• <
KONGSBERG_2023

Wielka budowa w PGZ Stocznia Wojenna trwa. Ukazał się film prezentujący postęp prac

07.07.2023 15:42 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wielka budowa w PGZ Stocznia Wojenna trwa. Ukazał się film prezentujący postęp prac

Partnerzy portalu

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Na terenie stoczni postępuje trwające od marca tworzenie infrastruktury, w której będą powstawać wielozadaniowe fregaty programu Miecznik. Udostępnione nagranie prezentuje, jak zmienił się jej obszar w ciągu kolejnych tygodni.

Prowadzona inwestycja na terenie stoczni ma znacznie zwiększyć jej zdolności produkcyjne. Najważniejszym przedsięwzięciem jest budowa nowej hali, w której będą integrowane m.in. kadłuby trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik". Hala Kadłubowa PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni zostanie wykonana w konstrukcji stalowej, o wysokości 43 metrów. Bramy wielkogabarytowe osiągną podobne wymiary: 43 metry wysokości i 34 metry szerokości, a suwnice będą w stanie udźwignąć nawet 100 ton. Będzie to jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Integralną częścią inwestycji jest też projekt Centrum Serwisowo-Logistycznego okrętów państw NATO, co ma być potwierdzeniem zdolności do wspierania sojuszników, którzy działają także w ramach obrony polskiego wybrzeża.

Za budowę odpowiada konsorcjum składające się ze spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET. Według założonego wtedy planu roboty mają się zakończyć w czerwcu 2024 roku. Przedsięwzięcie wiąże się z utworzeniem nowych obiektów, a także przebudowy już istniejącej infrastruktury. Symbolicznym momentem podczas prac było wmurowanie kamienia węgielnego, które nastąpiło 17 czerwca br. Wtedy też umieszczono na terenie budowy kapsułę czasu, która ma zostać otwarta 100 lat od tego wydarzenia.

Zgodnie z projektem powierzchnia zabudowy wyniesie blisko 6 tys. m2 a wysokość hali nawet 46 metrów, wliczając zamontowane na dachu zespołu urządzenia do wentylacji. Z kolei w planowanej hali produkcyjnej będą funkcjonowały wszystkie stoczniowe wydziały wyposażeniowe (powierzchnia zabudowy to prawie 5 tys. m2). Konsorcjum odpowiada także za rozbudowę i przebudowę nabrzeża, placów składowych i dróg wewnętrznych wraz z modernizacją infrastruktury technicznej na terenie PGZ Stoczni Wojennej.

Wśród wykonanych jak dotąd etapów budowy są prace rozbiórkowe, a także roboty palowe pod budynkiem hali produkcyjnej i budynkiem biurowym. Obecnie trwa budowa sieci sanitarnej i elektrycznej oraz palowanie pod fundamenty hali kadłubowej. Przy budowie pracuje średnio 25 jednostek sprzętowych i około 60 pracowników.

Zanim inwestycja dobiegnie końca, w PGZ Stoczni Wojennej odbędzie się zapowiedziana jeszcze na początku tego roku ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, prototypowej fregaty. Wydarzenie to jest zaplanowane na 16 sierpnia tego roku.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.