego z pewnością zostanie zapamiętany przez osoby związane z polską Marynarką Wojenną. Dziś podniesiono banderę na trzecim niszczycielu min proj. 258, ORP Mewa (603). W ten sposób zakończył się pierwszy etap doposażania morskiego rodzaju sił zbrojnych w nowoczesne okręty przeciwminowe.
14.02.2023

W najbliższy wtorek odbędzie się podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa

Już 14 lutego na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni (nieopodal Skweru Kościuszki) odbędzie się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na niszczycielu min proj. 258. Od tego momentu będzie można go oficjalnie nazywać ORP Mewa.
12.02.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.